SNÍMEK z loňské lednové komentované prohlídky ´Kaplí boromejskou za stopami sirotků jihlavských´, při které průvodce Marek Skřivánek představuje historii domu s kaplí v Křížové ulici. Foto: Jiří Varhaník
Jak informoval průvodce Brány Jihlavy Marek Skřivánek, v prosinci byl tak obrovský zájem o prohlídky organizované Bránou Jihlavy, že se vše rychle vyprodávalo a bylo nutné přidávat prohlídky navíc.
Za prosinec registrovali organizátoři 924 návštěvníků, z toho přišlo 657 osob na 23 komentovaných prohlídek pořádaných během vánočního období, tedy mezi 24. prosincem a 1. lednem. Prohlídky vedli Marek Skřivánek, Hana Mašková a Vojtěch Blažek.
Brána Jihlavy organizuje prohlídky na 30 tematických okruzích. Z toho bylo 17 okruhů v roce 2024 realizováno nově.
Za rok 2024 představovala účast na tematických komentovaných prohlídkách 7032 návštěvníků, což při ročním počtu 290 prohlídek představuje průměr 25 návštěvníků na akci.
Meziročně jde o návštěvnický nárůst 4906 osob. V roce 2023 přišlo na 112 prohlídek 2126 osob. Započítány jsou pouze tematické okruhy, které se nevážou ke konkrétnímu provozu objektů, tedy nejsou započítány prohlídky Stříbrného domu nebo Brány Matky Boží.
Letos v lednu byla už tradičně vyprodána oblíbená prohlídka hrádku na Heulose.
V lednovém programu jsou rovněž zařazeny prohlídky Dům Gustava Mahlera, Toulky za židovskou historií města Jihlavy, Slavné vily jihlavské, Interiéry vojenské kaple jihlavské, Dějinné proměny Staré Jihlavy a kostela sv. Jana Křtitele nebo O hraničních a smírčích kamenech jihlavských,
Dále jsou to prohlídky Kostel sv. Jakuba Většího a gotické krovy, Kaplí boromejskou za stopami sirotků jihlavských, Jihlavské prvorepublikové vily, Jihlavské domy s vysokými síněmi, Po stopách jihlavských legend a pověstí a Po stopách dějin jihlavských hradeb a bran.
Novinky: šatlava a válečná Jihlava
Ve čtvrtek 30. ledna bude mít premiéru komentovaná prohlídka Vojenskou šatlavou za historií Velkých kasáren jihlavských. Tato novinka, která představí objekt někdejší vojenské věznice ve dvoře za kostelem Povýšení sv. Kříže, byla v prvním termínu rychle vyprodána. Další termín byl vypsán na 12. únor a je opět vyprodáno.
„Zaměříme se na historické proměny Velkých kasáren s důrazem na historii vojenských kasárenských věznic v době Rakouska-Uherska. Prohlédneme si původní budovu vojenské šatlavy (vězení), která je velice unikátní svou takřka původně zachovalou dispozicí, tedy rozmístěním jednotlivých cel,“ informoval průvodce M. Skřivánek.
Jak uvedl, o této budově se 14 celami se mu podařilo získat řadu zajímavých poznatků, dohledat původní plány, určit přesnou dataci nebo identifikovat, kde se nacházelo vězení starší.
„Budova se používala i v dobách socialismu, zčásti jako kasárenské vojenské vězení a zčásti jako sklad,“ doplnil Skřivánek. Proto se na sociální síti obrátil na pamětníky, kteří zde sloužili nebo ve zdejším vojenském vězení během vojny pobyli nějaký čas, s výzvou, aby se podělili o vzpomínky své nebo svých bližních.
Šatlava pochází z roku 1895. Od časů rakousko-uherské monarchie byla v provozu až do konce 80. let 20. století. Mnohé vybavení objektu je původní, dřevěné palandy z cel jsou uloženy na půdě.
Tzv. Velká kasárna vznikla v tomto místě v poslední třetině 18. století. Účastníci prohlídky se dovědí také o umístění jejich původního vojenského vězení, a to v místě sakristie kostela Povýšení svatého Kříže.
„Donedávna se to nevědělo,“ řekl ČTK Skřivánek. Dokazuje to podle něho plánek, který dohledal ve Vojenském ústředním archivu v Praze.
