VETERÁN RALLYE historických motocyklů patří k tradičnímu koloritu města. Foto: archiv Automotoklubu Pacov
Myšlenka celosvětově organizovat motocyklový sport vznikla v Pacově přesně před 115 lety, tedy v roce 1904. O dva roky později již po zdejším 61,5 km dlouhém okruhu vyrazily jednostopé silniční stroje v soutěži o světovou trofej Coupe Internatioanale.
Pacovský okruh - Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů je připomínkou slavné historie. Závod pořádá parta nadšenců z Automotoklubu Pacov, člena Ústředního automotoklubu ČR.
O svém koníčku pro JL vypráví bývalý předseda klubu Zdeněk Jirků. Jak říká, pro svůj pokročilý věk již předal pomyslné žezlo nástupci Filipu Blažkovi, ale řediteli Veterán rallye je tento zkušený praktik stále k ruce.
Jak Zdeněk Jirků upřesňuje, na Pacovském okruhu závodily motocykly již od roku 1904. Tehdy se zde z pověření vídeňského motoristického klubu konal tzv. Vylučovací závod o postup reprezentantů Rakousko-uherské monarchie na Coupe International. „Ve druhém ročníku - v roce 1905 zvítězil český závodník Vondřich na českém motocyklu Laurin & Klement. A tak právo k uspořádání třetího ročníku v roce 1906 získal Pacovský okruh,“ osvětluje nadšenec.
První Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů uspořádal pacovský AMK v roce 1974 jako vzpomínku na tuto světovou událost.
Letos na Mezinárodním veterán rallye v Pacově startovalo k šedesátce závodníků, dle pořadatelů na velmi zajímavých historických motocyklech.
Na otázku, co Zdeněk Jirků osobně považuje za nejlepší moment letošního ročníku, uvádí, že je to hlavně spokojenost účastníků vyjadřovaná nade dnem stráveným v Pacově.
Stylovou událost totiž letos zpestřila swingová hudba, módní přehlídka dobového oblečení i soutěže pro děti.
Na startu stanula celá řada zajímavých a vzácných strojů všech značek. „Nejstarší byl motocykl Tryumph z roku 1917. Velmi nás těší účast českých motocyklů v tak dokonalém stavu,“ pochvaluje si organizátor.
Pacovský Automotoklub v ÚAMK má současně 46 členů. Nejstaršímu je 90 a nejmladšímu 20 let. Jedná se vesměs o členy se zájmem nejen o veteránské hnutí, ale také o ostatní motoristické činnosti.
Jak Zdeněk Jirků říká, AMK Pacov vznikl v šedesátých letech 20. stol. za účelem pořádání sportovních motoristických podniků – zpočátku především motokrosu.
„Historicky jen část majitelů historických motocyklů na Pacovsku se sdružuje v našem klubu. Druhá část renovuje a udržuje tato vozidla pouze individuálně,“ uvádí pamětník.
Potvrzuje, že oživit starý motocykl není nic levného. Chce to pořádný kus nadšení, ruce od šmíru a přitom si hýčkat šikovné řemeslníky...
„A to je jedním z důvodů, proč každoročně setkání těchto obětavých nadšenců v Pacově pořádáme. Jsme velmi rádi, že se udržuje tradice zlatých českých ručiček k obnovení řemeslné zručnosti především mladých lidí. Současně tak pomáháme k zachovávání historie pro budoucí generace,“ míní motorkář Zdeněk Jirků.
Parta ze zdejšího AMK pořádá také volné vyjížďky za poznáním, soutěže dopravní výchovy nebo pomoc při pořádání motokrosových závodů. „Letos jsme pokusně uspořádali noční jízdu motocyklů (bez ohledu na rok výroby) po historické trati Pacovského okruhu z roku 1904. Zúčastnilo se přes 70 účastníků,“ neskrývá Zdeněk Jirků radost ze stále většího ohlasu motorkářů.