Reklama
Dnes je neděle 21.07.2024     svátek má Vítězslav

Zoolog: Kůrovci se z hald dřeva prokousávají ven a hledají zelené smrky

i Kůrovcem napadené dřevo v tomto stavu je možné vidět na haldách v lesích na Jihlavsku. Foto: Facebook Pavla Bezděčky
i Kůrovcem napadené dřevo v tomto stavu je možné vidět na haldách v lesích na Jihlavsku. Foto: Facebook Pavla Bezděčky

23.5.2020 Aktuality/Komentáře (3), autor:
Pavel Bajer

Kůrovcová kalamita spojená s opatřeními proti šíření koronaviru dusí Vysočinu. Lesníci napadené stromy kácejí, jenže kvůli jejich množství mají problémy s prodejem dřeva. 
A tak nezpracované kůrovcové dřevo leží na haldách v lesích. Velká část dřeva není proti kůrovci ani ošetřená. 
„V těchto dnech, jakmile zasvítí sluníčko, se lýkožrouti vykousávají ven a hledají dosud zelené smrky. U některých skládek dřeva je jich vzduch prostě plný,“ napsal minulý týden na Facebooku zoolog Muzea Vysočiny v Jihlavě Pavel Bezděčka. 
Podle jednatele jihlavské Správy městských lesů (SML) Václava Kodeta provádí SML ošetřování hald kůrovcového dřeva až v současné době. 
„Od podzimu nemuselo být dřevo proti kůrovci ošetřované. K tomu dochází před prvním rojením kůrovce,“ sdělil. 


Dřevo se v lesích hromadí také kvůli tomu, že dřevozpracující firmy nemají na zpracování masivního přírůstku dřeva kapacity. Nejvýznamnějším zpracovatelem dřeva na Vysočině je jihlavský Kronospan. 
Podle jednatelů podniku Sylvy Krechlerové a Martina Dvořáčka vzrostla v důsledku kůrovcové kalamity ve vysočinských lesích roční těžba dřeva z 1,5 milionu na více než 4,5 milionu kubíků kůrovcového dřeva. 
„Dřevařské firmy nejsou schopny tak rychlý nárůst těžby zpracovat, a tak část kůrovcového dřeva zůstává v lese. V Kronospanu Jihlava přijmeme milion kubíků kůrovcového dřeva z Vysočiny ročně,“ podotkli jednatelé.  
Vyloučili, že by se kůrovec mohl šířit z jejich podniku s tím, že společnost dřevo ihned zpracovává ve výrobě. Říkají, že po dodavatelích požadují, aby dodávané dřevo bylo náležitě ošetřeno.
„Dříví se odkorní a dále zpracuje do formy třísky, která je dále vysoušena vysokou teplotou, zde se zničí všichni případní škůdci. Přebytečná kůra se spálí v kotlích na biomasu,“ popsali výrobní proces. 
Kronospan odhaduje, že se ve vysočinských lesích nachází jeden až jeden a půl milionu metrů dříví připraveného k expedici. To je podle nich ve vlastnictví státu a soukromých subjektů. 
„Toto považujeme za potenciální riziko pro šíření kůrovce,“ upozornili Krechlerová a Dvořáček. 


Část lesů v kraji vlastní státní podnik Lesy ČR. Podle mluvčí podniku Evy Jouklové je Vysočina v posledních třech letech centrem kůrovcové kalamity. Uvedla, že v regionu během krátké doby odumřela podstatná část lesů. 
„V lesích se tedy těží, dříví asanuje, a buď z lesa odváží, nebo se skládkuje, což je běžné. Dříví je ošetřené, brouk už z něj nevylétne. Lesní sklady dříví najdete dnes vlastně ve všech regionech,“ řekla k lesům pod správou společnosti mluvčí. 
Za nejvíce postižená místa v regionu označila Telčsko, Ledečsko a Třebíčsko. „Na řadě míst již veškeré smrky odumřely, takže se postupně vytěží i souše a plochy obnovíme,“ nastínila další postup Jouklová. 
Větší množství lesů na Jihlavsku spadá pod jihlavskou SML. Podle jednatele SML Václava Kodeta má firma na skládkách necelá čtyři procenta vytěženého dřeva, což činí 12,5 tisíce metrů krychlových dřeva. 
„Největší haldy dřeva i v blízkosti našich lesů, nebo i na našich pozemcích jsou totiž jiného velkého vlastníka,“ přiblížil jednatel SML. 
Jako největší problém pro firmu vidí snižující se cenu dříví a s tím spojený negativní dopad do ekonomiky SML. 

