Dnes je pondělí 06.05.2024     svátek má Radoslav

Alzheimer začíná ztrátou paměti, poruchami řeči, varuje odbornice

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

21.9.2016 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

Na středu 21. 9. připadá Světový den Alzhei­merovy choroby. Jeho cílem je hlavně zvýšit podvědomí o této zákeřné nemoci. Jak vůbec rozeznat její první příznaky, přibližuje Zdeňka Beránková Juchelková z jihlavského centra zabývajícího se touto chorobou.

 

Alzheimerova choroba – co to vlastně je?

Alzheimerova nemoc (AN) narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí - myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

 

Přibližte příznaky…

AN začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou AN postupuje, se u každého postiženého liší.

 

Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřová­ním, rozhodováním, nedokončuje my­šlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

 

Tato choroba byla popsána už na začátku 20. století, moc se ale o ní nemluvilo, a nebyla ani žádná specializovaná centra… Jak vlastně vypadala dříve péče o pacienty s touto nemocí? Ve srovnání s dneškem to snad ani nelze dávat na stejnou úroveň?

 Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer. V té době se považovala za vzácnou.

 

Pokud se symptomy AN začaly u někoho projevovat před rokem 1994, neměl pacient k dispozici žádné léky. Mohl jen doufat, že nástup demence bude pomalý, že si co nejdéle zachová paměť a nezávislost a že někdo přijde s účinnou léčbou.

 

Co léčba?

Žádný lék, který by alzheimerovu chorobu vyléčil, neexistuje. K dispozici je celá řada léků, které zmírňují nebo odstraňují příznaky demence a zlepšují kvalitu života lidí, kteří nemocí trpí.

 

Léčba se dělí na farmakologické a nefarmakologické postupy. Chceme-li zpomalit a zkvalitnit průběh onemocnění, je důležitá kombinace všech terapeutických postupů. V posledních letech vzniká více center, zařízení, která se specializují na AN, a mohou do nich přicházet lidé s touto diagnózou.

 

Rozpozná laik první příznaky Alzheimerovy choroby? Čím se nemoc projevuje v první fázi?

Pro Alzheimerovu chorobu je typický plíživý začátek. Prvními příznaky jsou ztráta paměti, zejména krátkodobé, problémy s vykonáváním běžných domácích úkolů, poruchy řeči a plynulého vyjadřování, zhoršená orientace, zhoršující se schopnost úsudku, obtížnější rozhodování, ukládání věcí na jiná místa, problémy při oblékání, změny nálady a chování, ztráta zájmu o koníčky a zaměstnání, ztráta iniciativy.

 

Kam se může člověk obrátit o radu, aby co nejvíce zbrzdil rozvoj nemoci u svých blízkých?

Nejdříve je vhodné navštívit praktického lékaře, který udělá základní testy, a podle výsledků rozhodne o doporučení návštěvy specialisty, který provede komplexnější vyšetření.

 

V případě, že tento postup není z nějakého důvodu úspěšný, je možné nechat si vyšetřit paměť v kontaktních místech České alzheimerovské společnosti, které je i v Jihlavě.

 

Je každodenní péče o člověka, u kterého již Alzheimer, případně demence propukly naplno, náročná?

Pokud hovoříme o péči v domácím prostředí, je péče o člověka postiženého demencí náročná a vyčerpávající. Poslední stadium demence vyžaduje detailní plánování péče o nemocného. S tím, jak nemoc probíhá u každého různě, budou i nároky na péči různé.

 

Je však dobré vědět, jak tato fáze nemoci obvykle probíhá. Tak se dá lépe připravit na situace, ke kterým může dojít. Tipy, jak zvládnout péči, a pomoci se vyrovnat s některými problémy, které mohou nastat, mohou pečovatelé získat u svého lékaře, profesionálního zdravotníka, nebo také na kterémkoli kontaktním místě České alzhei
merovské společnosti.

 

Člověk s AN je doma sám sobě tak trochu nebezpečný. V čem se to může projevit nejdramatičtěji?

Pokud není zabezpečená kvalitní a dostatečná péče o postiženého demencí v pokročilejším stadiu, může být nebezpečný jak sobě, tak i svému okolí.

 

Například někdy se ztrácí, a bloudí v místech, které znal. Může se zmateně a nepřiměřeně oblékat, někdy se může objevit polonahý nebo nahý. Je zde riziko, že nechá puštěnou vodu, plyn, otevřený byt, pustí do bytu cizí lidi, nechá se oklamat při placení, nedokáže uhasit oheň apod.

 

To, že se stále méně orientuje a méně věcem kolem sebe rozumí, jej může i rozzlobit, domnívá se, že mu lidé dělají naschvály, a může být až agresivní.

 

K čemu může dojít, pokud rodina nekonzultuje stav nemocného s odborníky?

V praxi i v různých studiích bylo prokázáno, že dobré a přiměřené informace jsou pro pečující nesmírně důležité. Jsou důležité i v případě, kdy nejsou příliš potěšující. Což je bohužel často případ onemocnění způsobujících demenci.

