Dnes je sobota 18.05.2024     svátek má Nataša

Největším tahákem je Šumava a Český ráj

ŠUMAVSKÁ panoramata jsou ideální pro všechny milovníky klidu a pohody. Ilustrační foto: archiv JL
ŠUMAVSKÁ panoramata jsou ideální pro všechny milovníky klidu a pohody. Ilustrační foto: archiv JL

4.5.2024 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Komunitní portál českých turistů turistika.cz uvádí, že za uplynulý rok mezi návštěvností jednoznačně vedly Český Krumlov, Lednice, Praha a obec Hluboká nad Vltavou.

Z komerčních turistických cílů to byla ZOO Dvůr Králové nad Labem, Pražský hrad a hrady Pernštejn, Karlštejn a Křivoklát, dále pak zřícenina Trosky.

Přední místa žebříčku zapsaných návštěv i podle oblíbenosti zaznamenaly přírodní památky Macocha nebo Prachovské skály, dále pak vrcholky našich hor, v pořadí Sněžka, Lysá hora, Radhošť, Ještěd a Praděd.

Na webu si turisté označují oblíbené oblasti, aby dostávali aktuální přehled o nových příspěvcích a turistických službách v nich. Nejoblíbenější je Šumava a Český ráj, následované Krkonošemi, Hrubým Jeseníkem a Moravskoslezskými Beskydy.

Na Slovensku to jsou Vysoké Tatry, Malá Fatra a Slovenský ráj. Celkem mají turisté v oblíbených položkách 338 oblastí.

Dle Asociace cestovních kanceláří ČR mají Češi obecně více zájem o dovolenou v tuzemsku. Za první pololetí loňského roku se v tuzemských hotelech, penzionech a kempech ubytovalo zhruba 5,4 milionu turistů z Česka.

V České republice byl loni podle asociace zájem o cesty do Prahy, často v podobě krátkých víkendových výletů.

Nejdéle pak svou dovolenou tráví lidé v Karlovarském, Královéhradeckém nebo Olomouckém kraji. Láká je tam hlavně potenciál pěší turistiky a kulturního a přírodního bohatství. Velký zájem je podle asociace také o ubytování s domácími mazlíčky.

 

V Jihlavě vede podzemí

Dlouhodobě roste zájem i o Vysočinu, což dokazují statistiky krajské agentury Vysočina Tourism. Náš kraj v roce 2023 navštívilo o 41.675 turistů více než v roce 2022. Nejčastějším návštěvníkem mimo Českou republiku se stal turista ze Slovenska. Průměrná doba jeho pobytu na Vysočině se snížila, aktuálně je 3,34 dne.

Jihlava v loňském roce zaznamenala 56.806 přenocování. Pokud by průměrný počet přenocování byl dvě noci, jako tomu bylo v roce 2022, přespalo tu 28.403 turistů.

Nejatraktivnější památkou je dlouhodobě jihlavské podzemí, již druhý rok po sobě překonala dvacetitisícovou hranici návštěvnosti, přesně to loni bylo 22.831 osob.

Jihlava je cílem převážně pro tuzemské návštěvníky. Z dlouhodobého výzkumu návštěvnosti Jihlavy vyplývá, že 95 % návštěvníků je z České republiky, 76 procent z Kraje Vysočina. Ze zahraničních hostů sem míří převážně turisté ze Slovenska - 37 procent návštěvníků.

 

Lákavá památka UNESCO

Celkem 752.181 osob v loňském roce navštívilo sledované turistické cíle na území destinační společnosti Koruna Vysočiny. Při porovnání s daty stejných cílů v roce 2023 s rokem 2022 šlo o nárůst ve výši 7 %. 

Žďárským poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památkou UNESCO, v roce 2023 prošlo 41 tisíc návštěvníků - konkrétně o 9 811 více než v roce 2022, přičemž procentuální nárůst činil 31 %.

„Za loňskou návštěvností stojí kombinace několika faktorů. Jednak jde o dokončenou rekonstrukci kostela, navíc pominula covidová omezení a velký zájem byl také o prohlídky kostela o Vánocích, kdy byl týden otevřený pět hodin denně a proudily tudy davy lidí. Značný ohlas vzbudily i prohlídky pater v červenci a srpnu,“ přiblížil kastelán kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře Ondřej Vobejda. 

Nejvyšší procentuální nárůst počtu návštěvníků – stoprocentní - vykázali v kostnici v Nížkově, o 74 % více lidí než v roce 2022 loni přišlo do Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem, o 52 % turistů více se vydalo na prohlídku Síně rodáků v Jimramově a o 78 % se loni zvýšila návštěvnost svrateckého muzea.

„Za zvýšením počtu návštěvníků je medializace, která nám byla prostřednictvím Koruny Vysočiny nabídnuta, například tím, že se muzeum dostalo do televizního pořadu Toulavá kamera i dalších médií. To je zejména pro malá zařízení velká pomoc, protože na rozdíl od těch velkých nemají prostor na to si publicitu obstarat sama,“ konstatoval správce Městského muzea ve Svratce Martin Mudroch.

Na Bystřicko loni zamířilo celkem 165 109 návštěvníků, o 12 % více než rok předtím. Nejnavštěvovanějším byl hrad Pernštejn následovaný Muzeem mincovního pokladu v Nedvědici

Do certifikovaných turistických informačních center si loni přišlo pro radu a informace, upomínkové předměty, propagační materiály, mapky či letáčky 198.695 návštěvníků. Tento nárůst podpořilo i otevření nových infocenter ve Svratce, Křižánkách a Domě přírody Žďárských vrchů v Krátké.

Značný počet návštěvníků, kteří se loni rozhodli trávit volný čas v Koruně Vysočiny, využil síť místních cyklostezek.

„Zatím máme data od ledna do září 2023, kompletní budou k dispozici až na konci února, avšak návštěvnost už předehnala stejný časový úsek roku 2022. Sledované cyklostezky za uvedenou dobu využilo 370.790 lidí, což bylo o 6,5 % více než o rok dříve. Nejvyšší nárůst, a to 22 %, zaznamenala Vysočina Arena,“ doplnil David Štěpánek. 

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net