Reklama
Dnes je čtvrtek 26.12.2024     svátek má Štěpán / 2.svátek vánoční

Zahradou Petrkova: Tak jsme si z těch 400 položek něco ukázali

POHLED na petrkovský zámeček přes jeho parkovou zahradu ve stavu z konce dubna. Foto: Jiří Varhaník
POHLED na petrkovský zámeček přes jeho parkovou zahradu ve stavu z konce dubna. Foto: Jiří Varhaník

1.6.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Je poslední dubnový víkend a v prosluněné parkové zahradě petrkovského statku zpívají ptáci. Zatímco v patře zámečku sleduje skupinka návštěvníků na plátně dokument Petrkov 13 o životě a osudech Bohuslava Reynka, Suzanne Renaudové a jejich synů Jiřího a Daniela, kteří tu kdysi žili, pod okny v zahradě se formuje skupinka zájemců o prohlídku.  
Zahradnice Pavla Pejcharová nasazuje mikroport a začíná cesta do trochu zaniklého, trochu z popela vstávajícího, ale rozhodně jiného světa. 

 

Už je po sněženkách
Bratři Jiří a Daniel, poslední stálí obyvatelé domu, zemřeli před deseti lety.
„Prakticky od té doby zahrada ležela ladem, až poslední tři roky dochází k její sanaci a revitalizaci. Projdeme všemi těmi zátočinami, pěšinkami, a nakonec i těmi pustými křovinami. Koukám, jaké máte boty. Ale je to v pořádku, je sucho...,“ vítá zahradnice publikum. 


Jak vysvětluje, byla zahrada radostí především Jiřího Reynka. „Původně, v tom 18. a 19. století, tady byla pravidelná zahrada. Teď je to vlastně lesopark, spíše jako průhonická zahrada,“ uvažuje průvodkyně. 
Jak vzpomíná, někdy okolo roku 2000 poprosila Jiřího Reynka, zda by mohla park sepsat: „Ale od té doby jsem tady potom nebyla, až teď ty poslední tři roky. Ta mapa se ztratila, takže jsem to musela rekonstruovat ze zbytků, které jsem měla. A on pan Reynek od toho roku 2000 možná i něco přesazoval...“


Teď, na konci dubna, má už zahrada za sebou začátek jara. Už odkvetly sněženky, tavolníky, spousta narcisek, sasanka hajní.   
„Půjdeme kolem dokola. Až dojdeme dozadu, za zahradní domeček, dostaneme se k jasanu, který byl zasazený ve stejném roce, kdy se narodil Bohuslav Reynek. Zřejmě ho tam zasadil jeho tatínek. Je nádherný… Tak pomaličku vyrazíme,“ velí Pavla Pejcharová a vyráží v čele skupinky.  

 

Pryč jsou křoviska 
Zahrada už během posledních tří let, kdy zde Památník národního písemnictví postupně buduje a tvoří francouzsko-české kulturní centrum, hodně prokoukla. Z takřka neprostupného pralesa zmizely nejvíce poškozené stromy, tatam je vysoká tráva a křoviska, kterými se takřka nedalo proniknout. Opraveny jsou poválené ploty. 
Přesto se i dnes výprava pohybuje nespočtem rostlin a laik brzy neví, kam s očima. 


Tady tisovec dvouřadý – velký strom, teprve obráží. Nad námi javor dlanitolistý, který patří mezi japonské javory. 
Ty trávy tady, to jsou ostřice. Katalpa trubačovitá ještě ani nekvete, ještě ani nemá listy. Loni kvetla až tak v půlce června. A za ní liliovník tulipánokvětý. Kdysi se mu říkalo i lyrovník, protože má lupínky jako lyra, ale květy jsou potom podobné tulipánu. 


Opodál krásné kapradiny, spousta jeřábů, které posléze krásně kvetou. Množství kokoříků. Jde se dál k zadnímu plotu kolem porostů medvědího česneku k rozkvetlým konvalinkám. Podrost tvoří spousta břečťanu, vzadu brslen Fortuneův nebo jahodka indická se žlutými kvítky. A spousta barvínku.


Atmosféru dotváří neutuchající zpěv ptáků v korunách. „Tady jsem objevila hyacintovec - tady za tím modřínem je rozkvetlý jeden exemplář. A jeden jsem ještě viděla z druhé strany,“ rozhlíží se průvodkyně.  
Malá výprava přichází podél plotu k Reynkovu jasanu, mohutnému stromu z roku 1892. Odtud se vydává do zarostlejší zadní části. 
„Tady napravo ode mě, ta žlutá kvítka, to by měla být škornice horská. Na zahradách bývají většinou růžové. A tady jsou vidět nějaké pryžce, a zase podrost břečťanu. S panem Reynkem jsem tady chodívala až o prázdninách, takže to už nic pořádně nekvetlo,“ vrátí se průvodkyně na okamžik znovu do vzpomínky. 


