Reklama
Dnes je neděle 12.01.2025     svátek má Pravoslav

Gymnazisté stávkovali proti Počeradům a Kronospanu


30.10.2019 Videa JL/Komentáře (10), autor:
Jiří Varhaník

Stávku za klima uspořádali v Jihlavě minulý pátek studenti Gymnázia Jihlava. Stávka proběhla v několika městech republiky jako protest a apel za zavření uhelné elektrárny Počerady. Jihlavští organizátoři zdůrazňovali také problém emisí z místního závodu Kronospan. Za skandování hesel vyrazil asi šedesátihlavý průvod stávkujících v poledne od gymnázia k Masarykovu náměstí, kde zazněly proslovy a další vystoupení. Ke gymnazistům se připojili i někteří účastníci probíhajícího Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). Ekologické projekty festivalu představil nově ustavený ekologický ombudsman festivalu Luboš Slovák. Zároveň však MFDF čelí ze strany stávkujících kritice, neboť jej sponzoruje také Kronospan. Reportáž ze stávky přineseme v JL.

Diskuze k článku

Nový komentář

Slabota
V Polsku blokovali Krono tři dny  @_{@
https://www.radiomaryja.pl/informacje/mielec-kolejny-protest-mieszkancow-przeciwko-firmie-kronospan/
blade | 2019-10-30 18:49:47 | Reagovat
......tady už nejde o žádnou srandu, nelítostný a bezohledný kapitalista chce lidi za názor vláčet po soudech...........alespoň si při 30. výročí tzv. sametu  můžeme uvědomit pro jaké další svinstvo jsme zvonili klíčema.............
km | 2019-10-30 19:34:12 | Reagovat
"SRANDA" ANONYMA
"...tady už nejde o žádnou srandu, nelítostný a bezohledný kapitalista"
To jako prosím myslíte tu-zemského Babiše,
podporovaného komunisty?
 
Zdeněk | 2019-10-30 22:47:50 | Reagovat
....to jste Vy pane architekte???.........nedávno o Vás psali na IDNES, jak jste dohnal skluz výstavby OV KSČ v Jihlavě:


https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/budova-reality-nemovitost-sidlo-ksc-palac-architektura-historie-komunismus-jihlava-trebic-zdar-nad-s.A191016_508299_jihlava-zpravy_epsal
km | 2019-10-31 04:38:05 | Reagovat

. . . to jste Vy pane "čtenář", "pozorovatel", nyní "km" ???
Napište své jméno, povolání a nějaké zajímavosti z Vaší práce a života za totáče.

