Reklama
Dnes je pátek 27.09.2024     svátek má Jonáš

Jihlava se zítra rozloučí s Mílou Brtníkem

MÍLA BRTNÍK, nestor folkloristů Horácka, při oslavě svých pětaosmdesátin v roce 2013. Foto: Jiří Varhaník
MÍLA BRTNÍK, nestor folkloristů Horácka, při oslavě svých pětaosmdesátin v roce 2013. Foto: Jiří Varhaník

22.9.2017 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

 

Zítra se přátelé, kolegové a široká kulturní veřejnost Jihlavy rozloučí s Mílou Brtníkem. Jihlavský rodák, nestor folkloristů Horácka, zemřel 12. září, ve věku nedožitých devadesáti let.

Zítřejšího rozloučení se zúčastní členové Horáckého souboru písní a tanců  Vysočan, kteří v době Brtníkova odchodu, až do začátku tohoto týdne, pobývali na pracovní cestě v Chorvatsku. Právě s jihlavským Vysočanem jsou jméno a práce Míly Brtníka spojeny nejúžeji. 

Zakládající člen Vysočanu, choreograf, scénárista a režisér, skřipák, sbormistr, dirigent, sběratel, vydavatel, výtvarník, organizátor, primáš i zpěvák v jedné osobě, jedna z největších osobností Horácka – tak na Mílu Brtníka vzpomínají jeho kolegové a přátelé z oboru.

Byl sběratelem folklorních tradic a choreografem, jeho zásluhou byla řada tradičních zvyků, tanců a písní také zaznamenána a zachována jako kulturní dědictví.

K jeho významným počinům patří obnovení skřipácké muziky (skřipáci na Horácku hrávali na specifické dlabané dřevěné strunné nástroje). Muzika byla posléze zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina a v loňském roce též na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

 

Pozvednout Horácko 

„Nikdy na něho nezapomenu,“ ohlíží se s úctou za životem Míly Brtníka Jaroslav Novák z Telče, předseda Horáckého folklorního sdružení. Hlavní náplní života Míly Brtníka podle něho bylo zviditelnit a pozvednout horácký folklor na úroveň ostatních folklorních oblastí, jako jsou Slovácko nebo Valašsko.

„Proto sbíral lidové písně a tance, aby mladá generace měla z čeho čerpat a udržovat tak místní folklor a tradice tak, aby nezanikly,“ uvažuje Novák, „ochotně a rád pomáhal nově zakládaným  souborům, jeho radami se řídil i dětský soubor Kvítek a Podjavořičan z Telče. Psal nám hudební úpravy pásem, jezdil na taneční i hudební zkoušky, byl rád, že se v Telči obnovila skřipácká muzika. Ochotně nám předával rady v technice hry na tyto historické nástroje.“

Velkým snem Míly Brtníka bylo uskutečnit setkání skřipáckých muzik na Horácku. „Ten sen se mu v září roku 2015 v Telči splnil,“ říká Novák a pokračuje: „V roce 1988 jsme byli u založení tradice Horáckých slavností v Telči, na které navazovaly festivaly ve Světlé n. Sázavou, v Jihlavě...“

Míla Brtník byl rovněž zakládajícím členem Horáckého folklorního sdružení a členem výboru Folklorního sdružení v Praze, byl prohlášen Osobností FOS ČR. Sběratelskou činnost zúročil ve vydání několika zpěvníků či obrazové encyklopedie horáckých a podhoráckých krojů.

„Dalším jeho velkým koníčkem bylo kreslení a malování,“ pokračuje J. Novák, „mnoho lidí má od něho osobní přání s věnováním, rozdával novoroční přání, kresby, grafiky… Míval vždy dobrou náladu, těšil se na setkání s přáteli, měl oporu v rodině, byl upřímný, v jednání s lidmi vždy rovný a dobrosrdečný. Jeho osobě vděčím za všechno, co jsem v oblasti folkloru získal, lásce k lidové písničce, zkušenosti tanečníka. Nezapomenu na jeho třídenní školení se Zdenou Jelínkovou. Horácko přichází o velkou osobnost, kterou bude těžké nahradit.“

Podle Jaroslava Dřeva, současného předsedy HSPT Vysočan, je výrazná stopa práce Míly Brtníka patrná v celonárodním kontextu. „Nám bylo sedm let, vzhlíželi jsme k němu, byl to vzor, učil nás a vedl,“ popisuje Dřevo první folkloristické kroky pod vedením M. Brtníka.  

