Dne 17. listopadu 1989 se slaví Mezinárodní den studentstva v Jihlavě stejně jako každý rok. Tento den jsou zástupci studentů Vysoké školy zemědělské, středních škol a odborných učilišť přijati na okresním výboru komunistické strany (OV KSČ) v Jihlavě.
Následné večerní události v Praze, kdy je pokojná manifestace studentů tvrdě rozehnána policejními jednotkami za použití obušků, vodních děl a slzného plynu, nezaznamenávají v Jihlavě a jejím okolí, snad s výjimkou studentů Vysoké školy zemědělské, prozatím větší ohlas.
Hlavní důvod je ten, že občanům v několika málo následujících dnech chybí dostatek objektivních zpráv o situaci v zemi. Dokonce i noviny OV KSČ Jiskra 21. listopadu nastalou situaci takřka ignorují.
Vznik Občanského fóra
Nebýt izolovaných výkřiků komunistických fanatiků typu Ladislava Vejmělka, předsedy ZO KSČ při JZD Stonařov, že "žádné stávkování tady nepřipustíme", tak by nezasvěcený člověk dospěl k názoru, že situace v zemi je naprosto stabilní (samozřejmě až na některé ty "agenty imperialismu a politické štváče").
Dne 23. listopadu ještě organizují komunisté okázalou oslavu 93. narozenin Klementa Gottwalda. Této akce jsem se musel povinně zúčastnit i já, jakožto žák 5. třídy ZŠ Evžena Rošického. Akce se konala před budovou OV KSČ v Jihlavě, kde tehdy stála socha Klementa Gottwalda, která byla u Domu zdraví.
Sešlo se zde několik stovek lidí, ačkoliv byl mrazivý den se spoustou sněhu. Hlavní projev zde měl tajemník OV KSČ Karel Veselý. Byl plný prázdných frází a komunistických dogmat, ve kterých vyzýval k obraně socialismu v zemi. Byl za to odměněn frenetickým potleskem, zejména ze strany uniformovaných policistů, příslušníků Lidových milic a drtivé většiny pedagogů z naší základní školy.
Téhož dne oznamuje také svůj vznik v Jihlavě Občanské fórum (OF), které též vychází 28. 11. v novinách Jiskra. Programově se jihlavské OF hlásí k pražskému Provolání z 19. 11. 1989, které požaduje demokratizaci politického života v zemi, objektivní informovanost občanů a dialog s vládnoucí mocí.
Jihlavská OF vzniká za účasti: Občanské iniciativy, herců Horáckého divadla a stávkového výboru VSŽ. Nejvýznamnějšími představiteli této organizace tehdy jsou: ing. Pavel Novák, RNDr. Čestmír Hofhanzl, MUDr. Pavel Svítil, ing. Marie Holubcová a František Káňa.
Účast na stávce beztrestná
Až 24. listopadu se schází rada městského národního výboru (MěNV) v Jihlavě ke své mimořádné schůzi. Tu na tento den svolali předseda MěNV Karel Havlíček a tajemník MěNV Jiří Dáňa. Jednání, které má na programu posouzení vnitropolitické situace, se účastní 13 členů předsednictva.
Vyjadřují svoji podporu úsilí vlády o přestavbu a demokratizaci, ale zároveň požadují nezkreslené informace a prošetření událostí 17. listopadu. Odmítají však generální stávku, která je plánována na pondělí 27. 11. 1989, neboť podle nich odporuje zájmům lidu, který tímto vyzývají ke klidu a pořádku.
Téhož dne je na mimořádném zasedání ÚV KSČ v Praze zvolen novým generálním tajemníkem strany místo Ladislava Adamce Karel Urbánek, který o den později přednáší svůj projev k veřejnosti, se kterým se občané mohou seznámit o den později v denním tisku. Vyzývá v něm veřejnost k budování socialismu bez chyb a k dialogu se stávkujícími pracujícími a studenty.
Dne 26. 11. 1989 probíhá v Jihlavě jednání OF s předsedou ONV Jiřím Frühaufem, vedoucím tajemníkem OV KSČ Františkem Novotným a předsedou OOR Bohumilem Roupem o pondělní generální stávce. Obě strany se dohodnou, že za účast na ní nebude nikdo nijak sankcionován.