Ukazuje jedlý dřín a rozkvétající klokoč, který se používá do růženců. Opodál roste bez a kousek dál rozkvétala loni lilie. 
„Tady je opravdu taková hodně džungle. Ale poslední tři roky se na tom pracuje, dělají se i nové ploty. Protože sem taky chodila zvěř, okusovaly to srnky,“ popisuje Pavla Pejcharová. 
Z pléna padá dotaz na opodál stojící douglasku. „To není ani smrk, ani borovice, má takové jako palístky.  A tady za námi, to je javor mandžuský. Je tu zlatý déšť a javor rezavožilný. A přede mnou, vypadá to jako líska s typickými šištičkami, ale to je habrovec,“ ukazuje zahradnice.  
Opodál jedlý kaštan, šeříky, pivoňky zarostlé v maliní a ostružiní. A zase spousta brslenu. Jabloně, hrušky, topol bílý. Zlatý déšť vejčitý, který tu na jaře už v březnu rozkvétá jako jedna z prvních rostlinek. I kalina vonná tu rozkvétala růžovými květy. 

 

Už se tu rozsvítilo 
„Teď je to dobré - jak sem teď už nemůžou ty srnky, tak uvidíme i nějakou trvalku. Tady je pod námi zvonečník, ten by se měl ještě rozvíjet,“ zamýšlí se vedoucí prohlídky.  
Výpravu teď seznamuje se třemi druhy muchovníku: „Třeba časem přijdu na to, který je tady. A tohle by mohla být vrba ouškatá. Přede mnou zmarličník, ten má lístky spíš jako lípa.“  


Keřovitá jabloň Sargentova má na podzim malinké plody jako třešeň. Měla by tu někde být i jabloň korunná. Jeřáb olšolistý, ten zase mívá oranžové šištičky. Támhle černý morušovník a opět jedlý kaštan, vzadu líska turecká.
Jde se dál okolo modřínu japonského: „Tady na jaře rozkvétají krokusy a petrklíče. Tady je řebčík kostkovaný. Kdyby se sem někdo vydal hodně na jaře, tak tam úplně v druhém rohu je petrklíčová louka, ale teď už je posekaná.“  
Skupinka krátce nahlédne do zděného altánu, kde je instalována komorní výstavka z prací Daniela Reynka. Tady okolo časem rozkvetou různobarevné orlíčky, kvete tu kdoulovec. Krásná kdoule je i ve dvoře. 
„Jak se to tady rozsvítilo, jak už tady není taková džungle, tak ty stromy budou vyzrávat,“ rozhlíží se průvodkyně. 


Rostlin jsou tu desítky. Barvířské líčidlo, nejedlý ostružiník vonný, který má na podzim až třícentimetrové růžové květy. A javor jasanolistý. Rostla tu réva liščí, která bývala tak roztažená, že strhla a poválela spoustu stromů. 
Kousek dál rozkvétá růžovec zákulovitý. Nad ním průvodkyně ukazuje další jabloně. Jablka některých prý vydrží v dobrém sklepě až do další úrody. Pár rozkvétajících tulipánků. Krušina olšová ještě nekvete: „A tady někde v těch místech je jírovec, kaštanovník s červenými květy.“ 


Ze žlutě kvetoucí sasanky teď koncem dubna ještě není nic vidět. Ale za altánem je javor okrouhlolistý a za ním chmel. A tady vyráží ze země áron.  
Výprava pokračuje kolem plicníků, které tu kvetou růžově i bíle, okruhem se vrací k zámečku. Tady jsou zvonečník a habr carpinus betulus. Zatím ještě nemá habřinky. 
Účastníci zkoumají velký buk a zleva obcházejí zámeček.  Tady roste třeba i růže bílá, erbovní květina anglických rodů. Později tu bývá vidět zajímavý paznehtník a pod zdí u chlévů magnolie. Kousek dál vilín virginský a támhle černý morušovník. 

 

Indiánská borůvka
Za plotem, směrem k humnům, zaujala výpravu severoamerická borovice Jeffreyova s velkými jehlicemi. Další roste ve dvoře. 
Je tu spousta meruzalek - rybízů. To už se prohlídka ze zahrady dostává na zadní část dvora. Tady leží snesený skleník, který býval na střeše statku. 


„Největší poklady měl Jiří Reynek támhle za ním, ale tam se teď ani nedá dostat. Ale mám podezření, že tam mohla přežít jedna ruj vlasatá. Jedna byla i tady na rohu, ale ta nepřežila,“ uvažuje průvodkyně. 
Kousek vedle roste stálezelený zimolez Henryův, nad ním klematisy a ořechovec vejčitý. V zahradě nechybí ani zimolez kamčatský – indiánská borůvka. 


