Reklama
Dnes je středa 03.07.2024     svátek má Radomír

Galerijní Hvězdolet vybídl děti k tvoření

DÍVKY vyplňují jeden z úkolů do pracovního listu Hvězdoletu před sochou Sourozenci od Věry Ducháčkové Beránkové. Foto: Jiří Varhaník
DÍVKY vyplňují jeden z úkolů do pracovního listu Hvězdoletu před sochou Sourozenci od Věry Ducháčkové Beránkové. Foto: Jiří Varhaník

11.6.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Vyzvednout si pracovní listy ve dvou verzích podle věku dítěte (od 3 nebo od 8 let), nechat se vést galerijním domem po třech barevných linkách, vnímat vystavené obrazy, kresby či sochy a zamýšlet se nad tématy zadanými v jejich doprovodných textech. To jsou spolu s reálným tvořením základní principy výstavy, kterou OGV nazvala Hvězdolet. Rodiče s dětmi mají poslední možnost k její návštěvě.     


Do 11. června představuje projekt v prostorách galerie na Masarykově náměstí 24 vybraná díla ze sbírek OGV. Jejich tvůrci jsou význační autoři české výtvarné historie. Děti se setkávají se jmény, jako jsou Zoubek, Doleželová, Reynek, Chatrný, Bílek, Gross, Krum, Sion a mnohá další. 


Celek nese titul podle ústředního abstraktního velkoformátového obrazu Hvězdolet (1966, tempera, latex na sololitu) od výtvarníka a ilustrátora Dobroslava Folla (1922 – 1981), celoživotního obdivovatele aut, letadel, raket a další techniky. 
Téma obrazu vystihuje podstatu výstavy, tedy podporu fantazie a kreativity. Sama kurátorka Pavlína Pitrová projekt charakterizuje jako mezigenerační záležitost, která přímo pobízí k návštěvnickému tvoření v duchu podtitulu Dítě v každém z nás. 

 

Tři barevné linie
V instalaci Hvězdoletu se návštěvník napříč všemi podlažími galerijního domu orientuje díky rozdělení do tří barevně odlišených linií. Žlutá, modrá a červená vycházejí z barevnosti ústředního obrazu.
 První linie je koncipována jako klasická výstava vybraných uměleckých děl na témata dětského světa, rodiny a zájmů dětí. Výstavě dominuje centrální sochařský blok, prostor je rozdělen na části rodina a zájmy dětí. Pohledovou výšku v umístění děl a popisek uzpůsobila kurátorka dětskému návštěvníkovi. Popisky obsahují pro děti srozumitelnou interpretační část. 


Např. u nedatovaného oleje Fr. Antonína Jelínka (1890 – 1977) Umělcova matka si děti uvědomují nezadržitelnost koloběhu života a času, kdy se z dívenky stává slečna, ze slečny maminka a z ní nakonec babička, jakou vidí na vystaveném obraze. Každý divák ji přitom podle svého věku vnímá jinak. 


U plátna telčské malířky Míly Doleželové (1922 – 1993) z roku 1964 s názvem Požár se děti seznamují s malířčiným typickým rodinným námětem i s typickými atributy jejích postav (velké oči, ruce a nohy).  
Před leptem Markéty Školandové Děti bez domova z roku 1944 si dětský pozorovatel uvědomuje, že ne všechny děti mají domov a milující rodinu či kamarády. „Jestliže víte o někom, komu něco z toho chybí, zkuste mu udělat malou radost tím, že ho oslovíte a budete si s ním třeba jen povídat,“ vybízí děti popiska. 


Před grafikou výtvarníka a básníka Bohuslava Reynka (1892 – 1971) Kočičí rodina z roku 1965 se pak děti dozví, jaká atmosféra panovala na petrkovském „zámečku“ na Havlíčkobrodsku, když zde jeho umělecky založení obyvatelé žili spolu s rodinou koček a domácích zvířat, která také grafik Reynek často zobrazoval. 
Mnohé z popisek jsou doplněny zadáními. Např. u cyklu akrylů současného malíře Hucka Finna (Jaroslav Grodl, * 1984) z roku 2017 s názvem Jana se děti nejen seznamují s pojmem triptych, ale mají také za úkol popsat, co vše se na obrazech odehrává a kde. 
Také při pozorování temperové malby Terezy Říčanové (*1974) z jejího čtrnáctidílného širšího cyklu Obrazy světa (2013 - 2016) je úkolem dětí popsat, co vše se na obraze odehrává, jaké postavy vidí a jak spolu souvisí. 