Ano, jsem jeden  z architektů uvedených v článku.  Tomáš Blažek si vyžádal moji návštěvu v redakci umístěné v mém posledně realizovaném objektu, PVT Jihlava atomovém krytu chráněném jako jediný v RVHP proti účinkům Emi, které vyřešila Akademie věd, pracoviště plazmatu, několikanásobnou Faradayovou klecí.
Myslím, že i story tohoto objektu, jeho účel a technika by mohl zajímat, podobně jako
"sklad 7S" v Třešti "čtenář"-e JL.
----------------------------------
e-mail s Tomášem Blažkem:
"Dobrý den, vracím a děkuji:
Brněnský rodák a architekt jihlavského Stavoprojektu v letech 1960 až 1991 Zdeněk Gryc je autorem projektu budovy OV KSČ na Tolstého ulici v Jihlavě, který vznikal v roce 1969.
Také pro původní,  keramický obklad z červeno-hnědých, chlumčanských pásků, kterými byla obložena fasáda si i tato budova rychle vysloužila přezdívku Kreml.
Zakázku zadal podniku Stavoprojekt Krajský výbor KSČ v Brně. Podle vzpomínek Gryce budovu začal projektovat Jan Sedlák. Projekt uplatnil i jako stánici. Jeho koncepce horisontální budovy nebyla orgány schválena. Takže vedoucí ateliéru  jihlavského Stavoprojektu Ing. arch. Jan Řídký / autor krytého basénu a zimního stadionu/ přidělil návrh projektu Grycovi, který vzpomíná:„Zavolal si mě pak k sobě brněnský hospodář KV KSČ soudruh Drábek a řekl mi: je to ve skluzu, je na to termín. Máš na to 12,5 milionu korun a musíš to splnit. Jestli ne, tak tě přibijeme za uši na vrata“
Stavba byla zahájena 12. října 1970 a otevřena 30. října 1972. Na pozvánce na režimní slavnost bylo připsáno „Za splnění usnesení XIV. Sjezdu Komunistické strany Československa“. Slavnostní otevření budovy bylo zpečetěno společným obědem pozvaných v nedaleké restauraci Družba v nynějším Domě kultury odborů.
„Když jsme řešili dispozičně zasedačku, ukázalo se, že tehdy komunisté asi ještě nevěděli, že existuje něco jako kostel s oltářem a sakristií, takže uspořádání příliš neřešili. Při stavbě sídla OV KSČ ve Ždáře už ale dumali, aby byla zasedačka řešená tak, že nejvyšší funkcionáři do toho sálu nevchází vchodem s obyčejnými lidmi, ale že jsou o něco výš,“ popsal Gryc.
Později přibyla k původním budově  ještě přístavba Domu politické výchovy, který projektoval další z jihlavských architektů Zdeněk Baueršíma.
Budovy byly vyzdobeny výtvarnými díly: Josef Bulant zpracoval motivy holubic, Oldřich Laštůvka zakomponoval srp a kladivo, a Svatopluk Kasalý a Jiří Kos ztvárnil motivy textilní osnovy a vstřikovacího ventilu – produktu jihlavského podniku Motorpal.
Kovaný srp a kladivo byl i na průčelí fasády,
před kterou dodnes ční k nebi ve své době údajně největší tuzemský umělecký výkovek – tři kované pruty. Jejich autor Alfred Habermann abstraktní dílo nazval pro tento účel "Tři zdroje a tři součásti marxismu-leninismu". Kromě srpů a kladiv je celý jihlavský komplex kdysi stranických budov KSČ dodnes ve svém autentickém stavu.
Zdraví Tomáš Blažek Tel. 725729758
PS. "Kovaný srp a kladivo byl i na průčelí fasády". . .
Myslím, že to je omyl a neexituje pokud vím ani foto.
Pouze na ploše soklu  3 prutú z červené liberecké žuly vykoval Habermann požadovaný emblém hvězdu.
Tajemník Kotrba ji vyžadoval, říkal že by to jinak  vypadalo   jako"3 pruty Svatoplukovy"
"Slavnostní otevření budovy bylo zpečetěno společným obědem pozvaných v nedaleké restauraci Družba v nynějším Domě kultury odborů."
O tom nevím, možná jsem jako nestraník nebyl ta správná třída.
Nabízené členství sekretářkou ředitele, stále šarmantní dámou,  Mafková- Stelziková jsem nepřijal.
Co následovalo byla zajímavá story."
----------------------------------------------------------
PS. Prvé datum, které uvádí anonym "blade" odpovídá mým vzpomínkám podloženým fotografiemi ruskými tanků nad Pístovem, z okna paneláku na sídlišti U hřbitova,  předaných do Jihlavského archivu:
"Schvalovacím protokolem ze dne 16. 2. 1968 schválen dne 15. 5. 1969 projekt na výstavbu administrativní budovy sekretariátu OV KSČ v Jihlavě s náklady v celkové výši 11,187,500,- Kč."
. . . vznikal v roce 1969 ? když slavnostní výkop byl v roce 1968 ?
Realizace však limit 12, 5 milionu přesáhla asi o půl milionu.
Starosta Prchal to vyřešil s tím, že parkový předprostor OV KSČ je součástí města. Město Jihlava ji dodavateli PS,  jehož ředidel byl Jiří Fruhauf doplatilo.
"Gryc je autorem projektu budovy OV KSČ na Tolstého ulici v Jihlavě, který vznikal v roce 1969"
Data v článku asi nebudou správná. Slavnostní výkop s pochromovaným krompáčem,po demonstraci ruských tanků pod Pístovem, provedl Ved. taj.  OV KSČ Kožich, jeho tehdejší projev a stanovisko vyjadřoval nesouhlas se srpnovou okupací. Bylo to v době kdy z jihlavský rozhlas chránil proti okupantovi a oslovoval jihlavské posluchače  redaktor Jiskry Milan Dvořák.
Archivovaná Jiskra je cenný dokument, data v článku uváděná by měla být archivářsky ověřena. V minulosti bylo v JL uveřejněno:
TO JSOU TY PARADOXY, PANE HAVLÍČEK,
Abych takto upravil známou frázi s panem Vaňkem,
FAN CLUB ANONYMŮ JL včele s velitelem čety POHRANIČNÍ STRÁŽE:
blade říká:
Neděle, 1. 9. 2019 v 22:57
Co má svědomí populista G-bloger:
Budova OV KSČ Jihlava:
Schvalovacím protokolem ze dne 16. 2. 1968 schválen dne 15. 5. 1969 projekt na výstavbu administrativní budovy sekretariátu OV KSČ v Jihlavě s náklady v celkové výši 11,187,500,- Kč. Předání projektu do 30. 5. 1969. Zahájení výstavby ve třetím čtvrtletí 1969. Stavba byla povolena rozhodnutím o přípustnosti stavby Útvaru územního plánování a architektury Městského národního výboru v Jihlavě ze dne 26. 6. 1969. Projekt byl vypracován v ateliérech Stavoprojektu (Krajské projektové organizaci v Brně, závod Jihlava), v období od ledna do května 1969. Vedoucím projektu i zodpovědným projektantem byl Ing. arch. Zdeněk Gryc. V roce 1972 byl samostatně vyprojektován osobní výtah.
Architekt ani ty výtahy neznal natož Vendelína Havla 
Výzdoba interiéru hovoří za vše:
http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Budova OV KSČ Žďár nad Sázavou (Červený dům)
Projektový úkol i vlastní projekt z roku 1973. Vedoucím projektu byl Ing. arch. Gryc, zodpovědným projektantem Ing. Hlaváč ze Stavoprojektu, krajské inženýrské organizace Jihlava. Výstavba byla zahájena v březnu 1974, dokončena v dubnu 1976.
A tento si tady hraje na ublíženého demoše a moralistu … chá, chá … 
No to je hnus velebnosti.
-------------------------------------------------------------
Docela by mne zajímalo snad i podrobněji, odkud čerpal jím publikované údaje.
Mimo http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Toto i s dokumenty o socialistických schvalovačkách výtvarných děl,  v době totáče jsem poslal po vyžádání řediteli galerie v Chebu, jako dokument doby.  Spolupráce architekta s výtvarníkem, pod kuratelou totalistické cenzury, která na více jednáních korigovala a schvalovala tato výtvarná díla
Autor,  už za totáče zničené mosaiky je šéf katedry výtvarné výchovy na pedgogickém institutu v Brně Doc. Oldřich Laštůvka, můj profesor kreslení na RG Židenice. Její původní návrh neschválil tajemník Kotrba a řekl: "Církev měla ve znaku kříž, my tam máme srb a kladivo a my ho tam chceme.
 Laštůvka možnil Ak. mal. Josefu Bulantovi, jehož tvorby si vážil  existenci tím, že ho udělal asistentem na své katedře. Jako malíři na volné noze mu hrozilo trestání za příživnictví. Bulant do Brna dojížděl. Jeho tvorba byla známa i v zahraničí.  Rakušané měli zájem o jeho výtvarné dílo a byli ochotni kupovat jeho malby ještě v nedoschlém stavu. Aby mohl pracovat na volné noze udělal monumentální sgrafitovu  mosaiku s holubičkami s technologem Umělecko-prům.  školy Brno profesorem Novákem. Tato mosaika by měla být rovněž pod http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Její původní návrh neschválil tajemník Kotrba a řekl: "Církev měla ve znaku kříž, my tam máme srb a kladivo a my ho tam chceme. Takže Laštůvka ji takto musel předělat. Bulant se dost cukal, říkali jsme mu, tak co Noe měl holubičku, Picaso měl holubičku.
Podobná story se odehrála při návrhu na "největší kovářskou plaastiku v republice. Haberman přišel ve své umaštěné kovářské zástěře a začala podobná handrkovačka o symbol socialismu. Jinde jsem tuto story, kde Habberman uviděl za výlohou publikaci "3 zdroje a 3součásti marxismu"Nakonec to Habermann uhrál tak, že našel zbytek červené liberecké žuly ze Stalinova pomníku v Doupí a vykoval na něj hvězdu. Pruty a deska je tam dodnes, viz http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Ne však na původním místě, protože autor budovy byl jak lze vyčíst z památného Únorového článku v Jiskře od redaktora  Milana Dvořáka v kladbě. Dostal ji příkazem architekt Zdeněk Baueršíma, který ji v rámci druhé poloviny budovy - Domu politické výchovy musel odsunout na nynější místo.
Zajímalo by mne odkud získal velitel pohraniční stráže "blade" své údaje. Prosím uveřejnit,  třeba i nadále anonymně. Pochybuji, že jsou z archivů PS, STB,  nebo KSČ, možná i z jiného archivu třeba ve stavebních povoleních města Jihlavy. V okresním archivu o nich nevím.
Něco  z toho neodpovídá mým vzpomínkám po těch x letech.  Tajemník KV KSČ soudruh Drábek, když původní návrh vypracovaný Ing. arch. Janem Sedlákem neprošel schvalovacím řízením městského architekta Musila mi řekl:"Máš na to 12. Milionů termín dodání projektu, je v zakázce se zadáním KV  KSČ,  daný již Sedlákovi, "pokud to nedodržíš, tak tě přibijeme za uši na vrata" s dodal:" nemysli si, že žertuju"
Vedoucí tajemník OV KSČ Kožich, než učinil základní výkop v den, který neznám, pochromovaným krumpáčem řekl v souvisti s okupací v srpnu 1968:
"Přeji aby v této budově byla dělána dobrá politika,  zdůraznil Českolovenského lidu." Byla to tehdy provokace. Nedopadl dobře, stejně jako jeho kolega na OV KSČ soudruh Prchal, který měl dohled na projekci a realizaci budovy na starosti. Stal se starostou, který realizoval Prior. 
Se zájmem očekávám sdělení od "blade", kde jsou uvedené doklady uloženy.  Rád bych je prošel a doplnil s nimi můj materiál, který je uložen v Jihlavském archivu. Archiv Stavoprojektu byl zrušen. To co bylo jinam předáno např.nemocnice Ulan batar organizoval architekt Sedlák. Bylo by cenné, kdyby "blade"uvedl, kde podklady on, nebo organizace bývalých bdělých pohraničníků získala, případně, kdo a jak je zainteresoval za tuto detektivní práci.
Taková byla doba  v době Pražského jara a všelijakých těch Šiklových nebo kdoví jakých reforem. Na nás pamětnících je abychom vydali svědectví, čemu jsme měli věřit a jak to nakonec dopadlo. Podnět anonymního pohraničníka"blade" je cenný, zejména proto, abychom nezapomínali. Pokud tedy možno autorisované svědectví,
Jiné nemá cenu, že?
Josef Jelinek šéfredaktor Jihlavských listů
ANONYMY HÁZEL DO KOŠE
 
Zdeněk | 2019-10-31 17:52:19 | Reagovat
Odpověď na text: "Docela by mne zajímalo snad i podrobněji, odkud čerpal jím publikované údaje."
Zde čti a najdeš se tam káre @_@
https://pamatkovykatalog.cz/urad-verejne-spravy-18767291
blade | 2019-10-31 19:06:56 | Reagovat
tam je tohle, zbytek nepřesných povídaček je vytržen z kontextu, včetně chybných dat
VYHLEDÁVÁNÍ V ODBORNÝCH EVIDENCÍCH NPÚ
Hledaný výraz:
 
Památkový katalog (nalezených záznamů: 2)
Dokumentace k památkám (nalezených záznamů: 4)
ID Název Popis Lokalita Typ záznamu Relevance Náhled
1182751 J0024657
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od SZ Jihlava MIS 100,00% 
1182750 J0024656
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od S Jihlava MIS 100,00% 
1182752 J0024658
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od S Jihlava MIS 100,00% 
1182753 J0024659
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od S Jihlava MIS 100,00% 
Zdeněk | 2019-10-31 20:56:52 | Reagovat
Zde se najdeš své jméno také:
https://pamatkovykatalog.cz/budova-ov-ksc-14127141

 Národní památkový ústav přeci nelže "komunistobijče" @_@
blade | 2019-10-31 21:05:21 | Reagovat
30 výročí Sametové revoluce + Václav Havel
Své jméno znám, Vaše nikoli, nikdy nepíši anonymně.

" Investorem výstavby byl Jihomoravský krajský výbor KSČ. Projektový úkol i vlastní projekt z roku 1973. Vedoucím projektu byl Ing. arch. Gryc, zodpovědným projektantem Ing. Hlaváč ze Stavoprojektu, krajské inženýrské organizace Jihlava. Výstavba byla zahájena v březnu 1974, dokončena v dubnu 1976. Generálním dodavatelem výstavby byly Pozemní stavby n. p. Brno."

