DEN PROTI ÚLOŽIŠTI se na Hojkově konal v sobotu 21. dubna. Program začal projevem hojkovské starostky Milady Duchanové (vpravo), která přiblížila současnou situaci lokality Hrádek. Kromě ní mluvila i členka spolku 2. Alternativy Ludmila Fučíková (uprostřed).
„Nikdy bojovat nepřestaneme,“ řekla rozhodně starostka Hojkova Milada Duchanová v sobotu 21. dubna na čtvrtém ročníku Dne proti úložišti. Akce začala ve 14 hodin proslovem hojkovské starostky, která účastníky odpoledne informovala o stávající situaci týkající se lokality Hrádek.
„Stále jsme mezi devíti vybranými lokalitami,“ konstatuje suše Duchanová. „Na schůzce na ministerstvu průmyslu nám řekli, že všechny lokality mají kvalitní podloží,“ tlumočí informace z jednání.
Do konce tohoto roku musí být dvě lokality vyřazené, čímž se výběr zúží. Rozhodovat o lokalitách bude expertní komise znalců z Čech, ale i ze Slovenska. Postupně komise vyřadí další lokality, až v roce 2025 zbude jedna, kde se hlubinné úložiště zřejmě postaví. „Musíme věřit, že budeme ke konci roku vyřazeni,“ doufá hojkovská starostka.
Společným jmenovatelem všech „bojovníků“ proti úložišti je strach o vodu. „Z této lokality berou vodu desetitisíce lidí,“ upozoňuje. „Milion tři sta kubíků ročně jde z Hubenovské přehrady do Jihlavy, to znamená, že o vodu bychom přišli všichni,“ apeluje Duchanová. Zároveň nevěřícně kroutí hlavou, že Jihlaváci dělají, jako by se jich ztráta vody vůbec netýkala. „Oni si všimnou, až když jim nepoteče z kohoutku,“ ozývá se z hloučku asi 50 lidí, kteří přišli na Den proti úložišti.
Starostka Hojkova opět opakuje, že všechny obce dostaly od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) 3,9 milionů na účet. „I když jsme jim částku poslali zpět, peníze se nám vrátily,“ líčí Duchanová. „Na peníze nesáhneme, dokud nebude situace lokalit vyřešená,“ ujišťuje.
Návštěvníkům Dne proti úložišti také připomíná, že kdyby v lokalitě bylo postaveno hlubinné úložiště, panenská příroda na Čeřínku by byla naprosto zničena.
Obce, jichž se lokalita Hrádek týká, prý už ztratily důvěru ve stát. „Stát jsme zažalovali,“ oznamuje rozhodně Duchanová. „Já osobně využiji všechny možné páky, aby tady hlubinné úložiště nebylo,“ pokračuje. Věří, že lokalita Hrádek bude na konci roku vyřazena. „Jestli ne, budeme v boji pokračovat dál,“ prohlašuje.
Slovo si na Dni proti úložišti bere i členka spolku 2. Alternativa Ludmila Fučíková, která také zmiňuje rozkol mezi státem a samosprávami. Zároveň předčítá dubnové vyjádření ministra průmyslu v demisi Tomáše Hünera, jenž uvedl, že si nedovede představit, aby se direktivní rozhodnutí státu o umístění hlubinného úložiště bez souhlasu obcí mělo použít jako první varianta.
„Pokud ale budete, páni starostové, zatvrzele proti, tak osm z vás bude mít štěstí, že jste si nevybrali toho černého Petra,“ cituje zhnuseně Fučíková slova ministra v demisi. „Ale ti, kteří úložiště budou mít, tak se může taky stát, že stát to udělá bez kompenzace,“ dočítá.
Tím poukazuje členka 2. Alternativy na původní optimistickou vizi SÚRAO, podle níž naopak vybranou lokalitu čeká jen prosperita, sociální jistoty a světlé zítřky. „Tím jsou popřeny všechny předchozí líbivé řeči o zárukách státu pro občany při výběru vhodných lokalit,“ dodává Fučíková.
Razantně tedy odmítá hlubinné úložiště v lokalitě Hrádek. „Nechceme Krakatit pod našimi příbytky,“ hlásá členka 2. Alternativy s tím, že chtějí vyřadit lokalitu Hrádek ze seznamu možných úložišť. Zároveň 2. Alternativa požaduje, aby se stát zaměřil na jiný způsob, jak s jaderným odpadem bezpečně naložit.
„Ředitel SÚRAO veřejně prohlásil, že průzkumná území povoluje ministerstvo životního prostřední. Podmínka o souhlasu obcí není nic,“ nevěřícně kroutí hlavou. „Tím nám dává jasně najevo, že přistupují k silovému jednání. Takže je potřeba, abychom přitvrdili i my,“ dodává razantně Fučíková.
Půlhodinový proslov završuje Jana Kotoučková z jihlavského Ekoinfocentra, která společně s dalšími odborníky vytvořila na obranu proti hlubinnému úložišti brožuru „Čeřínek, průvodce přírodním parkem“. „Je to pozitivní způsob protestu,“ usmívá se Kotoučková.
V brožurce se dozvíte základní informace o Čeřínku, který je významnou rekreační oblastí, ale i zdrojem poznání. „Lokalita Hrádek je podzemním rezervoárem kvalitní pitné a kojenecké vody,“ tvrdí. „Čtenář se seznámí s flórou i faunou na Čeřínku. Kromě toho Brožura obsahuje mapu Naučné stezky Čeřínek, či cestu po studánkách,“ přibližuje Kotoučková.
Vrcholem sobotního odpoledne bylo pokřtění knížečky „Čeřínek, průvodce přírodním parkem“, jež byla symbolicky polita vodou. Na lepší zítřky a Čeřínek bez hlubinného úložiště si mluvčí připili hojkovskou vodou.
Odpoledne Dne proti úložišti pokračovalo na Hojkově vystoupením kouzelníka, který si přivezl i několik hadů. Od 16 hodin se v hojkovském sále konala přednáška o obojživelnících, a na závěr návštěvníci obdrželi brožuru o Čeřínku.
Den proti hlubinnému úložišti probíhal v sobotu 21. dubna zároveň i na dalších sedmi lokalitách. Lokalita u Temelína se Dne nezúčastnila.
Diskuze k článku