Reklama
Dnes je úterý 01.04.2025     svátek má Hugo

Dvořákovy Slovanské tance zazněly již před 100 lety, na klavír hrál sám autor

SÁL hotelu Czap, dnes Dělnického domu.Foto: archiv -zg-
SÁL hotelu Czap, dnes Dělnického domu.Foto: archiv -zg-

20.3.2025 Kultura/Komentáře (0), autor:
 Zdeněk Geist 

Jsou koncerty, které se mohou stát posluchačským zážitkem a zároveň impulzem k osvěžení paměti. Jako třeba vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR), přijíždějícího do Jihlavy s programem Slovanských tanců skladatele Antonína Dvořáka. 
Nejprve: stojí koncert za návštěvu? Ano. Orchestry obdobného renomé v Jihlavě nehrají každý den (kdyby tak každý rok!). Poslechnout si v jejich podání znamenitou hudbu, v tomto případě obě řady Dvořákových tanců v instrumentální podobě, to slibuje zážitek. A také žádoucí oživení nynějšího dosti vlažného jihlavského hudebního dění.  

 
Slovanské tance patří sice ke stálicím koncertních programů, ovšem na Vysočině bývají k poslechu převážně v komorním přednesu. A zpravidla po jednotlivých skladbách, jen zřídka v jejich kompletním provedení. Přitom celý cyklus tanců nabízí možnost srovnání; odlišnou hudební charakteristiku, různé tempo i nálady. Umocněné navíc Dvořákovou instrumentací pro orchestr, která přednosti klavírní verze skladeb ještě rozvíjí.    
Nechme se tedy překvapit, jak nechají rozhlasoví symfonikové zaznít tance v jejich rozmanitosti. A zda při své spanilé jízdě na Vysočinu nasadí hned od počátku podobně, jako tak činí při svých vystoupeních na příklad v pražském Rudolfinu, Obecním domě či v zahraničí.


Naskýtá se ovšem i další důvod, proč v Jihlavě tento orchestr přivítat. SOČR, jen o třicet let mladší než Česká filharmonie, bude v příštím roce na umělecké scéně působit již sto let. A u jeho počátků v roce 1926 stáli také dva hudebníci z jihlavské městské hudební školy. 


Houslista Jan Brůna a violista Ladislav Kučera získali v tehdy nově zakládaném, dvacetičlenném rozhlasovém souboru angažmá jako jeho koncertní mistři. Oba absolventi pražské konzervatoře vyučovali přitom v jihlavské hudební škole hned od jejího vzniku v roce 1924. Ve městě často a s pozitivním ohlasem účinkovali a jejich odchod do Orchestru Radiojournalu, jak se dnešní SOČR kdysi nazýval, byl potvrzením kvality učitelského sboru školy.  


Antonín Dvořák, sám oceňovaný pedagog, by dlouholeté fungování jihlavského hudebního ústavu nepochybně ocenil. Když skladatel město počátkem března 1892 navštívil, škola ještě neexistovala. Přesto se Dvořák shodou okolností v její současné budově ocitl. V dnešní ZUŠ, tehdejším hotelu „U Zlatého lva“, totiž na skladatelovu počest uspořádala Beseda jihlavská slavnostní banket. 


Dvořák do Jihlavy zavítal při své několikaměsíční umělecké pouti po českých a moravských městech, předcházející jeho odjezdu do New Yorku. „Rozloučení s Dvořákem“, tak byla tenkrát koncertní vystoupení uznávaného skladatele v novinách nazývána. 
Jihlava se stala prvním městem na Moravě, kde uznávaný komponista společně s violoncellistou Hanušem Wihanem a houslistou Ferdinandem Lachnerem vystupoval. Nejen koncert, nýbrž samotná přítomnost slavného Mistra se stala zejména pro českou kulturní obec v Jihlavě i dalších sídlech jihozápadní Moravy slavnostní událostí.  


O mnohém svědčil už samotný Dvořákův příjezd do Jihlavy, když se k jeho uvítání „sešly deputace spolků jihlavských, okolních a zástupcové měst na nádraží severovýchodní dráhy“. Zaznívala vznešená slova, některé z přítomných ovládlo dojetí ze setkání s věhlasným umělcem.  


