DÍVKY ze souboru Pramínek zpívají v letošním programu Horácké Vánoce, v úvodní části Na návsi. Foto: Jiří Varhaník
Téměř zaplněný divadelní sál DKO Jihlava tleskal 2. prosince těm nejmenším, ale i zkušeným tanečníkům – folkloristům, kteří do svého letošního pořadu Horácké Vánoce zapracovali někdejší lidové zvyky horácké oblasti z období kolem Štědrého dne.
Pořad připravily jihlavské soubory Pramínek, Šípek a Vrabčátka spolu s hostujícími členy Vysočanu. Scénář (námět a choreografie M. Brtník) vytvořily M. Vodová a L. Pragerová, režírovali L. Pragerová a Z. Voda. Život venkova pořad vykreslil ve třech prostředích a situacích - Na návsi, Ve světnici a Cesta k Betlému. Výraznou výpravnou složkou programu byly tradiční horácké kroje (L. Boudná).
Folkloristé do programu zakomponovali dětské hry, koledy, říkačky a tance horáckého venkova. Připomněli někdejší reálný průběh koledování, ale i konkrétní zvyky, které hospodář se selkou koncem roku dodržovali, aby poděkovali nejen chase, ale i zahradě, stromům či domácímu zvířectvu, aby pro hospodářství zajistili štěstí, bezpečí a prosperitu v nadcházejícím roce.
Zachovávání tradic zároveň udržovalo řád a soudržnost celé venkovské komunity. Další zvyky se pojily s ukončením služby, kdy si chasa v závěru roku přicházela k hospodáři pro služné.
Program doprovodila živá muzika (M. Dohnal, V. Mahelka, M. Brtník, M. Čáp, prim. J. Grabowská), hrála též muzika Hatscho a dětská muzika.
Šípek od letoška pod Folklorikou
Na vzniku programu Horácké Vánoce se podílela ZUŠ Folklorika Vysočina, pod kterou od letošního roku působí Dětský folklorní soubor Šípek zaměřený na práci s dětmi ve věku od 6 do 13 let.
Ze Šípku poté děti postupně přecházejí do dospělého souboru Pramínek. Děti se tak od útlého věku seznamují se zásadami pohybu, správného držení těla, rytmů, zpěvu i tance. Šípek má též malou přípravku Vrabčátka, ve které působí děti do pěti let.
Celostátně působící ZUŠ Folklorika provozuje síť základních uměleckých škol napříč republikou s cílem nabízet dětem umělecké vzdělávání a propojení s historií jejich regionů a uchovávání zvyků a folklorních tradic.
„Působíme jak ve velkých městech, tak především na malých vesnicích, kde jdeme přímo za zájmem dětí, aby i ty měli stejnou možnost jako jejich vrstevníci ve městech,“ komentuje svoji činnost ZUŠ Folklorika. Škola organizuje přehlídky, festivaly, tábory, nakupuje nástroje, kroje apod.
Za tím účelem zřídila Nadační fond Folklorika. Jak uvádí, jsou příspěvky do fondu v souladu se zakladatelskou listinou použity na podporu sociálně znevýhodněných žáků formou příspěvku na úplatu za vzdělání, půjčovné nástrojů, účast na soustředěních, festivalech, soutěžích, vystoupeních či táborech, na zajištění výchovně vzdělávacích akcí, modernizaci vzdělávacích činností, na pořízení pomůcek a materiálu k výuce apod.
Místní produkce je nejcennější
Význam udržování historických tradic pro současnou společnost a pro mladou generaci vyzdvihli v úvodu pořadu Horácké Vánoce z jeviště také oficiální hosté, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a z jihlavské radnice náměstek primátora pro oblast kultury Richard Šedivý.
Miloš Vystrčil ocenil autenticitu programů, které si lidé v obci či městě sami vytvoří a vyprodukují: „Ty jsou úplně nejcennější, protože posilují ducha a sílu toho místa. Vychováváte mladé a zároveň se při tom dokážete bavit, je to opravdu velmi důležitá věc! Zachovává naši historickou paměť, pomáhá nám překonávat třeba i věci, které nejsou úplně příjemné. Moc si toho vážím a přeji vám, abyste u toho vydrželi. Abyste vy starší nepřestávali mít chuť učit ty mladší a aby těch mladých bylo tolik, aby zase mohli učit ty, kteří přijdou po nich.“
Vítězslav Schrek vyzvedl, že sál DKO bývá i v současné složité době často velmi dobře zaplněn publikem při kulturních akcích nejrůznějších žánrů. „Je to důkaz toho, že máme v Jihlavě tradiční a kvalitní folklor,“ komentoval hejtman zaplněné hlediště a zdůraznil význam mezigeneračního předávání vztahu ke kultuře uvnitř rodin.
„To se nedá ničím nahradit. A pokud se ta historie někdy přetrhne, tak to potom už nikdy nevznikne,“ poděkoval Schrek dospělým folkloristům za to, že seznamují děti s tradicemi jejich regionu.
Jak připomněl náměstek primátora Richard Šedivý, zažíval v minulosti folklorní programy Pramínku v odlišné roli, coby účinkující s houslemi pod bradou a v kroji.
„Já jsem si to představení vždycky užíval a bylo to úplně bezvadné,“ ohlédl se Šedivý, „do Pramínku jsem chodil v podstatě od sedmi, osmi let až do dospělosti a projel jsem s ním neskutečný počet folklorních přehlídek. Byli jsme v Litvě, ve Švédsku, na Slovensku, v Chorvatsku, na spoustě domácích festivalů. Vzpomínám na to hrozně moc rád, měli jsme tady výbornou partu a bylo to úplně parádní období.“
Pramínku a všem jeho dětským složkám Šedivý poděkoval za to, že udržují tradice a rozvíjejí folklor, za to, že propagují město Jihlavu v České republice i v zahraničí.
Jihlavany náměstek primátora pozdravil v předvánočním čase: „Je to čas, kdy bychom se měli zastavit, což v téhle době snad ani nejde, ale tak alespoň trošičku zpomalit a uvědomit si skutečně důležité hodnoty našich životů.“
Diskuze k článku