BONSAJISTA Jan Bučil u jedné ze svých rostlin. Jeho Dub letní (Quercus robur) v misce Klika & Kuřátková patřil k dominantním rostlinám výstavy v předsálí výukového centra. Foto na stránce: Jiří Varhaník
Celkem 667 návštěvníků přilákala během tří dnů od 21. do 23. června letošní výstava pořádaná jihlavským volným uskupením pěstitelů bonsají Tlustá báze.
Po přesunu z tradičních prostor historické klášterní křížové chodby kvůli uzavření hotelu Gustav Mahler našla výstava nové odpovídající prostředí a získala zcela novou atmosféru.
„Je to z mého pohledu výstava poměrně přelomová. Přelomová tím, že se jedná o 15. ročník výstavy nejlepších bonsají právě tady v Jihlavě. A druhý důvod, proč si myslím, že ta výstava je přelomová, je její umístění,“ zdůraznil při čtvrteční neveřejné podvečerní vernisáži bonsajista uskupení Tlustá báze Marek Hekrle. ac
Akci podpořilo z pozice partnerů několik společností. Za možnost vystavovat v prostoru předsálí nové auly poděkoval Hekrle zástupcům vysoké školy, ale jmenovitě také primátorovi města Petru Ryškovi: „Tím, že se přimluvil u zástupců vysoké školy, tak nám doslova otevřel dveře sem, do těchto prostor.“
Mladí, vydržte!
Hekrle vyzvedl také podíl několika desítek dobrovolníků na realizaci výstavy: „Chtěl bych zejména dobrovolníkům – mladým nadějným bonsajistům, vzkázat, ať setrvají ve své píli. Protože se možná blíží čas, kdy oni budou členy Tlusté báze. Takže vydržte!“
Díky směřoval také všem cca patnácti zkušeným bonsajistům Tlusté báze, kteří „všichni minimálně rok dopředu chystali svoje kytky a uvažovali, co mají ustřihnout, nebo neustřihnout tak, aby to jejich rostlinám na té výstavě co nejvíce slušelo.“
Zejména vyzvedl Hekrle práci trojice bonsajistů. Stanislav Kalců podle něho působil v pozici jakéhosi uměleckého šéfa, který řídil veškerá rozmístění rostlin a koordinaci všech zapojených členů.
Jak dále zaznělo, výstava by nebyla bez Miloslava Vyvadila: „Jestli je Standa umělecký šéf, tak Miloš je určitě praktický šéf výstavy.“
Pokud by bez dvou jmenovaných nebyla výstava, bez třetího jména by podle Hekrleho nebyla sni bonsajistika v Jihlavě a na Vysočině.
Na mysli měl jihlavského bonsajistu Jana Bučila. „Manažerskou terminologií bychom mohli říct, že je to generální šéf veškerých bonsajistů tady v Jihlavě, kolem kterého se všichni srocujeme a který nás inspiruje. Takže díky za to,“ obrátil se M. Hekrle k Janu Bučilovi.
Primátor Jihlavy Ryška v krátkém uvítání uvedl, že je rád, že tradice bonsajistických výstav nebyla přetržena tím, že v tuto chvíli není možno je pořádat v Hotelu Gustav Mahler.
„Sám jsem byl zvědav, jak to bude vypadat. A musím říct, že tady s tou průmyslovou architekturou je to taky moc hezký,“ hodnotil primátor. Spolu s Janem Bučilem pak za zvuku lesních rohů jihlavských hudebníků slavnostně přestřihli zelenou pásku výstavy v nové atmosféře.
Nabití zážitky
Na speciálních soklech z „papíroviny“ vystavili pěstitelé Tlusté báze z okruhu Vysočiny okolo betonových a skleněných stěn výukového centra přes 50 rostlin. Do výstavní formy je dovedli i přes letošní pěstitelsky náročné, pozdně mrazivé jaro, kdy obecně u řady rostlin pomrzly čerstvě narašené, vodou nalité listy.
Výstavou proudily davy návštěvníků od pátečního dopoledne až do nedělního podvečera. I v novém prostoru ji provázel zájem o poradenskou službu, o mladé rostliny a bonsajistický materiál. Pěstitelé Luboš Šebek a Jan Bučil také předvedli demoukázky tvarování bonsají.
Ohlasy zkušených pěstitelů i návštěvníků svědčily o tom, že kontrastní prostředí strohého šedého pohledového betonu, přiznaných oranžových elektrorozvodů a velkoplošných skleněných tabulí romantickým bonsajím sluší a svědčí.
„Když lidé odcházeli, byli nadšení, spokojení, děkovali. To bylo vidět, jak jsou nabití zážitky. Ale nadšeni jsme i my, protože ty prostory nám nabídly další možnosti. Rostliny v tom minimalistickém prostoru, kde nic neruší, krásně vynikly. Opravdu nádherné prostředí pro bonsaje. Ještě kdyby tam bylo místy lepší světlo, kdyby se doplnily nějaké bodovky, tak by to bylo úplně dokonalé,“ uvažuje přední jihlavský bonsajista a organizátor Jan Bučil.
Jak zhodnotil pro JL, byla také kvalita vystavených rostlin vysoká, stromy byly staré, zapěstované: „My tam nedáváme žádné málo pěstované stromy nebo někoho, kdo teprve začíná. To si musí zasloužit ten člověk, i ta bonsaj.“
Hosté z různých českých bonsaj klubů komentovali podle Bučila nově pojatou prezentaci Tlusté báze jako nejlepší a nejkvalitnější výstavu v republice vůbec.
Jak pěstitel připouští, měli jihlavští bonsajisté zprvu ze změny prostředí obavy, dokonce mu příliš nevěřili. „Nevěděli jsme, jak to bude vypadat. Ale když jsme to postavili, tak jsme na to koukli a doslova každý říkal, to je nádhera, to je přesně ta trefa,“ ohlíží se Bučil.
Jak dodává, naznačil rektor VŠ polytechnické už během výstavy, že by možnost zopakovat ji v tomto prostoru podpořil. Tlustá báze zatím drží dvouletý cyklus svých výstav.
„Uvidíme, třeba budou kluci nadšení a budeme příští rok vystavovat znova. Snažíme se mít vždy na výstavě jiné rostliny. Ale myslím si, že ten dvouletý cyklus je tak akorát,“ uvažuje Bučil.
V dosavadních 15 ročnících jihlavské výstavy bonsají jsou zahrnuty také čtyři specifické ročníky. Jednou byla pořádána jako součást evropského bonsajistického kongresu a třikrát jako výstava České bonsajové asociace.
Diskuze k článku