NÁMĚSTEK Petr Ryška hovořil na středeční tiskové konferenci nejen o prvním týmu jihlavské Dukly, ale i mládeži. Foto: Michal Boček
Náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška na tiskové konferenci zhodnotil uplynulou sezonu hokejové Dukly a nastínil, jak by měla vypadat blízká budoucnost klubu.
Dříve se město takto oficiálně k výkonům a výsledkům Dukly nevyjadřovalo…
Město je stoprocentním majitelem Dukly. Řekli jsme si, že některé tiskové konference bychom mohli dělat společně s vedením klubu (přítomen byl jednatel Bedřich Ščerban – pozn. red.). Někdy je dobré znát i názory a pohledy majitele.
To souhlasím. Jak tedy hodnotíte uplynulou sezonu?
Jako majitele nás těší, že Dukla byla kladným bodem ve složitém covidovém roce. Udělala Jihlavě dobré jméno. Její finálová utkání s Kladnem vidělo v televizi půl milionu diváků. To je na prvoligový hokej vynikající číslo. Nemluvě o sledovanosti internetových streamů nebo počtu novinových článků. Dukla opravdu veřejnost zajímá.
V jednu chvíli to s klubem kvůli výpadku příjmů nevypadalo ekonomicky dobře…
Těší nás, jak dobře se klub dokázal s tíživou finanční situací vypořádat. Jako město jsme Dukle pomohli, ale pomohli jsme jí na základě vzájemné shody. Každý musel přiložit ruku k dílu a dát něco na hromádku, abychom tady mohli mít hokej alespoň na takové úrovni, na jaké v současné chvíli je. Velice kladně vnímáme, že v situaci, kdy chybělo přibližně pět milionů, složili hráči a členové realizační tým dohromady zhruba jeden a půl milionu korun. Dva miliony se dostaly do Dukly od státu formou kompenzací a milion a půl přispělo město. O to větší máme radost, jaký Dukla udělala v sezoně výsledek.
Jak jste vnímal pozitivní i negativní reakce veřejnosti na vyprovázení týmu fanoušky na finálová utkání, respektive vítání před stadionem při návratu?
Byl jsem mile překvapen, jakým způsobem o sobě fanoušci dali vědět. Atmosféra byla vynikající, kvitoval jsem to. Je mi jasné, že se při tom mohou vyskytnout nějaké věci, které nejsou úplně vhodné, například nepořádek nebo překročení tehdejších vládních nařízení. Ale nedoneslo se ke mně, že by to probíhalo v neúnosné míře. Za mě se jednalo o hezké a sympatické gesto fanoušků. Lidé se spojili s identitou klubu a Jihlavy.
Jak vypadá budoucnost jihlavského hokeje a Dukly jako takové?
Uvědomujeme si, že Dukla k Jihlavě neodmyslitelně patří. V historii města je důležitým prvkem, a je špatně, pokud si historie nevážíme. Na druhou stranu jenom z historie žít nelze. Chceme hokej v Jihlavě udržet. Domluvili jsme se na sestavení pracovní skupiny, která se touto tematikou zabývá.
Co bude úkolem této skupiny?
Měla by řešit budoucnost hokeje v několika aspektech. Od mládeže přes profesionály, výstavbu nové haly a do budoucna i částečné privatizace Dukly. Bez silného partnera nebo dalších financí bude velice složité hrát dlouhodobě v Jihlavě nejvyšší soutěž.
Zmínil jste stavbu nové haly. Jak je aktuální situace?
Jistě už víte, že výstavba multifunkční arény prozatím nezačne, z časových důvodů. Jednak je trochu odložená dokumentace pro stavební povolení pro realizaci stavby a stále neznáme počet financí, které na stavbu půjdou. Víme, jakou částku by mohly dát město a kraj, ale ještě čekáme na vypsání výzvy Národní sportovní agentury. Vypsána by měla být v červnu a vyhodnocená někdy v srpnu nebo září. Jakmile budeme mít jasno v penězích, můžeme dokončit dokumentaci k realizaci stavby a vypsat výběrové řízení.
Když hovoříme o financích, můžete Dukle dát více peněz?
Město si nemůže dovolit navyšovat Dukle podporu, protože celková ekonomická situace je napnutá a promítá se i do městského rozpočtu. Na druhou stranu bychom tu podporu neradi nějakým způsobem ponižovali. To, že Dukla jako taková dostala již loni dotaci o malinko vyšší než v minulých letech, není způsobeno tím, že bychom dávali více na činnost hokejového týmu.
A čím tedy?
Klub provozuje dvě ledové plochy, stadion a malý zimáček, které jsou majetkem města, a jako provozovatel má určité náklady. A jelikož stadiony byly na základě vládních opatření zavřeny, náklady byly menší než výnosy a město to sanovalo. Navenek to vypadá, že peníze jdou do hokeje, ale ve skutečnosti jdou do městské sportovní infrastruktury. Bereme to tak, že svoje zařízení si musíme podržet.
Město podporuje i mládežnický hokej. Koneckonců máme v Jihlavě hokejovou akademii.
V tomto ohledu nás trochu trápilo, že někteří mladí hráči, které tady vychováváme a investujeme do nich nemalé prostředky, odcházejí v relativně mladém věku do jiných profesionálních klubů. Tím pádem neodvedou Dukle a Jihlavě to, co by si zasloužily. Na tom chceme zapracovat a chceme se pokusit přesvědčit mladé hráče, aby odvedli Jihlavě to, co jí dluží. Chceme, aby Dukla vychovala co nejvíce dobrých hráčů. Od pana Ščerbana mám čísla, kolik našich odchovanců působí v extralize, zahraničí nebo NHL. Kdyby se složili ti, co jsou v lepších klubech, je to skoro na jeden mančaft.
Bez extraligy mladé těžko udržíte…
Je nám jasné, že dokud tady nebudeme mít extraligu, budou kluci pošilhávat po městech, kde se nejvyšší soutěž hraje. Na druhou stranu je tady pořád to spojení s klubem a nějaký ten patriotismus, respektive to, že město a klub tady nechaly ty hráče vyrůst.
Jak lze přesvědčit hráče, aby nepřijal třeba nabídku Sparty, a pokračoval v Jihlavě?
Několika způsoby. Jedním je morální působení. Pokud dostáváte nabídky a cítíte, že byste mateřskému klubu měl něco odvést, ještě třeba rok počkáte. Druhá věc je ekonomická a finanční záležitost. Nikde není psáno, že město musí podporovat každého a všechny. Hokej jako sport je výrazně drahý, proto je oproti některým jiným sportům více podporován a mládež také. My si to uvědomujeme, a protože tady hokej chceme, tak tu podporu poskytneme. Na druhou stranu pokud toho někteří chtějí využít, aby se tady rozvinuli a potom dostávali peníze někde jinde, a klubu a městu nevrátili, tak potom můžeme říci, že takové lidi podporovat nebudeme. Můžeme na to tlačit prostředky jako dohodou nebo smlouvou.
Diskuze k článku