Takže se jedná veliteli čety PS a anonymu "km"
stále o jedno, že?
"Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj?"
------------------------------------------------
XXXXX říká:
Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat. Meleš, meleš a meleš ale vo hovně. Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.
„Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.
A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.“
XXXXX říká:
Sobota, 30. 1. 2016 v 13:34
Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest.
Ale koho to kurva dneska zajímá?



 
Zdeněk | 2019-10-31 22:28:15 | Reagovat
>>> ( ! ) <<<
http://www.zsskolnivr.cz/wp-content/gallery/loga-1/Vyliz_talir.jpg?i=1000000287
blade | 2019-10-31 23:09:56 | Reagovat
ReklamaReklamaReklama
Reklama
13.09.2024 Videa JLPolná zažila Mrkvancovou pouť

Velkou mrkvancovou pouť si užila o uplynulém víkendu Polná. Jedné z největších pouťových akcí na Jihlavsku ještě přálo letní počasí. Na atrakcích i u stánků ještě bylo plno, pro ...

Komentáře (0)
29.08.2024 Videa JLHorní Kosov uspořádal pouť

V Horním Kosově v Jihlavě za Formankou uspořádali 24. srpna Sousedskou pouť. Hlavní atrakcí tu bylo několik volně přístupných skákacích hradů pro děti. ...

Komentáře (0)
29.08.2024 Videa JLNad Roštejnem zněl jazz

Jazz na Roštejně opanoval minulou sobotu předhradí hradu na Třešťsku. Během odpoledne zahráli SwingStep z Telče, Two Towers Hulu Jazz, havlíčkobrodský JazzJoint nebo Ondřej Štveráček Quartet ...

Komentáře (0)
13.08.2024 Videa JLVehiba si získala diváky

Skončily 42. Prázdniny v Telči. Jedním z emotivních momentů bylo vystoupení brněnské kapely Vehiba, která si i jako předkapela ETC získala srdce publika zejména díky bezprostřednosti a pěveckému ...

Komentáře (0)
13.08.2024 Videa JLStará plovárna žila divadlem

Parta divadelníků okolo Jakuba Škrdly a divadla T.E.J.P. připravila o prázdninách představení na břehu Staré plovárny v Jihlavě. Čerpalo z textů lidových písní a v několika večerech ...

Komentáře (0)
13.08.2024 Videa JLU lodiček se hrálo, ale nepromítalo

Denně obsazená byla na právě skončených Prázdninách v Telči buskingová scéna U Lodiček. Celkem tu bylo ohlášeno 45 interpretů. V tomto případě hraje trio Tři kamarádi. Poslední sobotní ...

Komentáře (0)
07.08.2024 Videa JLV Suché recesisté vrátili dobu

Suchá na Stonařovsku se v sobotu 27. července ocitla na pobřeží maďarského Balatonu. Odehrál se tu 9. ročník prázdninového recesistického setkání přátel Hostince U Štrofů. Tradici téhle ...

Komentáře (0)
07.08.2024 Videa JLZačala habermannovská výstava v Telči

Tvorba kovářské a šperkařské rodiny Habermannových je tématem „dvojvýstavy“, která začala 1. srpna v Městské galerii Hasičský dům a v Univerzitním centru Masarykovy univerzity (UCT) ...

Komentáře (0)
07.08.2024 Videa JLVe Věžničce hráli krysaře

Dva srpnové večery patřily v pátek a sobotu u sklípků ve Věžničce u Polné divadelní produkci. Místní ochotníci tu za velkého diváckého zájmu sehráli svoji adaptaci Dykova Krysaře. Stejně ...

Komentáře (0)
31.07.2024 Videa JLMilan Medvěd Kolář recituje

Zakladatel Prázdnin v Telči Milan Medvěd Kolář v rámci letošního 42. festivalu vystupuje s recitací poezie českých básníků. Prezentacím silné Kainarovy a Hrabětovy poezie v jeho podání ...

Komentáře (0)
31.07.2024 Videa JLKocouří scéna medvěd

Součástí festivalu Prázdniny v Telči je až do 11. srpna také několik volně přístupných scén. Odpoledne se od 15 hodin hrají pohádky v parku pod Vrbou, v 17 hodin začínají produkce menších ...

Komentáře (0)
30.07.2024 Videa JLSuchá zažila retro mejdan

Obec Suchá se v sobotu na jeden den vrátila v čase o desítky let zpět. Recesistický Retro mejdan v Hostinci U Štrofů tu připomněl leckdy už pozapomenuté fenomény minulých let. Šlo o 9. ročník ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net