Beseda jihlavská o koncertu informovala v tisku dva měsíce předem. Zasílala adresné pozvánky jak místním, tak přespolním posluchačům. Hostům z Třebíče, Polné, Moravských Budějovic, Znojma a dalších měst i obcí, přičemž „zvouc ke koncertu žádala slušně slavná zastupitelstva měst a vesnic okolních, správy škol, farní úřady, předsednictva spolků, aby pro zdar koncertu mistra dra. Dvořáka ve svém okolí pracovali, hojně deputacemi i uvítání i banketu a hromadně koncertu a přátelského večera se súčastnili“. 
Není divu, že přípravná tisková kampaň organizátorů v listech Moravská orlice, Moravské noviny či v hudebním časopise Dalibor byla důkladná. Vystoupení bylo pořádáno ve velkém sále hotelu Czap (dnešním Dělnickém domě), jehož kapacita obsáhla šest set padesát míst. 


Vstupenky stály od nejlevnějších padesáti krejcarů (půl zlatky) pro studenty a vojsko až po nejdražší tři zlaté za křeslo v sále. Sebevědomí přitom pořadatelům nescházelo. V novinách Moravská orlice posluchače upozorňovali, že „jelikož se dá očekávati značný nával, dovolujeme si jmenovitě venkovské pány hosty žádati, by si včas svá místa zabezpečili“.    

 
Zájemcům se navíc za poplatek půl druhé zlatky za kuvert nabízela i možnost účasti na zmíněném banketu na Dvořákovu počest, konaném před koncertem v hotelu „U Zlatého lva“. Celkem tak osobní setkání s věhlasným skladatelem a účast na jeho vystoupení přišlo na více než čtyři zlaté, tedy dnešní přibližně dva tisíce korun (budeme-li důvěřovat přepočtu Rakouské národní banky). A zájem byl značný.   


Tehdy padesátiletý Antonín Dvořák u klavíru, zapůjčeném pro koncert jihlavskou továrnou J. Bělohlávka; prof. Hanuš Wihan s violoncellem a prof. Ferdinand Lachner s houslemi; na programu Dvořákova komorní díla. Příležitost k vystoupení dostali i místní interpreti - „velectěné paní“, pěvkyně A. Scheichelová a K. Ženíšková, a s tenorovým partem také pan J. Votruba z Jihlavy. Na programu bylo Trio B dur, výběr z Moravských dvojzpěvů, z opery Dimitrij, cyklu Šumava, Dumky a také – jak jinak - ze Slovanských tanců. 


Zatímco dnes se obvykle po koncertu pospíchá co nejrychleji domů, tehdy byly zvyklosti jiné. Po skončení Dvořákova uměleckého vystoupení se v sále hotelu Czap s hudbou pokračovalo do pozdních hodin. Posluchači mohli totiž setrvat při tzv. přátelském večeru, když pro ně k poslechu hrála vojenská kapela c. a k. pěšího pluku č. 99.


Dvořákův koncert v Jihlavě zapůsobil. Dočkal se „čilého návštěvnického účastenství“ a stal se povzbuzením pro pořadatele dalších hudebních podniků ve městě. Připomínán byl po řadu následujících měsíců i jako výraz českého kulturního sebevědomí. Jistým jeho dozvukem se o rok později, kdy již Dvořák pobýval ve Spojených státech, stalo zdejší účinkování Českého kvarteta. Členem tohoto špičkového komorního souboru byl také Josef Suk, Dvořákův žák a budoucí zeť.  


Na skladatelovu návštěvu Jihlavy se do dnešních dnů uchovala originální vzpomínka ještě jiného druhu: v jihlavském státním okresním archivu je uložena pamětní kniha učitelského spolku Jihlavská Budeč. Do ní se Mistr (i s manželkou Annou) v březnu 1892 podepsal. A místo slov, kterými osobitý hudebník neplýtval, připojil raději několik vlastnoručně načrtnutých taktů.  


Svým žákům na konzervatoři Antonín Dvořák připomínal: „Nemyslete si, že skládati je něco lehkého. Smetana velmi přemýšlel a já také.“ Poslouchat Dvořákovu hudbu znamená tedy nejen vnímat jeho uměleckou představivost, ale také naslouchat skladatelovým myšlenkám. Stojí za to si takovou příležitost nenechat ujít.  