 

Kraj: haldy kůrovcového dřeva jsou a budou realitou
Co dělat s haldami dřeva napadeného kůrovcem, se JL zeptaly Jiřího Bartoše, vedoucího krajského oddělení lesního hospodářství a myslivosti. 
Podle něho je tento stav nutné brát nyní i v nejbližších letech jako nutnou realitu. 


„Vlastníci lesů mají povinnost kůrovcem napadené stromy těžit a dále s touto dřevní hmotou příslušným způsobem nakládat. Ze strany krajského úřadu to tedy samo o sobě není důvod k nějakým aktivním krokům,“ sdělil. 
Bartoš především apeluje na veřejnost. „Zákaz vstupu do lesů, kde probíhá těžba, manipulace nebo doprava dříví, tak jak říká přímo zákon o lesích, je dobře nebrat na lehkou váhu. Jde o bezpečnost návštěvníků lesa,“ poznamenal. 
Dle něho je pohyb na haldách dřeva nebezpečný. Případné uklouznutí na kládě nebo špalku by mohlo mít dle něho pro hazardéra hrozivé následky.
Upozornil, že každý se podle zákona v lesích pohybuje na vlastní nebezpečí.


Podle Bartoše není rozumné vstupovat ani do míst, kde byly ponechané stojící suché stromy. Upozornil, že ponechat tyto stromy bez pokácení je v současné době možné. 
To však s sebou přináší vysoké riziko pro osoby vstupující do tohoto nebezpečného prostoru. 
„Proto apelujeme na všechny návštěvníky lesa, aby do těchto prostor nevstupovali, aby se jim vyhnuli,“ dodal Bartoš. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Odkud k nám ten prevít přišel, připadá mi to jako s tou mandelinkou bramborovou svého času. Pamětníci si dobře pamatují a máme ji zde dodnes. A jak to bude s kůrovcem? Až sežere smrky, tak se dá do čeho? Zůstane zde jako ta mandelinka?
Strejček Nimra | 2020-05-23 13:33:03 | Reagovat
.......jak říkal doktor z vesničky.....jdi s tou chemií do haj.....          ..........pokud bude sucho  trvat, tak smrková  monokultura tady stejně padne..........jen při-otrávíte vše další okolo.......včetně lidí........

citlivý a rozumný přístup: 

Co vznikne na ploše vykáceného lesa? Zčásti ji podnikatel zalesní melioračními dřevinami (jedle, buk apod.), k Vysočině historicky jedlo-bukové lesy patří. Část lesa ponechá přírodní obnově, bez sázení, náletem pionýrských dřevin (např. bříza, jeřáb). V příštích dekádách by tyto dřeviny měl nahradit vysoký les pralesního typu. „K této přírodě blízké obnově jsme směřovali již před příchodem kalamity prosvětlováním lesa, tento postup dává lesu možnost stát se různorodým jak druhem, tak věkem stromů. Takovýto les sice není hospodářsky nejzajímavější, ale je silně stabilní,“ uzavírá Vlastimil Zelený.

https://vysocina-news.cz/v-brtnici-predbehli-kurovce-pokaceli-drevo-jeste-pred-napadenim/
km | 2020-05-23 18:49:49 | Reagovat
Lýkožrout severský je invazní druh kůrovce z tajgy aod Švédska po Sibiř. Napadá hlavně i jemně oslabené smrky. Jelikož jsou nedostatkem vláhy smrky oslsabené, tak se mu tu nadmíru daří po boku tuzemského lýkožrouta smrkového.Lýkožrout severský na ležící lapáky nenalétá, více ho lákají stojící stromy. Hlavním škůdcem lesů není lýkožrout, ale změna klimatu.

