K ODTRUBNĚNÍ Koželužského potoka v lokalitě na Skalce může dojít již v příštím roce. Zroj: archiv JL
Jak jsme již dříve uvedli, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.
Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.
Nyní se vše pohnulo dopředu. K odtrubnění potoka má dojít v rámci celkových úprav lokality Skalka a jejího okolí. „V současné době probíhá s krajem jednání o převzetí Pístovské komunikace,“ přiblížil náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).
Město chce poté zklidnit dopravu v ulici Telečská jejím převedením propojkou do ulice Seifertova. V rámci těchto prací by mělo dojít k revitalizaci lesoparku Skalka, jejíž součástí je odtrubnění Koželužského potoka a rozšíření jeho koryta.
„Pokud vše půjde dobře, mohlo by k odtrubnění potoka dojít v příštím roce,“ přiblížil náměstek primátora Výborný. Město totiž čeká na dotaci z Ministerstva životního prostředí.
Plánované odtrubnění Ko-želužského potoka již dříve vzbuzovalo mezi místními vášně. Například před patnácti lety vznikla proti tomuto záměru města petice, kterou podepsalo na 700 obyvatel. Vadí jim, že v jejich okolí poteče voda na úrovni stoky. Radnice však tvrdí, že se jedná o nutné protipovodňové opatření.
„Odtrubnění stále inspiruje budovatelskou lobby k proinvestování velké sumy, hovoří se až o 80 milionech,“ argumentoval již dříve Jiří Daňhel, který v lokalitě bydlí.
Otakar Krupička, který v lokalitě také bydlí, také považuje argumenty radnice za nepřesvědčivé.
„Samotná myšlenka odtrubnění Koželužského potoka od silnice k Pístovu až po ulici U Dvora je poněkud kontroverzní - znamená likvidaci mnoha desítek až stovek stromů,“ doplnil Krupička.
S jeho názorem však nesouhlasí náměstek primátora Výborný. „Pokud zůstane potok zatrubněný, mohou se obyvatelé obávat záplav,“ odmítl Výborný. Podle jeho slov je zatrubnění projektované pouze pro desetiletou vodu a při přívalových deštích hrozí zatopení okolních domů.
Výborný však slíbil, že projekt odtrubnění Koželužského potoka bude vedení města projednávat s občany.
Koželužský potok byl zatrubněn, podle dostupných informací, v roce 1969. Jeho hladina se nachází tři metry pod zemí.
Diskuze k článku
Můj dědeček - Ing. arch. Jiří Herzán (1921-2003) - projektoval kromě sídliště Královský vršek v Jihlavě právě i sídliště Jihlava-Jih, kde se při stavbě panelových domů souběžně s Telečskou ulicí v roce 1969 zatrubnil v rámci projektu Koželužský potok. Architekt to navrhoval a prosadil i přesto, že byl milovníkem a ochráncem přírody a vášnivý vodák. Jako malý jsem s ním chodíval do lesů čistívat potoky a obnovovat studánky. A i přesto u něj zvítězil zdravý rozum a potok zde nechal zatrubnit. Věděl proč !
Díval jsem se na nesmyslné vizualizace odtrubnění potoka na Skalce z pera dnešních architektů. Jsou to očividně snílkové bez kouska reálného uvažování. Malují si romantický potůček, který se na povrchu klene skrze Skalku. A přitom si neuvědomují, že tento potok teče 3 metry pod zemí a nahoru jeho hladinu nikdo nedostane. Odtrubněním zde vnikne 3 metrový příkop, který rozdělí Skalku na dvě neprůchozí území. Pochybuji, že zde město udělá na každých 10 metrech lávku, aby se lidé dostali na druhý břeh. Potok je bohužel jen stoka bez života, často smrdutá a často hraje všemi barvami. V podobě 3 metrového otevřeného příkopu bude nejen bariérou, ale i místem, kam bude vítr zanášet odpadky, kde se budou množit komáři a bude zde smrad tlejícího bahna. Nehledě na nebezpečí pádu dětí do takového 3 metrového příkopu. Když se příkop s touto stokou oplotí, bude to ještě větší bariéra - stačí pohlédnout, jak tento potok teče o sto padesát metrů dál po proudu na Koželužské ulici.
Navíc, když sleduji kudy vede zatrubněný potok, většina dnešních krásných a zdravých stromů na Skalce roste právě nad touto trasou. Odtrubněním by se zlikvidovala velká většina stromů na Skalce. Nyní je to lesopark Skalka, po odtrubění by to byla jen louka Skalka - respektive dvě podélné souběžné louky Skalka. Když nedávno pokáceli stromovou alej ze tří stran dětského hřiště Skalka, město argumentovalo, že obnoví novou výsadbou pouze dvě kratší protilehlé strany. Tu podélnou nejdelší vykácenou stranu novými stromy osazovat nebudou. Důvod je jasný - právě pod těmito stromy vede trasa zatrubněného potoka, který chtějí odtrubnit. Připadne mi velmi drastické hned na hranici dětského hřiště plné běhajících dětí náhle mít třímetrovou propast s vodou na dně. Tím spíše, že hřiště se tím směrem mírně svažuje a budou na dně potoka končit každou chvíli míče a další hračky, které se budou snažit děti vytáhnout a může to skončit tragicky.
Odtrubnění potoka na Skalce je spíše velká hra o evropské dotace, které to mají z velké části uhradit. A ještě se tomu bude v projektu drze a lživě říkat revitalizace. Přestože nepůjde o oživení, ale naopak umrtvení dané lokality.
Argumentovat protipovodňovým opatřením je zavádějící. Pamětníci, kteří tu žijí i 50 let tu žádnou povodeň nepamatují. Já tu pamatuji jen ucpání vpusti roury před asi 10 lety, což způsobily několikaměsíční nánosy klacků a listí ze zahrad, po této zkušenosti se tu udělala stavební úprava vpusti a je po problému. Samozřejmě je třeba to občas vyčistit.
Zajímavý názor.
Opravdu hodný vážné debaty.
VladimírV | 2016-04-07 15:41:12 |
ReagovatHERZÁN = JASNÉ, LOGICKÉ, ESTETICKÉ I EKONOMICKÉ STANOVISKO
Ing. arch. Zdeněk Gryc
Myslím, že kolega Herzán nechal nad zatrubněným potokem trochu snížený terén,kudy by event.záplavová voda protekla.