Reklama
Dnes je sobota 23.11.2024     svátek má Klement

Hejtman: Byl bych šťastný, kdyby proti covidu očkovali jen praktičtí lékaři

HEJTMAN Vysočiny Vítězslav Schrek poskytl redakci JL obsáhlý rozhovor k očkování ve své pracovně na krajském úřadě.  Foto: David Kratochvíl
HEJTMAN Vysočiny Vítězslav Schrek poskytl redakci JL obsáhlý rozhovor k očkování ve své pracovně na krajském úřadě. Foto: David Kratochvíl

7.5.2021 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

 

Jako hejtman Kraje Vysočina je kvůli očkování proti koronaviru pod obrovským tlakem. V první části rozhovoru pro JL Vítězslav Schrek (ODS) potvrzuje, že by byl rád, kdyby se očkovalo plošně jen u praktiků a očkovací centra vůbec nemusela být v provozu.

 

Ve středu se Vysočina přehoupla přes hranici 120 tisíc očkovacích dávek. Je to hodně, nebo málo?

Je to maximum toho, co jsme mohli vyočkovat. Jsme schopni podat všechny dávky, co nám v týdenním intervalu na Vysočinu přijdou. Zřídili jsme velká očkovací centra a jsme na 50 procentech jejich kapacity. Mohli bychom očkovat dvakrát tak rychleji, ale nemáme čím.

 

Vnímáte kontrast s vaším dřívějším výrokem, že v dubnu, květnu a červnu v kraji budou dodávky vakcín, které nestihnete podat…?

Vím, že jsem to veřejně řekl, a dokonce hned několikrát, vycházel jsem z informací, které nám průběžně poskytovala vláda a ministerstvo zdravotnictví. Bohužel. Je mi líto, že se to nenaplnilo. Všechna očkovací centra v regionu už by dávno mohla fungovat na plný výkon. Jenže místo toho teď opravdu reálně jedeme jen na půl plynu.

 

Takže dáte za pravdu argumentaci praktických lékařů, že současné množství vyočkovaných dávek mohli aplikovat ve svých ordinacích a velká očkovací centra nebyla třeba?

Kéž by to takto bylo (důrazně). Kéž by 1. ledna vláda nevydala pokyn směrem k hejtmanům, aby zřídili ve svých krajích očkovací centra a nesli za očkování odpovědnost. Kéž by ministr zdravotnictví do krajů poslal závaznou metodiku očkování, která by umožnila v ordinacích praktických lékařů okamžitě očkovat, a krajům vzkázal: „Milé kraje, dohlídněte na to.“

 

Takže vám stávající systém vadí?

Na rovinu říkám, že jsem jako hejtman neměl v plánu více než polovinu svého času trávit organizací očkování a zřizováním center. Dlouhodobě přesouvám řešení ostatních neméně důležitých agend, které jsem chtěl manažersky obsáhnout, stejně jsou na tom další desítky, stovky lidí, kteří zajišťují nové „očkovací agendy“. Znovu opakuji, že jsme dostali jasný pokyn, abychom jako kraj zajistili očkování.

 

Dobře, ale proč jste očkování rozjeli nejdřív v krajských nemocnicích a následně jste ho vytáhli do očkovacích center? Nešlo začít očkovat v centrech rovnou a nemocnice z toho vynechat úplně?

Krajské nemocnice byly na přelomu roku vlastně jedinými pracovišti, která byla připravena ze dne na den jak technicky, logisticky, personálně, tak organizačně očkování spustit. Navíce byli jako jediní schopni splnit podmínky výrobce vakcín na jejich skladování a manipulaci. Tak jak přicházelo více a více vakcín, bylo jasné, že očkování musíme dostat do center. Při jejich přípravě jsme pracovali i s poznatky ze zahraničí. Toto praxe se osvědčila v Izraeli, Německu, Rakousku a všude to fungovalo. Pro zajištění proočkovanosti populace je páteřní očkovací síť zásadní.

 

Je jejich počet na Vysočině nyní konečný?

Jsme na dvanácti různě velkých centrech, jsou ideálně rozeseta po regionu. V kombinaci s očkováním, které už se rozbíhá v ordinacích praktických lékařů, by prozatím tato síť měla stačit.

