Reklama
Dnes je pátek 21.02.2025     svátek má Lenka

Třešťské muzeum připomíná historii hasičstva i řadu pohnutých událostí

EMOTIVNĚ připomíná výstava pohnuté události okolo řádění žháře a vraha Pikároviče. Foto: Jiří Varhaník
EMOTIVNĚ připomíná výstava pohnuté události okolo řádění žháře a vraha Pikároviče. Foto: Jiří Varhaník

20.1.2025 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Výstava o požárech, hasičích a hašení pod titulem Zkrocení červeného kohouta začala v Třešti v druhé polovině listopadu. Mimo jiné také projekcí historických i současných fotografií a dalších dokumentů ze života hasičů v místním kině. Akci organizoval Muzejní spolek Třešť, komentářem ji doprovodila Marie Kameníková. 


V třešťské pobočce Muzea Vysočiny Jihlava v Schumpeterově domě výstava pokračuje ještě po celý leden. Do 2. února připomíná prostřednictvím textů, citací z kronik, fotodokumentací i reálnými předměty nejen historický vývoj samotné hasičské praxe, ale i desítky konkrétních místních požárů. Nechyběly mezi nimi ani ty velmi ničivé. 

 

Éra živého ohně
Kurátorka v úvodu zavádí návštěvníka až do 13. století, do éry používání otevřeného ohně, vysoce hořlavých materiálů používaných na domech, éry nedostatku vody ve městech, neznalosti obrany proti blesku, primitivních hasičských technik i častého žhářství a válečného dění. V té době byl oheň s fatálními následky jako doma. 


„Od 15. století se při hašení už používá jednoduchá technika a nářadí a nezastupitelnou roli mají cechy,“ popisuje Matulová. Tesaři a pokrývači měli při požárech za úkol strhávat střechy okolních domů, pekaři a perníkáři zase nosili žebříky či háky. Na vsích hašení řídil mistr kovář, kominík nebo zámečník. 


Postupně začala být zaváděna i preventivní opatření ohledně provozu komínů. Druhá polovina 19. století potom přinesla první stříkačky. Objevily se pojišťovny se svými pojistkami. Iniciativou učitelů, správců škol, starostů i rolníků začaly vznikat hasičské sbory. 


„Například potřebu založit hasičský sbor v nedalekých Hodicích umocňovala skutečnost, že tam byla továrna na sukna,“ uvádí kurátorka s tím, že v roce 1891 se hasičské sbory sdružily do Župní hasičské jednoty pro politické okresy Jihlava, Dačice a Znojmo. Předsedou se stal Karel Vozáb z Velkého Beranova, místopředsedou Josef Konarovský z Třeště. 


Detailně se výstava věnuje právě rozvoji třešťského sboru, kde mezi donátory hasičstva patřili baron Strenbach, ale i majitelé zdejších továren Schumpeter, Münch či Meissner. V nedaleké Telči se nacházela také továrna Josefa Vystrčila na výrobu hasičských stříkaček. 
Jak uvádí autorka textů, představovaly stříkačky, zejména později ty motorové, pro obce nákladnou investici. Bylo proto o ně pečováno s úctou a byly svěceny. Kmotrou při svěcení stříkačky v Dlouhé Brtnici byla např. továrnice Marie Schumpeterová z Třeště. 

 

Hořely stodoly i domy
Rozsáhlý prostor věnuje výstava připomínce zásadních požárů v Třešti a okolí. Do těchto pohnutých momentů přenášejí návštěvníka autentické přepisy zápisů z dobových kronik. 


K nejrozsáhlejším požárům patřil ten v roce 1920, kdy při velké vichřici hořela celá Nádražní ulice s 32 domy. Hašení tehdy komplikoval vypuštěný rybník i zamrzající voda v hadicích. Postižena byla stovka rodin, škoda dosáhla dvou milionů tehdejších korun. 


V roce 1931 zase zničil velký oheň provozy továrny Münch. „Bez práce zůstalo 170 dělníků,“ komentuje důsledky kurátorka výstavy.  
Zápisy ale nahlížejí ještě mnohem hlouběji do místní historie. A tak se návštěvník může v oddíle výstavy O ohnjch w Třessti dočíst v působivé dobové češtině třeba o tom, kterak LP 1783 na den Petra a Pavla 29. června v poledne hrom zapálil u Gakuba Adamka a hnet zas udeřil a stodolu zapálil. Tehdy se naštěstí už dále nerozšířil, i když neustále veliké hromobití bilo.  


