PODNIKATELKA Markéta On-dráčková si pronajala od obce prostory obchůdku v centru Růžené. Foto: David Kratochvíl
Síť desítek prodejen jihlavské společnosti Lapek před koncem loňského roku zmizela z venkova na Jihlavsku. Zatímco v některých obcích na okrese provoz prodejny se smíšeným zbožím pro zákazníky převzala konkurence, jinde o obchod přišli úplně.
Někde se zase do zajištění základních potravin a drogistického zboží pustilo aktivně přímo vedení obecních úřadů. V řadě vesnic mají zákazníci štěstí, že tam obchody s tímto druhem sortimentu měli minimálně dva.
To je příklad třeba Rohozné, kde podnikové prodejně Lapek byla dlouhá léta konkurencí místní podnikatelka. Když prodejna firmy z Jihlavy skončila, pro lidi v obci to podle starostky Štěpánky Šteflové neznamenal žádný zásadní problém.
Zákazníci si mohli dál pečivo a další zboží zakoupit u konkurence. „Firma Lapek s námi komunikovala jen jednou, kdy se nás zeptali, jestli bychom si budovu nechtěli pronajmout a nechtěli obchod provozovat jako obec. Na to jsme jim sdělili, že o to zájem nemáme. Od té doby už se nikdo neozval,“ popisuje starostka Rohozné.
V Rohozné prodejna Lapka skončila těsně před koncem loňského listopadu. Od té doby je po inventuře provozovna uzavřena. Co bude s objektem dál, se neví.
„Slyšela jsem, že o prodejny na malých obcích nikdo nemá zájem. My jako obec do toho v žádném případě nepůjdeme. Nebudeme vytvářet konkurenci paní, která tu obchod provozuje dlouhá léta. To by nebylo fér,“ říká starostka.
V Arnolci nedaleko Polné měli obchod se smíšeným zbožím jen jediný. Tím, že tam ale Lapek krátce před Vánoci provozovnu zavřel, o něj definitivně přišli.
„V této chvíli v tom objektu není nic. Firma nám to nabídla k pronájmu za 10.000 korun měsíčně. My jako obec to ale provozovat nemůžeme, že bychom si zřídili živnost a prodávali zboží a platili k tomu ještě nájem?“ podivuje se starosta Ladislav Fiala.
„Abychom zařídili prodavačku, zboží, účetní… To není reálné. Musel by tady obchod převzít někdo, kdo v tomto oboru už podniká a má těch provozoven několik,“ přemítá nad budoucností obchůdku v Arnolci.
Na provoz prodejny firmě z Jihlavy prý podle starosty nikdy nepřispívali. „Jednou si podali žádost, ale pozdě. Pak už se nikdy v té souvislosti neozvali. O obchod u nás nikdo zájem nejeví. My ho provozovat a zároveň dotovat nemůžeme,“ doplnil Fiala s tím, že lidé v obci musí nakupovat v sousedním Jersíně, nebo zajet do Měřína či Polné.
„Do prodejny, když fungovala, tak do něj chodila tak třetina lidí. Ti jsou pochopitelně zklamaní, že už tu prodejnu nemají. Je to komplikace hlavně pro důchodce, kteří nikam nejezdí. I když někteří penzisté si tam nakoupili jen to nejnutnější a pak si velký nákup udělali, až jeli do města,“ popsal starosta obce na Polensku.
Stejný osud by potkal i obyvatele Růžené, kde Lapek také loni svou provozovnu uzavřel. Jenže vedení tamního obecního úřadu se rozhodlo, že prodejnu se smíšeným zbožím v obci chce stůj, co stůj zachovat. Nechtěli ale přijmout pobídku jihlavské společnosti na to, aby si prostory od ní pronajali. Nakonec si obec zřídila prodejnu v zázemí hned vedle obecního úřadu, uhradila vybavení a hradí energie.
Obchod provozuje Markéta Ondráčková, která byla prodavačkou v předchozí provozovně. „Je to služba obyvatelstvu. Paní, co obchod provozuje, říkala, že když budou tržby takové, než se obchod Lapka v Růžené uzavřel, bude spokojená. Je to teď jen o nás. Obec obchod provozovat nebude. Jsem moc rád, že do toho paní Ondráčková šla. Je místní. Když vidím ráno před krámkem frontu na pečivo, mám radost,“ zmiňuje starosta Růžené Martin Široký.
Název pro obchůdek zatím hledají
Už přes týden mají v Růžené v provozu obchůdek se smíšeným zbožím. Zastupitelé v obci u Třeště pro něj našli vhodné prostory v objektu obecního úřadu, kde chtěli původně mít technickou místnost a parkovat tam třeba stroje a další obecní techniku.
„O tom, že u nás Lapek s provozem prodejny bude končit, jsme se dozvěděli loni v září. Poslal nám cenovou nabídku. Zastupitelstvu i mně se zdála cena strašně vysoká. Proto jsme se rozhodli, že pro prodejnu budeme hledat jiné prostory,“ vrací se o několik měsíců do minulosti starosta Růžené Martin Široký.
Budova, kde sídlil obchod jihlavské společnosti, nyní zeje prázdnotou a je nevyužitá. „Řešili jsme pro náš krámek i variantu kontejnerového stání, ale narazilo to na to, že musíte mít projektovou dokumentaci, stavební povolení a další věci, což by bylo na delší časový úsek. A tak dlouho jsme čekat nemohli,“ uvědomuje si starosta.
Zastupitelé se proto shodli, že jedinou variantou pro zřízení obchůdku je volná místnost v prostorách obecního úřadu. „Ubrali jsme si tím sice prostor, který měl sloužit jako sklad pro obecní věci. Původně to byla garáž pro naši techniku. Jako zastupitelé jsme ale stáli za tím, že pro občany obchod v obci musí být,“ vysvětluje Široký.
Původní obchod se uzavřel loni 19. prosince. Nové prostory s vybaveným obchůdkem v sídle obecního úřadu se otevřely lidem poprvé letos 13. ledna.
„Museli jsme vyměnit vstupní dveře, protože tam do té doby byla vrata. Nová podlaha, rozvody a dřevěné regály. Investovali jsme z obecního rozpočtu, bez dotace zhruba 300 tisíc korun bez DPH. Budeme ale žádat na kraji o dotaci na provoz obchodu,“ popisuje starosta, který probíhající rekonstrukci řídil z lázeňského pobytu, tedy na dálku.
Obec tedy na svoje náklady prodejnu kompletně vybavila, provoz převzala místní podnikatelka na základě smlouvy o pronájmu, obec za ni ještě hradí náklady za energie. „Poprosil jsem všechny spolky, aby materiál na svoje akce nakupovaly tady,“ sdělil starosta.
Název pro obchůdek zatím hledají, vyhlásili proto i anketu na sociální síti. „Padaly návrhy jako Obchůdek Růženka, ale někomu se to nelíbí, tak uvidíme. Snažíme se, aby měl obchůdek podporu. Lidé v obci jednoznačně chtěli, aby tu obchod byl. Hned jak se dozvěděli o konci Lapka, tak se dotazovali a chtěli, ať s tím něco děláme,“ uzavřel starosta.
Diskuze k článku