OBRÁZEK Jana Palacha se zapálenými kahánky na Husově náměstí v Polné. Foto: archiv Jana Prchala
Také v menších městech a obcích lidé v uplynulých dnech uctili památku studenta Jana Palacha (* 1948), který se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze upálil na protest proti potlačování svobod a proti pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy.
Například v evangelickém areálu v Horních Dubenkách na Telčsku věnovali Palachově odkazu nedělní program s bohoslužbou, projekcí dokumentárního filmu a diskuzí k tématu na místní faře Českobratrské církve evangelické.
„Šlo o sborový program po bohoslužbách, který tu občas míváme,“ popisuje farářka Eva Tkadlečková s tím, že besedy a připomínky Palachova činu se zúčastnily asi dvě desítky farníků. Ti se většinou účastnili i ranní bohoslužby v kostele. „Besedy se pak účastnil i pán – fakultní spolužák Jana Palacha, který si ho přišel na faru připomenout,“ dodává Tkadlečková.
V Polné byla uctěna památka Jana Palacha obrázkem a růží u oblakového sloupu na Husově náměstí již ve středu 16. ledna. Obrázek nechali vyrobit a umístili manželé Jan a Marie Prchalovi.
„Do soboty 19. ledna tam pak kromě mne a manželky občané přidali jen osm zapálených kahánků. Přiznám se, že jsme čekali od svých spoluobčanů více úcty…,“ uvažuje badatel a publicista Jan Prchal.
V sobotu Prchalovi obrázek odvezli a uschovali pro případné použití v příštím roce. „Klademe si otázku, čím je způsoben nezájem obyvatel v Polné (a možná i jinde?) o takovéto důležité upomínkové výročí,“ uzavírají Marie a Jan Prchalovi.
Diskuze k článku
ÚCTA K JANU PALACHOVI
1. jihlavák říká:
Pátek, 25. 1. 2019 v 13:29
Toufara bych a Palachem nespojoval, ten by těžko chodil s kvérem a chtěl střílet vojáky, jak někde vybádal historik Blažek.
----------------------------------------------------------------
Chtěl Jan Palach střílet vojáky ?
To je dnešní invektiva.
Tehdy to byl studený oheň etc.
--------------------------------------------------------------
Komentář vložený shora má dnešní datum, celkem je jich aktuálně 13. Jsou součástí blogu:
PALACH a TOUFAR
Zdeněk Gryc | Čtvrtek, 24. 1. 2019 v 15:20
Neoficiální PAMÁTNÍK designéra Otakara Duška
studentu Janu Palachovi a faráři Josefu Toufarovi
blog končí dotazem:
Je naděje, že Podrázského návrh na PAMÁTNÍK Jana Palacha určený pro Jihlavu bude realisován ?
Jaký mají, čtenáři Jihlavských listů, na tento záměr, názor?
---------------------------------------------------------
Přečtěte prosím blog a komentáře.
Nejsou k Janu Palachovi.
Jejich cílem je hanobit autora blogu.
---------------------------------------------------------
Polenští se navzájem znají, jistě znalI i starostu Přibyslavi Romana Podrázského.
Někdo jejich nemalou snahu,
jak ukazuje ilustrační foto, obdivuje.
Někdo možná vrtí hlavou a řekne sousedovi,
co to tady předvádějí. . .
Viz. komentáře k aktuálním blogu PALACH a TOUFAR
----------------------------------------------------------------
Dne 16. 1. 2015. byl vložen do Čtenáři píší JL článek včetně ilustrační fotografie návrhu pomníku pro Jihlavu.
Jan Palach - 19. LEDNA 1969 a fotografie modelu, pomníku pro Jana Palacha, který krátce po revoluci navrhl starosta Přibyslavi Ak. soch. Roman Podrázský pro Jihlavu.
V roce 2013, bylo životní dílo R. Podrázského, v rámci 70 výročí jeho narozenin vystaveno na více místech v Přibyslavi a v Horácké galerii v Novém Městě. Součástí výstavy byl i předmětný model. K této příležitosti byla vydána publikace Roman Podrázský 1943 - 2001. Autorem byl Pavel Jajtner a Josef Chalupa. Tato publikace obsahuje také návrh na pomník pro Jana Palacha.
