Reklama
Dnes je pátek 27.09.2024     svátek má Jonáš

Výstava o protektorátním školství přibližuje mladým projevy totality

SNÍMEK z vernisáže výstavy v Lannerově domě, sídle telčských památkářů. Výstava stojí zčásti také na autentických dobových předmětech. Foto: archiv NPÚ Telč
SNÍMEK z vernisáže výstavy v Lannerově domě, sídle telčských památkářů. Výstava stojí zčásti také na autentických dobových předmětech. Foto: archiv NPÚ Telč

28.11.2018 Kultura/Komentáře (3), autor:
Jiří Varhaník

Výstavu o protektorátním školství připravilo telčské  pracoviště Národního památkového ústavu. Akcí chtějí autoři u příležitosti 100. výročí vzniku republiky připomenout, jak důležitou roli má pro uchování demokracie výchova a vzdělávání.

Přednáška Magdy Šustové z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze a  Jana Špringla z Památníku Terezín o protektorátním školství a mimoškolní výchově uvedla 19. listopadu výstavu, kterou památkáři věnují právě tomuto tématu. Výstavu autoři nazvali Školákem v protektorátu.

Jak vysvětlila Ilona Ampapová z telčského památkářského pracoviště, vznikla výstava jako jeden z výstupů projektu Školákem ve válečných letech. Podílely se na něm Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut dalšího vzdělávání.

Ambicí projektu je přiblížit mladým generacím projevy totalitního režimu, vést mládež ke kladnému vztahu k demokratickému systému a podílet se na vybudování jejích postojů odmítajících rasismus, xenofobii, nacionalismus, antisemitismus a další formy nesnášenlivosti a intolerance ve společnosti.

„Od zahájení projektu v roce 2015 se do něj zapojilo patnáct základních a středních škol v České republice,“ vypočítává  Ampapová. Pod vedením svých pedagogů a odborníků z organizátorských institucí zpracovávaly děti zvolené téma spojené se školstvím na území Protektorátu či odtrženého pohraničí v letech 1938 – 1945.

„Své badatelské výsledky pak prezentovaly v rámci výstavy, která měla premiéru na jaře 2017 na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a v současné době putuje po České republice,“ vysvětlila Ampapová.

Výstava je instalována do 14. prosince v telčském Lannerově domě v Hradecké ulici, sídle památkářů. Přístupná je ve všední dny od 10 do 15 hodin. Vystaveny jsou dochované písemnosti, fotografie a další předměty k danému tématu.

Jak ocenila Naděžda Rezková Přibylová, vedoucí oddělení edukace generálního ředitelství Národního památkového ústavu, která se na přípravě výstavy podílí, tyto artefakty laskavě věnovali nebo zapůjčili pamětníci a občané Telče.

Konkrétně si tak návštěvníci mohou prohlédnout učebnice určené žákům i učitelům, dobové fotografie, vysvědčení, práce studentů reálného gymnázia v Telči a dívčí obecné školy v Telči nebo sešit učitele s přípravou na vyučovací hodinu.

„Vystaveny jsou i předměty a pomůcky, s nimiž se žáci setkávali v období Protektorátu. Nechybí ani audionahrávka se vzpomínkami pamětnice na pedagogickou praxi v Telči v době druhé světové války,“ doplnila na dotaz JL Ampapová.

 

Historie malírny

Historie Telče se dotýká i další probíhající výstava, která začala 22. listopadu v tamní Městské galerii Hasičský dům. Tentokrát je věnována Lidové malírně, která v minulosti v Telči působila.

Historii malírny se v letošním roce věnovala detailně už výstava v knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity Telč. Hasičský dům se nyní specificky zaměřuje na téma Lidová malírna o Vánocích. Výstava potrvá do 6. ledna, v jejím rámci se ještě 1. prosince uskuteční pro veřejnost dílna drátkování pod vedením Věry Studené  z Kuklíku a Moniky Sochůrkové z Prahy.

Diskuze k článku

Nový komentář

Výstavu o protektorátním školství připravilo telčské  pracoviště Národního památkového ústavu.
Akcí chtějí autoři u příležitosti 100. výročí vzniku republiky připomenout,
jak důležitou roli má pro uchování demokracie výchova a vzdělávání.
-------------------------------------------------------------------------------
VÝCHOVA a VZDĚLÁNÍ
Sokol, Skaut a laskavý učitel,
ovlivnil zásadním způsobem vědomí národa.