Anebo jak LP 1790 vyšel oheň ze stodoly z č. 100, domu Andreze Musila, mistra soukenického. Tehdy už vyhořela celá horní strana až za židy.  
Dlouhá řada zápisů dokládá mimořádnou početnost požárů v 19. století. Tak např. LP 1819 v poledne vyšel oheň ze stodoly u domu Pavla Zahradníka č. 89 a poté opět vyhořela celá horní strana. 


Anebo 20. června 1858 večer vyšel oheň v Jezdovicích ze stodoly u domu Matouše Wacka u silnice. Oheň to byl hrozný, neb nebyl k uhašení. Vyhořely čtyři domy, maštale, stodoly… Nejsmutnější ale bylo, že při snaze ochránit ještě majetek svého protějšího souseda tehdy jeden z místních chlapů zahynul, když se pod ním prolomila shořelá obruba u studny, on padl do tmy a zabil se. „Ostalo po něm mimo ženy 8 nezaopatřenich djtek,“ píše emotivně kronikář. 


Výstava přináší desítky podobných dobových zápisů – požáry a ohně v sirkárně, u Gregorů, u Pawlíků, u Tomanů, Lisých, Berkrů, Magerů, u Janků, Nováků, Schumpeterů, Diwissů, Krebsů, u Helínků, Kasalých…
Hořel školní dům u kostela stojící, hořela Meissnerova sirkárna. Hořelo v židovské čtvrti – detailně je připomenut tragický požár z 2. října roku 1824, následná veřejná sbírka a obnovení Božího domu: „I stanul palác na výšině o témž svátku roku příštího 22. 9. 1825. A ještě větší je nádhera budovy druhé, než byla první.“

   
Hořela leckdy i zvířata ustájená v maštalích či uskladněná sláma a úroda. Jak kronikář uvádí, vyhořelo např. jen v roce 1880 v okolí 17 naplněných stodol a „žadni newy gak se to stalo, tak snat se od zaopařeni chitaly.“   
Opomenut není ani zatím poslední velký požár v Třešti. Dne 3. října roku 1986 poničil budovu i interiéry provozovny Vývoje Třešť poblíž náměstí. Jen škoda na zničeném zboží dosáhla hranice téměř půl milionu Kčs. 

 

Společenská role hasičů
Mezi reálnými předměty, kterými výstava přibližuje historii hasičstva v Třešti, lze vidět např. starý hasičský vyprošťovací hák či archaické hasičské helmy. Z modernějších pak někdejší ochranný oblek proti sálavému teplu OL2 nebo figurínu hasiče v aktuální výstroji. 


Výstava ale neopomíná ani významnou společenskou roli hasičů a jejich sboru. Ve své době posilovala jejich činnost i české národní sebevědomí – hasiči hráli i divadlo, provozovali své kapely, knihovny či pěvecké sbory, zřizovali podpůrné fondy pro přestárlé či vdovy a sirotky po hasičích. 
Jako organizátoři plesů, bálů, oslav, maškarních merend, kácení májí, dětských besídek a dalších akcí se ostatně hasiči na jihlavském venkově velmi významně uplatňují dodnes. 


V jaké mimořádné úctě zachovávají svoji historii a své sborové prapory, to připomněla i velká akce dekorování hasičských praporů, často se symbolem patrona hasičů sv. Floriána, která v červnu 2024 doslova zaplnila telčské náměstí.  
Celostátní setkání cca 750 historických praporů sborů dobrovolných hasičů se konalo k připomenutí 160. výročí vzniku prvního hasičského sboru s českým velením. Nejstarší český sbor vznikl v roce 1864 ve Velvarech a nejstarší na Vysočině v roce 1870 v Golčově Jeníkově. Prapory jsou důležitým tradičním symbolem jednoty sborů.

