POSÁDKA terénního jeepu připravená k vyjížďce Motorkářského dne pro děti s hendikepem v Hybrálci. Vozík protentokrát zůstal opodál (více foto a video z akce na webu JL). Foto na stránce: Jiří Varhaník
Dobře půldruhé hodiny se v sobotu 19. září projížděly děti s různými zdravotními hendikepy na motorkách, čtyřkolkách a terénních autech kolem Hybrálce. V rámci Motorkářského dne věnovali místní organizátoři celé odpoledne právě rodinám, které o nemocné děti pečují.
Akci připravili Hybrálečtí motorkáři ve spolupráci s Alenou Hutařovou z Jihlavy. Neformální uskupení Motorkáři Hybrálec má kolem šestnácti členů, milovníků motocyklů. Jejich srazu a devadesátikilometrové dopolední vyjížďky se ovšem zúčastnilo na 65 motorkářů na více než padesáti strojích.
Čas od 14 hodin potom na návsi patřil jedenácti pozvaným dětem a jejich rodinám. „Ten nápad jsem dostala, protože můj syn miluje motorky a před časem jsem mu umožnila projet se v té sajdně. Tak jsem si řekla, proč to neumožnit více dětem,“ vysvětluje A. Hutařová, sama maminka zdravotně postiženého syna.
Jak vysvětlila, byly na akci pozvány rodiny, které mají děti dlouhodobě v domácí péči, nejde tedy o „ústavní děti.“ V Hybrálci se sešli vozíčkáři, děti s kombinovaným pohybovým a mentálním postižením či s poruchou autistického spektra. Srazu se zúčastnilo také několik dětí z jihlavské organizace Vodomílek, která se věnuje plavání s hendikepovanými.
„Ono se hodně akcí dělá pro děti, které jsou v ústavech nebo v sociálních zařízeních. Ale tyto rodiny jsou většinou hodně izolované, nikam se nedostanou. Účel podobných akcí je tedy ten, aby tito rodiče nebyli pořád zavření s dětmi doma,“ vysvětluje Hutařová.
Rodiny s dětmi v domácí péči se podle ní do jisté míry setkávají, dokud vozí své děti do základní speciální školy. Poté ale často žijí uzavřeně, což je i psychicky velmi náročné.
„Pořád ještě mívají i takový ten blok, stydí se chodit mezi lidi s dětmi. Stále to přetrvává, i když už je to dlouhá doba od revoluce, kdy jsme dostali možnost mít děti doma a neodebírají nám je. Bude to ještě dlouho trvat, než se i ostatní lidé naučí nesmát se, nekoukat na tyhle lidi,“ uvažuje Hutařová.
Motorkáři s pugéty
„Každej si myslí, že motorkáři jsou nějaký zvířata, tak touhle akcí chceme ukázat, že nejsme,“ přivítali odpoledne nastoupení hybrálečtí motorkáři rodiny dětí na návsi před Obecním úřadem. Opodál stály vyrovnané motocykly s doplňky v kůži a chromu, čtyřkolky i terénní auta.
Maminkám motorkáři předali velké barevné pugéty květin, dětem tašky naplněné dobrotami a dalšími dárky. Nechyběly vstupenky do zoo a na plavecký bazén, vždy pro děti a dva dospělé.
Dvěma tisícovkami přispěla na dárky také Národní rada osob se zdravotním postižením. Odpoledne pak ještě organizátoři dětem přivezli krabičky s hamburgry a hranolky. Jídlo, pití i zmrzliny v hybrálecké hospodě měly rodiny také zdarma.
„To máme úplného ježíška…,“ děkovala vděčně jedna z maminek. Nad hromadou dárků se objevily i slzy dojetí.
„Rodiče byli úplně nadšeni, hned mi psali,“ popisuje Hutařová. Děti ze všeho nejvíc nadchlo ježdění.
Kolona během půldruhé hodiny několikrát objela Hybrálec. „Děti chtěly různě střídat stroje, tak nebylo vůbec možné je z nich dostat. Potom mého syna i s vozíkem vysadili na vojenské auto a jel nahoře,“ popisuje atmosféru Hutařová.
Autisté museli odpoledne odjet jako první. „Protože autista nevydrží dlouho v prostředí mezi lidmi. Ale i tak rodiče říkali, že děti vydržely dlouho,“ dodává organizátorka akce. V hospodě pak hrály kapely Prodleva, Autobus a Vigo, někteří rodiče zůstali a tančilo se.
Search and Rescue
Se svým infostánkem a čtyřkolkami přijeli za dětmi také záchranáři z jihlavského Czech SAR Teamu. Organizace SAR (Search and Rescue) si vytkla za cíl pátrat po pohřešovaných osobách. Spolupracuje s Integrovaným záchranným systémem, pomáhá při dopravě materiálu při požárech v těžko dostupném terénu, dopravuje na místo zásahu zdravotníky, vyprošťuje lehkou techniku za pomoci navijáku na čtyřkolkách.
Díky technice SAR transportuje osoby v ohrožení z těžko přístupného terénu a zkracuje tak čas, za který si je převezme záchranná služba. Volací číslo pro zásah SAR je 222 762 227.
V současné době je mapě ČR kolem sedmdesáti týmů SAR, jeden z nich pracuje v Jihlavě. „Naše práce je plně dobrovolnická, tedy zdarma. Neúčtujeme si žádné poplatky,“ uvádí na svém webu SAR team. Koordinátor po zavolání aktivuje tým v daném kraji, který do 60 minut vyjíždí na místo určení.
Svůj etický kodex organizace ustavila loni v září. „Za tu dobu evidujeme 49 pátracích akcí, 22 technických asistencí, 10 nalezených osob, máme najeto 17.621 kilometrů,“ představili v Hybrálci členové týmu dosavadní statistiky.
Záchranáři SAR jsou také proškoleni v poskytování zdravotnické první pomoci. Nově má SAR též vycvičený URBAN Team pro pátrání ve městech a zástavbách a možnost povolat psovody s cvičenými psy.
Ve vybavení SAR jsou čtyřkolky s navijákem, motorové pily, stany, svítilny, elektrocentrály, powerbanky, osvětlovací stožáry či radiostanice. Vedle toho i transportní nosítka a vozíky, zdravotnické batohy, osobní lékárničky, krční límce, digitální tlakoměry a pulzní oxymetry, speciální záchranářské přilby, prostředky proti hypotermii, defibrilátory, fixační dlahy a další speciální materiál.
Část ze své techniky představil jihlavský SAR team také při hybrálecké akci. Dětem záchranáři přivezli dárky a připravili pro ně aktivity ve stanu.
„Nevěděli jsme, co to bude obnášet, měli jsme obavu pojmout vše od začátku jako veřejnou velkou akci. Proto jsme pro první ročník pozvali jedenáct dětí,“ komentuje celý zdařilý první Motorkářský den s dětmi Alena Hutařová. Zda se podobná akce uskuteční i v budoucnu, to se podle ní uvidí podle možností a ochoty všech zainteresovaných.