Jak vysychá Jihlavsko:
https://www.intersucho.cz/cz/sucho-v-okresech/?region=jihlava

Prognóza pro ČR na dva měsíce:
https://www.intersucho.cz/cz/predpoved/?prognosisid=4
 
blade | 2020-05-24 08:54:18 | Reagovat
Reklama
17.07.2024 AktualityNa Vysočině podalo kandidátní listiny do krajských voleb 13 politických stran, hnutí a koalic

Krajský úřad Kraje Vysočina k úterní 16.00 hodině přijal 13 kandidátních listin politických stran, hnutí a koalic, které mají zájem figurovat ve volbách do krajského zastupitelstva. Volby ...

Komentáře (0)
18.07.2024 AktualityeDokladem se dá prokázat na více místech

Pokud jste příznivci moderních technologií, tak klasický občanský průkaz můžete při návštěvě řady institucí (viz Infobox) klidně nechat doma. Ovšem pouze za předpokladu, že si do svého ...

Komentáře (0)
18.07.2024 AktualityZa porušování pravidel může i přetlak aut

Nový systém parkování patří v Jihlavě ke žhavým tématům polemik a diskusí občanů. Naposledy na článek uveřejněný v JL o občanovi, který parkuje u své garáže a dostává za to pokuty, ...

Komentáře (0)
18.07.2024 AktualityKulturnímu domu ve Velkém Beranově a zvukařům v něm se blýská na lepší časy

Když před půlstoletím místní lidé v akci „Z“, tedy svépomocí, postavili ve Velkém Beranově u Jihlavy kulturní dům, byla z toho tehdy velká sláva. Aby taky ne, když na tehdejší dobu ...

Komentáře (0)
17.07.2024 AktualityAkcionáře Teniscentra může město vyvlastnit, když se nedomluví

Jestli se nedomluvíme, tak vás nuceně vyvlastníme! Asi tak zní závěr jihlavských zastupitelů z jejich posledního červnového jednání. Schválili bod, který umožní nuceně vyvlastnit držitele ...

Komentáře (0)
17.07.2024 AktualityV rybníku Ředkovec si nezaplavete

Velké množství sinic na některých koupalištích mnohým hatí plány na letní osvěžení se. Na Vysočině nyní platí zákaz koupání na dvou vodních plochách, které monitorují pracovníci ...

Komentáře (0)
17.07.2024 AktualityPřed 400 lety u nás začala rekatolizace

V dnešní době můžeme svobodně vyznávat náboženství, jaké chceme. Samozřejmě pokud tím nějak neomezujeme ostatní. To však ještě v předminulém století nebylo možné. Letos si připomeneme ...

Komentáře (0)
16.07.2024 AktualityNa Vysočině je sklizených skoro sedm procent obilovin, výnos je nižší než loni

Zemědělci na Vysočině odvezli do konce minulého týdne obiloviny skoro ze sedmi procent polí. Sekali zatím převážně ozimý ječmen, který je sklizený ze 60 procent. Jeho průměrný hektarový ...

Komentáře (0)
16.07.2024 AktualityStavebním firmám na Vysočině stoupla výroba

Stavebním firmám sídlícím na Vysočině stoupla v letošním prvním čtvrtletí základní výroba o 10,3 procenta na 1,37 miliardy korun. V meziročním porovnání si kromě Vysočiny polepšily ...

Komentáře (0)
16.07.2024 AktualityPodporujeme jednotlivce i rodiny, říká nová ředitelka vysočinského „pracáku“

Novou ředitelku má od tohoto roku krajská pobočka Úřadu práce se sídlem v Jihlavě. Lenka Nováková v rozhovoru nastínila, proč o tuto funkci usilovala a jaké jsou její plány v nové roli. Co ...

Komentáře (1)
16.07.2024 AktualityTrestných činů ubývá. Kriminálka objasní na Vysočině každý druhý případ

Policisté na Vysočině zveřejnili statistiku kriminality za letošních prvních šest měsíců. Vyplývá z ní, že počet spáchaných trestných činů poklesl oproti stejnému období loni o více ...

Komentáře (0)
15.07.2024 AktualityV Krahulčí voda zatopila 30 domů

Hladina řeky Želetavky v Jemnici na Třebíčsku v noci z pátka na sobotu klesla na první povodňový stupeň, v poledne se vrátila do normálu. V pátek kolem 20:00 se vlivem intenzivních srážek ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net