 

Kvůli čemu se zdrželo zahájení očkování u praktiků?

V tomto případě odpovídám spíše za ministerstvo zdravotnictví, které si vyhradilo kompletní řízení logistiky očkování v ordinacích. Dopadlo to tak, že kraj kvůli výpadku dodávek vakcín pro praktiky uvolnil několik tisíc dávek ze svých center. Pro urychlení distribuce jsme je vozili přímo praktikům. Stále je třeba připomínat, že očkovací látka Pfizer/BioN- Tech je kvůli přísným podmínkám uchování určena k očkování v centrech. Ordinace praktiků jsou dle pokynů ministerstva zdravotnictví zaváženy vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson.

 

Rozhovor pro Jihlavské listy, zveřejněný v novinách dne 23. 4. pokračoval v novinách v příštím vydání 27. 4. :

 

Jak dlouho bude podle vás trvat, než očkovací centra pojedou v kraji naplno a zároveň půjdou vakcíny taky k praktikům?

(na pět vteřin se odmlčí) V únoru nám bylo zástupci vlády a ministerstva zdravotnictví řečeno, že v dubnu tady bude tolik vakcín, že nebudeme stíhat očkovat. Tak jsme se připravili. Bylo nám taky od samého začátku slibováno, že kromě Pfizeru přijde dostatek Astra- Zenecy a Johnson&Johnsonu. Poslední dvě jmenované byly slíbeny praktikům s tím, že nám s rychlým očkováním pomůžou.

 

Jenže takový scénář se evidentně nekonal…

Nekonal, bohužel. Situace s těmito vakcínami je taková, že nejsou nikde. Navíc ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že bude ordinace praktiků zásobovat vakcínami samo bez spolupráce s kraji. Nemáme tedy v tuto chvíli příliš mnoho informací, kolik vakcín nové značky Johnson&Johnsonu do terénu míří. Na druhé straně ale říkám, že bych ani zpětně neudělal nic jinak. Postup a systém, který jsme nastavili, byl správný. Stojím za ním.

 

V některých krajích se vydali ale vlastní cestou…

(skočí do řeči)… a je potřeba říci, že se to úplně nepotkalo s úspěchem. Pro mě je důležité procento proočkovaných lidí. Když mi řeknete, že někde očkují jinak, porovnáme data v tabulce, která řeknou, kolik je v těchto regionech naočkovaných zdravotníků, lidí 70 a 80+.

 

To je vaše priorita?

Jasně, vždyť to jsou nejdůležitější skupiny. Všechny další, které se na to nabalily, nejsou ani zdaleka tak důležité.

 

Proč?

Protože statistiky jasně ukázaly, že z lidí, kteří zemřeli s covid-19, bylo nejvíc seniorů. Proto jejich očkování byla priorita číslo jedna. Pro mě je strašně důležité, že jsme jako kraj v průměru proočkovanosti těchto nejohroženějších skupin mezi prvními v celé republice. Proto tvrdím, že strategii, kterou jsme zvolili, jsme zvolili dobře.

 

Co říkáte na kritiku, že část seniorů 65+ se do centra kvůli zdravotnímu stavu vydat nemůže a praktici je naočkovat nemohou, protože nemají čím…

Tahle kritika není spravedlivá. Veškerou vakcínu AstraZeneca, kterou jsme praktikům od března mohli dát, jsme jim dali. Mimo té, kterou jsme potřebovali na revakcinaci. Moje slovo dál platí. Veškerou Astru, potažmo Johnson, kterou dostaneme, předáváme dál výhradně praktikům. I když nyní, jak už jsem uvedl, je většina distribuce vedena přímo do ordinací. Vždyť bych byl sám proti sobě, kdybych nechtěl, aby praktici očkovali.

 

Praktici argumentují třeba tím, že jde o peníze. Za jednu aplikaci se vyplácí 268 korun…

(hořce se pousměje) Provoz očkovacích center nás stojí obrovské peníze, obří manažerské úsilí i spoustu energie. Musíte mobilizovat lékaře, sestry, dobrovolníky. Potřebujeme, jestli tahle situace má trvat ještě dva roky, aby vše fungovalo standardně rychle, což se teď rozhodně neděje. Cenu za výkon neurčovaly kraje, neurčovali ji ani praktici. Je to hodnota, kterou stanovily zdravotní pojišťovny. Pacient má očkování zdarma.

 

Očkovací centra budou v provozu jen nezbytně nutnou dobu?

Přesně tak. My je nejsme schopní udržet ještě příští dva roky. Je potřeba kulturáky vrátit zpátky kultuře a jihlavské centrum v Hruškových Dvorech do konce roku vrátit zpátky vlastníkovi, od kterého jsme ho získali za korunu.

 

V Česku bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví očkováno už víc než 100 tisíc lidí mimo prioritu. Mají to být všichni, kdo zadarmo pomáhají v nemocnicích. Kolik takových lidí bylo očkováno na Vysočině?

V systému to vidím. Není to žádné tajemství. Otázkou ale je, co znamená být očkován mimo prioritu? Kdo to je? Celé to vzniklo tím, že je obrovský tlak profesních a zájmových skupin na to, aby i oni měli v rámci očkování prioritu. Vidím počet lidí očkovaných ve sloupečku ostatní, ale kdo to je, to vám nedokážu říct.

 

Takže vylučujete na Vysočině očkování VIP lidí?

V kraji jsme vždycky dbali na to, aby se všichni řídili metodikou ministerstva zdravotnictví. Na každém setkání s řediteli nemocnic, krajským koordinátorem proto vždycky zdůrazňuji, že Vysočina očkuje vždycky jen prioritní skupiny a skupiny, které byly ministerstvem zdravotnictví akceptovány.

 

Hodně se přetřásá i papaláštví…

O něm ale u nás vůbec nemůže být řeč (důrazně). Ve vedení kraje nejsme očkovaní nikdo. Jestli máte na mysli politiky, lidi z krizového štábu. Nikdo z nich ještě nebyl očkován mimo věkovou skupinu. Aspoň takové jsou mé dnešní informace.

 

Takže očkování takzvaně ze známosti vylučujete?

To přeci vyloučit nemůžu, protože to nedokážu nijak ovlivnit. Není to absolutně v mých silách, kontrolovat osobně chod všech očkovacích center. Znovu vám opakuji. Pokyny jsou rozdané jasně. Varianta, že by někdo dostal vakcínu ze známosti, z mého pohledu prostě neexistuje.

 

Vážně?

(zvýší hlas) Znovu, nemělo by se to stát. Pokud někdo v centru zvedne telefon a volá někomu s tím, že zbyly vakcíny, které je potřeba vyočkovat, tak na druhém konci by se měl ozvat šéf hasičů, policie nebo zkrátka někdo z předem připraveného seznamu náhradníků. To proto, aby se žádná vakcína nemusela lít někam do kanálu. Rozhodně by to neměl být někdo, komu se volá, protože je to něčí známý nebo kamarád.

 

Sám říkáte, že vakcíny musí být vyočkovány, a co když někdo z těch co mají dávku dostat, nedorazí?

Praxe je stejná. Existuje seznam lidí, jsou to pracovníci centra, hasiči, policisté a teď už také strážníci městských policií. Zvedne se telefon a volá se. Zkrátka aby se nestalo, že se bude muset nějaká vakcína znehodnotit.

 

Takže se nemůže stát, že by pracovníci centra v Hruškových Dvorech vybíhali na parkoviště a nabízeli očkování lidem kolem, protože vakcína v ten daný den zrovna zbyla?

Že by se tak dělo běžně, tomu po těch všech pokynech, které jsme vydali, nevěřím. Vyloučit to ale nemůžu, protože lidský faktor je lidský faktor. Hlavu na špalek za to prostě nedám, protože to nevím a nedokážu na to dohlédnout. Pokyny pro pracovníky očkovacího centra jsou jasné a zřetelné. Nechci, aby z očkování byla ostuda.

 

Takže čím dřív budou očkovat jen praktici, tím líp?

Vůbec s tím nemám žádný problém, aby očkování probíhalo především u praktiků, naopak. Jenže v této chvíli není tato praxe možná, protože stále není ze strany ministerstva zdravotnictví nastavený logistický systém.

