Dosavadní hejtman Vítězslav Schrek (vpravo) oznamuje, že ODS+STO+TOP 09 budou po krajských volbách v opozici. Foto: Petr Klukan
Pro voliče musíme být dlouhodobě čitelní, protože pak prostě lidé ztrácí motivaci jít k volbám, říká po volbách končící hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS+STO).
Rozhodli jste se, že s ANO do koalice nepůjdete. Proč ne?
Jsme připraveni jít do opozice, nechceme s nimi do toho jít. Shodli jsme se na tom. Sledujeme opravdu jeden zásadní cíl a tím je, abychom se v některých oblastech mohli aktivně podílet dál na projektech, které jsme rozpracovali, ale nepůjdeme s nimi vládnout prostě z důvodu neslučitelnosti našich politických vizí a politického stylu. O naší opoziční roli chceme se vznikající krajskou vládou jednat.
Neslučitelnost politického stylu. Co tím myslíte?
Jestli lídr mého největšího konkurenta (Martin Kukla z ANO) napíše, že lidem bude vracet to, co jim vláda politicky mého premiéra vzala, tak si nikdo nemůže myslet, že s ním půjdu do koalice a najednou zapomenu na to, co říkal.
To, že se vyfotil na všechny billboardy s Andrejem Babišem, znamená, že v kraji bude vládnout Andrej Babiš z 50 %? Nebo on bude rozhodovat o tom, co bude lídr dělat?
V Jihlavě ale ODS spolu s lidovci s ANO vládne.
Připouštím, že situace před dvěma roky, kdy se tvořila koalice na městě, byla podobná. Měla tehdy dokonce více možností, nicméně s finálním řešením nebo s návrhem musí vždycky přijít lídr. Předloží ho zastupitelům, členské základně, případně dalším orgánům. V ODS prostě platí, že funguje demokracie. To znamená, že se o výsledku ve finále hlasuje a rozhoduje většina.
Tehdy by v krajském městě ODS spolu s dalšími složila těsnou koalici i bez ANO.
Před dvěma lety pan primátor Ryška, který byl lídrem, a bylo to plně v jeho kompetenci, vyhodnotil, že spolupráce s Piráty, Fórem a hnutím STAN z jeho pohledu prostě není možná. Vyhodnotil, že i přes politické riziko půjde s hnutím ANO do koalice.
Z jeho pohledu to byla pro řízení města bezpečnější cesta. Předložil svůj návrh zvoleným zastupitelům v místní radě a většina rozhodla tak, jak rozhodla. Jeho návrh byl akceptován. Přestože můj osobní hlas byl jiný, tak to rozhodnutí respektuji.
Takže nebyli všichni pro?
To rozhodování nebylo 90-10 ani 80-20, bylo to 49-51. Významnou roli v tom sehrály tehdejší požadavky, které měli Piráti a Fórum. Jednalo se především o personální požadavky a sehrál v tom roli způsob kampaně, rétorika a dikce, kterou představoval lídr hnutí STAN, zastupitel Hošek. A to se potvrzuje i v posledních dnech.
Konec konců jeho poslední vyjádření v době povodňové situace mi přišlo až tak nehorázné, že jsem na něj musel na Facebooku reagovat i já. Přišlo mi to fakt za hranou politické korektnosti, lidské slušnosti a potvrzuje se, že s takovým člověkem být v koalici by asi bylo velmi komplikované.
Takže dnes dáváte za pravdu panu Ryškovi, že to správně odhadl?
Dávám mu za pravdu, že bylo jeho plným právem to předložit a navrhnout. Já bych to s velkou pravděpodobností zkusil…
Když po dvou letech vidíte, jak město funguje, nemyslíte si, že vlastně primátor Ryška dobře udělal?
Nedokážu to říci, protože jsem to nevyzkoušel. Já se rozhoduji na základě nějaké zkušenosti. Tady bohužel platí kdyby, a na kdyby se prostě nehraje.
Ale jste v Jihlavě koaliční zastupitel a vidíte, jak město funguje…
Když pominu pro mě tu hodnotovou stránku politiky, tak pragmaticky musím říci, že rozhodnutí většiny a návrh primátora byl racionální a byl postaven skutečně na racionálních důvodech. Město nějak funguje, vede ho primátor Ryška.
Musí samozřejmě kooperovat se svými koaličními partnery, ale já nevidím, že by tam byl nějaký zásadní rozpor. Možná je to tím, že se prostě dohodli, že ideologické a stranické věci budou prostě upozaďovat na úkor těch pragmatických, které potřebuje město.
Není tajemstvím, že se tehdy spojení ODS a ANO mnohým voličům ODS nelíbilo.
Každý takový krok vyvolá v lidech nejistotu a pak se nám vrací to, že někdo někoho zvolí a je překvapen, že po volbách vlastně jeho volání nebylo naplněno. Někdo se spojí s někým, koho by on nikdy nezvolil. A to je pro voliče složitý problém. Chápu to a snažím se, pokud je to jen trochu možné, tomu předejít.
Před čtyřmi lety jste byl na kraji v trochu jiné situaci…
Když jsem se rozhodoval (v roce 2020), tak pro mě bylo mnohem snazší udělat koalici bez hnutí ANO. Stačilo je obejít, protože jsme na to měli dostatečné množství mandátů. Byla to pohodlná většina. Rada fungovala skvěle, ale kdybych tu většinu neměl…
Jít tedy s ANO, nebo nejít?
Jsem přesvědčen, že by ty věci pro voliče měly být dlouhodobě čitelné, protože pak prostě lidé ztrácí motivaci jít k volbám. Jsou frustrovaní a pak právem říkají: „My jsme volili někoho, a vy jste to dělali jinak.“ A píší na Facebooku: „Vy jste se pak domluvili a já už k volbám nepůjdu.“
A já chci, aby lidé chodili k volbám, protože je to pro zemi, pro region a města důležité.
Mluvil jste po volbách s předsedou vaší ODS Petrem Fialou?
V sobotu mi zavolal a ptal se na to, jak to vypadá: „Opravdu nedáte dohromady nějakou koaliční většinu, jak jste si to představovali?“ Řekl jsem: „Ano, pane premiére, je to tak, nedáme. Budu navrhovat odchod do opozice, protože s hnutím ANO vládnout nebudu.“
On mi řekl: „Plně to respektuji a tvého rozhodnutí si vážím, pokud to je rozhodnutí napříč členskou základnou a koaličních partnerů, tak je to pro mě dobrá zpráva, že na Vysočině máte nějaká pravidla, která respektujete, a já jako předseda ODS říkám, že mě to těší.“ Stejnou reakci jsem dostal třeba i od ministra financí.
Diskuze k článku