Ilustrační foto: archiv JL
Hrad Roštejn, zámek Náměšť nad Oslavou a kostel sv. Víta v Zahrádce jsou z Vysočiny mezi oficiálními účastníky programu letošní Hradozámecké noci.
Hradozámeckou noc 2022 pořádá Národní památkový ústav poslední prázdninovou sobotu 27. srpna. Cílem akce je představit památky v netradiční době a s netradičním programem. Do akce se každoročně zapojují hrady, zámky, kláštery, kostely i vily nebo paláce z celé ČR.
Letos bude hlavním centrem dění hrad a zámek Český Krumlov, kde také vyvrcholí projekt Rok šlechtických slavností. Bohatý kulturní program se tu ponese v duchu barokních zahradních slavností. Řada dalších památek připravila netradiční tematické prohlídky, kulturní atrakce a vystoupení.
Hradem Roštejnem ve správě Muzea Vysočiny Jihlava projdou 27. srpna netradiční večerní prohlídky, během kterých budou moci velcí i malí odhalit tajemství předmětů vystavených v hradních expozicích. Doplněny budou i programem na hradním nádvoří.
Na zámku v Náměšti nad Oslavou bude od 18. do 22 hodin tématem lovecká hudba jako součást šlechtických slavností. Chystají se večerní a noční prohlídky reprezentačních prostor zámku (v 18, 19, 20, 21 a 22 hodin). Zámek doporučuje rezervaci.
Podle sdělení správy zámku bude každá z večerních prohlídek zahájena na prvním i druhém nádvoří loveckými fanfárami a ukázkami praktické i koncertní lovecké hudby. Postará se o ně soubor Babylonští trubači, okteto mysliveckých trubačů z Náměšťska v okrese Třebíč pod vedením Miroslava Nováčka.
V souboru působí trubači a trubačky též ze Žďárska a Brněnska. Troubí na přirozené lovecké rohy v ladění B (lesnice a borlice), kromě toho zkouší také v kvintetu parforsních rohů in Es. Soubor zkouší ve Velkém Meziříčí a v Kramolíně. Zkoušky doplňuje víkendovými semináři pod uměleckým vedením první hornistky Pardubické komorní filharmonie Marie Kosové.
Spolek Přátelé Zahrádky organizuje program Hradozámecké noci v Zahrádce u Ledče nad Sázavou. Od 18 hodin začnou kostýmované prohlídky, tvůrčí dílny pro všechny generace či benefiční koncert na spinet a klavichord. Vystoupí na něm varhaník chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře Viktor Darebný. Na závěr cca od 21.30 hodin připravují organizátoři tradiční ohňové překvapení.
Jak za organizátory sdělil Jan Čihák, nemá chybět ani obvyklé opékání špekáčků. To vše v rámci dobrovolného vstupného, jehož výtěžek bude použit na restaurování sochy Panny Marie Bolestné na zahrádeckém náměstí.
Cesta od parkoviště bude vyznačena svíčkami. „První, co lidé uvidí při příchodu na bývalé náměstí zrušeného a vysídleného městečka Zahrádka, je žulová socha Panny Marie Bolestné od pardubického sochaře Jakuba Teplého z roku 1738,“ popisuje Čihák. Socha je registrovanou kulturní památkou, ale protože podle něho není jasné, kdo je jejím vlastníkem, nikdo ji neudržuje.
„Socha je sice staticky stabilní a kamenné části vykazují jen povrchové porušení, ale spáry mezi jednotlivými kamennými díly podstavce se vlivem vody, mrazu a náletových rostlin postupně rozestupují,“ popisují členové Spolku Přátelé Zahrádky. Jak dodávají, náletovými rostlinami už začínají porůstat i další části sochy, kameny jsou zašlé a částečně pokryté mechy a lišejníky. Původně zřejmě kovová svatozář chybí zcela.
Členové Spolku Přátelé Zahrádky by rádi zajistili restaurování sochy. Proto vyhlásili veřejnou sbírku. Na opravu sochy můžete přispět do pokladniček na akcích spolku nebo zasláním finančního daru na účet veřejné sbírky.
Program chystají také v Polné
Koncem prázdnin se mimo Hradozámeckou noc chystá program i na dalších hradních či zámeckých objektech Vysočiny.
Jak sdělila Alena Vyskočilová, ředitelka Městského muzea Polná, bude na polenském hradě už v pátek 26. srpna od 18 hodin na programu akce nazvaná Hudba v proměnách staletí.
Půjde o hudební prohlídku hradu, letos zaměřenou na období evropského baroka. Její součástí budou kromě seznámení s historií hradu též hudební ukázky z dalších období. Na loutnu zahraje Jindřich Macek, na housle Lea Macková. Slovem provedou návštěvníky Jaroslav Beneš a Jindřich Macek.
Na 27. srpna od 19 hodin pak na hradě Spolek polenského muzea chystá akci Noc na hradě - život v dobách minulých na vlastní kůži. Na neděli 28. 8. od 14 hodin pak muzeum připravilo prohlídku hradu pro milovníky historie. Průvodcem bude J. Beneš.
Jak avizuje Vyskočilová, v září před polenskou poutí otevře na zámku výstavu polenský Fotoklub. Pouťový jarmark se na nádvoří uskuteční 10. a 11. září.
Morový průvod a Viola da gamba
Zámek Brtnice se k programu Hradozámecké noci letos nepřipojuje, také on ale bude koncem prázdnin součástí silné místní tradiční akce.
Od 26. do 28. srpna bude Brtnice dějištěm bohatého pouťového programu. Po několika letech, kdy covidová opatření měnila tradiční termíny, se v jeho rámci odehraje 28. srpna také velký Morový průvod, který připomíná tragickou kapitolu morové epidemie a karantény městečka v minulých staletích.
Průvod se obvykle koná po pěti letech. Už tradičně vyráží právě z brtnického zámku a jeho aleje. Jak JL sdělil majitel zámku Oleg Rybnikář (Spolek Svébyt) připravují se v posledních týdnech na zámku uložené historické kostýmy. V pořadí 21. historický morový průvod vyrazí v neděli ráno v 9.30 hodin.
Na brtnickém zámku se také chystá další hudební akce. Předseda Spolku Zámek Brtnice, španělský houslista Eduardo García Salas, pozval na 28. srpen soubor Cantar Alla Viola s čelistou Fernando Marínem (historický nástroj Viola da gamba) a sopranistkou Nadine Balbeisi. Hrát má od 20.30 hodin. Na zámku také v rámci prohlídek pokračuje mezinárodní výstava obrazů Hudba v obrazech, obrazy v hudbě.
Československý večer
Hudební program se odehraje také v okolí zámku Telč, který je už druhým rokem v celkové stavební rekonstrukci a pro veřejnost uzavřen. V zámecké zahradě bude 27. 8. od 18 hodin koncertovat skupina Čechomor se slovenskými Kandráčovci. Dalšími aktéry československého večera budou zpěvačka Martina Pártlová a Voxel.
Diskuze k článku