TYTO tři ženy potěšily na okříšském Bramborobraní všechny, co mají rádi bramborové placky. Foto: Antonín Zvěřina
Víte, co jsou to vopelky, lokše, patenty, přesňáky? Ano, máte pravdu, to všechno jsou bramborové placky. Jednoduché a nesmírně uspokojující jídlo z brambor. Sladké s povidly, slané se sádlem a třeba k pečené huse.
A právě takové placky byly k mání o svátečním dnu 28.9. na Bramborobraní v Okříškách. Sliny se přímo sbíhaly, když se člověk díval na šikovnost kuchařek. První rozválela těsto, druhá placky správně upekla a třetí potřela povidly a pocukrovala.
Mňamka, kterou nikde jinde neseženete. Blížil se konec oslav brambor a to nám nedalo se nezeptat, co je příčinou, že právě okříšské placky jsou natolik dobré.
„Stačí brambory a mouka,“ odpovídá nám žena, která se zabývá válením těsta do podoby placky. „Ale přesný recept vám neprozradíme,“ směje se společně se svými kolegyněmi.
Vzápětí se dozvídáme, že velkou roli hrají stará kachlová kamna, kde se vopelky dopékají. Pro urychlení přípravy je kuchařky předehřívají na elektrice, ale tu hlavní chuť jim dodávají pláty, pod kterými se prý topí speciálním dřevem. Kdo nevěří, nechť tam běží.
Ve chvíli, kdy odcházíme, se na talíři vrší pořádná hromada lokší. „Ty už nejsou pro návštěvníky, ale pro pořadatele. A máme toho za celý den dost, od rána až do skončení bramborobraní tady pořád byla fronta,“ netají kuchařky.
Takže, proč jsou tak dobré? Na prvním místě je skutečnost, že se opékají nasucho. To jim dává typickou vůni a chuť, která chybí jiným jídlům z brambor.
Na druhé místo se řadí vláčnost placek. S tím souvisí hlavně to, kolik mouky se do nich přidá. Méně může být někdy více. