Reklama
Dnes je pátek 05.07.2024     svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj

V Robinsonech a donkichotech osvědčuje Aleš Palán svou letitou novinářskou zkušenost

LUDĚK VEJSADA zvaný Gavin, skaut z Lipnice nad Sázavou s knihou Robinsoni a donkichoti. Foto: FB Aleš Palán
LUDĚK VEJSADA zvaný Gavin, skaut z Lipnice nad Sázavou s knihou Robinsoni a donkichoti. Foto: FB Aleš Palán

1.6.2022 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Fotografie z Jihlavska uvádí na obálce novou knihu rozhovorů z pera autora Aleše Palána. Jeho novinka s názvem Robinsoni a donkichoti (nakladatelství PROSTOR) nese podtitul Každý člověk je jedinečný. Někteří lidé jsou však jedinečnější.

Vydání předcházela autorova neoficiální anketa na sociální síti, v níž se lidé vyjadřovali, zda na obálku zvolit spíše zelený letní, anebo zasněžený zimní snímek obývaného starého sklípku, který se stal domovem jednoho z protagonistů knihy.

Ačkoli zvítězila první z variant, ta druhá uvádí knihu hned na předsádce. A právě tahle ze sedmi kapitol vztahuje Palánovu knihu k regionu Jihlavska.

„Něco takového jsem nenašel ani v šumavské divočině,“ uvádí Palán rozhovor s šestapadesátiletým vyučeným traktoristou-mechanizátorem „Flypem“, který sám sebe komentuje jako vyvrhele, co se drží dál od lidí a od společnosti. Už sedm let obývá jeden ze starých kamenných krechtů na brambory, jakých je tu podél cesty zakousnuto do stráně hned několik.

To místo v knize není (na přání respondenta) přímo specifikováno. Při cestě kolem ho ale nepřehlédnete. Je totiž doslova obloženo obrázky, hlavně stromů, které tu domácí pán tvoří i za pomoci plísně. Jak popisuje v rozhovoru s A. Palánem, žije tu Flyp ve spojení s přírodou a s filozofií neubližovat. Seděl na Borech (na zábavě „zmlátil policajta“, a pak „ještě někoho“), o barák prý přišel kvůli úrokům na celkem nic moc vysokém dluhu.

Dnes je podle svých slov rád ve svém krechtu. Se zvířaty, která jsou chytřejší než my, s novým pohledem na svět, s vodou z potůčku, s notebookem a autobateriemi: „Musíš se prostě naučit žít s přírodou, chvíli ti to potrvá, aspoň pět let. Pak poznáš roční období a víš, že když skončí Vánoce, zima teprve začíná…“

Z deníku vytahuje i vzpomínky na krušné začátky ve sklepě, na bolavé prochladlé klouby a halucinace („Na městečku někdo zapomněl šest rohlíků. Mám tři dni co jíst…“), ale i realitu současnosti („Vlastně skoro nežeru, jen chlastám, půl litru kořalky denně, někdy i víc…“). 

Podle hlasu, který Flypa občas navštěvuje, oslovuje a motivuje ke kreslení, půjde svět do pěti let do kytek. Lidi jsou verbež, ani je nekreslí. Ale naproti svému krechtu postavil nad srázem zábradlí, aby tam nespadly děti z nedaleké školky, když tudy chodí kolem.

Sedm silných příběhů

Na Vysočinu, do Lipnice nad Sázavou, vede posléze Aleš Palán čtenáře ještě jednou. Za silným příběhem o přátelství a dětské duši, za Luďkem Vejsadou zvaným Gavin, skautem vyznávajícím přírodu a krásu, mužem, který se rozhodl zůstat chlapcem.  

Dalším z hrdinů je pouliční básník Šimon, který „poskakuje“ po Brně s tykadly a ocasem, nabízí lidem básničky na počkání a vymezuje se proti stereotypu, jenž nás „přinejmenším poslední dvě století nesmírně trápí a je příčinou mnoha odlidštění, krutostí, nudy, zoufalství a otupělosti.“

Palán bere čtenáře také do zahradního domku u Českých Budějovic, který obývá Mojmír Obdržálek, vědec, akademik, inženýr jaderných oborů se zaměřením na jadernou chemii. Dostal se na tři roky do kriminálu, do azyláku, do bezdomoví. Po několikáté ztrátě zaměstnání se „na všechno vykašlal, nechal všechno plavat…“ 

Na meteorologickou stanici Kuchařovice, za pohledy na nebe, za oblaky, větrem, osobitým pohledem na život i za pěší poutí do Jeruzaléma míří Palánův rozhovor s Petrem Badoškem ze znojemského Podyjí.

Dalším z protagonistů knihy je Ivan, provozovatel bazaru v Klatovech, a z podstaty svobodný člověk. Za Lenkou, do maringotky pod Krušnými horami, se autor knihy vydává za citem pro paradox a komiku a za její nepřebernou škálou příběhů.

Aleš Palán tyto nové příběhy shromáždil v letech 2020 a 2021. Na své předchozí rozhovory jimi navazuje jen volně. Tentokrát dokládá, že neopakovatelné a jedinečné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině, nýbrž jsou nám blíž, než bychom si mysleli. Potkáváme je na ulicích, v autobusech, kdekoliv. Žijí třeba ve vedlejší bytovce, v chatce na sousední zahrádce, jen o nich pramálo víme. Anebo vůbec nic.    

Palánovi Robinsoni a donkichoti tedy nejsou samotáři v pravém smyslu slova, žijí mezi námi, jen jaksi bokem. Nestáhli se z civilizace docela, jen si v ní vytvořili vlastní osobní světy.

Jako rovný k rovnému 

Kromě samotného kvalitního výběru respondentů spočívá síla Palánova vedení rozhovoru v jakémsi jeho poklidném, přirozeném a neagresivním plynutí. Sám autor základní princip svého postoje ke svým novým přátelům pojmenovává - přistupuje k nim jako rovný k rovnému, nepředstírá empatii, nenasazuje si masku.

Palán nepřichází za svými hostiteli do jejich krechtů, maringotek či rozpadlých ruin jako lovec senzací, nýbrž jako host, návštěvník, posluchač, či spíše naslouchatel. Výsledkem je důvěra, které se mu dostává.

Stručně řečeno – dobře se to čte. Přepsané rozhovory autor strukturoval a poskytl respondentům k autorizaci. Zásadní okolností je jeho hluboký novinářský cit a letitá zkušenost v tomto směru: Palán vycítí náběh na silný moment, na emoci, odbočku, zásadní informaci. Mění rytmus, důležitou historku nechá rozvinout, věnuje jí prostor. Přesná je míra ponechání syrovosti tvaru bez nadměrného „čištění“ či úzkostného rovnání specifických výrazů či peprností.

Ve výsledku se Aleš Palán novinářsky značně přibližuje ideálu nezkresleného obrazu a zprávy. Na světě je tak další čtenářsky silná kniha, která nabízí spoustu přesahů a motivů k přemýšlení o současném světě a jeho hodnotách, o motivacích, příčinách i následcích našeho konání. 

Samostatným fenoménem a nosným prvkem jsou v Robinsonech a donkichotech snímky fotografa–dokumentaristy Karla Cudlína (* 1960) - jeho portréty, studie prostředí respondentů, ale i pohledy skrz zašlé okenní rámy či do kopřivami zarostlých zákoutí s opuštěnými relikty dávné lidské činnosti.

