KLÁRA a Gabriela vyrážejí od Káčka se speciálně upravenou dodávkou na svoji pravidelnou čtvrteční jízdu za klienty do jihlavského terénu. Foto: Jiří Varhaník
I v covidovém roce 2020 vyrážely Gábi a Klára, jedna z terénních dvojic Centra U Větrníku – kontaktního centra s terénním programem pro uživatele drog, každý týden za svou prací do terénu.
Centrum U Větrníku, známé jihlavské Káčko, založila zdejší Oblastní charita v roce 1999. Tahle sociální služba pracuje s lidmi, kteří mají zkušenost s užíváním drog, ať už jde o experimenty nebo pravidelné užívání. Ve zdejší lokalitě je to nejčastěji pervitin, THC, sezónně lysohlávky a jejich kombinace, také alkohol.
„Během roku 2020 jsme do terénu jezdily stejně jako roky před tím každý týden. Musely jsme ale pružně reagovat na vládní nařízení týkající se coronaviru a podle aktuální situace upravovat pravidla pro setkávání se s klienty,“ popisují Gábi a Klára.
V terénu to konkrétně znamenalo nutnost dočasně omezit vstup do speciálně upraveného terénního auta, pozastaveno bylo také monitorování drogové scény a s tím související oslovování nových potenciálních klientů. Stejně tak muselo být pozastaveno i testování, které slouží k případnému zachycení krví přenosných infekčních nemocí - žloutenky typu B a C, HIV a onemocnění syfilis.
Jak terénní pracovnice popisují, nejčastěji se v práci s klienty zaměřují na předávání informací a snižování zdravotních rizik, které souvisejí s užíváním drog. Také vyměňují použitý injekční materiál, jehož sdílením by se mezi uživateli mohla infekční onemocnění přenášet.
„Kromě materiálu k injekční aplikaci mezi klienty distribuujeme také neinjekční materiál jako například šňupátka či želatinové kapsle a snažíme se klienty motivovat k neinjekční aplikaci. Také jim poskytujeme různé edukační materiály, které obsahují nejdůležitější informace psané srozumitelnou formou,“ popisuje Klára s tím, že také touto cestou se snižují zdravotní rizika a šetří se veřejné finance.
Jeden injekční set totiž vyjde na 15 korun, zatímco léčba žloutenky typu C stojí okolo půl milionu. Materiál k neinjekční aplikaci přijde na několik korun.
Ve specifickém covidovém roce terénní pracovnice poskytovaly klientům také roušky a později respirátory. Také o základní potraviny a oblečení byl větší zájem než dříve.
„V rámci sociální práce řešíme s klienty jejich současnou sociální situaci, nejčastěji pomáháme s hledáním bydlení nebo práce, klienty můžeme doprovázet na úřady nebo k lékaři. Často se s nimi bavíme také o léčbě a abstinenci,“ pokračuje Gábi ve výčtu činnosti terénní dvojice.
Třicet pohozených stříkaček za rok
Jak vysvětluje vedoucí služby Centrum U Větrníku Anna Mištová, snaží se pracovníci Káčka také podporovat klienty při jednání na úřadech či v řešení zdravotní situace. „Často mají velké obavy, že se jako uživatelé drog setkají s nepříjemným odmítnutím, což bývá zraňující zkušenost,“ vysvětluje.
V tomto ohledu se podle Mištové Káčko snaží navazovat a udržovat dobré pracovní vztahy s úřady, zdravotními zařízeními nebo dalšími sociálními službami: „Jde nám o to, aby jednání s klienty vedla k hledání konstruktivních řešení, která pomohou zlepšit jejich životní úroveň.“
Terénních dvojic pracuje v Káčku několik, na starost mají v průběhu týdne různé lokality. Jak vysvětluje Mištová, probíhá terénní forma programu také ve městech Pelhřimov, Humpolec, Telč, Třešť a v jejich okolí.
Do ulic Jihlavy vyjíždějí Gábi a Klára za klienty každý čtvrtek odpoledne a v podvečer. „V terénu se setkáváme s klienty v jejich prostředí, v době před covidem bylo možné realizovat setkání i v jejich domácnostech. Běžně jsme se v rámci své služby v terénu setkávali i se spolupracujícími organizacemi a veřejností, tyto aktivity však byly v minulém roce kvůli covidu značně omezeny,“ popisuje Mištová.
Během jednoho výjezdu se terénní dvojice dostane do kontaktu průměrně s osmi až deseti klienty. Celkově jich v roce 2020 Gábi s Klárou při své práci v terénu potkaly padesát, nakontaktovaly sedm nových a provedly 56 orientačních testů na infekční nemoci. Při 128 výměnách vyměnily 12.679 kusů injekčních setů a dalšího materiálu k neinjekční aplikaci.
V Jihlavském terénním programu navíc Káčko spolupracuje se čtyřmi lékárnami, kam dodává takzvané „Káčko balíčky“. Ty obsahují materiál sloužící k bezpečnější aplikaci a informační leták o tom, jak s takovým materiálem správně a bezpečně manipulovat.
„V rámci monitoringu lokality také sbíráme pohozené injekční stříkačky, které následně bezpečně likvidujeme,“ popisuje přímo z terénu Klára. Podle Mištové posbírali terénní pracovníci za rok 2020 v Jihlavě jednatřicet pohozených stříkaček.
Nebojte se svěřit
Kvůli covidové pandemii bylo Káčko v loňském roce nuceno také rušit přednášky o své činnosti na středních školách a v odborných učilištích, což jinak patří k jeho pravidelným aktivitám. V běžném roce podle Mištové proběhne více než deset přednášek a exkurzí. Za běžné situace mají studenti možnost přijít na přednášku i přímo do Káčka.
V jihlavském terénu také každoročně probíhají testovací akce pro veřejnost, při kterých se zájemci mohou nechat anonymně a zdarma otestovat na žloutenky typu B a C, HIV a syfilis.
Ačkoli na tyto hromadné veřejné aktivity muselo Káčko prozatím rezignovat, podle Mištové většinu svých služeb poskytuje i přes různá omezení kvůli prevenci šíření coronaviru v plném spektru. Zároveň hledá i nové způsoby práce, např. přes sociální sítě.
„Pokud nás potkáte a budete se chtít na cokoli zeptat, nebo se svěřit, nebojte se nás oslovit,“ dodává ke slovům vedoucí Káčka terénní dvojice Gábi a Klára. Dotaz je možné položit i přes formulář Zeptej se na webu Centra U Větrníku.
Diskuze k článku