Reklama
Dnes je pátek 27.09.2024     svátek má Jonáš

Šéfka památkářů: „Soláry“ do centra nepatří

DANA ZÁVODSKÁ pracuje na oddělení památkové péče v Jihlavě již čtyři roky. Pro příští rok památkáři připravují obnovu kostela sv. Jana Křtitele. Foto: Pavel Bajer
DANA ZÁVODSKÁ pracuje na oddělení památkové péče v Jihlavě již čtyři roky. Pro příští rok památkáři připravují obnovu kostela sv. Jana Křtitele. Foto: Pavel Bajer

3.8.2022 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

S vlastníky objektů je v mnoha případech obtížná komunikace. Pro ně je důležitý především zisk, říká vedoucí oddělení památkové péče na jihlavském magistrátu Dana Závodská.

Jihlava patří k nejstarším českým městům. Jak vidíte její centrum z hlediska památkové péče?

Jihlava je krásné a historicky zajímavé město. Jeho historie sahá do 13. století. Památková péče nerozděluje objekty v centru (MPR) na památky a nepamátky. Posuzuje ho jako celek. I když objekt není památkou, neznamená to, že nemá stavebněhistorický vývoj, a především dotváří MPR. Což v nepochopení způsobuje mnoho problémů.

 

Kde nacházíte největší problémy?

Hlavně v přístupu vlastníků. Vázne komunikace. Hledají v zákonech a vyhláškách kličky. Rádi si dělají, co chtějí a nerespektují historickou hodnotu domu nebo prostoru. Nyní máme velké problémy se „soláry“ z důvodu energetické krize. Je důležité občanům říci, že neexistuje jenom širá pláň nebo obyčejná města, ale i sídla s nevyčíslitelnou historickou hodnotou, ke kterým se řadí i Jihlava. V MPR solární panely nelze na střešní krajinu a jiné prostory instalovat.

Jaké vlastně máte na vlastníky nemovitostí páky?

Na prvním místě je komunikace s vlastníky a vysvětlení problému. Hledání příčiny a nápravy. Kromě domů, které vlastní město, patří velké množství soukromým majitelům. Problém je, že z velké části nejsou z Jihlavy, a proto nemají k objektům takový vztah, jaký by si zasloužily a využívají je pouze komerčně. Pokud nedojde ke shodě, nebo se věc opakuje, řídíme se zákonnými ustanoveními a je uložen správní trest. Správní trest se odvíjí především od závažnosti, zda se opakuje a čeho se dotýká. Při udělování výše pokuty se řídíme zákonem o státní památkové péči a udělujeme ji v dolní hranici.

Památkáři opravy finančně podporují

Co musí splnit osoba, která chce rekonstruovat historický dům v MPR?

Obnova historického objektu není jednoduchá, vychází z nálezů, historických podkladů a budoucího využití. Na počátku je dobře zpracovaný projekt, který je v průběhu realizace konzultován se zástupci státní památkové péče. I detaily, jako například kování na oknech, jsou důležité. Dotváří celkový obraz objektu. Jde-li o novou zástavbu v proluce, snažíme se, aby nový objekt navazoval na stávající zástavbu a půdorysně a výškově odpovídal již neexistující zástavbě. I při novostavbě v MPR je nutné dodržet některé zásady.

 

Které to jsou?

Je třeba dbát architektonických vztahů ke kulturním památkám a jejich souborům, navazovat na jejich objemovou a prostorovou skladbu i prostředí a dotvářet jejich celky přiměřenými prostředky současné architektonické tvorby. Přiměřenými prostředky je myšleno neosazovat plastová okna a dveře, dodržet barevnost střešní krajiny a nenarušovat ji solárními panely aj.

 

Lidé někdy říkají, že si památkáři vymýšlejí…

Nezakládá se to na pravdě. Každou situaci si prověřujeme z písemných pramenů, výzkumů a zkušeností. Nevymýšlíme si něco, co bychom si vycucali z prstu, jak se lidově říká. Vlastníci si mohou na obnovy objektů v MPR požádat o příspěvek z dotačních titulů. Např. na nemovité kulturní památky z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón MK ČR do výše 50 % uznatelných nákladů plus 10 % povinný podíl města nebo dotační titul města, kterému říkáme „mimořádky“. Tam je možné žádat do výše 35 % uznatelných nákladů u památek a do 25 % uznatelných nákladů, pokud to není památka.

 

Kolik žádostí o dotaci ročně poskytnete?

Průměrně 15 až 20. V minulém a letošním roce budou dle objemu žádostí peníze vyčerpány beze zbytku.

 

Jak lidem vysvětlujete nutnost ochrany památek?

Důležitá je osvěta. Mluvíme s lidmi, snažíme se jim být blíž, pomáháme jim i přes rámec pracovních úkolů. Například 3. července jsme na požádání pana faráře z Luk nad Jihlavou začlenili do poutního obřadu přednášku o historii a k chystané celkové obnově kostela sv. Petra a Pavla v Petrovicích u Jihlavy.

 

Měli jste úspěch?

Ano, měli. Podtrhli jsme přednášku dobovým oblečením a mezi mluvený projev byla vložena historická hudba, o kterou se postarala kolegyně z Národního památkového ústavu (NPÚ). Hudba z flétny se nesla celým kostelem. Kromě historie zde byly prezentovány nové nálezy z probíhajících výzkumů. Dle zpětné vazby budeme v přednáškách pokračovat nejenom v Jihlavě, ale i na jiných místech v ORP Jihlava, aby lidé naši práci poznali z jiné stránky a více s námi spolupracovali.

 

Gotický kostel sv. Petra a Pavla v Petrovicích je skutečně unikátní…

Nejen svou autenticitou, ale i místem, na kterém stojí. Pod omítkami se v interiéru kostela našly malby a datované nápisy z roku 1606, zdivo a křtitelnice z pozdně románského období, gotický portál, renesanční sgrafita aj. Stavební vývoj je velmi bohatý. I když je to malý kostel, osloví vás.

Vytvoří oázu klidu

Plánujete něco podobného v roce 2023?

Ano. Příští rok chceme veřejnosti představit kostel sv. Jana Křtitele v Jihlavě, který také čeká celková obnova. V letošním roce začne i celková obnova kapličky v Telečské ulici. Představíme i nálezy z archeologických průzkumů na třetím nádvoří brtnického zámku, které probíhají z důvodu odvlhčení zámku.

 

Součástí kostela sv. Jana Křtitele dříve bývala naprosto úžasná Křížová cesta. Nyní z ní zbylo pouze několik posledních soch. Bude obnovena?

Ano, ale je nutné vyhledat pečlivě historickou dokumentaci a fotografie. Budeme rádi, když nám obyvatelé Jihlavy pomohou. Našim záměrem je upravit Křížovou cestu do původní podoby, aby se prostor kolem kostela stal místem odpočinku pro obyvatele Jihlavy. Již nyní bude probíhat obnova božích muk pod kostelem.

 

Na konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Jihlavě zazněla informace, že letos města dostanou na obnovu památek od státu málo peněz. Co to bude konkrétně znamenat pro Jihlavu?

V letošním roce nám bylo přiděleno v dotačním titulu Program regenerace od ministerstva kultury o polovinu méně finančních prostředků než v minulých letech. Ale i ty nám pomohly při obnovách kulturních památek. MPR a městské památkové zóny (MPZ) měly větší štěstí než jiné památky roztroušené v ORP Jihlava, protože program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím ORP byl úplně zastaven. Důvodem bylo úsporné opatření vlády.

 

Co se vám za ty peníze podařilo obnovit?

Na radnici se dodělává střecha, celková obnova objektu v Brněnské 10, repasování oken a dřevěného malovaného stropu v Havířské 15 nebo navrácení původní fasády na objektu Palackého 47… Tyto akce se povedly. Plánovaná oprava konviktu v Křížové ulici 2 nebo restaurování vitráží v kostele apoštola Pavla byla přesunuta do „mimořádek“. Řešení a pomoc se vždycky najde. Nebojíme se, že bychom vlastníkům objektů nepomohli, pokud s námi mají zájem spolupracovat.

 

Dlouhé roky byla na Masarykově náměstí pouť. V posledních letech se od toho ustoupilo a pouť byla přesunuta jinam. Jaký je váš názor z hlediska památkové péče? Patří podle vás takovéto akce do MPR?

Velké stroje náměstí hyzdily, a navíc si stěžovali obyvatelé, kteří v centru bydlí, na nadměrný hluk i ve večerních hodinách. Domnívám se, že když pouť na náměstí, tak ji udělat stánkovou s malým dětským dřevěným kolotočem nebo loutkovým divadlem. To je pro nás ideální stav. Původní pouť nám tak trošku přerostla a rozhodně to nebyla atrakce pro všechny.         

Diskuze k článku

Nový komentář

..........co jsou platné krásné památky, když návštěvník historického centra vnímá, že IQ průměrného obyvatele centra Jihlavy  se v průměru pohybuje lehce nad hranicí debility........
km | 2022-08-03 16:48:15 | Reagovat
Reklama
Reklama
23.09.2024 AktualityNa magnetickou rezonanci se stojí fronty

U důchodkyně z Jihlavska mají lékaři na základě CT vyšetření hlavy podezření, že má nádor na mozku. K potvrzení diagnózy musí seniorka co nejdřív podstoupit vyšetření magnetickou ...

Komentáře (0)
23.09.2024 AktualityZa úterý pokuty za parkování nebudou

V úterý 17. září postihl Jihlavu a okolí masivní výpadek internetu. Postižen byl jihlavský magistrát, Kraj Vysočina, školy ve městě a různé další instituce. Důvodem byl pravděpodobně ...

Komentáře (0)
23.09.2024 AktualityManželka má ze mě radost, říká vášnivý sběratel dlát a pil

Stojí za spanilou jízdou traktorů v Kamenicí u Jihlavy. O posledním červencovém víkendu se jich na parkoviště v centru městyse sjelo nakonec víc než devět desítek. Místní rodák Jan ...

Komentáře (0)
22.09.2024 AktualityBazén na „vodňáku“ je už v provozu

Hobíci, kondiční ani závodní plavci z Jihlavy a okolí nemusejí mít obavu, že nenajdou po uzavření městského bazénu E. Rošického kvůli rekonstrukci (příští rok v létě) útočiště ...

Komentáře (0)
20.09.2024 AktualityFoto v JL mu zajistilo přezdívku Houba

V úterním vydání 17. 9. jsme v JL přinesli ohlédnutí za archivními snímky houbařů, které jsme v Jihlavských listech během let zveřejnili. Mezi nimi i snímek z roku 1998, na kterém byl ...

Komentáře (0)
22.09.2024 AktualityPěstitelské úspěchy na vysočinských zahradách

Slunečnice, kam se podíváš… To by se dalo říct o konci prázdnin v Bezděčíně. Už dvanáctým rokem pořádají místní hasiči letní soutěž s názvem „O nejvyšší slunečnici“. V ...

Komentáře (0)
22.09.2024 AktualityJohánek opět bdí nad Moravcem

O víkendu, kdy Česko bojovalo s velkou vodou, prožívala alespoň jedna vesnice na Žďársku radost. Moravec byl letos před ničivými povodněmi ušetřen, a tak v deštivé neděli 15. září prožíval ...

Komentáře (0)
21.09.2024 Aktuality„Problémy“ kvůli pytlům a náplni

Velká voda, která hlavně v noci z pátku na sobotu přišla i na Vysočinu, napsala příběh i tam, kde vylití vodních toků paradoxně vůbec nehrozilo, protože hladina nenastoupala ani do prvního ...

Komentáře (0)
21.09.2024 AktualityRozhlednu obnoví asi do roku 2028

Obnovení rozhledny na kopci Rudný (Šacberk) patří k tématům, která téměř 85 let rezonují Jihlavou. Po dlouhém období, kdy byl záměr ve slepé uličce, se podařilo nalézt řešení. Primátor ...

Komentáře (0)
20.09.2024 Aktuality„Dálniční“ křižovatka v Pávově bude od pondělí průjezdná

V pondělí 23. září uvede Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) do provozu novou okružní křižovatku v Jihlavě – Pávově. Původně šlo o komplikovanou stykovou křižovatku silnice I/38 s ...

Komentáře (0)
20.09.2024 AktualityMěstská koalice o Hoškově příspěvku: Hyenismus a politické rabování

Na jihlavské politické scéně to jiskří i před volbami. Opoziční zastupitel Radek Hošek (STAN) nazval na svém Facebooku v souvislosti s povodněmi primátora Jihlavy Petra Ryšku (ODS), „arogantním ...

Komentáře (1)
20.09.2024 AktualityProblém krajských voleb: Nezájem o členství v komisích

V celkem 58 okrscích po celé Jihlavě včetně jejích místních částí začínají úderem druhé hodiny odpoledne, tak jako po celé Vysočině, volby do krajského zastupitelstva. Lidé mohou ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net