Ilustrační foto: Pixabay
Nedostatek pracovníků, nutnost zlepšení technického vzdělávání i nadcházející digitalizace a automatizace výroby. Především na tyto klíčové body upozornili zástupci automobilového průmyslu na setkání se zástupci kraje.
Podle prezidenta Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) Bohdana Wojnara stojí automobilový průmysl na prahu zásadní transformace. Ta se bude týkat především technologických změn v podobě digitalizace a automatizace výroby. Dle Wojnara se zásadním způsobem mění zaběhnuté pracovní postupy, logistika výroby i požadavky na kvalifikaci zaměstnanců.
„Pro budoucí úspěch českého průmyslu je zcela zásadní zavést konkrétní opatření, která nejen zatraktivní a zkvalitní technické vzdělávání, ale která především připraví nastupující generaci na to, co je v příštích deseti dvaceti letech čeká,“ sdělil Wojnar.
Podle hejtmana kraje Jiřího Běhounka (za ČSSD) se v technicky zaměřených oborech na krajských středních školách na Vysočině vzdělává 6.250 dětí.
„Podle našich statistik jde o obory, o které se nesnižuje zájem. Ovlivnit ze strany Kraje Vysočina, kam po maturitě nebo po získání výučního listu studující zamíří, není dost dobře možné,“ posteskl si hejtman.
Podle ředitele Okresní hospodářské komory (OHK) Jihlava Tomáše Prchala pomáhají firmám zajišťovat chybějící pracovníky v zahraničí například v rámci projektu Režim Ukrajina.
OHK se dále zapojuje také do osvětové činnosti. „Naše komora zajistila jen v uplynulých dvou letech firmám a zaměstnancům v regionu vzdělávání v hodnotě více než deseti milionů korun,“ dodal ředitel Prchal.