Zdeněk Gryc, se snahou vzpomenout na oběť na Jana Palacha.
Jan Palach - 19. LEDNA 1969
-------------
zde je, nebo bylo, vloženo ilustraní foto
modelu 1:5 určené k realizaci návrhu
------------
Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který obětoval svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.
Dne 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.
Hned po sametové revoluci, jsem požádal svého přítele Ak. soch. Romana Podrázského o návrh na pomník k uctění památky Jana Palacha. Začal na návrhu hned pracovat. Předal mi ho těsně před výročím upálení J. P. začátkem ledna 1990.
Odešel jsem s ním na radnici a jednal zejména s paní starostkou. Odmítnut jsem nebyl, ale ani po četných urgencích, z nichž mnohé jsem vložil do JL, nebyl projeven zájem, řešily se raději sochy na střechách etc.
V roce 2013, bylo dílo životní R. Podrázského, v rámci 70 výročí jeho narozenin vystaveno na více místech v Přibyslavi a v Horácké galerii v Novém Městě.
K této příležitosti byla vydána publikace Roman Podrázský 1943 - 2001. Autorem je Pavel Jajtner a Josef Chalupa.
Na stránce 12. Je fotografie:“ S presidentem Havlem v Přibyslavi“, která ilustruje, jak si Havel jeho díla vážil.
Na stejné stránce je i fotografie: „S iniciátorem velké křížové cesty pro zahradu v Plzni Luborem Hruškou“,
na pozadí je obdobně komponované sochařské dílo, jako na ilustračním fotu k tomuto článku.
Jsem rád, že mne R. Podrázský požádal o spolupráci, na pomníku faráře Toufara v Číhošti, jehož fotografie:
„Pomník Ecce Homo kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti“ je publikována na stránce 47.
Jsem ne-rád, jak je uvedeno na stránce 21 u fotografie:“ R. Podrázský-Mateřství“, „Přes protest architekta byla tato nejvýznamnější Podrázského jihlavská realizace z původního místa odstraněna a přemístěna do areálu diagnostického ústavu v Jihlavě.“
K neúspěchu, realizovat pomník, jehož návrh 1:5 je na ilustrační fotografii, je pro mne útěchou, názor ředitele H. G. PhDr. Josefa Chalupy: „Škoda, že socha Podrázského, pomník s nápisem „Jan Palach“, nebyla realizována rukou autora“. V Jihlavě máme totiž ukázku toho, že ruka ne-autora ne-musí být šťastná.
Autor: Zdeněk Gryc
Sdílet tento článek:
Čtenáři píší : 16.01.2015 Nový komentář Komentáře (0)
UCTĚNÍ JANA PALACHA
"Uctění Jana Palacha: někde úcta, jinde jen malý zájem"
Také v Jihlavě, když jsem se dobelhal krátce po totáči, s pětinovým sádrovým modelem k paní starostce.
Pro mne zůstává Roman Podrázský legendou, prvního post totalitního starosty v Přibyslavi, ve funkci, myslím až do své smrti. Naše spolupráce začala někdy okolo roku 1979 po úmrtí sochaře Bohumila Kokrdy.
Podrázský realisoval v žule jeho sádrovou bustu Haška pro Lipnici.
S paní Podrázskou jsem mluvi naposledy koncem roku 2018 s tím, že se pokusím boceto Palachova pomníku, které je asi na půdě domku dcery vyzvednouT a odvézt PhDr. Josefu Chalupovi do galerie v N. Městě.
Jihlava je chladná,
Podrázského sochu Mateřství nechala odvézt do pasťáku. Starosta přislíbil, že se ji pokusí vykoupit.
Po odhadu její ceny se laskavé jihlavské zastupitelstvo chytilo za hlavičku a nic!
Soch od starosty v Přibyslavi je mnoho.
Pokud v sousední Polné žijí lidé se srdcem manželů Prchalových a Pavla Jajtnera, mohli by někdy v pozdějších letech klást svíčky k Palachovu pomníku.
Plzeňský biskup Radkovský, patronoval "Meditační zahradu" politického vězně Hrušky u Plzně.
Její Křížová cesta od Romana Podrázského, je podobně jako Palachova oběť, mementem totality.