Téhož dne také probíhá celookresní aktiv předsedů základních organizací jihlavského okresu.
Účastníci se shodnou: na podpoře nového generálního tajemníka KSČ, podporují iniciativu studentů a mládeže při řešení nahromaděných problémů ve společnosti, navrhují svolání mimořádného sjezdu KSČ v nejbližších dnech, požadují vystoupení generálního prokurátora k událostem 17. listopadu nejpozději do 27. 11. 1989, požadují okamžitou rekonstrukci vlády, trvají na pokračování dialogu s OF, avšak generální stávku nepodporují, neboť to prý není jediný prostředek k řešení nastalé situace.
Prezident Husák musí odstoupit!
V pondělí 27. 11. 1989 se koná po celém Jihlavsku od 12 do 14 hod. generální stávka.
O den později se koná další schůze rady MěNV v Jihlavě. Účastní se jí 11 členů. Jednání se však takřka zcela vyhýbá politické situaci v regionu. Projednává se pouze: ekologie závodů v okrese (průmyslový odpad a skládky), socialistická soutěž, kádrová a personální práce.
Ve čtvrtek 30. 11. 1989 se koná zasedání ONV v Jihlavě. Účastníci ve svých závěrech označují dosavadní spolupráci s OF za poklidnou, avšak ohrazují se proti antikomunistickému projevu pátera Malého na Letenské pláni.
Týž den uveřejňuje své prohlášení také Demokratické fórum komunistů (vychází 2. 12. 1989 v Jiskře). Ve svém prohlášení požaduje: uspořádání svobodných voleb, nastolení demokratického socialismu a rovná práva pro činnost politických stran. Dne 1. 12. 1989, údajně ze zdravotních důvodů, rezignuje na svůj úřad poslanec za Jihlavu ve Sněmovně národů Federálního shromáždění ing. Jindřich Zahradník.
O den později uveřejňuje své stanovisko k nastalé situaci na svém celostátním zasedání. Jeho hlavními požadavky jsou: Okamžité odstoupení Gustáva Husáka z funkce prezidenta republiky, zavedení plurality a rehabilitaci obětí totality. V Jihlavě jsou jejími vedoucími činiteli: Ing. Eduard Klečka (jednatel), ing. František Kopecký, Karel Němec, Jaroslav Svoboda a Miroslav Talpa.
3. 12. 1989 dochází do redakce týdeníku Jiskra otevřený dopis Františka Simonidese, který byl v letech 19601969 vedoucím redaktorem těchto novin. V dopise vyjadřuje podporu změnám v politice státu a ve společnosti a zároveň vyslovuje svůj obdiv zejména vysokoškolské mládeži za klíčovou úlohu, kterou sehrála v tomto procesu změn.
Konec studentské stávky až 19. prosince
I přes výrazné změny, které se nyní odehrávají ve společnosti po celé zemi, studenti pobočky Vysoké školy zemědělské v Jihlavě pokračují ve stávce. Své stanovisko vyjadřují 8. 12. 1989 ústy svého mluvčího Pavla Hrona.
9. 12. 1989 se koná v Domě kultury ROH v Jihlavě mimořádná okresní konference KSČ. Novým vedoucím tajemníkem OV je zvolen František Seknička. Zúčastnění zde vyjadřují stanovisko, že celorepublikové volby jsou v zájmu socialismu.
12. 12. 1989 se koná schůze rady MěNV, za účasti 11 členů, na které se řeší rezignace jiného příslušníka tohoto orgánu Josefa Bajera (jedná se o shodu jmen s autorem článku pozn. red.).
18. 12. 1989 se koná 15. plenární zasedání ONV, na němž je jeho novým předsedou zvolen komunista Stanislav Habr.
O den později v novinách Jiskra oznamují studenti VSŽ ukončení stávky a vyzývají občany ke klidu.
20. 12. 1989 se koná mimořádná schůze rady MěNV z důvodu personálních změn. Je přijata rezignace členů rady: Jiřího Daňhela, Milady Nápravníkové, Ivana Svobody a Jany Uhlířové.
Od tohoto zasedání mají tímto všechny zúčastněné strany v tomto orgánu paritní zastoupení, ale to již je jiná kapitola.
Diskuze k článku