Reklama
Dnes je sobota 23.11.2024     svátek má Klement

Zdolání našich hradů = zdolání Sněžky


4.1.2024 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
-tz-

Přemýšlíte, jak nastartovat své tělo do nového roku? Vypravte se na výšlap. Když zdoláte deset nejzajímavějších míst Vysočiny podle Hradního indexu Kláštorná Kalcia, nastoupáte více než 1100 výškových metrů a ujdete téměř 27 kilometrů. 
Kraj Vysočina přináší mnoho zajímavých lokalit pro milovníky historie a výletů. Nejvíce si dáte do těla při výstupu na hrad Zubštejn, který obsadil první místo v Hradním indexu Kláštorná Kalcia. Na této náročné túře vás čeká zdolání 309 výškových metrů na vzdálenosti 3,9 kilometru. Hrad z přelomu 13. a 14. století má jádro na skalním hřbetu, který předělil impozantní příkop. Rozsáhlý hradní areál je dlouhý 290 m.


Druhou nejnáročnější hradní výzvou na Vysočině je výšlap na Roštejn. Cestou vystoupáte 147 výškových metrů na trase o délce 5,6 kilometru. Hrad stojí na žulovém podloží, proto zde nevznikly mohutné příkopy.
Třetí místo zaujímá hrad Štarkov, který můžete navštívit po vystoupání 140 výškových metrů a ujití jednoho kilometru. Hrad byl založen mezi skalními bloky propojenými hradbami. Štarkov sloužil opakovaně jako opora při loupežích, až byl v roce 1440 vykoupen a rozbořen.


Čtvrtá příčka patří Kraví hoře, pátá Orlíku u Humpolce, šestá hradu Kámen, sedmá Chřenovicím, osmá Lipnici nad Sázavou, devátá Ledči nad Sázavou a desátá Trčkově hradu v Želivi. 
Pokud byste navštívili všech těchto deset nejnáročnějších hradů na Vysočině, zdolali byste celkem 1140 výškových metrů. To je jako byste vystoupali 380 pater, a dokonce podstatně víc, než vás čeká při výstupu z Pece pod Sněžkou na naši nejvyšší horu.


Hrady, které stojí za návštěvu, vybral Josef Hložek z katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Ve výběru najdete některé známé památky, ale často i místa, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. „Středověké hrady nám nabízí pohled hluboko do minulosti, do myšlení lidí ve středověku až novověku a na jejich hmotnou kulturu. Naše země je na hrady velmi bohatá. Na území České republiky se nachází více než tisíc hradů, z nichž mnoho bylo později upraveno na zámky, a také neobyčejně vysoký počet tvrzí a objektů na velmi nejasné hranici mezi hradem a tvrzí. V každém kraji je tak možné najít lokality něčím jedinečné a výjimečné,” upozorňuje Josef Hložek.
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net