Další novinka, dvouhodinová komentovaná Procházka po místech spjatých s 2. světovou válkou, zaměřená též na proměny lidické kolonie v Jihlavě, zavede účastníky 28. února na místa spjatá v Jihlavě s tímto válečným konfliktem. I tady už je vyprodáno.
Východištěm této nové komentované trasy bude v 16 hodin Brána Matky Boží. Procházka povede k vyšetřovnám gestapa v ulicích Palackého a Hluboká i k vězení v justičním paláci. Průvodce Brány Jihlava Marek Skřivánek také přiblíží historii návštěv nacistických pohlavárů na jihlavské radnici.
Trasa o délce 3,5 km bude mířit rovněž do ulic Polní a Hany Kvapilové. Končit bude v Lidické kolonii, kde probíhala výrazná výstavba rodinných domů ve stylu tzv. Heimatstilu. Náročnost trasy je střední, organizátoři doporučují účastníkům pevnou obuv.
O katech i Turcích
Od září realizuje průvodce Marek Skřivánek také přednášky v Hudebním sále Stříbrného domu. Těch bylo doposud připraveno 11 na pět různých témat. Jejich celková návštěvnost je 481 návštěvníků. Při kapacitě sálu 50 osob to představuje průměr 44 osob na přednášku.
Na letošní leden byly do programu připraveny přednášky O místech a mistrech popravčích jihlavských, O turecké delegaci v Jihlavě a krásách malby domu jihlavského, Historie působení Židů na Jihlavsku – Ekonomický boom 19. století a Šoa Jihlavských Židů za 2. světové války a Životní příběhy jihlavských erbovních měšťanů.
Program komentovaných prohlídek a přednášek přinášíme průběžně v kulturním servisu JL.
Diskuze k článku
NEZAPOMÍNAT na dům Hluboká 8.
Převzato:
Dům v Hluboké ulici sloužil jako věznice.
Jeho historii připomene pamětní deska
Úterý, 5. listopadu 2019, 10:32
Mnozí z vás možná neví,
že v jihlavské Hluboké ulici vždy nesídlili jen úředníci magistrátu.
Konkrétně dům s číslem popisným 8 pamatuje praktiky
gestapa i členů Státní bezpečnosti.
Od roku 1932 do roku 1960 zde byla věznice, kterou bude připomínat nová pamětní deska.
Ta bude odhalena 19. listopadu a ponese slova:
Památce všech obětí, které zde byly vězněny v dobách totalitních režimů.
Premium „Existuje mnoho míst, jejich historie stále není jasná.
Avšak když se objeví nějaký nový střípek z minulosti,
třeba podobné, jakou má dům v Hluboké ulici,
teprve pak si člověk uvědomí,
že svoboda není samozřejmostí a byla vykoupena velkým utrpením,“
uvedl náměstek jihlavské primátorky Martin Laštovička.
Slavnostní odhalení pamětní desky se uskuteční
u příležitosti 30. výročí sametové revoluce
19. listopadu v 16:30,
a to u domu v Hluboké ulici číslo 8.
„Poté se v gotické síni jihlavské radnice od 17 hodin uskuteční promítání dokumentu
Mlynáři od Babic, na které v 18 hodin naváže vernisáž stejnojmenné výstavy v přízemí jihlavské radnice u Městského informačního centra (hlavní vstup z Masarykova náměstí).
Výstava bude v hale u Městského informačního centra přístupná až do 28. listopadu,“
zve za jihlavskou radnici Aneta Hrdličková.
Gestapo, Češi i STB
Dům v Hluboké ulici s číslem popisným 8.
byl postaven v roce 1932 jako sídlo policejního úřadu.
Místo pro provizorní vězení neoficiálně využívalo gestapo,
a to jeden rok po začátku druhé světové války,
poté se přestěhovali do budovy krajského soudu
na Tolstého ulici.
Podle knihy Utajené dějiny Jihlavy 20. století
od Martina Herzána,
zde tresty rozdávali i zlomení Češi, kteří si doslova
„vylévali stejně nelidsky zlost na Němcích“.
Po nich však přišla v roce 1948 Státní bezpečnost,
která měla v domě vyšetřovnu až do roku 1960.
Než se do budovy nastěhovali úředníci jihlavské radnice,
byla zde státní projekční organizace Stavoprojekt.
Zdroj: https://jihlavska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/9995-dum-v-hluboke-ulici-slouzil-jako-veznice-jeho-historii-pripomene-pametni-deska.html?utm_source=copy