„Do poslední chvíle, dokud s ohledem na zdraví mohl, pak za námi stále docházel i v pozdním věku sedmdesáti, osmdesáti let. Když jsme něco nevěděli, kontaktovali jsme jeho, šli za ním domů, radili jsme se. Byl vždycky ochotný, poradil, i když už potom sám nemohl chodit,“ pokračuje předseda Vysočanu.

Z Brtníkovy práce na choreografiích a hudbách, které upravil, ale podle Dřeva čerpají i ostatní folklorní soubory: „On a Zdenka Jelínková, to byli skuteční nestoři folkloru, kteří nás učili.“  

 

Život s humorem

S velkou úctou okomentovali v uplynulých dnech (přímo či na sociálních sítích) odchod Míly Brtníka mnozí z okruhu horáckého folkloru.

Jako „tátu horáckého folkloru“, velkého učitele a vzor ho ve své reakci označil soubor Pramínek. „Absolvoval jsem s panem Mílou Brtníkem vstupní pohovor do muziky Pramínku před 23 lety a když jsem dohrál, byl jsem přijat slovy: Čekal jsem to horší teda! Takže díky za přijetí, co mě ovlivnilo na celý život, a za to, že to pak díky Pramínku bylo jenom lepší teda!“ napsal Ladislav Hintnaus.

„Měla jsem ho moc ráda pro jeho přístup k životu, pro jeho humor,“ uvedla krajská zastupitelka Marie Kružíková. „Uctivě se skláním před jeho celoživotním dílem,“ napsala Jana Kuncová Vintrová. „Pan Brtník byl opravdovou folkloŕní ikonou Vysočiny a důležité je, že má svého pokračovatele,“ doplnil Vladimír Havlíček. V práci svého otce pokračuje v Jihlavě také jeho syn Míla Brtník mladší.

„Nikdy nezapomeneme na velkého pana hudebníka a skvělého člověka,“ připojili se také zaměstnanci a klienti Domova Stříbrné Terasy, kde folklorista prožil poslední období života.

Rozloučení se zesnulým Mílou Brtníkem st. se zítra koná od 11 hodin v obřadní síni krematoria. 

 

Míla Brtník - „táta Horácka“

 Narodil se 7. ledna 1928 v Jihlavě jako syn obuvníka. Od mládí rád zpíval písníčky, které ho učila maminka i babička. Zpěv a hudba se mu vryly hluboko pod kůži už v dětství. Zvládl hru na housle, kytaru i klavír. Jako desetiletý zpíval ve školním pěveckém sboru, hrál ochotnické divadlo a měl i výtvarné nadání.

 V roce 1942 nastoupil do firmy „Karel Chalupský“, kde se vyučil malířem písma. Po absolvování vojenské služby nastoupil do pletařského závodu Modeta jako vedoucí propagace a reklamy. Doplnil si odborné vzdělání studiem marketingu a reklamy při Vědecko-technické společnosti v Brně (1973 - 75). V Modetě pracoval až do roku 1988, kdy odešel do důchodu. Poté působil v oddělení ZUČ Domu kultury odborů v Jihlavě jako odborný referent pro folklorní soubory.

 V padesátých letech založil pěvecký sbor „Máj“. V roce 1954 obnovil skřípáckou muziku ve Velkém Beranově, kterou později připojil k nově založenému Horáckému souboru písní a tanců Vysočan. Pro něj čerpal materiály od starých pamětníků především z Velkého Beranova. Zapisoval písničky i tance a ty pak upravoval a choreograficky zpracoval.

 Vytvořil na 300 choreografií a lidové písně upravoval i pro soubory Drahan Blansko, havlíčkobrodskou Kalamajku, Křenovanku z Křenovic, Škubánek ze Světlé nad Sázavou, Stražišťan z Pacova, Velen z Boskovic, Vysočánek Hlinsko či telčský Podjavořičan.

 Je autorem Horáckých slavností, festivalu Horácko zpívá a tančí, spolupracoval se svazem českých Chorvatů v Daruvaru. S Vysočanem natáčel v televizi i v rozhlase, ale také v zahraničí – například ve Velké Británii, Finsku či ve Francii. Tleskali mu diváci na přehlídkách či festivalech v Belgii, Bulharsku, Holansku, Jugoslávii, na Korsice, v Maďarsku, Německu, Polsku, Portugalsku a Rakousku,  kam Vysočan vyjížděl.

 Působil jako předseda regionálního sdružení a člen ústředního poradenského sboru pro lidovou píseň a tanec ve Strážnici. Podílel se na práci sekce pro dětské folklorní soubory v umělecké agentuře ARTAMA Praha. Do výčtu jeho činností patří i tradiční Horácké bály či přehlídka Jihlavské kulturní léto.