 

Proto zdůrazňujete, aby se lidi na očkování místo u praktiků registrovali v centrech?

Nahlížím na to ryze racionálně. Všechny lidi se snažím motivovat k tomu, aby se nechali naočkovat v centru. Klidně to přiznám a vůbec s tím nemám problém. Priorita je přece být očkovaný proti nemoci, která může mít opravdu fatální důsledky. Pokud chcete mít ale zachovanou svobodu rozhodnutí v tom, že se chcete očkovat u svého praktika, je to také řešení. Faktem je, že pak musíte počítat s delším čekáním. Očkování u praktiků kraj neovlivní, v tuto chvíli na něj nemá žádný vliv.

 

Lidé ale říkají, že u svého praktika si o očkování chtějí ještě popovídat…

Tenhle argument chápu, rozumím mu. S ohledem na to, kolik informací o očkování je ve veřejném prostoru, tak je to podle mě jen o tom, jestli se dokážu přizpůsobit nastavenému systému.

 

Přizpůsobit znamená konkrétně co?

Dám vám zcela konkrétní příklad s mojí maminkou, která je v penzi a taky strašně moc stála o to, aby byla očkovaná u svého praktického lékaře.

 

Tak schválně…

Na rovinu jsem jí řekl: Chceš s námi sedět na návštěvě s respirátorem? Abychom za tebou všichni nemohli přijet v neděli na oběd? Nebo chceš být raději rychle očkovaná a tyhle otázky neřešit?“ Odpověděla hned a jasně. Dovezl jsem ji v objednaný termín do centra, kde ji naočkovali prakticky hned. Takhle by seděla doma, nechráněná a čekala dál jen na to, až přijde vakcína k jejímu praktikovi a byla dál ve skupině nejohroženějších lidí. Je to volba.

 

Takže když někteří praktici argumentují tím, že vakcíny dostávají primárně očkovací centra, protože je třeba je živit?

To je přece nesmysl. Absolutní (důrazně). Nechceme očkovat jen v centrech. Musíme počkat na to, až to někdo vyřeší a očkování výhradně do rukou praktiků svěří. Opakuji, že centra jsou nyní jediná pracoviště, která mohou očkovat vakcínou Pfizer, na její náročné skladování nebyla jiná terénní pracoviště připravena.

 

Takže nejde o peníze?

Nemocnice to nejsou, kdo na to chce vydělávat. Všichni touží po tom, aby se v nich provoz vrátil do běžného režimu. Jestli si proboha někdo myslí, že pro nás je to nějaký byznys, tak to fakt v žádném případě není. Očkování patří do rukou praktiků a my musíme pracovat na tom, abychom jim ho taky co nejdřív předali.

 

I vy?

Jsem první v řadě. Vždyť jsem k tomu dal jasný pokyn. Snažil jsem se pokynem pro nemocnice naředit pracovníky, aby očkování nedělali v plné míře pouze pracovníci nemocnice. Potřebujeme je totiž v jejich práci v nemocnici. Aby se zase zpátky začalo operovat, aby se začali věnovat mimocovidové léčbě. Rok jsme si to zažili.

 

Takže už vás vlastně ani nemůže překvapit…

V téhle vypjaté době asi už opravdu vůbec nic. Vztahy jsou vyhrocené, lidi reagují neadekvátně, podrážděně. Vždyť už jen hádky o tom, kdo je z pohledu vakcinace důležitější, kdo by měl mít přednost, svědčí o tom, že to není standardní situace.

 

Jak se s takovou situací rovnáte?

Od začátku jsem se snažil aplikovat můj styl řízení, který je nastavený na maximální možné informovanosti a otevřené komunikaci. Takhle jsem zvyklý pracovat celý život. Jsem totiž přesvědčený, že informace, které se předají a vysvětlí, jsou základním předpokladem k tomu, aby se pak nevykládaly jinak.

