Reklama
Dnes je úterý 02.07.2024     svátek má Patricie

Moje vzpomínání na školní léta

Foto: archiv autorky
Foto: archiv autorky

9.10.2022 Čtenáři píší/Komentáře (0), autor:
Jana Waniová, Dolní Cerekev

Zkusím vylovit pár vzpomínek na školní léta svá i svých spolužáků. Do školy jsem začala chodit ve Velkém Ratmírově. Je to malebná vesnička kousek od Jindřichova Hradce.

Začala jsem chodit do jednotřídky, kterou vedl pan řídící Dosbaba. Do první třídy jsem šla už v 6 letech, normálně se tehdy chodilo od 7 let. Potřebovali doplnit stav žáků, tak jsem přišla na řadu dřív.

Vzpomínám, jak nám pan řídící rozdal penály. Byly to dřevěné krabičky se zasouvacím víkem, uvnitř tužka a tzv. násadka s pérkem. Pérka byla vyměnitelná, ale brzy rozskřípaná, když se na ně moc tlačilo při psaní do sešitu nebo do kalamáře.

Kalamář byla malá sklenička na inkoust, kterou měl každý žák u pravé ruky v otvoru v lavici. Inkoust jsme samozřejmě museli mít i doma kvůli domácím úkolům. Když se pérko málo namočilo, tahy byly přerušované, když se namočilo moc, dělaly se kaňky. Ale zvládnout jsme to museli všichni.

Pastelky. Pro celou třídu krabička různě posbíraných kratších i delších, neměli jsme každý svoje tak jako dneska, fixy jsme neznali vůbec. Já jsem měla oblíbenou tlustou zelenou pastelku a tu jsem si vybrala vždycky.

V paměti mám ještě jednu věc, a to práci na školní zahradě. Pan řídící s manželkou ji vzorně udržovali a my děti z 1. třídy jsme sázely stromy. Ještě dneska si pamatuji, kde jsem sázela stromek já. Třeba tam ještě dneska stojí.

Do druhé třídy jsem začala chodit v Dolní Cerekvi. Tady to byla klasická devítiletá škola. Školu vedl pan ředitel Dobromil H. a jeho jméno opravdu určuje to, jaký byl.

Dobrý, hodný, měli jsme ho rádi. Tým učitelů také, ale s těmi jsme se blíž poznávali spíš později. Měli jsme svou třídní paní učitelku Jiřinu K., která s námi absolvovala 3. – 5. třídu. A s ní mám jeden zážitek: Byl 1. duben – apríl.

Dva spolužáci nalepili nitku přes roh okna, aby to vypadalo, že je prasklé. Paní učitelka přišla do třídy a my jednohlasně: „paní učitelko, kluci rozbili okno“. Moc si okno neprohlížela, vyžádala si žákovské knížky a klukům chtěla napsat poznámky. Než je napsala, vše se vysvětlilo.

Ještě se vrátím do 2. třídy a popíši, jaké účesy jsme měly my holky na hlavě. No stejné. Nosily jsme tzv. „kohouta“. Vlasy jsme měly rovně střižené pod ušima a nad čelem se vzal prostřední pramen a stočil se do ruličky.

Upevnil se sponkou, aby se neroztočil a dobře držel. Často nám do něj maminky zavazovaly mašle. Já jsem je nosila hodně, ale také jsem byla první, která se „kohouta“ zbavila. A po mně ostatní spolužačky.

Když jsme přišli do 5. třídy, dostali jsme posilu. Přibyli k nám spolužáci z Kostelce a Cejle. Tím se třída naplnila na 30 žáků. To už cerekvická škola v dnešní době nemá. Ale také nemá kamna na dřevo a uhlí. A to my jsme měli. Ale také „uhelné prázdniny“, když došlo uhlí. Nebo také odpolední vyučování, když řádila nemoc a nebyl „supl“. To se vymstilo i mně.

