Z povinného obsahu autolékárniček, které motoristé vozí od ledna ve svých vozech, by měly zmizet resuscitační maska a leták o poskytování první pomoci. Ministerstvo dopravy kvůli změně obsahu autolékárničky chystá úpravu vyhlášky o povinné výbavě motorových vozidel.
Záchranáři tvrdí, že rouška, která má pomoci při zástavě srdce, je pro laiky příliš složitá, návody k použití nedostačující a samotné použití masky a pročítání návodu zachránce spíše zdržuje, než pomáhá.
„Nová podoba první pomoci nepovažuje dýchání z úst do úst za zásadní. Nejdůležitější je zahájit co nejrychleji nepřímou srdeční masáž,“ shodují se jednohlasně záchranáři z celé republiky.
Navíc, jestliže maska není sestavena správně, ztrácí svou účinnost, a člověk tak může zraněné osobě více uškodit než pomoci. Než ji zachránce poskládá a přijde na to, jak ji použít, utíká mezitím čas potřebný pro zahájení srdeční masáže.
Záchranáři proto doporučují všem, kteří se někdy „nachomýtnou“ k nešťastné události, aby masku nepoužívali, ale raději se věnovali pouze nepřímé srdeční masáži: Pokud si nevíte rady, vytočte linku 155, zabezpečte sebe, místo nehody a pak jednejte rychle a podle pokynů operátorky z linky 155.
Co naopak záchranáři chválí, je zavedení izotermické fólie, která podle nich v kombinaci s teplou pokrývkou může zachránit život.
„Každý řidič by měl mít nějaké základy poskytování první pomoci naučené. A ne že když se něco stane, tak teprve číst nějaký návod,“ rozčiluje se Martin K. z Jihlavy.
Kritice neunikly ani nové obvazy, které jsou malé a nedostatečné například k zástavě tepenného krvácení. Přestože resuscitační maska čelí kritice ze všech stran, v lékárničce musí být, jinak řidiči riskují pokutu od policisty až dva tisíce korun.
-kh-