U temperové malby Zbyška Siona (* 1938) z roku 1970 s názvem Chlapec jako ze škatulky děti popisují, jak na ně působí malba, která se zcela vymyká realistickému pojetí portrétu, jak jej znají. 
Např. u sochařského portrétu Matka (1939) od sochaře a keramika Karla Šteifa (* 1914) se děti seznamují s pojmem terakota (terra cotta - pálená hlína). Jejich zadáním je zamyslet se nad tím, co dělá zobrazená maminka se svým dítětem. Úkolem je vzpomenout si na nějakou říkanku, kterou by maminka dítě právě mohla učit. 


 Nosnými prvky druhé linie projektu jsou stanoviště pro tvoření. „V návštěvníkovi má navodit dojem pokojíčku. Místa, kde se nechá inspirovat a vyzkouší materiály, které vybízejí k tvořivé činnosti a cítí se zde jako doma,“ vysvětluje kurátorka.  
K tvoření tu vybízí i volba vystavených uměleckých děl (edukátorka Pitrová spolupracovala při tvorbě výstavy s kurátorkou galerie Janou Bojanovskou). Tady si mohou dětští i dospělí návštěvníci zkoušet vlastní interpretaci díla s využitím papíru, tužek, nůžek, lepidla, razítek, korku, kinetického písku a dalšího připraveného materiálu.  


Prostřednictvím popisek se návštěvníci dozvědí, jakým způsobem se mohou zapojit. Každé umělecké dílo je zaměřeno na jiný druh kreativity, u každého je vytvořen interaktivní prostor pro tvoření.  
„Například dílo Eduarda Ovčáčka nabídne možnost pracovat s razítky, Tři nejlepší barvy Dany Puchnarové vybídnou návštěvníky ke zkoumání barev a tvarů pomocí prosvětlovací desky,“ vysvětluje Pitrová. 
Dílo Ivana Chatrného inspiruje ke skládání rozřezaných CD do vlastní kompozice, dílo Milník od sochaře Olbrama Zoubka zase k sestavení vlastního trojrozměrného předmětu pomocí korkových špuntů a párátek. Obraz Luďka Holuba a připravený kinetický písek zase vybízejí k tvorbě vlastního reliéfu.


 Relaxová třetí linie nabízí výhled na díla s tématem pohádkových postav Karla Němce, Ladislava Nováka, Michaela Floriana nebo Otto Stritzka. V sedacím vaku či mezi polštáři se tedy lze zaposlouchat do pohádkových příběhů.

 

Dětskýma očima 
Zahájení Hvězdoletu se odehrálo v polovině února v duchu dvou vernisáží - „dospělé“ a „dětské“. 
V duchu interaktivního zaměření projektu uvedla dětskou vernisáž Alenka Štanclová, která z pohledu dětského návštěvníka shrnula své praktické dojmy z projektu. 


„V modré kreativní části si můžete podle obrazů něco vytvořit úplně podle sebe, je to úplně na vás. Žlutá, to je taková pohádková část, je to pro každého, kdo má rád pohádky. A červená, tak ta je na téma dětí – co dělají ve volném čase, a rodina. Tam si můžete prohlédnout obrazy a sochy. Mně se nejvíc líbila ta kreativní část, protože já ráda tvořím. Asi nejvíc se mi líbila stínohra, kde jsem si mohla podle sebe poskládat nějaké objekty, potom jsem na ně namířila světýlko a udělalo to krásné stíny,“ pozvala ostatní děti Alenka.  


Edukátorka Pavlína Pitrová pracuje v OGV Jihlava dlouhodobě s dětským návštěvníkem, využívá přitom zkušenosti získané prací zejména v řadě pražských kulturních institucí. 
Je autorkou oceňovaných knížek Hurá do galerie - Průvodce světem výtvarného umění pro děti (2019, Fragment) a Hurá do muzea – Průvodce světem sbírek a poznání (2021, Fragment). V nich děti seznamuje s prostředím a principy práce těchto sbírkotvorných institucí. 


