Reklama
Dnes je čtvrtek 16.01.2025     svátek má Ctirad

V Robinsonech a donkichotech osvědčuje Aleš Palán svou letitou novinářskou zkušenost

LUDĚK VEJSADA zvaný Gavin, skaut z Lipnice nad Sázavou s knihou Robinsoni a donkichoti. Foto: FB Aleš Palán
LUDĚK VEJSADA zvaný Gavin, skaut z Lipnice nad Sázavou s knihou Robinsoni a donkichoti. Foto: FB Aleš Palán

1.6.2022 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Fotografie z Jihlavska uvádí na obálce novou knihu rozhovorů z pera autora Aleše Palána. Jeho novinka s názvem Robinsoni a donkichoti (nakladatelství PROSTOR) nese podtitul Každý člověk je jedinečný. Někteří lidé jsou však jedinečnější.

Vydání předcházela autorova neoficiální anketa na sociální síti, v níž se lidé vyjadřovali, zda na obálku zvolit spíše zelený letní, anebo zasněžený zimní snímek obývaného starého sklípku, který se stal domovem jednoho z protagonistů knihy.

Ačkoli zvítězila první z variant, ta druhá uvádí knihu hned na předsádce. A právě tahle ze sedmi kapitol vztahuje Palánovu knihu k regionu Jihlavska.

„Něco takového jsem nenašel ani v šumavské divočině,“ uvádí Palán rozhovor s šestapadesátiletým vyučeným traktoristou-mechanizátorem „Flypem“, který sám sebe komentuje jako vyvrhele, co se drží dál od lidí a od společnosti. Už sedm let obývá jeden ze starých kamenných krechtů na brambory, jakých je tu podél cesty zakousnuto do stráně hned několik.

To místo v knize není (na přání respondenta) přímo specifikováno. Při cestě kolem ho ale nepřehlédnete. Je totiž doslova obloženo obrázky, hlavně stromů, které tu domácí pán tvoří i za pomoci plísně. Jak popisuje v rozhovoru s A. Palánem, žije tu Flyp ve spojení s přírodou a s filozofií neubližovat. Seděl na Borech (na zábavě „zmlátil policajta“, a pak „ještě někoho“), o barák prý přišel kvůli úrokům na celkem nic moc vysokém dluhu.

Dnes je podle svých slov rád ve svém krechtu. Se zvířaty, která jsou chytřejší než my, s novým pohledem na svět, s vodou z potůčku, s notebookem a autobateriemi: „Musíš se prostě naučit žít s přírodou, chvíli ti to potrvá, aspoň pět let. Pak poznáš roční období a víš, že když skončí Vánoce, zima teprve začíná…“

Z deníku vytahuje i vzpomínky na krušné začátky ve sklepě, na bolavé prochladlé klouby a halucinace („Na městečku někdo zapomněl šest rohlíků. Mám tři dni co jíst…“), ale i realitu současnosti („Vlastně skoro nežeru, jen chlastám, půl litru kořalky denně, někdy i víc…“). 

Podle hlasu, který Flypa občas navštěvuje, oslovuje a motivuje ke kreslení, půjde svět do pěti let do kytek. Lidi jsou verbež, ani je nekreslí. Ale naproti svému krechtu postavil nad srázem zábradlí, aby tam nespadly děti z nedaleké školky, když tudy chodí kolem.

Sedm silných příběhů

Na Vysočinu, do Lipnice nad Sázavou, vede posléze Aleš Palán čtenáře ještě jednou. Za silným příběhem o přátelství a dětské duši, za Luďkem Vejsadou zvaným Gavin, skautem vyznávajícím přírodu a krásu, mužem, který se rozhodl zůstat chlapcem.  

