Reklama
Dnes je čtvrtek 04.07.2024     svátek má Prokop

Velikonoční dopis křesťanům 2020: Smrt nemůže s Kristovými učedníky naložit jako s kořistí…

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

13.4.2020 Čtenáři píší/Komentáře (3), autor:
Hynek Tkadleček (autor je farářem sboru Českobratr

„Kristus umřel i ožil, aby se stal Pánem mrtvých i živých“. Ř 14,9.
Pandemie koronaviru Covid-19 změnila navyklý způsob života naší planety.


Vylidněná města, zavřené školy, továrny, rušení politických, kulturních a sportovních akcí - ten výčet by byl dlouhý, ale připojím i pozitivní dopady: Emise, ano, ty samé, o kterých se vedly letité spory a úvahy na mezinárodní úrovni, ty pandemie snížila na hodnoty, o jakých se ekologům ani nesnilo - jak mávnutím kouzelného proutku. A především pak nepřehlédnutelná solidarita. Vnímáme, jak ohroženost života lidi sbližuje, zlidšťuje ve vzájemné pomoci, podpoře a nápadech.
Všelijak vykolejeni si s pokorou uvědomujeme, že pán tvorstva nemá věci pod kontrolou tak, jak si myslel a jak v nich ve svém „doma“ kotvil svými jistotami.


Milé sestry, milí bratři, jakkoli se nám, křesťanům, přímo nabízí využití všeobecného znejistění a rozpoložení člověka pro údernou zvěst o tom, že Ježíš zemřel a zmrtvýchvstal, že smrt byla poražena a že se jí není třeba bát, bylo by to laciné, respektive jen půl pravdy. A půlka pravdy může také lhát, jak zpíváme v Baladě velkopáteční od Miloše Rejchrta.


Ten základní smysl velikonoční zvěsti není jen v tom, abychom se nebáli smrti, ale abychom žili jako svobodní, které Kristus vysvobodil z poddanství hříchu a smrti a učinil nás svým vlastnictvím. Smyslem vzkříšení nejsme vlastně v prvé řadě my, ale Kristus. Všechno, co nás učil a co pro nás učinil, včetně své smrti na kříži, směřuje k tomu, aby byl Pánem všeho a všech – aby panoval. Sebrat si z Velikonoc vzkříšení jen jako nějakou třešničku na dortu, tzn. odejít s ní někam pryč od politicko-kulturně-sociální angažovanosti života, abychom si ji tam užívali podle své chuti a vůle, to by byl jen pád do starého otroctví.
Vzkříšení není obecná pravda, která by platila nad každou smrtí. Je spojena s osobou, dílem a vůlí Ježíše Krista.


Vzkříšení nesměruje člověka k tomu, aby mu dodalo naději až v hodině smrti, ale aby člověka probudilo dnes, v této chvíli. Otvírá mu oči víry a vede ho k tomu, co je nové a co mu už ani smrt nemůže vzít – život v naslouchání Bohu a v užitečnosti lidem. Život dobrý a pravdivý. Vzkříšení začíná s prvními krůčky na cestě za Ježíšem.
Už ty první a ty další kroky společného života nám dávají pocítit, že Kristus, jenž je pravda a život, vstoupil i do našeho života. Jeho láska položila dobrý základ, na němž se dobře žije - daruje odpuštění hříchů a vede nás k lásce.
Není to cesta snadná, pohodlná, bezstarostná a sám Ježíš připomíná, že jen málokdo ji nalézá.


Co se ještě týká smrti samotné, už prvotní církev čelila pochybnostem okolního světa s tím, že i věřící následovníci Kristovi přece umřou. Zajisté, že umřou. A pamatují snad na to víc než mnozí, kterým smrtelnost tak náhle obnažil koronavirus. Zemřou, ale vědí, že už nejsou kořistí smrti. Smrt už s Kristovými učedníky nemůže naložit jako s kořistí, jak zpívá Luther. Kristus nad nimi panuje. Jsou jeho. I jako mrtví, i jako umírající patří svému Pánu. Nikdo mu je nevyrve z ruky. Amen.
Milé sestry, milí bratři, ne můžeme se setkávat, nemůžeme se vidět, nemůžeme se sdílet v širším společenství. Jako jeden z důležitých základů farářské práce vnímám pastoraci. Moc mi schází, že se s vámi nemohu vidět a mluvit s vámi o vašich radostech a starostech. Snažím se vám alespoň volat telefonem. Jsem s vámi v modlitbách.
 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

"Pandemie koronaviru Covid-19
změnila navyklý způsob života naší planety."
Pandemie komunismu
změnila navyklý způsob života naší planety.

