VIZUALIZACE zrevitalizovaného zimního stadionu v Třebíči. Ačkoliv se bude jednat o tzv. zimní arénu, multifunkce té jihlavské zdaleka dosahovat nebude. Zdroj: město Třebíč
Proč má Jihlava tolik, a my ne? Tak mohla někomu vyznít diskuse vysočinských zastupitelů k finanční podpoře plánované revitalizace zimního stadionu v Třebíči. Rivalita mezi Jihlavou a Třebíčí panuje „od nepaměti“.
Jihlava dostala na svoji Horáckou multifunkční arénu (HMA) za vysoutěžených 1,91 miliardy korun od kraje přiklepnutou půlmiliardovou dotaci jako na stavbu celokrajského i nadregionálního charakteru.
Téměř tři čtvrtě hodiny trvala snaha především zástupců opozičního ANO a Třebíče o navýšení krajské podpory do stavby třebíčského zimního stadionu. Zastupitelé se totiž zavázali podpořit stadion v Třebíči 17 % z celkových nákladů. Maximální výši částky však vyčíslili na 59,5 milionu korun.
Někteří zastupitelé často argumentovali, že kraj konečně dostal od Sberbank zadržených okolo dvou a půl miliardy korun, a má tak „peněz dost“.
Na základě výsledků soutěže bude revitalizace zimního stadionu v druhém největším městě na Vysočině stát více než půl miliardy korun bez DPH.
Starosta Třebíče a krajský zastupitel Pavel Pacal (STAN) upozornil, v době schválení dotace se náklady na revitalizaci odhadovaly na 350 milionů korun.
Jenže následně, i vzhledem k inflaci, je vysoutěžená částka o více než 160 milionů korun vyšší, než se původně předpokládalo.
Pacal usiloval o to, aby maximální výše částky byla pominuta a hlasovalo se o podpoře ve výši 17 %. Konečná částka krajské podpory by tak odpovídala necelým 88 milionům korun.
„Myslím si, že druhé největší město Kraje Vysočina hrající stejnou hokejovou soutěž, se stejnou tradicí, jako má hokejový klub zde v Jihlavě, by si zasloužilo minimálně těch 17 %,“ podotkl starosta Třebíče s tím, že stavbu nechce srovnávat s HMA. V tomto duchu vznesl svůj protinávrh.
Krátká paměť
Krajský zastupitel a místostarosta Třebíče Miloš Hrůza (ANO) byl ve svém požadavku ještě radikálnější než Pacal. Domníval se, že kraj nepřistupuje ke všem stejně. Vypočítal, že pro HMA v Jihlavě zastupitelé schválili podporu přes 26 % z vysoutěžené ceny.
„Pokud bychom chtěli být úplně fér, byla by to částka zhruba 135 milionů korun,“ upřesnil k třebíčskému zimáku a vznesl druhý protinávrh.
„Dojde ke stmelení obyvatel, nebude to: my jsme Jihlava, my jsme Třebíč. Jsem krajský zastupitel a měřím všem stejně,“ podpořil ho stranický kolega, poslanec Martin Kukla (ANO).
S vyšší podporou pro zimní stadion v Třebíči však nesouhlasila většina koaličních zastupitelů bez ohledu, z jakého regionu pocházejí.
„Všichni máte krátkou paměť. Ta diskuse byla vždycky o tom, že aréna, pokud ji podpoříme, bude multifunkční, nikdy to nebude zimák, ale bude to zařízení, které bude pro celý kraj,“ zlobil se koaliční zastupitel Jiří Běhounek (SOCDEM), za jehož hejtmanství se rozjela jednání o podpoře HMA. Běhounek jako zastupitel reprezentuje Pelhřimovsko.
„Vzpomeňte si, jak jste hlasovali, že to bude něco jako Vysočina aréna. To znamená pro všech pět okresů i pro Třebíč. Ty argumenty, které tady skládáte, jsou značně zavádějící,“ apeloval exhejtman.
S Běhounkem souhlasil krajský radní Jan Břížďala (Piráti) bez ohledu na to, že zastupuje Třebíčsko. Tomu vadil především argument, že nyní má kraj peněz dost.
