Reklama
Dnes je sobota 23.11.2024     svátek má Klement

Před třiceti lety jsme řešili kouření za školou. Dnes nedostatek pohybu žáků

VELETRH zdraví je projektem jihlavské ZŠ O. Březiny už rovných třicet let.  Jde v něm hlavně o upozornění na zdravý životní styl.  Foto: Petr Klukan
VELETRH zdraví je projektem jihlavské ZŠ O. Březiny už rovných třicet let. Jde v něm hlavně o upozornění na zdravý životní styl. Foto: Petr Klukan

14.12.2023 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

První Veletrh zdraví pořádala jihlavská ZŠ O. Březiny přesně 16. 12. 1993. Letos v listopadu se akce konala už potřicáté. Jak moc se během let změnila, přibližuje v rozhovoru pro JL ředitel školy Vladimír Nekvinda. 

 

Kdo přišel s nápadem Den zdraví pořádat? 
Škola ve školním roce 1991/1992 zpracovala projekt Zdravá škola, který byl vyhlášen Národním centrem podpory zdraví. 
U zrodu stáli ředitel školy Pavel Říha a ředitel Okresní hygienické stanice Stanislav Wasserbauer. Od začátku na projektu spolupracovala MŠ Březinova 113 a další jihlavské instituce. 
Dodnes je škola zapojena do programu Škola podporující zdraví a naplňuje všechny zásady zdravé školy – pohoda prostředí, zdravé učení a otevřené partnerství. 
Veletrh zdraví je projekt na podporu zdravého životního stylu a je pro nás stále důležitou součástí našeho vzdělávacího programu.

 

Jak moc se během let mění témata besed a workshopů pro rodiče?
V prvních letech rodiče spíše pomáhali svým dětem vyrábět zdravá jídla. Pomáhaly i paní kuchařky z jídelny.  Soutěžilo se v několika kategoriích – literární, výtvarné, později fotografické soutěže. 
Zajímavou změnou bylo, když jsme začali dávat veletrhům téma, např. Brambory, Voda, S větrem v zádech… Později bylo téma Cesty ke zdraví, v roce 2017 Táhneme za jeden provaz, v roce 2018 Energie nejen ze Slunce, v roce 2019 Trochu jiné učení, 2021 Každý jsme jiná osobnost. Veletrh vždy reaguje na aktuální témata, která ve škole řešíme.
Na začátku skládali rodiče i hosté veletrhu Zdravý talíř, v průběhu let se přidaly ankety. Jedna se zabývala energií – v jídle, v těle… počítalo se i sportovalo.
Důležitá byla i spolupráce se Státním zdravotním ústavem. Návštěvníci si mohli například nechat změřit hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zjistili svůj tlak a BMI. Dostali radu, kam se obrátit s případným řešením zdravotního stavu.
Nejvíce však rodiče, žáky a absolventy vždy láká vystoupení v tělocvičně. Prezentují se v něm aktivity kroužků, školní družiny a klubu, samostatně předvádějí žáci i to, co si natrénovali sami. Zajímavé jsou i prezentace aktivit jiných organizací, do kterých jsou zapojeni naši žáci. 
Pohyb žáků má v naší škole podporu stále.
Rodiče, zástupce spolupracujících institucí a další hosty zveme každoročně na diskuzní fórum, pravidelně pořádáme odpoledne otevřených dveří s ukázkou aktivit školy, zájmových kroužků, výstav apod.

 

Co je aktuálně největším problémem pro děti školou povinné v souvislosti se zdravím – asi to už není jen to, že odlehčeně řečeno „nechtějí jíst ve školní jídelně špenát“?
Podstata zůstává stejná jako dříve - životní styl. Jen se mění možnosti, které mají dnešní děti k dispozici. 
Chtěl bych ale zdůraznit, že se to netýká všech dětí. Takže k neoblíbenému špenátu či rybám v jídelně se přidávají další věci. Například nedostatek přirozeného pohybu, který ale velká část žáků alespoň částečně nahrazuje různými sportovními kroužky. 
Rozšířeným fenoménem, který zdraví dětí neprospívá, je velké množství pasivně tráveného času u PC, mobilů, sledování sociálních sítí a podobně. 
Před třiceti lety jsme řešili především kouření za školou. Dnes v rámci preventivních programů vysvětlujeme žákům, jak je problematická konzumace energetických nápojů a experimentování s návykovými látkami, ať už klasickými, jako cigarety, nebo těmi novými jako nikotinové sáčky, žvýkací tabák, kratom a další.
Zejména u starších žáků se ve větší míře než dříve objevují různé psychické potíže, které jim komplikují běžné fungování ve škole i mimo ni. Pomoc pro tyto žáky ve škole nabízí naše školní psycholožka. U závažnějších potíží však naráží na nedostatečnou kapacitu dalších odborných služeb, zejména dětských psychiatrů.
Proto se snažíme podporovat zdravý životní styl v rámci jednorázových akcí, jako je Veletrh zdraví, ale i v rámci běžné výuky. Zároveň si uvědomujeme, že klíčem k tomu, aby se žákům ve škole dařilo a byli v pohodě, je bezpečné klima ve třídě i v celé škole. Na tom se snažíme průběžně pracovat v rámci třídnických hodin.

 

V čem jsou za dobu trvání vaší akce školáci jiní – před 10, 20 lety je určitě trápilo/bavilo něco jiného, než dnes. Je to tak?
Učení je bavilo i nebavilo a trápili se s ním asi stejně jako děti dnes. O sportovní aktivity se děti vždycky zajímaly a zajímají se i dnes a do dění ve škole se zapojují se stejným nasazením jako před třiceti lety. 
Na organizaci akcí ve škole se v současné době podílí náš Organizační tým, který plní i funkci školního parlamentu. Na prvním Veletrhu zdraví se podílela žákovská samospráva v čele s Markem Hovorkou.
Tématem letošního Veletrhu zdraví byla Digitální doba – výhoda, či zloba? V rámci upoutávky jsme využili citát Alberta Einsteina „Proč nám skvělá technika, která šetří práci a usnadňuje život, dosud přinesla tak málo štěstí? Odpověď je prostá: protože jsme se ji nenaučili rozumně užívat.“ Je vidět, že podobné problémy jako my řešili již před více než 70 lety. 
Většina dětí hledá kamarády a chtějí spolu komunikovat. Dnes však bohužel i virtuálně a v online světě často ztrácejí zábrany. Co by osobně nikdy neřekly, do chatu napíší bez problémů. Pak se narušují vztahy mezi kamarády a nesoulad se přenáší i do školního prostředí.
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net