VIZUALIZACE základny Hájenka Černé lesy po rekonstrukci. Autor: Rusina Frei architekti.
Rekonstrukce táborové základny Hájenka Černé lesy nad Brtnicí, kterou řadu let využíval Dům dětí a mládeže Jihlava (DDM), by měla stát kolem čtyřiceti milionů korun bez daně. Areál chce příští rok začít rekonstruovat město Jihlava, majitel areálu. Jak uvedl pro ČTK radní David Beke (ODS) město chce na akci získat dotaci z programů zaměřených na podporu vzdělávání.
Základnu tvoří několik objektů. I po rekonstrukci mají sloužit pro pobyty dětí. Ty zde byly ukončeny předloni, od té doby objekt nelze kvůli jeho stavu využívat.
Jak už dříve uvedl pro JL ředitel DDM Jihlava Vilibald Prokop, není známo přesné stáří areálu, zřejmě ale pochází z 19. století. Problémy jsou s vlhkostí či se stavem krovů. Rada města projednala finální architektonickou studii od společnosti Rusina Frei, následovat bude příprava projektové dokumentace.
Samotná stavba by mohla podle Bekeho začít na podzim příštího roku, potrvá asi rok. Historicky cenné části budov a jejich vybavení mají zůstat zachovány. Součástmi interiéru domu budou jídelna/společenská místnost, krytá terasa či zastřešení uzpůsobené pro pozorování hvězd. Vznikne též koupací biotop.
Chatky pro letní pobyty budou možná obnovovány postupně podle finančních možností. Podle Bekeho stouply předpokládané náklady na rekonstrukci základny kvůli zdražení stavebních materiálů a vstupů proti období před epidemií koronaviru asi o deset milionů.
Zatím děti jezdí tábořit ke Stvořidlům
Jak na dotaz JL vysvětluje ředitel DDM Vilibald Prokop, protočilo se každoročně v Hájence Černé lesy každé léto při táborech DDM kolem 600 dětí. Po uzavření základny nad Brtnicí nyní využívá DDM pouze svoji druhou táborovou základnu ve Smrčné nad Sázavou, poblíž známé lokality Stvořidla. Celková kapacita letních táborů DDM se tak o něco snížila.
„Dřív jsme měli přes léto volné termíny jak na Hájence, tak na Smrčné, které jsme nabízeli ostatním organizacím. Teď Smrčnou využíváme kompletně jenom pro nás. Ale co do počtu jsme zrušili (po uzavření Hájenky) jenom jeden turnus táborů, jinak se nám všechno ostatní podařilo zachovat, byť za jiných podmínek, než před tím,“ komentuje Prokop současný stav.
DDM tím ovšem přišel o finanční efekt z pronájmu volné kapacity základen. „Je to tak, v tuhle chvíli to nejvíc pociťujeme na finanční stránce věci, protože nám chybí nějaké příjmy, které jsme dřív měli,“ potvrzuje Prokop s tím, že tyto prostředky šly do provozu DDM.
Hájenka vítala také astronomy
Jeden naplněný letní turnus s kapacitou 60 dětí byl na Hájence každoročně věnován také táboru pořádanému Jihlavskou astronomickou společností (JAS). Jak vysvětluje Miloš Podařil z JAS, odlišuje se tento tábor od většiny jiných zejména nočními pozorováními oblohy.
„Za hezkého počasí po setmění vyrážíme na louku, na které máme dalekohledy, další potřebnou techniku, a hlavně krásný výhled na nebe nad námi. Za svitu pouze červených baterek se zde děti učí orientovat se v souhvězdích, hledat mlhoviny, hvězdokupy a další vzdálené objekty, a zacházet se širokou škálou astronomických dalekohledů,“ popsal Podařil náplň astronomického tábora. Děti se také zapojují do focení astrofotografií nebo měření proměnných hvězd, oblíbenou činností je i pozorování meteorů.
Po rekonstrukci má být základna Hájenka uzpůsobena právě i pro astronomickou tematiku. „Uvažuje se o tom, že by tam vznikla jakási terasa, kterou by bylo možno mimo jiné používat i pro část toho našeho programu,“ upřesňuje Podařil.
Po uzavření Hájenky zatím jihlavští astronomové přesunuli svůj tábor do jiného regionu. „Museli jsme se přesunout na tábořiště úplně mimo Vysočinu, do jižních Čech, takže v tuhle chvíli máme smlouvu tam,“ vysvětluje Podařil s tím, že pokud by byla Hájenka k dispozici, principiálně by astronomové měli zájem o její využívání.
„Určitě jsme si i s panem ředitelem DDM Prokopem už říkali o nějakých možnostech spolupráce. Ale to všechno bude záležet na konkrétních parametrech, jak to bude vypadat a jaké budou podmínky,“ dodává Podařil.
Hájenka má děti vzdělávat celoročně
Po celkové rekonstrukci má být Hájenka Černé lesy přizpůsobena pro celoroční provoz. Základna s ubytováním v budově i v chatkách má mít v létě kapacitu asi 80 osob, v zimě 60 osob.
„Myšlenka je taková, že hodně velkou část bychom byli schopni zaplnit my - samozřejmě léto, plus plno víkendových akcí. Přes všední dny během školního roku je to namyšleno jako vzdělávací centrum, něco jako školy v přírodě, víceméně na obdobné fázi, jako jsou Chaloupky (středisko pro vzdělávání a výchovu v přírodě, Kněžice, pozn. red.),“ přibližuje ředitel DDM Prokop.
Základna tak má podle něho v budoucnu sloužit environmentálnímu vzdělávání apod., po kterém je v současné době poptávka: „I s těmi Chaloupkami jsme v kontaktu a nějakým způsobem bychom vzájemně spolupracovali v této oblasti.“
Tato činnost by měla také určitý finanční efekt pro DDM. „Pár korun by z toho asi bylo, ale neděláme to ´pro byznys´. Ale je samozřejmě potřeba, aby se zafinancoval provoz toho baráku. Když už se to zrekonstruuje, tak by byla škoda, kdyby to leželo ladem. A zájem o toto vzdělávání tu je, takže z toho důvodu to chceme takto udělat. A taky víme, že na celé Vysočině je naprosté minimum objektů, které by sloužily pro tuto činnost,“ argumentuje Prokop.
V důsledku kůrovcové kalamity před časem padly takřka veškeré smrkové lesy v těsném okolí Hájenky Černé lesy. Tato situace se už podle ředitele DDM v současné době začala měnit.
„Lesáci už tam mají plno oplocenek, kde už jsou nově vysázené stromečky. Samozřejmě jsou tam ještě místa, kde se toho chopila příroda a nějak živelně to tam zarůstá. Ale věřím, že se to dá v brzké době celé do pořádku, protože ti lesáci se tam opravdu snaží to zrekonstruovat co nejrychleji, co nejdříve. Takže tam zase brzy bude zpátky černý les, byť možná s jinou strukturou stromů,“ dívá se k budoucnosti oblíbené základny Vilibald Prokop.
Diskuze k článku