Reklama
Dnes je středa 03.07.2024     svátek má Radomír

Od Vánoc do masopustu pod naší Javořicí

Ilustrační foto: Petr Klukan
Ilustrační foto: Petr Klukan

6.4.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
 Bohumil Píza z Čenkova

Je to tuze velmi dávno, když na Štědrý den i pod naší Javořicí chodívali s koledou pastýři, ponocný a někde i děti jako v Pavlově. Před vstupem do stavení troubili na dlouhé rohy a zpívali koledu: „Na nebesích hvězdička vychází, že se nám narodil Syn Boží./ Narodil se ve velkej chudobě, neměl než dva anjelíčky při sobě./ Ti andělé překrásně zpívali, to malé děťátko vítali./ Spíš-li, hospodáři, či nespíš, také-li nám koledy udělíš?/ Panenka Maria kázala, aby se nám koleda dávala./ Udělejte nám vaši štědré koledy, šak vás zas Pán Bůh nadělí.“ 


Ano. Tato koleda se skutečně pod naší matkou Javořicí zpívala a zapsal ji rousínovský rodák, moravský spisovatel a sběratel lidových písní František Sušil (1804-1868), kterou vydal ve sbírce „Moravské národní písně II roku 1860“. 
Byla to první hvězdička štědrého večera, která vyšla na nebi nad naší Javořicí a ukončila adventní půst. Teprve potom se scházeli často po celý Boží rok rozprchlí členové rodiny u štědrovečerního stolu.
Vzpomínkou se stala pro nás i loňská vánoční cesta na půlnoční s klátoveckými malíři na Javořici a ke Studánce Páně... 


Starokřesťanská církev v Římě stanovila Ježíšovo narození na tento den - Hod boží vánoční - již ve 4. století, aby vytvořila protiváhu starší pohanské slavnosti „nepřemoženého slunce“. Z Říma se tento svátek rozšířil do katolických zemí, zatímco východní církev (dnes pravoslavná) slaví narození Krista v den Zjevení Páně (Epiphanie) až 6. ledna - na Tři krále. 


V polovině 5. století papež sv. Lev Veliký povolil, aby každý kněz na tento Boží hod mohl sloužit tři mše. První o půlnoci, druhou na úsvitu - Jitřní a třetí ve dne. 
Právě Jitřní mše svatá v našem růženském kostele Maří Magdalény patřila k těm nejslavnějším. Začínala v 5 hodin ráno. Často jsem obdivoval kamarády z Řídelova i Doupí, kteří přišli na Jitřní po staré Hradské cestě od Roštejna zmrzlí, obaleni sněhem nebo jinovatkou jako sněhuláci. 


Boží hod byl skutečně požehnaným svátkem klidu. Někdy, i když mrzlo, sluníčko od Roštejna svítilo a bělostný sníh křupal pod nohama, jsem s otcem chodíval k Lovětínu, kde byla naše rodná pole pod Křemešníkem. 
Koleda na sv. Štěpána patřila k našim největším radostem v Růžené. S kamarády jsme obešli celou Růženou až do zadního konce k roštejnské oboře. Koledu jsme měli vždy stejnou. Na zápraží u dveří do stavení jsme zpívali „Trnka, trnka, trnka, zelená se trnka, jedli kaši pastuškové, jedli kaši z hrnka./ Přiletěl k nim anděl, něco jim pověděl, že se Kristus Pán narodil, aby každý věděl“... 


Někdy jsme skončili až u Kančí boudy, někdy u Kodysů, někdy až na Roštejně u Staňků. Bylo to právě na Roštejně, když s námi na Štěpána koledoval nejstarší růženský sedlák, zpěvák Standa Hybášek, bratr našeho pana řídícího Josefa, druhý jeho bratr Jan byl generál-lékař. Standa měl rád nás kluky, ale hlavně koně, s kterými jezdil už od mládí, jezdil na výdělek do lesů Javořice pana teleckého hraběte.
Standa nám vyprávěl, aby byli koně zdraví a čilí, jak se svým švagrem zvěrolékařem Matějem Nevoralem, rodákem z Třeštice, praktikovali pouštění krve žilou. Svatý Štěpán byl patronem koní a tradovalo se, že pouštění žilou se musí toho dne konat před východem slunce. 


Světil se oves i jiné obilí pro jarní setbu, někde hospodáři při mši házeli na kněze hrst ovsa, jako symbol ukamenování sv. Štěpána r. 37 před hradbami Jeruzaléma, ale to v Růžené nedělali...
Na konec starého roku a na začátek nového naši předkové říkali „léto mine a pomine“ a tato slova provázel všudypřítomný přípitek s přáním zdraví a štěstí. I dnes se na Silvestra scházejí na Javořici tisíce přátel naší Vysočiny a poledním přípitkem se loučí se starým rokem a vítají nový. 