Na výstavě je jistě spousta zajímavých dokumentů o vědomí a podvědomí národa.
Ve vitríně v mázhauzu radnice je, nebo byla prvorepubliková čítanka pro prvňáčky s článkem o TGM.
V rámci 100letí, je dobré si připomenout vztahu obou totalit k jeho osobnosti.
Zejména  snaze důsledně odstranit nejenom jeho sochy z náměstí, ale i jakoukoli zmínku o něm.
Školní čítanky, rozdílné podle ročníku dětí, byly zdrojem informací, které jako první utkví dítěti o republice.

Bylo by zajímavé, najít dokumenty, pod jakou direkcí byly posílány čítanky do stoupy.
Hodně řeknou fotografie třídy s učitelem a katechetou,
kdy tam ještě byl a od kdy nikoli.
Dobových souvislostí by se dala najít spousta, nejenom
na dvoj-jazyčných vysvědčeních.
Je zajímavé, jak trvalá je snaha otrávit dětskou duši v souvislosti s článkem v JL pomluvou  TGM:
 
 http://jihlavske-listy.cz/clanek17765-prezentace-skolniho-projektu-pribehy-nasich-sousedu.html
 
První komentář:
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
----------------------------------------------------------------------
Zejména anonymní špíně je nutno čelit obdobně jako:

Veřejnost uslyší, jak se o TGM učí
JIHLAVA (jv) - Osobnosti prezidenta T. G. Masaryka bude věnován večer s profesorem historie Jaroslavem Benešem, který se bude pro studenty i širokou veřejnost konat v pátek 26. února od 17 hodin v zasedací místnosti Gymnázia Jihlava. Historik bude hovořit o klíčových událostech let 1945-48, o politických procesech padesátých let a speciálně se zaměří na osobnost sochaře Jaroslava Šlezingera, jeho tragický osud v komunistickém lágru a stejně neradostné osudy jeho jihlavské sochy TGM.

 „Někteří z nás chodili do školy v době, kdy se o Masarykovi vůbec neučilo.
Nebyl.
 Jen pamětníci o něm hovořili s úctou," argumentuje M. Bohuňovská, „později nás v hodinách dějepisu učili o dělnickém hnutí,
 že Masaryk dal střílet do dělnictva - v rámci stávky...
 To se učilo v době, kdy komunisté měli lágry plné politických vězňů, kdy se střílelo na lidi,
co chtěli z této republiky odejít, kdy se sedláci změnili v kulaky a byly jim sebrány jejich rodinné statky,
 kdy děti lidí politicky nespolehlivých rodičů nemohly studovat...
O mrtvých, jdoucích do desetitisíců, nemluvě."
 
Zdeněk | 2018-11-28 14:26:58 | Reagovat
..politicky nespolehlivých rodičů nemohly studovat...
Milé děti,ale byly i výjimky jako třeba mladý Zdenda G.,který sice byl určen k vojenské službě u PTP,ale ti zlí komunisté mu stejně umožnili studovat VŠ. A dokonce nemusel ani k nim do strany. A teď,děti,otázka - co za to chtěli? 
Dvořák | 2018-11-29 09:11:43 | Reagovat
CO TA TO CHTĚLI ?
CHTĚLY ZA TO ZBAŠTIT POLITICKÉ ŠKOLENÍ
SOUDRUDA DVOŘÁKA
--------------------------------------------------------------------------
"Min uže nět"
A také už zřejmě nikdy nedojde k realizaci "avantgardní" myšlenky, jejíž autor - někdejší redaktor jihlavské Jiskry Milan Dvořák - by nejraději osadil pamětními tabulkami všechny domy s podobnými nápisy v azbuce, jimiž sovětští vojáci v prvních dnech po válce označovali, že byl "kvartal prověren"
Trápila ho otázka, jaký že to vůbec máme vztah k "pokrokovým tradicím", když sdělení gardového poručíka Rvalova "Kvartal prověren - min nět" není zvěčněno pro příští generace podobnou pamětní tabulkou jako třeba to, že "V tomto domě bydlil v roce 1830-31 Karel Havlíček Borovský
. . .  „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad. Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána.  Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města. Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn. Nestane se tak a je to moudré.
Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké. My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce"…
"Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany. A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké, ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky k odbornému ztvárnění. Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost, jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi v sídle okresního města na památečním místě, z něhož k občanům Jihlavska  promlouval“. Dnes to lze ještě prostorově řešit. Za pět let bude pozdě. Tady - i jinde."
Milan Dvořák
Ještě štěstí, že v historii žádný plod přisluhování tomu, co momentální představuje dobré bydlo, v porovnání se skutečnými hodnotami neobstojí a že nás nic nenutí učit "naše inženýry - architekty myslet a tvořit především ideově, v úctě ke komunistické straně"
Josef Jelínek
Jihlavské listy 28. 6. 94
 