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklama
Reklama
04.02.2025 KulturaArcheologické nálezy z domu č. 47 zpřesňují situaci náměstí ve 13. století

Významný objev z nejstarší historie královského horního města Jihlavy učinili archeologové z jihlavské pobočky organizace Archaia Brno. Jak vysvětlil archeolog Šimon Kochan, odkryli v části ...

Komentáře (0)
01.02.2025 KulturaZa pohotový přehlídkový záskok si herečka vysloužila aplaus

Na zimním festivalu Dobronínské divadelní chumelení se mění program. Minulou neděli v podvečer se tu nehrála plánovaná komedie A do pyžam v podání souboru DS Vojan Libice, který na poslední ...

Komentáře (0)
31.01.2025 KulturaLetitá elektrická vánoční světýlka se zítra v bývalé sýpce rozsvítí naposledy

Lucerničky, koule a baňky, svíčky, stromečky, šišky, muchomůrky, ale i složité květy, vločky, zvonky, hvězdičky nebo sněhuláci. Takové a další tvary měly svítící elektrické ozdoby, ...

Komentáře (0)
30.01.2025 KulturaVeřejné setkání připomene  loňskou Starou plovárnu 

Letní divadelní představení z projektu Stará plovárna z roku 2024 připomene setkání, které se odehraje 2. února od 17 hodin v divadle DIOD v jihlavské sokolovně. Během plovárenského ...

Komentáře (0)
29.01.2025 KulturaRestaurátorka představuje měkké vazby knih nejen z archivů Vysočiny

Výstavu nazvanou Libri sine asseribus připravila ve spolupráci se svými kolegy pro Mahlerův dům restaurátorka Státního okresního archivu Jihlava Marie Benešová. Jak odbornice vysvětluje, ...

Komentáře (0)
28.01.2025 KulturaTělocvičnu po Němcích prohlásili památkou. Obec hovoří o křivdě

Občan Stonařova Ladislav Plavec a Jana Vališová podali v lednu 2021 dva samostatné návrhy na „zpamátnění“ objektu z počátku 40. let 20. století, který stojí nedaleko centra městyse Stonařova ...

Komentáře (0)
26.01.2025 KulturaO komentované prohlídky Jihlavy byl během Vánoc i celý rok mimořádný zájem

Jak informoval průvodce Brány Jihlavy Marek Skřivánek, v prosinci byl tak obrovský zájem o prohlídky organizované Bránou Jihlavy, že se vše rychle vyprodávalo a bylo nutné přidávat prohlídky ...

Komentáře (1)
25.01.2025 KulturaDivadelní Chumelení pokračuje v neděli „v pyžamech“

Zimní festival amatérského divadla Dobronínské divadelní chumelení pokračuje v neděli 26. ledna od 17 hodin představením situačky Marca Camolettiho A do pyžam! Do kulturního domu v Dobroníně ...

Komentáře (0)
24.01.2025 KulturaDnes a zítra Kabaret sokolských akrobatů

Kabaret plný malých i velkých akrobatů se odehraje dnes od 19 hodin v Divadle DIOD. Třetí ročník Kabaretu odprezentuje práci oddílu Akrobat TJ Sokol Jihlava. Novocirkusoví umělci předvedou ...

Komentáře (0)
23.01.2025 KulturaArcheolog zreprizuje přednášku  o osudech starého hřbitova

Archeolog jihlavské pobočky společnosti Archaia Šimon Kochan uvede 30. ledna od 17 hodin ve Stříbrném domě svoji přednášku Zaniklý hřbitov ve Smetanových sadech v Jihlavě. Přednášku ...

Komentáře (0)
22.01.2025 KulturaGymnazisté reflektovali frustraci ze světa

V režii pedagožky Ivany Fexové nastudoval gymnaziální soubor Spoušť hru podle scénáře studentské dvojice Václava a Vojtěcha Filových. V posledních letech soubor pracuje na principu společné ...

Komentáře (0)
21.01.2025 KulturaChystá se premiéra sitcomu Na dně z baru Horáckého divadla

Herci Horáckého divadla uvedou ve středu 5. února v podvečer v kině Dukla premiéru pilotního dílu sitcomu Na dně, který vzniká jako „falešný dokument“ v prostředí jihlavské profesionální ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net