 

Když praktici sepsali otevřený dopis, tak to vypadá, že komunikace mezi vámi není zrovna ideální…

Konkrétně praktikům jsem se všechno vysvětlit snažil. Udělal jsem videokonference, požádal jsem je, ať se připojí, a zodpověděl jsem všechny jejich dotazy. Pokusil jsem se jim taky ukázat reálný obraz situace, ve které momentálně jsme. Proč to tak je, i proč to tak děláme.

 

Evidentně se ale někde stala chyba…

Ačkoliv informace praktici měli nebo je mít mohli, protože ne všichni se videokonference účastnili, tak přesto říkají, že se očkování děje jinak. Je strašně snadné hledat viníka a na někoho neustále ukazovat. Když ale jako hejtman říkám, že chceme efektivně proočkovat Pfizer, tak si za tím stojím, a neuhnu z toho ani kousek.

 

To ale znamená, že musí fungovat očkovací centra…

V centrech jsou počítačové sítě, software, který udělali naši krajští pracovníci IT. Vytvořili jsme zkrátka systém, který byl připravený v první fázi během několika měsíců proočkovat populaci a tím by to taky pro nás mělo skončit.

 

Praktici ale tvrdí, že jsou schopní očkování ve stávajícím režimu zvládnout, jenže nemají čím očkovat…

Jestli se ale praktici ozvali s tím, že kraj jim nedává vakcíny, tak je to přece hloupost. Praktici přece od začátku ví, že vakcíny nakupuje stát, který je zároveň také rozděluje a my jako kraj jsme jen tím, kdo je rozděluje do našich center z jihlavské nemocniční lékárny. Distribuce vakcín pro ordinace je nyní organizována napřímo a kraj v ní nehraje zásadní roli.

 

Bylo rozumné v pátek pustit registraci 60+, když ještě chybí proočkovat starší populaci?

Systém funguje tak, že máte lidi tzv. před a za závorou. Dostali jsme se v kraji ve dvou centrech do situace, kde nám lidi před závorou chybí. Stál jsem hodně o to, abychom možnost registrace pro 60+ otevřeli už ve středu, protože jsme na Vysočině neměli koho očkovat.

 

Co ale s těmi ještě staršími, kteří čekají na dávku u praktika?

Jestli se nepletu, 80+ je neočkovaných zhruba do 15 procent, 70+ asi ještě pět procent víc. Jen se na tom ukazuje, že lidé pochopili situaci, že pokud chtějí být rychle očkovaní, tak musí do centra. Centra jsou o rychlosti očkování.

 

Mrzí vás to, že je vlastně nutíte, aby šli do centra, a nemají možnost výběru?

Jasně že jo, ale my jsme je k tomu nutili tak trochu schválně. Jde nám o to, aby maximum lidí bylo rychle naočkováno. Sledujeme tím jediný cíl: Zřizujeme pět krajských nemocnic, jejich oddělení JIP a další intenzivní péče několik týdnů praskala ve švech a my jsme potřebovali uvolnit covidová lůžka, JIP a ARO oddělení. Proto jsme racionálně hlásali do světa: Milé děti, vnoučata, máteli babičku a dědečka, zaregistrujte je, naložte je do auta a přivezte do očkovacího centra. Věnujte mu dvě hodiny svého času a budete mít klid a nebudete se o ně muset dál bát.

 

Navenek to vypadá, že právě kvůli tomu jste ale s praktiky v kraji na nože…

Opravdu? Mnoho praktických lékařů a pediatrů nabídlo svou pomoc s očkováním v centrech. Máme přeci stejný cíl. Naočkovat co nejvíce lidí. To je pro nás zásadní. S panem doktorem Noskem, který v regionu zastupuje praktické lékaře, jsem si vyměnil za posledního čtvrt roku spoustu emailů. Troufám si říct, že jsme si to nakonec všechno vysvětlili.

Postupoval byste v komunikaci s praktiky zpětně jinak?

Ne. Praktikům jsme od začátku říkali pravdu. Dnes si myslím, že s panem doktorem Noskem víme, na čem jsme. Víme, jak to je. My jsme se tu snažili v uvozovkách rozkrájet. Nabídli jsme praktikům, že jim budeme rozvážet vakcínu ne po 100 dávkách, ale po deseti, aby si mohli všichni praktici z prvních zaregistrovaných 130 ordinací naočkovat alespoň ty nejohroženější. Praktici řekli, že jo. Tak jsme to tak udělali. Vyčlenili jsme na to naše lidi.