Zdeněk | 2019-01-17 23:04:26 | Reagovat
Reklama
Reklama
12.09.2024 KulturaRoštejn dal prostor výtvarníkům

Až do konce září vystavuje pod oblouky podloubí na nádvoří hradu Roštejna své olejomalby Magdalena Křenková Florianová. Fotografie a fotografiky vystavuje ve věži Milan Skořepa. Malířka, ...

Komentáře (0)
11.09.2024 KulturaPro domácí hospic Bárka získali hudebníci s diváky rekordní sumu přes 104 tisíc

Celodenní benefiční festival nejen místních kapel pomáhá od roku 2002 svým finančním výnosem vždy některé z vybraných organizací či spolků ze sociální oblasti v Jihlavě. Až do letoška ...

Komentáře (1)
10.09.2024 KulturaMimozemšťan Raoul se po letech vrátil a zastavil se v Brtnici

Valdštejnský dům v Brtnici hostí až do 10. listopadu unikátní výstavu Návrat mimozemšťana kreslíře a výtvarníka Štěpána Mareše. Proč unikátní? Protože je zde k vidění celý průřez ...

Komentáře (0)
07.09.2024 KulturaDebaty otevřou témata války, imunity, lesa nebo technologií

Program sekce Inspirační fórum bude na letošním podzimním setkání dokumentaristů soustředěn v prostorách Horáckého divadla do čtyř tematických dnů a tří kolektivních shromáždění. ...

Komentáře (0)
06.09.2024 KulturaPřidala jsem na dětské roztomilosti…

V předpremiéře se ve středu v kině Dukla představil nový film Světýlka třebíčské rodačky Beaty Parkanové. Film osobité režisérky se vrací do devadesátých let a je autobiografickou ...

Komentáře (0)
06.09.2024 KulturaRenovace varhan ve Vysokých Studnicích může začít, pohromadě jsou první peníze

O záchranu varhan v kostele Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku usiluje v rámci Spolku Život pro varhany, založeného za tímto účelem, už několik let místní mladý ...

Komentáře (0)
05.09.2024 KulturaS resuscitací nám nikdo nepomohl

Někdy stačí málo a může dojít k záchraně lidského života. Své o tom ví Daniel Ecler. Ten se dostal k události spojené s poskytnutím první pomoci. Za svůj čin aktuálně získal Bernardovu ...

Komentáře (0)
05.09.2024 KulturaFestival jihlavských kapel letos podpoří domácí hospic

Sezónu hudebních festivalů v Jihlavě ukončí 7. září v areálu letního kina tradiční celodenní benefiční setkání jihlavských kapel, akce Přijďte na koncert, pomůžete! Od 13.30 hodin ...

Komentáře (0)
04.09.2024 KulturaOslavy připomenou století hudební školy

Všechny vyučované obory se v ZUŠ Jihlava zapojují do přípravy oslav století hudební školy v Jihlavě. Hlavní část slavnostního programu proběhne od září do června. Hudební škola vznikla ...

Komentáře (0)
03.09.2024 KulturaMěsto Přibyslav znovu oblehlo Žižkovo vojsko

Od božího rána se z luk pod zámkem ozývá řehtání koní. Vojenské ležení tu rozbilo uskupení jménem Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie. V doprovodném programu lidi baví ...

Komentáře (0)
01.09.2024 KulturaFilharmonici zahrají pod pivovarským komínem

Filharmonie G. Mahlera Jihlava (FGM) rozezní v neděli 1. září od 17 hodin zahradu Měšťanského pivovaru v Polné skladbami od baroka po filmové melodie. Jako host vystoupí barytonista Bohdan ...

Komentáře (0)
31.08.2024 KulturaBoží Food Fest završí prázdninový program v centru

Třetí ročník pouličního gastrofestivalu Boží Food Fest nabídne možnost ochutnávat kuchyni celého světa od osmi českých foodtrucků a místních restauratérů. Koná se 31. srpna od 12 do ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net