Reklama
Dnes je čtvrtek 04.07.2024     svátek má Prokop

Doba bohužel nese náznaky přesmyčky v čase, říká ostravský výtvarný bard Jiří Surůvka

TÉMA války a míru v opozici i dialogu, dvě kontrastní polohy v kolážích a objektech v uličce Malá Lazebnická. Foto: Jiří Varhaník
TÉMA války a míru v opozici i dialogu, dvě kontrastní polohy v kolážích a objektech v uličce Malá Lazebnická. Foto: Jiří Varhaník

19.1.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Kolektiv pedagogů a studentů ateliéru Video-multimédia-performance Fakulty umění Ostravské Univerzity představuje v uličce Malá Lazebnická v centru Jihlavy současnou tvorbu tohoto ateliéru. V čele výtvarného tvůrčího kolektivu i výstavy stojí vedoucí ateliéru, jedenašedesátiletý malíř a performer Jiří Surůvka. Pro výstavu v galerii Nonstrop zpracoval téma války. 
Základ výstavy tvoří digitální koláže Jiřího Surůvky z cyklu Strůjci války (1997-2022). „V opozici stojí témata a problémy mladé generace, tak odlišné od zkušenosti svého učitele, a přesto v něčem navazující na jeho pesimismus, ironii a obavy o osud současného světa,“ charakterizuje generační dialog na výstavě kurátor Nonstropu Vít Kraus.  


Kolážím s motivem válek se Surůvka věnuje dlouhodobě. Jak už dříve zmínil, bylo impulzem ke vzniku cyklu Strůjci války jeho pobouření nad americkým časopisem z roku 1939, kde se mísily fotografie z válkou zasaženého Polska zachycující i hromady mrtvých těl s odlehčenými texty popisujícími, jak je možné hrát si s jídlem či skládat z tuřínu veselé obličeje. 
Surůvkovy kolážové tisky s absurdními výjevy s válečnou tematikou visí v uličce nad procházejícími chodci a v tématu výstavy reprezentují právě motiv války. Studenti pak do uličky doplnili téma míru v podobě instalace trojrozměrných předmětů, povětšinou s motivy květin. 

 

Ofinky a knírky 
Jak připomíná Vít Kraus, je Surůvka spoluzakladatelem výtvarné skupiny Přirození, která působila na přelomu 80. a 90. let minulého století a měla velký vliv na formování porevoluční ostravské výtvarné scény. 
Na jihlavské vernisáži Surůvka bavil publikum, když svým osobitým stylem vzpomněl na prapočátky své kolážové tvorby. To když kdysi na základní škole se spolužáky přilepovali ofinky a knírky ruským protagonistům v tehdejších časopisech: 
„Paní učitelka si vždycky půjčovala od žáků z první lavice časopis, když si ho zapomněla. A já jsem bohužel seděl v první lavici, protože jsem pořád vyrušoval, tak jsem tam byl pod dohledem. Vzala mi časopis, otevřela ho a vždycky udělala – jéžišmarjá, a práskla mi s ním zase o tu lavici. Kdo tu má nepokreslený časopis?“  


V Jihlavě vystavené tisky Surůvkových koláží, malované a dopracovávané ve photoshophu, vznikaly od roku 1997. Surůvka podle svých slov loni či předloni „přiklonoval“ ještě další tři nebo čtyři kousky do série, která už čítá asi deset položek. 
„Vytáhl jsem to, protože se mi to zdá zase aktuální. Tehdy to pro mě byla jen taková budoucí hrozba, jenže ta hrozba jistého armagedonu, nebo takových neveselých vyhlídek do budoucnosti, které jsem já jako bytostný pesimista měl už na začátku devadesátých let – demokracie, super, ale kdo ví, jak to dopadne, se jakoby pořád přibližuje,“ uvažoval na vernisáži Surůvka.   
Jak dodal, má naše doba bohužel jisté náznaky jakési přesmyčky v čase: „Teď už mi to začíná připomínat období studené války, nějakých padesátých let. Ideologie se vracejí, covid to ještě umocnil. Takže branná cvičení, občanská nauka, sáčky, pytlíky, plynová maska, tak jsme si to trénovali. A teď dva roky respirátory. Za chvíli bude kurz přežití v přírodě a podobné. To bylo nejdůležitější.“   

 

My jsme z obliga 
Lidstvo se podle poznání J. Surůvky vždy vymlouvá na nějakou třetí osobu: „Jakže Ježíš Kristus za nás trpěl, chudák, a tím to z nás smazal, že. My jsme ho nechali ukřižovat, on tam umřel a my teď jsme jakože z obliga.“ 
Na jedné ze Surůvkových rozměrných koláží háže Michelangelův Bůh – Otec z malby v Sixtinské kapli bomby – to my nic, to pánbůh. 
„To je jako ta přísloví – když Bůh dopustí, i motyka spustí, Vždycky je to zásah shůry. Vždycky my nic, my muzikanti. My za nic nemůžeme, a s tím, co se nám děje za zády, my nemáme nic společného. To ta vyšší síla, ta vyšší mocnost…,“ ironizoval Surůvka při jihlavské vernisáži naše postoje.


To ale podle něho není pravda: „Za všecko si můžeme sami. Proto taky výsledek mých performance bývá takový, že vám pomůžu tak, že to bude medvědí služba. Že prostě uvidíte sami, že nikdo za vás nic řešit nebude. Co si spískáte, to si vyžerete. A když to spíská někdo za vás, tak proto, že jste si ho zvolili. To je message hlavně pro studenty – volte obezřetně. Jenže tam není momentálně koho, že?“   

 

Křížová cesta „mezi kvitky“
Ulička Malá Lazebnická se podle ostravského výtvarníka (doplněna o jeho koláže) proměňuje ve svého druhu křížovou cestu, která tyto souvislosti pojmenovává. Chodci zde mohou absolvovat jakousi moralistickou procházku „mezi kvitky“.
„Ty obrázky vypadají jako ilustrace do nějaké dětské pohádky, když si člověk nevšimne některých detailů. Vždyť je to roztomilé…,“ poznamenal Vít Kraus. 


Jiří Surůvka v reakci připomněl osud výtvarníků šedesátých, sedmdesátých let, kteří v Rusku, ani u nás nemohli volně tvořit, a tak ilustrovali právě např. dětské knížky, anebo pracovali „do šuplíku“:   
„Já jsem měl to štěstí, že v těch devadesátých jsme nastupovali nejméně čtyři generace na scénu. O třicet let starší, o dvacet let starší, stejně staří a o deset let mladší. Teď tady budou skuhrat naši absolventi, že jich je tolik, že se nemůžou upíchnout. No tak já bych jim to přál ještě se potýkat se sedmdesátiletýma staříkama, šedesátiletýma staříkama, padesátiletýma staříkama, čtyřicetiletýma staříkama, třicetiletýma staříkama a dvacetiletýma konkurentama. Žádná generace to nemá jednoduchý, že, samozřejmě. Ale určitě to bude lepší. Nenapadá mě důvod, ale určitě,“ zamýšlel se v Jihlavě výtvarník a pedagog. 


„A zvu vás do Ostravy, abyste viděli, že jsou místa, kde je ještě menší cvrkot, než tady...,“ uzavřel Jiří Surůvka komentářem jihlavské reality vernisáž, které se účastnilo jen pár příchozích.  
Městem provozovaná Galerie Nonstrop prezentuje od roku 2017 v uličce v centru Jihlavy současné umění. Vznikla ve spolupráci radnice, Oblastní galerie Vysočiny a základní umělecké školy. Provozovatelem je město prostřednictvím příspěvkové organizace Brána Jihlavy. 


Zde realizované projekty bezprostředně reagují na genius loci místa a na otevřené povětrnostní podmínky. Výstava Jiří Surůvka a kolektiv - Válka a Mír potrvá do konce ledna 2023.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
19.06.2024 KulturaV muzeu se vrací na oči lidí keltské a germánské šperky, zbraně i nářadí

Archeologická výstava běží v nejvyšším patře Muzea Vysočiny Jihlava. Je hlavním výstupem z projektu regionální spolupráce mezi Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, Brno a právě ...

Komentáře (0)
18.06.2024 KulturaV HDJ začíná vznikat seriál. Tvůrcům pomáhá veřejnost

Námět seriálu, který aktuálně začíná vznikat v prostředí HDJ, pochází z hlavy herce jihlavského profesionálního divadla Františka Maňáka. Ke spolupráci na scénáři přizval dramaturga ...

Komentáře (0)
16.06.2024 KulturaCo vše dělaly dámy před stoletím pro módu

Autentické exponáty ze sbírky brněnské sběratelky Kristiny Kruntorád Ketmanové vracejí ještě do 23. června návštěvníky muzea na polenském zámku do časů 19. a začátku 20. století, ...

Komentáře (0)
15.06.2024 KulturaFilharmonici zahrají na zámku jubilanta Smetanu

Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomene Filharmonie G. Mahlera Jihlava 16. června od 19 hodin koncertem na Zámku Třešť. Koncert nazvaný Sedm zastavení Bedřicha Smetany ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaSopranistka Miroslava Časarová přichází s festivalem Operkyně

S novým hudebním festivalem přichází na Vysočinu operní pěvkyně Miroslava Časarová. Ponese titul Operkyně a své koncerty odprezentuje od června do září. Nový festival pojímá podle ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaNovinář a reportér Josef Pazderka: Na Východ koukáme evropskýma očima

Současný šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus a jihlavský rodák, novinář Josef Pazderka, vystoupil na konci dubna v besedě Večer s hostem Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...

Komentáře (0)
13.06.2024 KulturaSilo: Jednáme, abychom mohli fungovat i během budování dopravního terminálu

Nájemce a provozovatel jihlavského Sila získal na tuto sezónu z programu Už to roste, už to klíčí od Fondu Kaufland, který zprostředkovává Nadace Via, grant ve výši 75 tisíc Kč. Podle ...

Komentáře (0)
12.06.2024 KulturaSvět duchovna se v kostele propojil s tématem Srdce, chvěním a vlněním

Koncert bluegrassového kvarteta BezeJména, které právě dostalo pojmenování Modrej proud, otevřel minulý pátek v podvečer program Noci kostelů v opatovském svatostánku. Letošní setkání ...

Komentáře (0)
10.06.2024 KulturaMartin Palúch uvede film o svém otci Ivanu Palúchovi

Centrum dokumentárního filmu Jihlava uvede v kině Dukla 12. června od 19.30 hodin portrét Ivana Palúcha, jednoho z výrazných československých herců minulého století. Na herce, kterého v ...

Komentáře (0)
09.06.2024 Kultura Studenti HAMU uvedou Figarovu svatbu na scéně Horáckého divadla

Představení festivalové verze komické opery o čtyřech dějstvích Figarova svatba uvedou 10. června od 18 hodin na jevišti Horáckého divadla sólisté, dirigent a ansámbl Hudební a taneční ...

Komentáře (0)
08.06.2024 KulturaInformační hodnota některých pohlednic je nenahraditelná, dokládá nová kniha

Památky, ulice, domy, zákoutí i příběhy Polné z průběhu více než 120 let dokumentují stovky pohlednic, které jsou shromážděny v nové publikaci Polná na pohlednicích. Výpravná kniha ...

Komentáře (0)
07.06.2024 KulturaDivadelník Petr Soumar zítra oslaví šedesátku

Šedesáté narozeniny oslaví v sobotu 8. června dlouholetý herec profesionálního Horáckého divadla v Jihlavě a režisér ochotnických spolků Petr Soumar. Podle svých slov si váží divadelnického ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net