MARTIN HYSKÝ má jako krajský zastupitel na starosti VDV. Kromě toho vykonává funkci vysočinského předsedy Sociální demokracie. Foto: Pavel Bajer
Sociální demokracie existuje. V současné době už ta zkratka není ČSSD, ale SOCDEM a SOCDEM je Sociální demokracie, říká vysočinský šéf strany Martin Hyský, který je zároveň krajským zastupitelem, a má na starosti VDV.
Po Třebíči se od Nového roku zapojila do krajského systému Veřejná doprava Vysočiny (VDV) také MHD v Jihlavě. Daří se vše podle vašich představ?
Zatím si to sedlo. Nějaké první vyhodnocení bude asi ke konci března, ale cestující si poměrně rychle zvyknou. Každopádně je to krok kupředu. Příprava trvala asi tři čtvrtě roku, možná rok. Šlo o to, abychom vychytali tarif tak, aby to pro cestující bylo relativně jednoduché a pro město a pro nás (kraj) jako objednavatele, aby to bylo stravitelné.
Určitě protarifovací ztráta bude vznikat jak na straně kraje, tak i města. Jde o to, aby výsledky byly výhodné pro cestující i pro objednavatele.
Lidé mající na MHD v krajském městě Jihlavskou kartu musí mít zatím do jiných spojů VDV papírové potvrzení. Kdy si s Jihlavskou kartou bude možné označit cestu také v linkovém autobuse nebo ve vlaku?
Nám se už podařilo dokončit soutěž na dodavatele elektronického odbavování cestujících. Chceme, aby to bylo pro cestující stravitelné a poměrně jednoduché, jako jsou zvyklí třeba ve Středočeském kraji nebo v Praze v rámci systému PID nebo Jihomoravském kraji v systému IDS JMK. V rámci elektronického odbavení by měli mít možnost nakupovat jízdné přes eshop či přes aplikaci.
To může být ještě běh na dlouhou trať…
Dodavatel elektronického odbavovacího systému má na implementaci řešení zhruba rok. Potom ta integrace bude moci fungovat na 100 %.
Čeho byste chtěli ve finále docílit?
Vize budoucnosti je, aby si cestující, který pojede třeba ze sídliště Na Slunci do Národního divadla v Praze, mohl v trolejbusu linky A koupit u řidiče nebo přes aplikaci jízdenku, na níž se dostane až na místo. Ale to je taková finální vize. Lepší je to spustit po částech tzv. salámovou metodou. Pokud bychom to chtěli spustit na 100 %, tak je to běh na hodně měsíců, spíš na několik let.
Můžete alespoň odhadnout, kdy by to mohlo být zcela hotové?
Pokud zapomenu na kupování jízdenky u řidiče v jihlavské MHD do Národního divadla v Praze, tak řekněme, že v pololetí příštího roku by to mohlo fungovat takřka na 100 %.
Ukázala integrace s jihlavskou MHD i nějaké nedostatky?
Určitě musíme uvést do souladu jízdní řády. Například cestující z místních částí Jihlavy mohou kromě MHD používat i modré autobusy a vlaky. Takže tam chceme vychytat ještě jízdní řády a mít dokonalejší přehled o cestujících, kteří jedou na krajskou a těch, co jedou na městskou jízdenku. Nechceme, aby jeden objednatel doplácel neúměrnou měrou za druhého objednatele.
Co vlastně vy, jihlavská MHD a VDV?
Jihlavskou MHD, vlaky i modrými autobusy jezdím poměrně pravidelně. Akorát jsem zatím ještě nestihl osobně vyzkoušet provázanost jihlavské MHD s VDV.
Na jízdenku VDV je nyní možné jet i v některých případech mimo region, například do Tábora nebo do Tišnova. Chystáte do budoucna ještě další rozšíření?
Je to o nějaké postupné práci a komunikaci s kolegy z jiných krajů.
Předpokládám, že bychom se mohli na dalším rozšíření dohodnout s kolegy z Jihočeského kraje.
SOCDEM nebo ČSSD?
Vy jste na Vysočině krajským předsedou Sociální demokracie. Váš starý název ČSSD si snaží přivlastnit jiná strana. Jak je to s vaší starou značkou?
