Poslanec Radek Koten při slavnostním otevření jejich kanceláře v Jihlavě. Foto: Petr Klukan
Vaše strana SPD je pro referendum. Co kdyby ale někdo chtěl v referendu zrušit třeba právě vaši stranu?
Jedná se o to, že klasické otázky zaručených práv a svobod by se referend netýkala, ani daňových zákonů.
V různých diskuzích se hovoří o tom, že chcete vystoupit z Evropské unie. Jak to tedy je?
Všichni nám říkají, že chceme vystoupit, ale to není pravda. Myšlenka je taková, že chceme EU reformovat na Evropu svobodných národů. Jednotlivé státy by měly zachovanou naprostou suverenitu, i benefity, která EU přináší, by byly zachovány – cestování, volný obchod apod. Chceme ale reformovat.
Pokud to reformovat nepůjde?
Budeme se o to snažit, zatím je to založené na tom, že nikým nevolená Evropská komise navrhuje zákony a sám vidíte, že některé zákony jsou proti zdravému rozumu.
Jak toho docílíte?
Skrze své zástupce v Evropském parlamentu.
Hovoří se i o tom, že chcete vystoupit z NATO.
V současné době ve stavu naší armády, v jakém je, si to nemůžeme dovolit. Je to z toho důvodu, že máme pouze expediční sbor, který jezdí na zahraniční mise, zbytek armády v České republice, by dokázal ochránit jen šest týdnů území velikosti Středočeského kraje. Což je kriticky málo. My máme na to jediný recept. Sám vidíte, že existuje spoustu mladých mužů do třiceti let, kteří žijí u maminky, jsou to „mamánci“. A když si nějaká dívčina chce najít kluka, který by byl samostatný a dokázal se postarat o rodinu, tak nemá šanci.
Dostáváme se do stavu, že ani pro bezpečnostní sbory, pro policii, hasiče, pro armádu, nejsme schopni zajistit kvalitní materiál.
Takže navrhujeme osmitýdenní výcvik. Mladí se za prvé naučí jakémusi režimu, základy vedení, zacházení se zbraní, je jasné, že ne se složitou technikou, ale to je na tom člověku, pokud by chtěl pokračovat ve výcviku.
Takže vystoupit z NATO si z bezpečnostního hlediska nemůžeme dovolit. To by udělal jen blázen.
V jednom z rozhovorů jste mluvili o tom, že s obviněným premiérem byste do koalice nešli. Je to stále pravda?
Média nám podsouvají, že chceme být v koalici, ale to není pravda, my v ní být nemusíme. Zvolilo nás 530 tisíc voličů, pokud svůj program nebudeme plnit, jsme tam na nic. Voliči rozdali politické karty a naší povinností je se snažit dohodnout.
Nedokážeme si ale představit koalici s trestně stíhaným člověkem, který by dělal premiéra. Pokud nebude dělat premiéra, tak to není problém.
Jak se stavíte ke Zdeňkovi Ondráčkovi, kterého KSČM navrhuje na předsedu komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů? (Zdeněk Ondráčka působil v pohotovostním pluku VB, který rozháněl v lednu 1989 demonstranty na akci tzv. Palachova týdne. Po zásahu jako mladý agitátor vystoupil v televizi – pozn. red.)
Víme, jak se za starého režimu náborovali policisté - byl to byl to pohotovostní pluk v Praze. V policejních školách se velí jako na vojně, víceméně člověk, kterému je 18 let, si těžko může postavit hlavu a nesplnit rozkaz. Nebo mohl nesplnit rozkaz a jít do Sabinova, nebo splnit rozkaz a pak si jít stěžovat. Taková byla situace před rokem 1989.
On (Ondráček) byl v ozbrojeném bezpečnostním sboru. Dodělal školu, šel dělat kriminalistu, nebyl v žádné politické straně, protože se to vylučovalo. (Ondráček byl členem KSˇČ v letech 1989-1990, v KSČM je od roku 2012 – pozn. red.)