Tady jsou topoly Simonovy, ptačí zob, kalina tušalaj. V podrostech různé druhy kakostů, rozkvétají tu také čemeřice. A je tu čimišník křovitý se žlutými kvítky. Poskytuje silně aromatické koření, které slouží jako účinný léčivý prostředek.
Prohlídka se pomalu uzavírá, ani na dvoře ale výčet spousty druhů nekončí. Rakytník řešetlákový, srdcovka bílá, kdoule, pomněnkovec, šeříky pýřitý a Wolfův, jinan dvoulaločný. 


Až u brány pak jedlý dřišťál. A růže bedrníkolistá, bíle kvetoucí, co má na podzim černé šípky. A pod věží zámečku kalina, která udrží plody až do jara.  
„Tak jsme si z těch 400 položek aspoň něco málo ukázali,“ usmívá se Pavla Pejcharová a sklízí spontánní potlesk od účastníků výpravy. A co bude dál? Už v sobotu 1. června další komentovaná prohlídka zahrady. Od konce dubna se totiž zase o měsíc posunula k létu.

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
01.12.2024 KulturaVítězkou soutěže G. Beňačkové je letos sopranistka z Japonska

V konkurenci pěvců z více než 60 zemí světa zvítězila letos v Mezinárodní pěvecké soutěži Gabriely Beňačkové v Jihlavě pěvkyně z Japonska, sopranistka Inoue Shiki. Na koncertu ...

Komentáře (0)
30.11.2024 KulturaSbory v adventní náladě 

Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie pořádá 30. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Ignáce z Loyoly setkání sborů Zpěvy adventní. V předvečer první adventní neděle se sbory s publikem ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaVýzva pro čtenáře JL: Jaká jsou vaše výletní místa?

Rádi cestujete? Kde všude jste byli, co jste všechno viděli? Stálo to za to? Máte své oblíbené výletní místo? Cíl, který vás vždy stoprocentně nabije? Vzpomínáte na nějaké ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaLiškovci odehrají pohádku čtrnáctkrát během osmi dnů

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť zahájí své tradiční předvánoční turné v sobotu 30. listopadu premiérou své nové inscenace, pohádky Jak přečarovat čaroděje. Premiéra ...

Komentáře (0)
28.11.2024 KulturaKoplovu divadelnímu Sherlockovi se daří držet rovinu dobrodružství bez parodie

Už od doby, kdy před nějakými deseti lety spojil do komiksové knihy příběhy Skandál v Čechách a Strakatý pás z klasiky sira Arthura Conana Doylea (1859-1930), nosil všestranný jihlavský ...

Komentáře (0)
27.11.2024 KulturaV kostelíku zazpívá benefičně s Campanulou Dagmar Pecková

Na 10. ročníku adventního koncertu v kostele ve Vysokých Studnicích zazpívá 15. prosince přední operní pěvkyně Dagmar Pecková společně s Pěveckým sdružením Campanula Jihlava. Informoval ...

Komentáře (0)
26.11.2024 KulturaFanoušci P. Štěpána sbírají peníze na distribuci „Světce“

Fanoušci jihlavského hudebníka Petra Štěpána, kapel H.N.F. a XIII. století, punku a gotického rocku mohou od minulého týdne na internetové platformě Hithit podpořit uvedení dokumentárního ...

Komentáře (0)
23.11.2024 KulturaKouzlo dřeva a drátu bude končit

V jihlavském Muzeu Vysočiny je do neděle instalována výstava spojující řemeslný um drátování a řezbářství. S ohledem na zahájenou rekonstrukci objektů ve dvoře muzejních expozičních ...

Komentáře (0)
22.11.2024 KulturaNa staré šachtě se pracuje

Na úpatí vrchu Šacberk v Jihlavě obnovují archeologové a další odborníci šachtu sv. Jiří, pozůstatek středověkého dolování stříbra. Práce na sanaci odhalily výjimečně zachované ...

Komentáře (0)
21.11.2024 KulturaCampanula a sbor Differo

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava pořádá ve čtvrtek 21. 11. od 18 hodin na jihlavské radnici koncert s hostem k roku české hudby. Hostem bude sbor Differo. Zazní díla Antonína Dvořáka, ...

Komentáře (0)
20.11.2024 KulturaJaromír Hanzlík beseduje, poté přijede i Jiřina Bohdalová

O více než 50 letech působení v českém filmu, televizi a divadle bude 23. listopadu vyprávět v Brtnici herec Jaromír Hanzlík. Beseda se koná od 17 hodin v kině. Herec má na kontě filmy jako ...

Komentáře (0)
16.11.2024 KulturaCimbál dodal festivalu exotično

Rodačka ze Staré Břeclavi Eva Hrnčířová je hrdá, že pochází ze stejné ulice jako „král“ lidových písní Jožka Černý. Evin tatínek Karel Rebenda byl primáš Starobřeclavské cimbálové ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net