Cudlínovy fotografie tu zdaleka nefungují jen jako dokumentární ilustrace rozhovorů a příběhů. Prakticky vždy mají i sílu obecnějšího zamyšlení, pozastavení a glosy.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
21.06.2024 KulturaAkrobaté ze Sokola nabídli Krtka i Pata a Mata

Celoroční práci s dětmi odprezentoval ve středu veřejnosti v parku u jihlavské polytechniky oddíl Akrobat Sokola Jihlava. Na závěsných šálách i v trávě pod nimi nabídl stovkám přihlížejících ...

Komentáře (0)
20.06.2024 KulturaSto let umělce G. Kruma uctili i v Praze

Stoleté výročí narození brilantního kreslíře a ilustrátora Gustava Kruma (23. 5. 1924 – 21. 3. 2011) oslavuje Jihlava, jeho rodné město, komorní výstavou v Domu Gustava Mahlera. O výstavě ...

Komentáře (0)
19.06.2024 KulturaV muzeu se vrací na oči lidí keltské a germánské šperky, zbraně i nářadí

Archeologická výstava běží v nejvyšším patře Muzea Vysočiny Jihlava. Je hlavním výstupem z projektu regionální spolupráce mezi Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, Brno a právě ...

Komentáře (0)
18.06.2024 KulturaV HDJ začíná vznikat seriál. Tvůrcům pomáhá veřejnost

Námět seriálu, který aktuálně začíná vznikat v prostředí HDJ, pochází z hlavy herce jihlavského profesionálního divadla Františka Maňáka. Ke spolupráci na scénáři přizval dramaturga ...

Komentáře (0)
16.06.2024 KulturaCo vše dělaly dámy před stoletím pro módu

Autentické exponáty ze sbírky brněnské sběratelky Kristiny Kruntorád Ketmanové vracejí ještě do 23. června návštěvníky muzea na polenském zámku do časů 19. a začátku 20. století, ...

Komentáře (0)
15.06.2024 KulturaFilharmonici zahrají na zámku jubilanta Smetanu

Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomene Filharmonie G. Mahlera Jihlava 16. června od 19 hodin koncertem na Zámku Třešť. Koncert nazvaný Sedm zastavení Bedřicha Smetany ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaSopranistka Miroslava Časarová přichází s festivalem Operkyně

S novým hudebním festivalem přichází na Vysočinu operní pěvkyně Miroslava Časarová. Ponese titul Operkyně a své koncerty odprezentuje od června do září. Nový festival pojímá podle ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaNovinář a reportér Josef Pazderka: Na Východ koukáme evropskýma očima

Současný šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus a jihlavský rodák, novinář Josef Pazderka, vystoupil na konci dubna v besedě Večer s hostem Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...

Komentáře (0)
13.06.2024 KulturaSilo: Jednáme, abychom mohli fungovat i během budování dopravního terminálu

Nájemce a provozovatel jihlavského Sila získal na tuto sezónu z programu Už to roste, už to klíčí od Fondu Kaufland, který zprostředkovává Nadace Via, grant ve výši 75 tisíc Kč. Podle ...

Komentáře (0)
12.06.2024 KulturaSvět duchovna se v kostele propojil s tématem Srdce, chvěním a vlněním

Koncert bluegrassového kvarteta BezeJména, které právě dostalo pojmenování Modrej proud, otevřel minulý pátek v podvečer program Noci kostelů v opatovském svatostánku. Letošní setkání ...

Komentáře (0)
10.06.2024 KulturaMartin Palúch uvede film o svém otci Ivanu Palúchovi

Centrum dokumentárního filmu Jihlava uvede v kině Dukla 12. června od 19.30 hodin portrét Ivana Palúcha, jednoho z výrazných československých herců minulého století. Na herce, kterého v ...

Komentáře (0)
09.06.2024 Kultura Studenti HAMU uvedou Figarovu svatbu na scéně Horáckého divadla

Představení festivalové verze komické opery o čtyřech dějstvích Figarova svatba uvedou 10. června od 18 hodin na jevišti Horáckého divadla sólisté, dirigent a ansámbl Hudební a taneční ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net