Dalším z hrdinů je pouliční básník Šimon, který „poskakuje“ po Brně s tykadly a ocasem, nabízí lidem básničky na počkání a vymezuje se proti stereotypu, jenž nás „přinejmenším poslední dvě století nesmírně trápí a je příčinou mnoha odlidštění, krutostí, nudy, zoufalství a otupělosti.“

Palán bere čtenáře také do zahradního domku u Českých Budějovic, který obývá Mojmír Obdržálek, vědec, akademik, inženýr jaderných oborů se zaměřením na jadernou chemii. Dostal se na tři roky do kriminálu, do azyláku, do bezdomoví. Po několikáté ztrátě zaměstnání se „na všechno vykašlal, nechal všechno plavat…“ 

Na meteorologickou stanici Kuchařovice, za pohledy na nebe, za oblaky, větrem, osobitým pohledem na život i za pěší poutí do Jeruzaléma míří Palánův rozhovor s Petrem Badoškem ze znojemského Podyjí.

Dalším z protagonistů knihy je Ivan, provozovatel bazaru v Klatovech, a z podstaty svobodný člověk. Za Lenkou, do maringotky pod Krušnými horami, se autor knihy vydává za citem pro paradox a komiku a za její nepřebernou škálou příběhů.

Aleš Palán tyto nové příběhy shromáždil v letech 2020 a 2021. Na své předchozí rozhovory jimi navazuje jen volně. Tentokrát dokládá, že neopakovatelné a jedinečné osobnosti nežijí jen v šumavské divočině, nýbrž jsou nám blíž, než bychom si mysleli. Potkáváme je na ulicích, v autobusech, kdekoliv. Žijí třeba ve vedlejší bytovce, v chatce na sousední zahrádce, jen o nich pramálo víme. Anebo vůbec nic.    

Palánovi Robinsoni a donkichoti tedy nejsou samotáři v pravém smyslu slova, žijí mezi námi, jen jaksi bokem. Nestáhli se z civilizace docela, jen si v ní vytvořili vlastní osobní světy.

Jako rovný k rovnému 

Kromě samotného kvalitního výběru respondentů spočívá síla Palánova vedení rozhovoru v jakémsi jeho poklidném, přirozeném a neagresivním plynutí. Sám autor základní princip svého postoje ke svým novým přátelům pojmenovává - přistupuje k nim jako rovný k rovnému, nepředstírá empatii, nenasazuje si masku.

Palán nepřichází za svými hostiteli do jejich krechtů, maringotek či rozpadlých ruin jako lovec senzací, nýbrž jako host, návštěvník, posluchač, či spíše naslouchatel. Výsledkem je důvěra, které se mu dostává.

Stručně řečeno – dobře se to čte. Přepsané rozhovory autor strukturoval a poskytl respondentům k autorizaci. Zásadní okolností je jeho hluboký novinářský cit a letitá zkušenost v tomto směru: Palán vycítí náběh na silný moment, na emoci, odbočku, zásadní informaci. Mění rytmus, důležitou historku nechá rozvinout, věnuje jí prostor. Přesná je míra ponechání syrovosti tvaru bez nadměrného „čištění“ či úzkostného rovnání specifických výrazů či peprností.

Ve výsledku se Aleš Palán novinářsky značně přibližuje ideálu nezkresleného obrazu a zprávy. Na světě je tak další čtenářsky silná kniha, která nabízí spoustu přesahů a motivů k přemýšlení o současném světě a jeho hodnotách, o motivacích, příčinách i následcích našeho konání. 

Samostatným fenoménem a nosným prvkem jsou v Robinsonech a donkichotech snímky fotografa–dokumentaristy Karla Cudlína (* 1960) - jeho portréty, studie prostředí respondentů, ale i pohledy skrz zašlé okenní rámy či do kopřivami zarostlých zákoutí s opuštěnými relikty dávné lidské činnosti.

Cudlínovy fotografie tu zdaleka nefungují jen jako dokumentární ilustrace rozhovorů a příběhů. Prakticky vždy mají i sílu obecnějšího zamyšlení, pozastavení a glosy.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklamaReklama
Reklama
20.12.2024 KulturaO Vánocích nebude na Jihlavsku chybět Ryba

Pod názvem Není Ryba jako ryba začala 2. prosince v prostorách Základní umělecké školy v Jihlavě vánoční výstava prací žáků výtvarného oboru školy. Je zahrnuta do programu oslav 100. ...