 

Nakonec jste ale od rozvážky menšího množství dávek upustili…

Sami praktici uznali, že takhle to rozvážet je nesmysl. Proto se zase najelo na systém, že se vakcíny budou rozvážet zase po baleních, tedy co kus, to 100 dávek.

 

Kdo naočkuje imobilní lidi, když praktici nemají čím a do center se nedostanou…

S tímhle nám obrovsky pomáhá očkovací centrum v Třešti, které AstrouZeneca očkovalo právě klienty, kteří nemohli z různých zdravotních důvodů dojet na očkování do centra. V Třešti plnili funkci mobilního týmu, imobilních lidí naočkovali opravdu hodně. Zkrátka, když se vyskytl případ člověka, který je imobilní, tak jsme vždycky dokázali zatím zařídit, že vakcínu dostal. Jen to neumíme udělat plošně. Neefektivita je v tomhle obrovská.

 

Tak se to přece nedá brát…

Vím, že to zní blbě, ale je to tak. Vezměte si, že jedete k někomu jen s jednou dávkou nataženou ve stříkačce. Rozumím ale tomu, že nás to s velkou pravděpodobností stejně nemine. Pokud je nebudou očkovat praktici v rámci návštěvní služby.

 

Jak vlastně funguje krajský koordinátor očkování? Není to jen vlastně přerozdělovač vakcín, které na Vysočinu přijdou?

Je to tak, ale takto to nastavilo ministerstvo zdravotnictví. Měli jsme obrovské štěstí v tom, že jsme jako kraj oslovili náměstka jihlavské nemocnice Alexandra Filipa, který řekl: „Jo, do toho jdu.“ Odvedl na koordinaci očkování neuvěřitelný kus práce. Dělal na tom 20 hodin denně, zvedá telefony, vyřizuje maily. Vše vidím v kopiích. Funguje i jako hromosvod. Odvedl obrovské penzum práce, kterou mu nikdo nesebere. Navíc má neuvěřitelnou výdrž.

 

A prakticky nulové pravomoce…

Pravidla pro jeho práci a kompetence nastavilo ministerstvo zdravotnictví.

Čekal jste, že po nástupu do funkce vás hned potká takové turbulentní období?

Co vám na to mám říct (povzdechne). Taky jsem si to představoval jinak, ale jsem zvyklý dělat s tím, co mám. Jestli jsem se v životě něco naučil, tak čelit výzvám, čelit jim a umět se jim postavit. Můžu se sbalit a jít zpátky do domova, ale to není můj styl. Nikdy jsem nedostal nic zadarmo a je to tak dobře. Myslím si, že když člověk něčeho dosáhne, tak jen vůlí, prací, odpovědností a nic by mu nemělo spadnout do klína jen tak.

 

Chybujete?

To víte, že chyby dělám, ale snažím se z nich poučit a už je neopakovat.

 

Praštit jste s funkcí nikdy nechtěl?

Když přijdete pár dní po sobě domů až v devět nebo deset večer a nemáte čas na to, se vůbec někdy zastavit, přečíst si knížku, protože padáte mrtvý do postele, a další den jedete na novo, nemáte žádné volné víkendy, tak vás to asi logicky párkrát napadne. Ale je to významná pozice s odpovídající zodpovědností, takže to k tomu vlastně patří.

 

Takže vás jako hejtmana nic nepřekvapilo?

Když jsem se stal hejtmanem, tak jsem nečekal, že budu vysedávat v kanceláři s nohama na stole. Jen jsem možná nevěděl, že to bude kvůli koronaviru až takto hektické.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklama
Reklama
19.11.2024 AktualityJoura a Pacal podpořili hejtmana Kuklu

Dva zástupci Starostů pro Vysočinu (SPV) Adam Joura a Pavel Pacal při hlasování podpořili jako hejtmana Martina Kuklu (ANO). JL je požádaly o vysvětlení. JL: Při volbě hejtmana Kraje ...

