TRENÉŘI Jan Bažó (v horní řadě první zleva) a Petr Vašíček (první zprava) dovedli krajský výběr volejbalistek k šestému místu na dětské olympiádě. Výsledek vnímají jako první vlaštovku fungující spolupráce napříč regionálními kluby. Foto: archiv Sokola Bedřichov
Dlouho si nemohli přijít na jméno, ale to je minulost… Aktuálně sedí představitelé jihlavských volejbalových klubů Bedřichov a Demlova v rámci spolku Vysočina volejbal u jednoho stolu a společně s kolegy z dalších oddílů hledají cesty, jak napříč regionem výkonnostně posouvat talentované hráčky kadetské i juniorské kategorie.
„Po sportovní stránce jsme pořád rivalové…,“ usmívá se kouč „Bedru“ Jan Bažó. „Ale mimo palubovku máme společný cíl, a je dobře, že ledy se v tomto směru konečně pohnuly…,“ dodává trenér „Demlovky“ Petr Vašíček.
O spolupráci se dlouho hovořilo. Co ji nastartovalo?
Bažó: Prvopočátkem bylo založení spolku činovníků a trenérů čtyř největších klubů na Vysočině, Bedřichova, „Demlovky“, Jiskry Havlíčkův Brod a Nového Veselí. Jako předseda tomu velí Michal Kourek, manažersky nejschopnější člověk. Na základě této platformy fungujeme.
Vašíček: Jsme otevřený spolek a chceme spolupracovat na široké bázi. Projeví-li nějaký další klub v regionu přání přidat se k nám, budeme jenom rádi.
Bylo náročné přesvědčit konkurenci o smyslu společného zájmu?
Bažó: Trvalo to relativně dlouho, ale ve finále to bylo rychlé. Dlouho, protože jsme o tom všichni jenom hovořili… Jednoho dne Michal přišel, bouchl do stolu a udělal zapsaný spolek. Od té chvíle sedíme u jednoho stolu a probíráme společné cíle. Ve finále není důležité, jak dlouho ten proces trval, ale že jsme ho nastartovali a naše úsilí někam směřuje.
Jak spolupráce probíhá?
Bažó: Chceme, aby ostatní kluby vnímaly to, že v okamžiku, kdy vychovají šikovnou hráčku a budou ji chtít umožnit hrát kvalitní soutěž, mohou ji bez obav poslat do Jihlavy, Havlíčkova Brodu nebo Nového Veselí.
Vašíček: Propojujeme kluby a vypomáháme si hráčským materiálem, aby jednotlivé oddíly udržely svoje stávající pozice v ligových soutěžích a do budoucna je mohly ještě vylepšit.
Volejbalová veřejnost tento krok kvituje?
Bažó: Reakce jsou vesměs pozitivní. Pochopitelně se najdou i lidé preferující v první řadě klubové zájmy… Časem třeba změní názor.
Na kterou věkovou kategorii cílíte?
Vašíček: Pro nás je důležitý středoškolský věk hráček, abychom je mohli propojit s jihlavským gymnáziem, kde máme volejbalovou sportovní třídu. V našem regionu se hraje extraliga „osmnáctek“ a první liga „dvacítek“. Administrativně a sportovně chceme kluby propojit, aby ty nejšikovnější hráčky mohly ve vyšších soutěžích výkonnostně růst. Prioritu pochopitelně mají nejvyšší soutěže.
Bažó: Petr to přesně vystihl. Jde nám o to, aby se neříkalo: my máme na „Bedru“ nebo „Demlovce“ talentovanou holčinu. Říkejme: my máme na Vysočině… Přemýšlíme celokrajským směrem. Chceme, aby naše kroky prospěly dívčímu volejbalu v celém regionu. Vzájemně si půjčujeme hráčky, necháváme je hostovat nebo přestoupit, které na vyšší soutěže výkonnostně mají, a naopak.
Uvedete příklad, jak hráčky „pendlují“?
Bažó: My jsme uvolnili extraligovému Novému Veselí trojici Vanesa Klimešová, Bára Kourková a Šárka Vavřinová. Ze Štoků tam jezdí Aneta Koutková, Agáta Maříková a Agáta Vodičková.
Vašíček: Za Havlíčkův Brod hrají extraligu naše Kateřina Picková s Terezou Votavovou a Nela Štouračová z Nového Veselí.
Nastolili jste i jednotnou trenérskou metodiku?