 Za svoji folklorní činnost obdržel řadu ocenění doma i v zahraničí. Je držitelem medaile Ministerstva kultury SRN z roku 1967, Stříbrné mince města Jihlavy, od ministra kultury převzal Uznání za významnou celoživotní práci, je nositelem Ceny rady města Jihlavy či Kamenné medaile Kraje Vysočina.                                         Zdroj: Horfos, Jaroslav Novák

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
Reklama
12.09.2024 KulturaRoštejn dal prostor výtvarníkům

Až do konce září vystavuje pod oblouky podloubí na nádvoří hradu Roštejna své olejomalby Magdalena Křenková Florianová. Fotografie a fotografiky vystavuje ve věži Milan Skořepa. Malířka, ...

Komentáře (0)
11.09.2024 KulturaPro domácí hospic Bárka získali hudebníci s diváky rekordní sumu přes 104 tisíc

Celodenní benefiční festival nejen místních kapel pomáhá od roku 2002 svým finančním výnosem vždy některé z vybraných organizací či spolků ze sociální oblasti v Jihlavě. Až do letoška ...

Komentáře (1)
10.09.2024 KulturaMimozemšťan Raoul se po letech vrátil a zastavil se v Brtnici

Valdštejnský dům v Brtnici hostí až do 10. listopadu unikátní výstavu Návrat mimozemšťana kreslíře a výtvarníka Štěpána Mareše. Proč unikátní? Protože je zde k vidění celý průřez ...

Komentáře (0)
07.09.2024 KulturaDebaty otevřou témata války, imunity, lesa nebo technologií

Program sekce Inspirační fórum bude na letošním podzimním setkání dokumentaristů soustředěn v prostorách Horáckého divadla do čtyř tematických dnů a tří kolektivních shromáždění. ...

Komentáře (0)
06.09.2024 KulturaPřidala jsem na dětské roztomilosti…

V předpremiéře se ve středu v kině Dukla představil nový film Světýlka třebíčské rodačky Beaty Parkanové. Film osobité režisérky se vrací do devadesátých let a je autobiografickou ...

Komentáře (0)
06.09.2024 KulturaRenovace varhan ve Vysokých Studnicích může začít, pohromadě jsou první peníze

O záchranu varhan v kostele Nejsvětější Trojice ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku usiluje v rámci Spolku Život pro varhany, založeného za tímto účelem, už několik let místní mladý ...

Komentáře (0)
05.09.2024 KulturaS resuscitací nám nikdo nepomohl

Někdy stačí málo a může dojít k záchraně lidského života. Své o tom ví Daniel Ecler. Ten se dostal k události spojené s poskytnutím první pomoci. Za svůj čin aktuálně získal Bernardovu ...

Komentáře (0)
05.09.2024 KulturaFestival jihlavských kapel letos podpoří domácí hospic

Sezónu hudebních festivalů v Jihlavě ukončí 7. září v areálu letního kina tradiční celodenní benefiční setkání jihlavských kapel, akce Přijďte na koncert, pomůžete! Od 13.30 hodin ...

Komentáře (0)
04.09.2024 KulturaOslavy připomenou století hudební školy

Všechny vyučované obory se v ZUŠ Jihlava zapojují do přípravy oslav století hudební školy v Jihlavě. Hlavní část slavnostního programu proběhne od září do června. Hudební škola vznikla ...

Komentáře (0)
03.09.2024 KulturaMěsto Přibyslav znovu oblehlo Žižkovo vojsko

Od božího rána se z luk pod zámkem ozývá řehtání koní. Vojenské ležení tu rozbilo uskupení jménem Plzeňští, spolek šermířů a přátel historie. V doprovodném programu lidi baví ...

Komentáře (0)
01.09.2024 KulturaFilharmonici zahrají pod pivovarským komínem

Filharmonie G. Mahlera Jihlava (FGM) rozezní v neděli 1. září od 17 hodin zahradu Měšťanského pivovaru v Polné skladbami od baroka po filmové melodie. Jako host vystoupí barytonista Bohdan ...

Komentáře (0)
31.08.2024 KulturaBoží Food Fest završí prázdninový program v centru

Třetí ročník pouličního gastrofestivalu Boží Food Fest nabídne možnost ochutnávat kuchyni celého světa od osmi českých foodtrucků a místních restauratérů. Koná se 31. srpna od 12 do ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net