 

Být informován, znamená mít možnost a příležitost se vyrovnat s danou situací, rozmyslet si a naplánovat vše, co je a bude potřebné. Zachovat dobrou kvalitu života - a to jak člověku postiženému demencí, tak člověku, který je mu oporou a pečuje o něj.

 

Co vše je potřeba neustále u klientů s demencí hlídat?

Nejdůležitější při kontaktu s člověkem postiženým demencí je trpělivost. Netrpělivost pečovatele vzbuzuje u nemocného negativní pocity, s následnou úzkostí. Velmi zásadní je mít na paměti, že dementní lidé žijí jen v právě probíhající přítomnosti, a budoucnost pro ně neexistuje.

 

Základním principem při po­skytování péče lidem s demencí je respekt k jejich důstojnosti. To znamená, že se budou, navzdory kognitivním ztrátám, cítit uznáváni jako lidé, kteří jsou bráni vážně a mají podporu, aby mohli dělat to, co si přejí a dokázali vše, co dokázat mohou.

 

Týká se Alzheimerova nemoc i mladých?

Přestože většina nemocných je starších 65 let, stává se, že onemocní i lidé 30-50letí. Bývá to kolem 10% celkového počtu postižených AN. Postihne-li AN takto mladé lidi, je vše, co se týká rodinného života, financí a následné péče o nemocné, dost odlišné od problémů, které musí vyřešit nemocný člověk (nebo jeho rodina), který onemocní později. Lidé, kteří chtějí, si mohou nechat provést vyšetření paměti v Kontaktním centru v Jihlavě. Vyšetření je zdarma, je třeba se předem objednat.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
02.05.2024 AktualityV dubnu zemřeli na silnicích Vysočiny tři lidé

V dubnu zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině tři lidé, stejně jako loni v dubnu. Od začátku roku si nehody v kraji vyžádaly sedm životů, o pět méně než za stejné období roku ...

Komentáře (0)
02.05.2024 AktualityMožnost předjíždět na dálnici D1 se kamioňákům od víkendu smrskla

Kamioňáci to s předjížděním na dálnici D1 mají opět o něco složitější. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž začalo s realizací druhé etapy instalace značek zakazujících předjíždění ...

Komentáře (0)
02.05.2024 AktualityJihlavě u Sberbank zůstává osm milionů

Po Kraji Vysočina má i Jihlava zpět většinu peněz, které měla zadržené u zkrachovalé české pobočky ruské Sberbank. Informace o tom padla na posledním městském zastupitelstvu. Zastupitelé ...

Komentáře (2)
02.05.2024 AktualityStarosta Dolní Cerekve: V úsilí musíme vytrvat pro příští generace

Předposlední dubnovou sobotu si obce a spolky, v jejichž katastrálním území může v budoucnu vzniknout úložiště vyhořelého jaderného paliva, zvolily jako datum pro konání osmého ročníku ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityDen pro jihlavskou zoo představí kampaň na záchranu přírody Vietnamu

Vietnam a jeho příroda budou hlavními tématy akce Den pro zoo, která se na státní svátek 1. 5. uskuteční v Zoo Jihlava. Program se od 10 do 15 hodin zaměří na důležitost a význam zoologických ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityDělnický dům žil příběhy pamětníků

V polovině března se v jihlavském Dělnickém domě uskutečnila závěrečná prezentace projektu Příběhů našich sousedů, do kterého se zapojili žáci ze základních škol z Jihlavy, Velkého ...

Komentáře (1)
01.05.2024 AktualitySlavíme 20 let v Evropské unii - I.

Dnes ve středu 1. května oslavíme 20. výročí od vstupu České republiky do EU. K výročí jsme oslovili celkem 14 osobností s vazbami na Vysočinu se čtyřmi otázkami. Do uzávěrky JL jsme ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityUž 20 let v EU: koncerty a dort

Zítra ve středu 1. května si připomeneme 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie. Také v Jihlavě jsou naplánovány oslavy tohoto jubilea. Město o tom informovalo v tiskové zprávě. Koncerty ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityManifestace na 1. máj nebude

Po mnoho let jako jediná dodržovala tradici prvomájových manifestací v Jihlavě na Masarykově náměstí KSČM. Zítra 1. května však manifestace nebude. „Magistrát nám to nepovolil,“ ...

Komentáře (0)
30.04.2024 AktualityOběti politických procesů připomene v Jihlavě památník navržený školáky

Oběti politických procesů z 50. let minulého století bude v Jihlavě připomínat umělecká instalace navržená žáky místní základní školy. Bude ve dvoře Vysoké školy polytechnické Jihlava ...

Komentáře (4)
30.04.2024 AktualityV Jihlavě budou pokračovat opravy kostela sv. Ignáce, obnovená bude i výmalba

V Jihlavě bude letos pokračovat obnova barokního kostela svatého Ignáce. U jedné z dominant Masarykova náměstí začnou stavbaři na jaře opravovat boční fasádu. V projektu za víc než 45 ...

Komentáře (0)
30.04.2024 AktualityVoda z bazénů E. Rošického prosakuje

Jihlava připravuje na rok 2025 opravy bazénových van za 50 milionů korun. Velká rekonstrukce objektu není možná. Město na stavbu bazénu na zelené louce nemá. Více v tištěném ...

Komentáře (3)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net