Komentáře (0)
12.11.2024 Bez kategorieMiloš Vystrčil (ODS) obhájil post předsedy Senátu

Miloš Vystrčil bude další dva roky předsedou Senátu. Rozhodli o tom ve svém hlasování 30. října senátoři. Pro politika z Vysočiny se v tajné volbě vyslovilo 62 z celkem 79 přítomných ...

Komentáře (3)
12.11.2024 Bez kategorieMartin Kukla (ANO) se stal hejtmanem Kraje Vysočina

Třemi nejvyššími představiteli kraje jsou hejtman Martin Kukla a jeho náměstci Otto Vopěnka (oba ANO) a Vladimír Novotný (SOCDEM). Kraj Vysočina má novou „vládu“ v čele s hejtmanem Martinem ...

Komentáře (1)
25.10.2024 Bez kategorieSenátorka Hana Žáková (STAN) k e-mailům o poplatcích Českého rozhlasu

V polovině října měli senátoři obdržet řadu e-mailů od lidí, kteří požadují, aby senátoři nehlasovali ke zvýšení koncesionářských poplatků pro Český rozhlas. Senátorka se k e-mailům ...

Komentáře (2)
18.10.2024 Bez kategorieNa post předsedy Pirátů podporuji Z. Hřiba, říká náměstkyně hejtmana Hana Hajnová

Předseda Pirátů Ivan Bartoš byl odvolán z postu ministra, Piráti poté vystoupili z vlády. JL požádaly pirátskou náměstkyni Hanu Hajnovou o reakci. Co říkáte na vystoupení Pirátů ...

Komentáře (1)
18.10.2024 Bez kategorieOdchod ministra Lipavského od Pirátů mě překvapil, tvrdí krajský radní J. Břížďala

Co říkáte na vystoupení Pirátů z vlády? Toto rozhodnutí bylo logické a jediné správné ve chvíli, kdy předseda vlády přes telefon oznámí předsedovi Pirátské strany a nyní již bývalému ...

Komentáře (1)
04.10.2024 Bez kategorieSchrek (ODS): Nemohu najednou zapomenout, co Kukla (ANO) říkal

Pro voliče musíme být dlouhodobě čitelní, protože pak prostě lidé ztrácí motivaci jít k volbám, říká po volbách končící hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS+STO). Rozhodli jste ...

Komentáře (2)
04.10.2024 Bez kategorieHajnová (Piráti): Musíme zjistit, co se s našimi voliči stalo

Pravdou je, že jsme ve volbách propadli a pokud něco nezměníme, tak se prostě nezvedneme, říká krajská jednička Pirátů Hana Hajnová. Vám se asi výsledky krajských voleb, ve kterých ...

Komentáře (3)
18.09.2024 Bez kategorieZastupitel Hošek (STAN) prokázal hlubokou neznalost, podle jiných hyenismus

Na Facebooku (FB) opozičního zastupitele Radka Hoška (STAN) se objevil v době celorepublikových povodní emocemi nabitý příspěvek. V něm Hošek tvrdí, že mu volal „vytočený známý od hasičů“ ...

Komentáře (4)
12.08.2024 Bez kategorieMoje připomínky k HMA jsou konzistentní, říká L. Kuchyňa (STAN)

Horácká multifunkční aréna (HMA) se staví již rok. S jejím zprovozněním se počítá na podzim 2025. Zastupitele Libora Kuchyni (STAN) se JL zeptaly: Sledujete výstavbu Horácké multifunkční ...

Komentáře (0)
12.08.2024 Bez kategorie J. Vymazal (ODS): Jihlava i Kraj Vysočina získají ikonickou stavbu

Horácká multifunkční aréna (HMA) se staví již rok. S jejím zprovozněním se počítá na podzim 2025. Zastupitele a bývalého primátora Jaroslava Vymazala (ODS) se JL zeptaly: Sledujete ...

Komentáře (1)
17.07.2024 Bez kategorieJedinou europoslankyní z Vysočiny se stala Jana Nagyová (ANO). O přesunu do Bruselu neuvažuje

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) se stala poslankyní Evropského parlamentu. Rozhovor s ní vznikl těsně po vyhlášení výsledků. Po vyhlášení výsledků byly ve vašem štábu ...

Komentáře (3)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net