Foto: archiv JL
Boj o hokejové zlato sledovali mnozí společně na náměstích – v Třebíči, Pelhřimově, Havlíčkově Brodě. V krajské Jihlavě to nešlo. Lidé na sociálních sítích to vedení města vyčítali, došlo i k hrubým nadávkám.
„Lidi se chtěli radovat všichni dohromady, semkli by se, jako by to magistrát nechtěl!“ zaznělo na sociálních sítích. „Já, rodilý Jihlavák, jsem musel na tuto velkou oslavu českého hokeje jet do Havlíčkova Brodu,“ napsal Pavel Paulát, který se však jako řada jiných uchýlil i k urážce.
Jak JL sdělil před nedělním utkáním primátor Petr Ryška (ODS), město s tím nepočítalo a vyřídit povolení bylo moc narychlo.
Nevole vůči městu pokračovala i v tomto týdnu. „Je to vizitka města, ale i kraje, bohužel, jsem zklamaný, nezapomeňte se zase někde vyfotit a napsat k tomu, jak makáte, je mi z vás smutno, páni a dámy radní,“ reagoval Petr Altrichter. Přidal se i Denis Gregor: „Po celý republice se slaví na náměstí u velkých obrazovek, díky, Jihlavo!“
Svůj pohled vyjádřila i Soňa Janderková z Jihlavy, která jej zaslala v dopise primátorovi města Petru Ryškovi. Mimo jiné se v něm píše: „Měli jste neopakovatelnou možnost dát Jihlavákům najevo, že vám nejsou ukradení. Že vám skutečně záleží na tom, aby byla Jihlava propojená, aby lidé mohli sdílet svou vášeň k hokeji společně a radovat se z tak skvělého okamžiku, jakým letošní šampionát nepochybně byl. Aspoň na pár hodin se stmelit stejně tak, jako to dokázal náš nároďák. A jak to už několik dlouhých desítek let nedokázal nikdo z českých politiků,“ reagovala paní Janderková.
„Víte, co mi na tom všem přijde snad nejvíc znepokojující? Že mě vlastně ani nenapadlo, že by takováto událost mohla být důvodem k tomu, aby aspoň někoho z vašich řad trklo dát na náměstí promítací plátno. Město dostalo nabídku na organizaci celého přenosu. Stačilo jen kývnout,“ píše dále v dopise bez upřesnění, kdo měl městu nabídku dát.
„Propásli jste naprosto jedinečnou šanci. Dali jste si největší vlastní gól kariéry. Sebrali jste spoustě lidem životní zážitek a možnost někdy říct, že tenkrát, toho 26. května roku 2024, u toho byli. Že to byla skvělá atmosféra, a že když se konečně trefil Pastrňák, málem spadl i nesmrtelný Prior. A tohle se možná dá odpustit, ale rozhodně ne zapomenout,“ napsala závěrem Soňa Janderková.
Žádost o reakci na neuskutečnění hokejového utkání třeba na náměstí jsme zaslali náměstkovi pro školství, tělovýchovu a kulturu Richardu Šedivému (ANO).
Ten v odpovědi napsal, že město na víkend 25. a 26. května připravilo řadu akcí včetně Eurojacku, mistrovství Evropy v dřevorubeckých disciplínách.
„O promítání finále hokejového šampionátu jsme uvažovali, nicméně takto narychlo ho nebylo možné z provozních i legislativních důvodů zrealizovat. Například pokud bychom chtěli promítat na náměstí, byl by problém s vyhláškou o stanovení výjimek z nočního klidu,“ odepsal nám.
„Ne všichni jsou fanoušci hokeje a pravděpodobně by se právě tito občané obrátili na město se stížností. Bohužel se nelze zavděčit všem. Nečekali jsme takový zájem, promítání finále bylo možné sledovat v mnoha restauracích, barech i na dalších místech v Jihlavě. Kritiku občanů vnímám a přijímám, vzali jsme si ponaučení a na olympijské hry, které se budou konat v létě v Paříži, chystáme na náměstí v Jihlavě promítání,“ reagoval náměstek Šedivý.
Z námi oslovených opozičních politiků reagoval pouze jeden: Petr Paul z SPD, který také poukazuje na platnou vyhlášku o rušení nočního klidu a povolené výjimky.
„Nic by neomluvilo případnou stížnost,“ říká. Výjimky z nočního klidu se předkládají předem a jsou schvalovány zastupitelstvem.
„Kdo v únoru při předkládání obecně závazného právního předpisu v té podobě, v jaké byl poté schválený, věděl, nebo mohl předpokládat, že ´naši zlatí kluci budou mistři světa´ a že oslavy na velkoplošných obrazovkách na náměstí, nebo i jinde by byly žádoucí? Kdo i z dnešních kritiků?“
Jak Paul píše dále, je to ponaučení a bylo by třeba změnit vyhlášku s možností udělit pravomoc rozhodnout „jen pro ten účel“ třeba radě nebo primátorovi.
O vyjádření jsme požádali i primátora Petra Ryšku. JL se ho také zeptaly, zda s odstupem času nevnímá „nepromítání hokeje“ jako chybu.
„Až do sobotního odpoledne jsme o uspořádání veřejné produkce neuvažovali především z důvodu, že jsme neměli práva k přenosu na veřejných místech a máme zkušenosti, jak složitě se získávají,“ odepsal.
„O přenosech z OH jednáme již delší dobu. V sobotu ale společnost Infront a ČT umožnily práva získat jednoduše. V tuto chvíli jsme ale již vyhodnotili, že bychom nezorganizovali projekci v takové kvalitě a s takovým zázemím, jak bychom si představovali, proto jsme ji nerealizovali. Vzhledem k zájmu jsme ale asi měli projekci udělat v takové kvalitě a rozsahu, jaký bychom zvládli. Takže jako určitou chybu to vidím,“ reagoval na dotaz JL Petr Ryška.
Diskuze k článku