Jen jednou jsem udělal výjimku, když na Nový rok 2018 brzy ráno procházím spícími Kalištěmi, stoupám k lesům Javořice, kde potkávám Jardu Hájka, známého textaře písniček vesnic pod Javořicí a hajného pana Slámu, který hledá ztracené psy ze včerejšího Silvestra. Ptají se mne? Kam jdeš? Povídám: „Jdu na Javořici přivítat historické století vzniku Československa, pojďte se mnou a u Studánky Páně zazpíváme Kde domov můj.“ 
Byla to nezapomenutelná a pro mne památná cesta s modrou oblohou a sluncem nad hlavou bez sněhu přes hřeben Javořice do Mrákotína, kde mě málem ujel poslední večerní autobus…


Konečně jsem napsal křídou na rám dveří K+M+B 2023, a než stačila křída oschnout, probudila celý národ z tříkrálového klidu volební horečka nového prezidenta České republiky. Třítýdenní volební maratón tří kandidátů – pana Babiše, generála Pavla a bývalé rektorky Mendlovy univerzity Nerudové skončil v sobotu 28. ledna na svátek sv. Karla Velikého (766-814) patrona císařů, vítězstvím generála Petra Pavla. Sv. Karel byl francký panovník, který roku 800 přijal po několika staletích znovu titul římského císaře a v paměti českých Slovanů utkvěl Karel Veliký tak, že z jeho jména malou proměnou si utvořili Čechové slovo „král“. 


Jsem rád, že pan generál pochází od našeho bájného a památného Řípu praotce Čecha. Mistr Alois Jirásek, otec prvních československých legií po Bílé Hoře o praotci Čechovi píše, že když sešel z Řípu, s pohnutím volal a žehnal: „Vítejž, země svatá, nám zaslíbená! Zachovej nás zdravé, zachovej nás bez ourazu a rozmnož nás od národu do národu až navěky!“ 
I když se do Telče chodí pro krásu, dnes půjdeme, my rodáci z Moravské Sibiře, pro rozum za bývalým profesorem teleckého reál. gymnázia K. J. Maškou (1851-1916), který v Obrázcích pravěku moravského píše: „Nikoli v 5. nebo v 6. století po Kristu, nýbrž aspoň tisíc roků před tím přišli naši slovanští předkové na Moravu. Přišli jako četný a vyspělý národ zemědělců.“ 


Jejich náboženství jako ostatních národů indoevropských se opíralo o uctívání přírodních jevů zvláště nebeských, kde byli bohové, kteří přináší štěstí a zdar, a běsové, kteří přináší neštěstí a zmar. Po zimním slunovratu začínalo jaro 1. února a nejvyšším bohem byl uctíván Perun, průvodce hromu a blesku, který nás i letos přivítal na Hromnice po mnoha letech neobvyklou sněhovou bouří s blesky na dálnici u Větrného Jeníkova až z Německa. Ještě na sv. Blažeje, patrona počasí, padaly stromy na Třebíčsku a Žďársku. Pranostika říká, jak dlouho skřivan před Hromnicemi vrzá, tak dlouho po nich zmrzá. 


Mrákotínští si v pátek po Hromnicích řekli: Ať vrzá nebo zmrzá a hned v sobotu propukl historicky nejstarší a největší masopust pod Javořicí. Starobylost Mrákotína můžeme vidět snad jen v nové přestavbě kostela sv. Jiljí z roku 1806, kdy dnešní hlavní osa kostela směřuje k severu, kdežto původní osa gotického kostelíka směřovala k východu ke Lhotce a kostelík pamatoval dobu panství Šternberků, kteří vystavěli hrad, dnešní Štamberk nad Lhotkou, za doby vlády Přemysla Otakara II. (1253-1278), krále železného a zlatého. 


První zápis o mrákotínské faře je z roku 1398, kdy byl patronem fary majitel Roštejna Jan z Hodic, a díky této faře dodnes máme zápisy osudů našich předků. Pod Javořicí o masopustě bylo veselo, že se domů ani nechtělo. V Býkovci výskali, v Růžené skákali, aby krávy dojily, telátka rodily, a koně šli… a Třeštičtí pod Roštejnem? Ti se prozíravě rozloučili s prezidentem Zemanem již o loňském masopustu. Není mezi námi kamarády jen veselo, jako není růže bez trní… 


