K JEDNÉ z posledních dopravních nehod v květnu vyjížděli záchranáři z Velké Bíteše na Žďársku poslední květnový den. Na první pohled z hrozivě vypadající nehody naštěstí vyvázl řidič osobního auta „jen“ s lehkým zraněním. Foto: ZZS Kraje Vysočina
V průběhu prvních pěti měsíců letošního roku šetřili policisté na Vysočině skoro dva tisíce dopravních nehod. Meziročně jde o nárůst o 11 procent. Informuje o tom krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Za prvních pět měsíců na silnicích kraje zemřelo už 14 lidí. Další dva cestující podlehli zraněním po převozu do nemocnice. I v této statistice vychází stejné období loňského roku lépe.
Celkem 33 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku také výrazný nárůst počtu těžce zraněných osob, a to skoro o dvojnásobek (94 procent).
Dalších 426 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění.
Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až květen roku 2021 o 18 procent vyšší.
Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 117 milionů korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 je o devět procent vyšší.
V 56 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou pil alkohol a jednou byl šofér pod vlivem drog. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížil, a to o 18 procent. Za volant si ale sedli i opilci klidně se třemi promile.
Když se podíváme do statistik na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede nesprávný způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí – tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod – konkrétně byly příčinou 508 z nich.
„Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek,“ říká Čírtková.