„Z mého pohledu to neznamená, že okamžitě máme všechny finanční prostředky, které jsme takhle obdrželi, utratit na podporu konkrétních projektů,“ vyloučil radní.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na zastupitelstvu připomněl, že v souvislosti s dostavbou Dukovan jdou na Třebíčsko stamiliony především do dopravní infrastruktury. Stavět se budou mimo jiné i obchvaty.
Podle Vystrčila však nikoho třeba v Jindřichově Hradci nebo v Kolíně nenapadne, že chtějí také obchvat, protože tam není stavba, která bude sloužit celé ČR. „Stejně jako HMA v Jihlavě má sloužit celému Kraji Vysočina, byť to někdo bude mít blíž, nebo dál,“ poznamenal předseda Senátu.
Porcování medvěda nebude
Koaliční zastupitel a senátor Josef Klement (za KDU-ČSL) připomněl, že krajské dotace se vypočítávají matematicky na základě různých koeficientů. V důsledku toho není ani možné přistupovat ke každému stejně.
„Myslím si, že usnesení Rady Kraje Vysočina je v tuto chvíli správné,“ řekl k podpoře třebíčského zimáku.
Hejtman Schrek přiblížil, že kraj do konce volebního období čekají velké investice ve výši osmi miliard korun. Zmínil, že například jedna z nich půjde do pavilonu LDN v Třebíči.
„Mrzelo by mě, kdyby najednou tady zaznívalo, to je válka mezi Jihlavou a Třebíčí, no není, ani to není válka mezi hokejem třebíčským a jihlavským, oba ty hokeje jsou dobré,“ zdůraznil Schrek s tím, že by si přál, aby se extraligový hokej hrál jak v Třebíči, tak i v Jihlavě.
„Máme peníze, ale to neznamená, že se o ně budeme teď prát a budeme porcovat nějakého medvěda,“ poznamenal.
Za navýšení podpory pro zimní stadion v Třebíči se přišel na zastupitelstvo přimluvit také občan, který se představil jménem Mokrý. Prohlásil o sobě, že pracuje v Jaderné elektrárně Dukovany a zastupuje veřejnost.
Ptal se, proč kraj nechce uhradit 17 % nákladů na zimák v Třebíči. Divil se, proč se argumentuje s multifunkčností v Jihlavě, a ne v Třebíči. Podtrhl, že se i v Třebíči pořádají na zimním stadionu koncerty.
„Nejsem schopen jim vysvětlit (lidem), že Třebíč dostane v uvozovkách jenom 60 milionů a že není splněn závazek 17 %,“ řekl mimo jiné.
„Závazek zastupitelů byl procentuálně vypočten, ale s důležitým dodatkem, maximálně 59,5 milionu korun. Není to o procentech, je to o maximální částce, kterou zastupitelstvo přislíbilo,“ vysvětlil mu hejtman.
V následném hlasování ani jeden z protinávrhů neprošel. Při hlasování o původní podpoře ve výši 59,5 milionu korun nakonec odsouhlasilo 32 z celkem 35 přítomných zastupitelů z řad koalice i opozice. Hlasování se zdrželi dva zástupci ANO (Miloš Hrůza a Zdeněk Faltus) a jeden za KSČM (Karel Dvořák).
Soutěž zlevnili
Z podkladů pro zastupitele vyplývá, že zimní stadion v Třebíči byl postaven v letech 1956-1959. Rekonstrukce stadionu je naplánována od letošního roku do ledna 2026.
Revitalizace zahrnuje výměnu obvodového pláště, přípojek, přístupových komunikací i terénní úpravy.
V rámci prací má vzniknout nové sociální zázemí, úpravami má projít hlediště i ledová plocha a stadion má získat i nové technologické vybavení.
Cena za jeho rekonstrukci byla původně vyčíslena na 350 milionů korun. Soutěž probíhala v době inflace a celková cena se vyšplhala na 577 milionů korun bez DPH.
Soutěž byla zrušena v důsledku poklesu cen. Nový tendr vyhrála společnost PKS stavby + Geosan – ZS Třebíč za necelých 517 milionů korun bez DPH.
Diskuze k článku