70. výročí Akce K
Převzato:
Likvidaci klášterů v Československu bude připomínat dvoumetrová pamětní deska od Otmara Olivy
27. 9. 2019
Slévači ateliéru Otmara Olivy ve Velehradu odlili pamětní desku k 70. výročí Akce K, během které státní bezpečnost v roce 1950 likvidovala české kláštery. Práce na zhruba dva metry vysoké desce začaly v pátek už ve tři hodiny ráno. Na jedné části pamětní desky se objeví i muklovské číslo Otmara Olivy, kterého komunisté na přelomu 70. a 80. let věznili.
Umělec Otmar Oliva předlohu pamětní desky vymodeloval ze včelího vosku v poměru jedna ku jedné. Ve formách z keramické hlíny ji pak slévači ukryli do písku, kde ji zaleje rozžhavený bronz.
Přípravy na odlévání pamětní desky začaly v pátek už ve 3:00 modlitbou přímo ve velehradské slévárně, o čtyři hodiny později už měl bronz potřebnou teplotu 1200 stupňů Celsia a mohlo začít odlévání. Vše proběhlo podle plánu a žádná z forem nepraskla.
Pro samotného umělce, který je i autorem výzdoby papežské kaple ve Vatikánu, to byla velmi emotivní práce. Součástí desky bude i jeho muklovské číslo z doby věznění za normalizace.
„My jsme navzájem do těch děl vliti, to je krásné.“
Otmar Oliva
autor pamětní desky
Deska bude odhalena 13. dubna 2020 – přesně po sedmdesáti letech od likvidace československých klášterů. Jen z Velehradu bylo tehdy do internačních táborů odvlečeno 25 řeholníků a 46 noviců.
Akci měl odůvodnit proces s řeholníky
Takzvaná Akce K představovala násilnou likvidaci klášterů i mužských katolických řeholních řádů. Akci předcházel proces Machalka a spol., což byl první vykonstruovaný proces v režii komunistické strany namířený proti katolické církvi. Proces měl celou akci ideologicky odůvodnit před veřejností.
V celém Československu státní bezpečnost zlikvidovala více než dvě stě řeholních domů a internovala téměř 2400 řeholníků. Kromě toho její příslušníci zabavili movitý i nemovitý majetek. Některé významné objekty začaly později chátrat a několik jich režim záměrně zničil.
 
Zdeněk | 2020-04-13 09:14:01 | Reagovat
Zdenku, nechme na hlavě, ona církev také nebyla tak svatá v dřívějších dobách (jak asi přišla ke svým majetkům...v bibli se říká něco jiného, jak by měla vypadat podle Ježíše). I císař Josef II. církvi snad majetek jenom propůjčil...
A v době pandemie jsem zatím (třeba jsem neviděl i neslyšel), jak církev přispěla k k odvrácení této situace se svojí troškou do mlýna (a to dostali restituce a každý rok nové finance). To se na mne nezlob, ale ti Vietnamci se postavili a ukázali daleko lépe k současným problémům. Patří jim dík. Zdravím a hezké Červené pondělí, ikdyž netradiční.
Strejček Nimra | 2020-04-13 09:45:03 | Reagovat
Milý strýčku,
Je fakt, že nejsem historicky objektivní.
Také moje vzdělání v atelieru profesora Rozehnala a výchova v rodině nebyla na výši toho správného světového názoru.
Dost jsem toho napsal, jak jsem se snažil nejen od generála Nekvasila získat doličné kádrové dokumenty.
Tak jeden za všechny:

Okresní výbor KSČ Brno VI.  16. Březen 1959.
Požadovaný posudek na p. Gryce:
Otec pochází z úřednické rodiny.
Matka je náboženský fanatik.
Otec pracoval po celou dobu jako obchodní cestující.
Oba mají nevyjasněný poměr k našemu státnímu zřízení.
V tomto duchu byl vychován jejich syn, t.č. ing. Gryc Zdeněk.
Jeho chování, postoj ke společnosti atd. neskýtá záruku,
že bude přínosem pro naši lidovou armádu.
-------------------------------------------
Fotokopii posílám pro sichr do redakce JL a sem vkládám mail ředitele galerie Cheb.
---------------------------------------------------------
Tak Vážený pane architekte, tak už jsem to zveřejnil, dalo to tedy neskutečnou práci vybrat z wordu obrázky, přeuložit je, dát je do speciální fotogalerie, otitulkovat... 
Najdete to zde, stačí pokliknout: http://www.socharstvi.info/zdenek-gryc-vytvarna-dila-v-architekture/
Ještě jednou děkuji za svolení, snad to bude budoucím badatelům k užitku. A těším se na anoncované shledání.
Srdečně Mgr. Marcel Fišer, Ph. D. ředitel / director of GAVU Cheb
-------------------------------------------------------------------------
Jablko nepadlo asi daleko od stromu, jak vidno nejenom z této  kolaborace s   Romanem Podrázským,
autorem nejen sochy pro faráře Toufara, ale také Krista na hřbitově na Moravci věnovaného
"ŠKOLSKÉ SESTRY DE NOTRE DAME",
což souvisí s nedávným výročím:
"Tehdejší režim provedl "Akci K", v jejímž průběhu zlikvidoval v dubnu roku 1950 mužské kláštery.
O pět měsíců později realizovaly represivní složky druhé kolo s názvem "Akce R".
Byly přepadeny ženské církevní řády a přes deset tisíc řeholnic se během jedné noci dostalo do sběrných klášterů."
Hodně hrobů na hřbitově na Moravci, kde byly řádové sestry internovány nese jejich jména.
V krásném jarním dnu by tam mohl být pěkný rodinný výlet. Hodně hrobů má zajímavý kříž ze stříškou obvyklou to "lidůvku" na Slovensku.
 
Zdeněk | 2020-04-13 13:35:30 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
26.05.2024 Čtenáři píší„Hrající babičku“ tam žádná rodina neměla…

Život naší rodiny byl z počátku od roku 1936 spojený s návštěvou hudební školy. Dne 17. září 1936 se moje sestra Dagmar začala učit hře na housle u prof. Jana Přibyla a zpěvu u prof. ...

Komentáře (0)
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)
07.05.2024 Čtenáři píšíRej čarodějnic a čarodějů pod vedením našich deváťáků se opět vydařil

„Ježibaba s ježibabou, na kopečku za Jihlavou, radily se, radily, jak by nejvíc řádily...“ Velkým benefitem spojení naší základní a mateřské školy je možnost vzájemné spolupráce ...

Komentáře (0)
28.04.2024 Čtenáři píšíDostávala jsem role spíše statické

Jsem jihlavská rodačka a nyní žiji již 38 let u Tábora. Sice jsem již dlouhou dobu přestěhovaná, ale dění v Jihlavě a okolí stále sleduji. Jednak v Jihlavě žije můj bratr s rodinou a ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net