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama

Nejčtenější články

17.03.2025 KulturaKoncert oslaví vznik krajů 

Koncert pro budoucnost se koná v úterý 25. března od 19 hodin v DKO Jihlava. Slavnostně připomene 25. výročí vzniku nového krajského uspořádání, a tedy i Kraje Vysočina. V programu ...

Komentáře (0)
16.03.2025 KulturaPetrkov připomene stovku Pavla Sukdoláka

Předjarní a jarní program na někdejším Reynkově zámečku v Petrkově u Havlíčkova Brodu připomene mimo jiné umělce z Vysočiny - sté výročí narození výtvarníka Pavla Sukdoláka nebo ...

Komentáře (0)
15.03.2025 KulturaPiknik jde z Volyně do Mostu, Popelka z Rakovníka do Krumlova, NIPOS asi končí

Sedmnáct představení nabídne od 21. do 29. března 62. ročník Třešťského divadelního jara (TDJ). Jeden z nestarších, a stále také jeden z divácky nejnavštěvovanějších divadelních ...

Komentáře (0)
14.03.2025 KulturaVečer se hraje a debatuje o třetím létě na Sile

Diskutování o budoucnosti Sila Jihlava a hudba budou náplní pátečního večera 14. března v jihlavském Café Baru Sokolovna. V okolí Sila Jihlava probíhá stavba komunikace dopravního terminálu. ...

Komentáře (0)
13.03.2025 KulturaSkupina Laky Mari hraje o ekologii

Hudební uskupení Laky Mari z Třebíče se rozrostlo. Původně jej tvořili pouze dva členové, Marie Křížová a Lukáš Krupička. Na začátky zhruba před pěti lety vzpomíná Marie. Říká, ...

Komentáře (0)
11.03.2025 KulturaHavelkův film má Českého lva pro Oldřicha Kaisera

Film Zahradníkův rok, který natočil původem jihlavský režisér Jiří Havelka, získal v sobotu jednu cenu Český lev. Za nejlepší výkon v hlavní mužské herecké roli převzal lva Oldřich ...

Komentáře (0)
11.03.2025 KulturaVydal Otazníky kolem klimatu

Jeho články v Jihlavských listech nikdy nezůstaly bez ohlasu. Miroslav Žáček z Jihlavy píše především o klimatu, které dlouhodobě sleduje. A čas od času napíše článek, který polemizuje ...

Komentáře (0)
09.03.2025 KulturaZoo po letech demontovala repliku čínského vodního kola na Jihlávce

Z potoku Jihlávka odstranila Zoo Jihlava koncem února repliku čínského vodního kola. Na potok byla instalována za éry emeritního ředitele Zoo Jihlava Vladislava Jirouška. Jak vysvětlil někdejší ...

Komentáře (0)
08.03.2025 KulturaTaké Havelkův Zahradníkův rok jde do boje o České lvy

Také film Zahradníkův rok původem jihlavského režiséra Jiřího Havelky jde v sobotu do boje o cenu Český lev. V pořadí 32. ročník udílení cen Český lev se uskuteční 8. března v přímém ...

Komentáře (0)
07.03.2025 KulturaPokřtili knihu, která nikdy neměla vzniknout

Sedmnáct příběhů ukrajinských uprchlíků je sepsáno v knize Kdo spí v postelích mých dětí. Knihu vydal tým F Pointu a pokřtěna byla 25. února v gotickém sále jihlavské radnice. Zaplněný ...

Komentáře (4)
06.03.2025 KulturaD club v Dělňáku zažije na MDŽ burleskní show

Kouzlo burlesky zažijí 8. března od 19.30 hodin návštěvníci D clubu v Dělnickém domě v Jihlavě. Blue Burlesque Show je v rámci oslavy Mezinárodního dne žen zavede do světa kostýmů, ...

Komentáře (0)
05.03.2025 KulturaOpravené domy otevře galerie na podzim také s publikací o své práci a sbírkách

Během rekonstrukce svých budov se věnují pracovníci OGV intenzivně práci na prezentaci sbírkového fondu veřejnosti. Díla ze sbírek pravidelně představují formou textů s medailonky autorů ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
TOPlist S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net