Postupně se vypracoval na elitního policistu, který v Praze vyšetřoval bezprecedentní kauzy, jako byl Opencard apod., trestnou činnost politiků, tunely…, za to ho spousta lidí z politických stran nenávidí.
Když chtěl vstoupit do politiky, tak KSČM byla jediná strana, kterou nevyšetřoval během svého působení u elitní kriminalistické jednotky. Takže jediná strana, do které mohl vstoupit, byla KSČM.
Je to člověk, který v policii udělal hodně prospěšného, když dělal předsedu kontroly v minulém volebním období, tušímže komise pro BIS.
Mně bylo vyčítáno, že nemám bezpečnostní prověrku, i když to není potřebné. Já si ji nechám udělat, není to problém.
Teď si představte, že proti člověku, který má nejvyšší prověrku PT (Přísně tajné) dělají poslanci hysterii. (Pozn. red. - Dle zjištění serveru aktualne.cz však Ondráček prověrku již nemá. Sám Ondráček to potvrdil - více zde.)
On (Ondráček) má kvalifikaci naprosto perfektní, pro policisty se snažil vyřídit kompletní balistickou ochranu. Za tu dobu, co byl ve volebním období, on se o to zasadil nejvíc.
Z tohoto důvodu mi to připadlo jako zbytečná hysterie. Bylo mu 18 let, když se „stal mlátičkou“, musel tehdy vystoupit na kameru, protože jej tam jeho nadřízený poslal.
Zaznamenal jste, že by se za své chování omluvil?
Ano, on říkal: „Byl jsem mladý kluk, chtěl jsem jít ke kriminální policii, ale bohužel jsem si nemohl vybírat, v jaké budu jednotce a pokud byly Palachovy týdny… Byli jsme tam nahnáni, nebyla jiná možnost.“
Litoval toho?
Samozřejmě, na tuto věc není nikdo hrdý. Říkal: „Kdybych tam nemusel jít, tak jsem tam samozřejmě nešel.“ Z mého pohledu je to odborník a lepší ho nemáme.
(Pozn. red. - Ondráček v Poslanecké sněmovně tvrdil, že nikdy neporušil zákon, případná omluva či lítost se nekonala - více zde)
A váš postoj k případu „vepřína“ v Letech u Písku?
Byli jsme se tam podívat, ihned jak kauza vznikla. Hned po válce byly ty budovy zbourány, na snímkování z roku 1950 je to dobře vidět, kde ty budovy byly. Nejsem samozřejmě historik, abych mohl potvrdit, zda to bylo tak či onak, ani nemá smysl bavit se o režimu, který tam panoval.
Les, který tam nyní je, je o něco rozšířen. Rybník je na stejném místě. A ten památník je zhruba na místě původní budovy pracovního tábora. Pěkný, vkusný památník, za ním je 30metrový les, ten prasečák není přes les vidět. Příjezdová cesta k památníku je plně jiné strany, než je příjezdová cesta k vepřínu.
Pokud si řekneme, že odhadní cena (za vepřín) je zhruba 150 milionů korun, tak pokud je vykoupen za 450 milionu, tak se ptám, kam jde těch dalších 300 milionů?
Jsou to peníze daňových poplatníků a s těmi penězi měl stát hospodařit s péčí dobrého hospodáře. Nechci napadat rozhodnutí, ale pokud je dělá ministr kultury, který jezdí na sjezdy německého landsmanšaftu a vystupuje s panem Posseltem (Bernd Posselt je mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení – pozn. red.), kladu si otázku a spousta lidí se mnou - vykupuje se vepřín za 450 milionů v době, kdy se vepřové maso prodává za 23 korun? To znamená, že ta firma byla jistě ztrátová.
Odhad za vepřín byl 150 milionů?
Ano, odhadní částka byla mezi 150-200 milionů, nás překvapilo, že se takto mrhá. Na to se budeme ptát! Chceme, aby se to prošetřilo.
Diskuze k článku