Vašíček: Ano, i po této stránce si vypomáháme. Propojujeme hráčky i trenéry. Například já připravím trénink a jedu ho aplikovat do Havlíčkova Brodu.
Je reálné, aby se extraliga kadetek nebo juniorek v dohledné době hrála v Jihlavě?
Bažó: Centralizovat to směrem ke krajskému městu je naším primárním cílem. Ideální scénář je vychovat si vlastní hráčky a doplnit kádr šikovnými děvčaty z regionu.
Vašíček: Téma extraliga v Jihlavě padlo, ale zatím pro to nemáme podmínky a zázemí. V první řadě potřebujeme odpovídající halu, kde bychom se mohli důstojně prezentovat a rozvíjet sportovní stránku…
Ani časový horizont nemáte stanovený?
Bažó: Víte, jak to chodí… Můžete něco plánovat, ale občas vám do toho zasáhne vyšší moc. Budeme pracovat v nastoleném trendu a uvidíme, jak se zadaří.
Vašíček: Já bych tady chtěl mít extraligu nejraději hned (úsměv). Jinak souhlasím s Honzou.
Dříve se často říkalo, že Vysočina nemá dostatek kvalitních hráček, aby se vytvořil jeden opravdu silný extraligový tým. Máte podobný názor?
Vašíček: Já bych naopak řekl, že kvalita v regionu je, protože hráčky v minulosti odcházely do jiných extraligových klubů…
Ano, nejčastěji do Brna, Prostějova nebo Přerova… Je reálné těmto oddílům konkurovat a udržet hráčky doma?
Vašíček: Konkurujeme jim už jenom tím, že v Jihlavě na gymnáziu máme sportovní třídu. Nabídneme-li děvčatům odpovídající podmínky, aby tady zůstala, odcházet nebudou. A ty podmínky se snažíme vytvořit.
Bažó: Vidím to u svojí dcery Julie, hrající za Prostějov. Daleko lépe by se jí sportovalo, kdyby každou noc spala ve své vlastní posteli. Proto chceme holkám nabídnout komfort kvalitního sportu a rodinného zázemí. Pro naplnění této vize hledáme finanční podporu, která se v rámci Krajem Vysočina vypsaného projektu KCTM rýsuje jak ve prospěch šestkového volejbalu, tak beachvolejbalu. Kraji i Městu Jihlava se směr, jakým se v rámci klubové spolupráce ubíráme, líbí.
Zmínil jste Krajské centrum talentované mládeže (KCTM). Uvažujete o jeho obnovení?
Vašíček: Ano. Uvidíme, jestli to po administrativní stránce dotáhneme ve všech soutěžích. Máme již statutární název a jednáme o tom s dalšími kluby.
Bažó: KCTM jako takové tady již dříve v jiné formě existovalo. Požadavek, abychom tento statut převedli na náš nový spolek, bohužel neprošel. Usilujeme o něj znovu. Na letošní olympiádě jsme ukázali, že volejbal dělat umíme a podporu si zasloužíme.
Jak šesté místo na Olympiádě dětí a mládeže České republiky zpětně hodnotíte?
Vašíček: Po výkonnostní stránce jsme dosáhli na maximální možný výsledek. Při troše štěstí jsme mohli skončit ještě výše, ale na druhou stranu i hůře.
Bažó: Dá se říci, že to byla pomyslná odměna za práci v projektu, do kterého jsme se pustili. Základ týmu tvořily právě hráčky z aktuálně spolupracujících klubů. Rád bych připomenul, že beachvolejbalistky Anna Kalinová s Terezou Votavovou skončily páté, což je super výsledek.
Jaká je úroveň dívčího volejbalu na Vysočině v porovnání s ostatními kraji?
Vašíček: Je konkurenceschopný, což ukazují výsledky ligových soutěží. Do budoucna by nám mohlo pomoci, že některé kluby se rozhodly hrát Český pohár žákyň, což je velice dobrá soutěž kategorie U16. Doposavad ji hrál jediný mančaft. Na této úrovni nám chyběla kvalitní konfrontace, aby hráčky výkonnostně rostly. V kadetkách a juniorkách ji máme, protože extraligu i první ligu hraje celorepublikově dvanáct týmů a Vysočina v nich má trojí zastoupení. Potřebujeme dostat kvalitu i do žákovské kategorie, do toho pomyslného podhoubí. Je to jedno z témat, o kterém s kolegy ve spolku hovoříme.
Diskuze k článku