Ve středu 8. března jsme se na batelovském hřbitově rozloučili s kamarádem a přítelem roštejnského kamene Františkem Procházkou z Batelova (1936-2023), který nám pomohl a podpořil uspořádat historické vzpomínky 100 let bitvy u Zborova (2. 7. 1917) na batelovském mýtě v neděli 2. 7. 2017. Byla to stoletá vzpomínka na plukovníka Švece a všechny bratry legionáře pod Javořicí, kteří tam bojovali. Dodnes je na mýtě na památku obrázek Roštejna, Javořice a Studánky Páně od Michaela Floriána ze Staré Říše. 
Když jsme přátelé Pepík Hradecký, Jenda Pelikán a Ivan Jeřábek stáli na hřbitově, tak jsme si teprve uvědomili, že stojíme u hrobu nejslavnějšího batelovského rodáka, historika Zdeňka Mahlera (1928-2018), který první nám připomněl včerejší historické šedesáté osmé narozeniny T. G. Masaryka před 105 roky 7. 3. 1918 v Moskvě, jak s kyticí růží nasedá do železničního vagónu třetí třídy a přes Ural, Sibiř a Vladivostok odjíždí do Ameriky. Začala sibiřská anabáze, ozbrojený boj s Rudou armádou o cestu do vlasti. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.06.2024 KulturaV HDJ začíná vznikat seriál. Tvůrcům pomáhá veřejnost

Námět seriálu, který aktuálně začíná vznikat v prostředí HDJ, pochází z hlavy herce jihlavského profesionálního divadla Františka Maňáka. Ke spolupráci na scénáři přizval dramaturga ...

Komentáře (0)
16.06.2024 KulturaCo vše dělaly dámy před stoletím pro módu

Autentické exponáty ze sbírky brněnské sběratelky Kristiny Kruntorád Ketmanové vracejí ještě do 23. června návštěvníky muzea na polenském zámku do časů 19. a začátku 20. století, ...

Komentáře (0)
15.06.2024 KulturaFilharmonici zahrají na zámku jubilanta Smetanu

Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomene Filharmonie G. Mahlera Jihlava 16. června od 19 hodin koncertem na Zámku Třešť. Koncert nazvaný Sedm zastavení Bedřicha Smetany ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaSopranistka Miroslava Časarová přichází s festivalem Operkyně

S novým hudebním festivalem přichází na Vysočinu operní pěvkyně Miroslava Časarová. Ponese titul Operkyně a své koncerty odprezentuje od června do září. Nový festival pojímá podle ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaNovinář a reportér Josef Pazderka: Na Východ koukáme evropskýma očima

Současný šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus a jihlavský rodák, novinář Josef Pazderka, vystoupil na konci dubna v besedě Večer s hostem Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...

Komentáře (0)
13.06.2024 KulturaSilo: Jednáme, abychom mohli fungovat i během budování dopravního terminálu

Nájemce a provozovatel jihlavského Sila získal na tuto sezónu z programu Už to roste, už to klíčí od Fondu Kaufland, který zprostředkovává Nadace Via, grant ve výši 75 tisíc Kč. Podle ...

Komentáře (0)
12.06.2024 KulturaSvět duchovna se v kostele propojil s tématem Srdce, chvěním a vlněním

Koncert bluegrassového kvarteta BezeJména, které právě dostalo pojmenování Modrej proud, otevřel minulý pátek v podvečer program Noci kostelů v opatovském svatostánku. Letošní setkání ...

Komentáře (0)
10.06.2024 KulturaMartin Palúch uvede film o svém otci Ivanu Palúchovi

Centrum dokumentárního filmu Jihlava uvede v kině Dukla 12. června od 19.30 hodin portrét Ivana Palúcha, jednoho z výrazných československých herců minulého století. Na herce, kterého v ...

Komentáře (0)
09.06.2024 Kultura Studenti HAMU uvedou Figarovu svatbu na scéně Horáckého divadla

Představení festivalové verze komické opery o čtyřech dějstvích Figarova svatba uvedou 10. června od 18 hodin na jevišti Horáckého divadla sólisté, dirigent a ansámbl Hudební a taneční ...

Komentáře (0)
08.06.2024 KulturaInformační hodnota některých pohlednic je nenahraditelná, dokládá nová kniha

Památky, ulice, domy, zákoutí i příběhy Polné z průběhu více než 120 let dokumentují stovky pohlednic, které jsou shromážděny v nové publikaci Polná na pohlednicích. Výpravná kniha ...

Komentáře (0)
07.06.2024 KulturaDivadelník Petr Soumar zítra oslaví šedesátku

Šedesáté narozeniny oslaví v sobotu 8. června dlouholetý herec profesionálního Horáckého divadla v Jihlavě a režisér ochotnických spolků Petr Soumar. Podle svých slov si váží divadelnického ...

Komentáře (0)
06.06.2024 KulturaZačíná sezóna festivalů. Na Čeřínek zavítá i David Koller, na folkovky Cirk La Putyka

Také letošní letní hudební sezóna přinese na Jihlavsku několik tradičních festivalových akcí. Známé už jsou termíny i první programové detaily. • Jihlavské festivalové léto ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net