Komentáře (0)
18.12.2024 KulturaUsedlost u Jimramova, petrkovské objekty a Žlutá vrata. Vysočina má nové památky

Na Vysočině byly za památky prohlášeny další objekty. Jak uvedl Národní památkový ústav, odborné pracoviště v Telči (NPÚ), vykazuje samostatně stojící selská usedlost v Borovnici u ...

Komentáře (0)
17.12.2024 KulturaNa Barrandov otec vyrazil jako správný desperát, vzpomínal syn Josefa Hekrdly

Ve spolupráci s městem Brtnicí a majiteli soukromého domu v ulici Za hospodou 245 inicioval Spolek zámek Brtnice v čele s předsedou Eduardo Garcíou Salasem instalaci pamětní desky na rodném ...

Komentáře (0)
15.12.2024 KulturaPokřtí knihu příběhů ze zoo 

Slavnostní křest nové knihy Pohádky z nosálího pelíšku aneb Pohádky z jihlavské zoologické zahrady se uskuteční 19. prosince od 14 hodin v centru PodpoVRCH v zoo. Křest je veřejný, doprovodí ...

Komentáře (0)
14.12.2024 Kultura Film Rok vdovy doprovodí beseda s režisérkou Liškovou

Beseda s tvůrci filmu Rok vdovy bude provázet jeho projekci, která se koná 19. prosince od 17.30 hodin v kině Dukla. Film vypráví o odvaze, naději a síle začít znovu po tragické smrti životního ...

Komentáře (0)
13.12.2024 Kultura V příběhu zpronevěry peněz na malém městě nahlédne divadlo do zákoutí duší

HDJ oslovilo uznávaného autora Petra Marka, aby pro jihlavskou scénu vytvořil současnou komediální hru na motivy skutečné události. Text se nechává inspirovat reálnou zpronevěrou veřejných ...

Komentáře (0)
12.12.2024 KulturaVybrat 33 příběhů? Leckdy mi ´krvácelo srdce´

Myslím, že i v současnosti mezi námi žijí osudové ženy a můžeme je najít ve všech oblastech života. Nejen o poselství knihy hovoří Ivana Chmel Denčevová, redaktorka Českého rozhlasu ...

Komentáře (0)
11.12.2024 KulturaMladí módní tvůrci se opět sešli v Jihlavě

Na 1300 soutěžících studentů, jejich pedagogů, členů týmů i podporujících diváků se sjelo 28. listopadu do Jihlavy na letošní MMT ČR. Pořadatelem soutěže je Sdružení pro pořádání ...

Komentáře (0)
09.12.2024 KulturaV muzeu evidují nejen vánoční ozdoby, ale i pěkné čertoviny

Plánujete adventní výlet? Co se takhle rozjet do Pelhřimova. Ve zdejším Muzeu rekordů a kuriozit evidují i pěkné čertoviny. Třeba to, že nejvíc čertů a čertic najednou v minulosti strašilo ...

Komentáře (0)
08.12.2024 KulturaOdborníci zachraňují staré daguerrotypie

Společný projekt Ústavu dějin umění AV ČR (ÚDU AV ČR) a Městského muzea Polná (MMP) přinese v rozmezí let 2024 – 2026 záchranu nejstarších fotografií ze sbírky muzea. Projekt je realizován ...

Komentáře (0)
07.12.2024 KulturaZ Hospůdky U Dejva okolo Mont Blancu

Na jeden z nejkrásnějších horských treků Evropy vezme publikum v neděli 12. prosince od 17 hodin v Hospůdce U Dejva ve Velkém Beranově cestovatel Jeník Mráz. Vyprávění a projekce Tour ...

Komentáře (3)
05.12.2024 KulturaJihlavská zoo má mládě africké guerézy běloramenné

Guerézam běloramenným v Zoo Jihlava se 18. listopadu narodilo mládě zatím neznámého pohlaví. Jde o první mládě svého druhu narozené v jihlavské zahradě. Jak vysvětluje mluvčí zahrady ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net