Vede také dětské skupiny v projektech Náš Street Art či Zastávky umění, v nichž se jihlavští školáci v kontaktu s profesionály teoreticky i prakticky seznamují s fenoménem umění ve veřejném prostoru včetně organizační přípravy, propagace a vlastní realizace.
V OGV realizuje P. Pitrová workshopy a dílny, výtvarně pojaté oslavy narozenin dětí a další projekty zaměřené na výchovu k výtvarnému a obecně kulturnímu povědomí a na kontakt galerie s rodinami.  
Projekt Hvězdolet doprovodila jihlavská galerie také nabídkou programů zacílenou na školy, rodiny s dětmi i seniory. Pro návštěvníky připravila pracovní list Napište nám dopis, v němž mohou sdělovat své dojmy z návštěvy Hvězdoletu. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
18.06.2024 KulturaV HDJ začíná vznikat seriál. Tvůrcům pomáhá veřejnost

Námět seriálu, který aktuálně začíná vznikat v prostředí HDJ, pochází z hlavy herce jihlavského profesionálního divadla Františka Maňáka. Ke spolupráci na scénáři přizval dramaturga ...

Komentáře (0)
16.06.2024 KulturaCo vše dělaly dámy před stoletím pro módu

Autentické exponáty ze sbírky brněnské sběratelky Kristiny Kruntorád Ketmanové vracejí ještě do 23. června návštěvníky muzea na polenském zámku do časů 19. a začátku 20. století, ...

Komentáře (0)
15.06.2024 KulturaFilharmonici zahrají na zámku jubilanta Smetanu

Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomene Filharmonie G. Mahlera Jihlava 16. června od 19 hodin koncertem na Zámku Třešť. Koncert nazvaný Sedm zastavení Bedřicha Smetany ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaSopranistka Miroslava Časarová přichází s festivalem Operkyně

S novým hudebním festivalem přichází na Vysočinu operní pěvkyně Miroslava Časarová. Ponese titul Operkyně a své koncerty odprezentuje od června do září. Nový festival pojímá podle ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaNovinář a reportér Josef Pazderka: Na Východ koukáme evropskýma očima

Současný šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus a jihlavský rodák, novinář Josef Pazderka, vystoupil na konci dubna v besedě Večer s hostem Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...

Komentáře (0)
13.06.2024 KulturaSilo: Jednáme, abychom mohli fungovat i během budování dopravního terminálu

Nájemce a provozovatel jihlavského Sila získal na tuto sezónu z programu Už to roste, už to klíčí od Fondu Kaufland, který zprostředkovává Nadace Via, grant ve výši 75 tisíc Kč. Podle ...

Komentáře (0)
12.06.2024 KulturaSvět duchovna se v kostele propojil s tématem Srdce, chvěním a vlněním

Koncert bluegrassového kvarteta BezeJména, které právě dostalo pojmenování Modrej proud, otevřel minulý pátek v podvečer program Noci kostelů v opatovském svatostánku. Letošní setkání ...

Komentáře (0)
10.06.2024 KulturaMartin Palúch uvede film o svém otci Ivanu Palúchovi

Centrum dokumentárního filmu Jihlava uvede v kině Dukla 12. června od 19.30 hodin portrét Ivana Palúcha, jednoho z výrazných československých herců minulého století. Na herce, kterého v ...

Komentáře (0)
09.06.2024 Kultura Studenti HAMU uvedou Figarovu svatbu na scéně Horáckého divadla

Představení festivalové verze komické opery o čtyřech dějstvích Figarova svatba uvedou 10. června od 18 hodin na jevišti Horáckého divadla sólisté, dirigent a ansámbl Hudební a taneční ...

Komentáře (0)
08.06.2024 KulturaInformační hodnota některých pohlednic je nenahraditelná, dokládá nová kniha

Památky, ulice, domy, zákoutí i příběhy Polné z průběhu více než 120 let dokumentují stovky pohlednic, které jsou shromážděny v nové publikaci Polná na pohlednicích. Výpravná kniha ...

Komentáře (0)
07.06.2024 KulturaDivadelník Petr Soumar zítra oslaví šedesátku

Šedesáté narozeniny oslaví v sobotu 8. června dlouholetý herec profesionálního Horáckého divadla v Jihlavě a režisér ochotnických spolků Petr Soumar. Podle svých slov si váží divadelnického ...

Komentáře (0)
06.06.2024 KulturaZačíná sezóna festivalů. Na Čeřínek zavítá i David Koller, na folkovky Cirk La Putyka

Také letošní letní hudební sezóna přinese na Jihlavsku několik tradičních festivalových akcí. Známé už jsou termíny i první programové detaily. • Jihlavské festivalové léto ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net