Měli jsme odpolední vyučování. Čekali jsme na dvoře, kam si pro nás vyučující chodil. A najednou přes Cerekev jely tanky. Tak jsem se šla podívat. A moje poznámka v ŽK zněla: „Dívala se na tanky, přišla pozdě do školy.“

Kamna ale také sloužila jako sušák na oblečení, hlavně pro přespolní, když přišli celí mokří, hlavně kluci. Do Cejle a do Spělova se chodilo pěšky, spoje nebyly a v zimě závěje nad kolena. My jsme si ještě sněhu užili.

Ale nebyly zimní kombinézy, měli jsme jen tepláky a ty byly hned mokré. Ale když jsme odpoledne trávili venku, domů jsme se nechodili sušit, museli bychom zůstat doma. Většinou už se nebylo do čeho převléct. Pro nás to byl trest, dneska je to naopak.

V rámci výuky jsme také chodili pracovat na školní pozemek. Měli jsme pana učitele Josefa H. Byl to trochu starší učitel než ostatní členové sboru. Ale o to víc toho věděl a chtěl to dopřát i nám. Ale znáte to, hloupé děti.

Spíš jsme hledali úlevu, než práci. Na jedné jabloni vyrostla pěkná jablíčka a pan učitel nás na ně upozornil. To neměl dělat, protože se stala středem pozornosti spolužáků. Když jsme se vraceli ze zahrady do třídy, dvě jablíčka se na nás smála z učitelova stolu. Pan učitel odešel pro něco do kabinetu a jedno jablko se ocitlo v kapse nových manšestrových kalhot jednoho spolužáka. Pan učitel přišel, přepočítal a hledal.

Jablko bylo velké a z kapsy nešlo vyndat. Pan učitel vyndal roubovací nožík, kapsu nařízl a jablko bylo venku. Nedovedu si představit, že by se to stalo dneska.

Kromě prací na pozemku nás měl pan učitel Josef H. na hodiny zpěvu. Naučil nás hodně písniček, hrál na housle a nepozorní kluci od něj dostali upozornění smyčcem. Od něj mi přibyla do ŽK poznámka „Mluvila“. Doma nevěděli kdy, jak a proč, ale byla to moje druhá a poslední poznámka za celou devítiletou docházku do „ZDŠ“ Dolní Cerekev.

Učitelé, kteří nás na základní škole učili, už nejsou mezi námi, ale pokud to šlo, tak jsme je na srazy zvali. Nejdéle to s námi „táhla“ paní učitelka Marcela Z., ale už také není mezi námi. Škoda, byla bezvadná. Přísná, ale spravedlivá.

Srazy spolužáků se konají každý rok. Letos jsme se sešli po 57 letech a vždycky je nás alespoň dvacet. Máme na co vzpomínat, tak si přeji, ať nám to ještě dlouho ve zdraví vydrží.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
26.05.2024 Čtenáři píší„Hrající babičku“ tam žádná rodina neměla…

Život naší rodiny byl z počátku od roku 1936 spojený s návštěvou hudební školy. Dne 17. září 1936 se moje sestra Dagmar začala učit hře na housle u prof. Jana Přibyla a zpěvu u prof. ...

Komentáře (0)
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)
07.05.2024 Čtenáři píšíRej čarodějnic a čarodějů pod vedením našich deváťáků se opět vydařil

„Ježibaba s ježibabou, na kopečku za Jihlavou, radily se, radily, jak by nejvíc řádily...“ Velkým benefitem spojení naší základní a mateřské školy je možnost vzájemné spolupráce ...

Komentáře (0)
28.04.2024 Čtenáři píšíDostávala jsem role spíše statické

Jsem jihlavská rodačka a nyní žiji již 38 let u Tábora. Sice jsem již dlouhou dobu přestěhovaná, ale dění v Jihlavě a okolí stále sleduji. Jednak v Jihlavě žije můj bratr s rodinou a ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net