Pevně věřím, že Palachovu pomníku by velice napomohl jeho přítel a spoluautor publikace jeho díla a životopisu Pavel Jajtner (* 31. prosince 1947 Havlíčkův Brod), český lidovecký politik a diplomat, po sametové revoluci československý poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění, od 90. let velvyslanec ČR v Rakousku, Maroku a velvyslanec u Svatého stolce.
Jeden z klíčových okamžiků českých dějin mohl proběhnout úplně jinak. Podle historika Petra Blažka a výpovědí spolužáků totiž Jan Palach přijel do Prahy v srpnu 1968 s pistolí v tašce. Uvažoval prý o střelbě na sovětské vojáky, k zbraním měl mít vztah od
https://www.lidovky.cz/domov/nova-zjisteni-o-palachovi-do-prahy-prijel-v-den-okupace-s-pistoli-v-tasce-chtel-branit-rozhlas.A190110_081952_ln_domov_mber
samozřejmě architekt je pravda a lidovky, historik a spolužáci lež a sprostá pomluva anonymů
Typické. . . zákeřná pomluva nejenom Václava Havla, ale také TGM etc,
Dříve pseudo "čtenář",
nyní "pozorovatel" a "km"
jo, jo v Rakousku si vždycky uvědomím, že to Tatíček pos...l
km | 2018-08-21 18:05:20 | Reagovat
--------------------------------------------------------
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
tak samozřejmě, že se střílelo do lidí, bída a zoufalství byly obrovské
V dějinách Československa lze najít následující údaje o tom, kolik obětí různých četnických zásahů bylo v jednotlivých letech existence 1. republiky:
1920 – 17 zastřelených + 7 těžce zraněných, 1921 – 4 zastřelení, 1922 – 2 zastřelení, 1924 – 4 zastřelení, 1925 – 4 zastřelení, 1928 – 1 zastřelený, 1930 – 5 těžce postřelených dětí, 1931 – 15 zastřelených vč. žen a dětí + 34 zraněných, 1932 – 4 zastřelení + 18 zraněných, 1933 – 30 zastřelených + 101 zraněných. Zásahy se děly vesměs při stávkových akcích, demonstracích nezaměstnaných, hladových pochodech a protiexekučních bojích – postižení byli vlastně zabíjeni jen proto, že neměli práci a měli hlad. Byli to vesměs dělníci, horníci a zemědělští dělníci
Zdroj: https://pavelherman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=358299
Nerovnoměrné ceny a mzdy:V roce 1919 činily reálné mzdy dělníků 37,4% úrovně roku 1913. Cena vepřového masa na vázaném trhu činila v prosinci 1918 32,-Kč/kg, v lednu 1919 už 46 Kč/kg. Na regulovaném trhu to bylo 22,- resp.26 Kč.
Některé mzdy v roce 1919:mladiství a ženy na haldě 6,11 Kč denně, havíři na povrchu 12,75 Kč denně, horníci 14,85 Kč denně Z jiných oborů: truhláři 5.000,- až 8.000,- Kč ročně, textilní dělnice 4000,- až 5000,- Kč ročně Na lístek do divadla musel dělník pracovat 3 dny, na 1 kg rýže 5 dnů. Oproti tomu Dr. J. Preis - ředitel Živnobanky měl oficiální příjem 14.000,00 Kč/hod.7
Zdroj: https://pavelherman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=358299
Hm,tak argumenty i s uvedením zdroje a přímo do architekta. To zas bude kopií. Mimo téma samozřejmě .
To jsou paradoxy:
Až pak mi blesklo hlavou: „On tady agituje, aby Havel byl prezidentem.“ A nakonec se také vyjádřil: „Je v zájmu této země i v zájmu našem, jako Sovětského svazu, aby se pan Havel stal prezidentem.“ To bylo první, kde to bylo oficiálně vysloveno. Když pak druhý den přijel Adamec, řekl jsem to i jemu. Toho to totálně zdrtilo. Takže Sověti plédovali za zvolení Václava Havla v době, kdy Gorbačov Adamce vyhodil z Kremlu.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/590561/havla-resil-polonahy-s-vyslancem-sssr-hrali-si-s-nim-loutkovodici-tvrdi-bartoncik.html