Tu ochrannou známku bychom měli mít. Předpokládám, že naše vedení má namyšleno, jak značku chránit. Celý ten proces trvá poměrně dlouho. Doufám, že do evropských voleb to bude nějak vyřešeno, aby na značce ČSSD nikdo neparazitoval.
Přesto ale voliči mohou být zmatení…
Důležité je vědět, že sociální demokracie existuje. V současné době už ta zkratka není ČSSD, ale SOCDEM a SOCDEM je Sociální demokracie. Lidé nám mimo jiné i dříve říkali, že jsme Socani nebo Socdemáci.
Co říkáte na to, že si vaši starou značku snaží přivlastnit politický subjekt, stojící na opačné straně politického spektra? Sociální demokracie se dlouhé roky prezentuje jako levý střed. Naopak Česká suverenita by se dala zařadit i na krajní pravici.
ČSSD je zavedenou značkou a oni si třeba myslí, že jim to může ve volbách pomoci a nějaké hlasy jim to přilákat. Minimálně vzbudí mediální zájem, že se o nich píše a mluví.
Naposledy jsme spolu hovořili o plánovaném prodeji sídla strany ve Vrchlického ulici v Jihlavě. Podařilo se ho prodat?
Ano. V dražbě ho koupil pan architekt Homolka a budovu hodlá zrekonstruovat. Co jsem slyšel, tak by to rád uvedl do původního stavu, což je mi docela sympatické. Ten dům určitě má architektonickourbanistickou hodnotu.
Budete tam v podnájmu nebo jste si našli jinde sídlo?
Máme sice smlouvu, ale vzhledem k připravované rekonstrukci jsme přemýšleli co dál. Nakonec jsme se rozhodli, že si najdeme jiný pronájem a vystěhujeme se. Myslíme si, že je to lepší, než být někde provizorně, pak se vystěhovat a zase se vracet.
Kde jste si našli nový pronájem?
Při ulici Okružní vedle Krčmy U Piráta je nebytový prostor. Vypadá poměrně dobře a dá se využít.
Preference Sociální demokracii stále ubývají. Nyní se blíží krajské volby. Na Vysočině máte nyní šest zastupitelů. Nemáte obavy, že se letos do krajského zastupitelstva už nedostanete?
Tady na Vysočině jsme na tom relativně docela dobře. Věřím, že tady máme poměrně vysokou šanci pět procent překonat. Ono těch 2,5 % nebo 3 % na republikové úrovni je nějaký součet. Když v Praze naše výsledky nejsou vůbec dobré, jsou pod dvě procenta a v dalších krajích taky, někdo to na ty tři procenta musí vytahovat. Jsou to Jihočeši, Vysočina, Jihomoravané, Pardubáci…
Čím si trvalý pokles preferencí vysvětlujete?
Možná je to i tím, že se poměrně hodně hloubí příkopy. Ten kdo mluví silně, spíše kritizuje, tak má nějakou šanci. Byl jsem překvapený průzkumem, že ANO je na 39 %. Myslel jsem si, že 35 % je maximum, ale 39 % mě překvapilo. Samozřejmě to je o nějaké další možnosti růstu. Myslím si, že potenciální voliči odešli i od nás třeba k ANO, protože mají strach, že jejich hlas propadne.
Přepadení ve Štrasburku
Nyní přejděme k poslednímu tématu. Před více než rokem jste byl přepaden při své pracovní návštěvě ve Štrasburku. S vážnými zraněními a krvácením do mozku jste skončil v místní nemocnici. Už jste v pořádku?
Ano, cítím se už dobře. Zdravotně jsem na tom jako před úrazem.
Co se vlastně stalo?
Na to si nepamatuji. Mám výpadek paměti asi deset dní, vůbec nevím, co se dělo. Nějak si pamatuji poslední den ve Štrasburku v nemocnici. Myslel jsem si, že nejsem v zahraničí, že jsem v Čechách. Na personál jsem mluvil česky a oni jenom kývali a usmívali se…Musím říci, že francouzští zdravotníci mi zachránili život.
Chytili už pachatele?
Myslím, že ne. Asi před půl nebo před tři čtvrtě rokem jsem měl informaci, že se to vyšetřuje. Předpokládám, že této práce obecně mají víc. Tak to prostě odloží, a když se na to nepřijde náhodou, tak…
Byl jste od té doby ve Štrasburku?
Ano. Vloni na podzim, když byl Kongres Rady Evropy.
Diskuze k článku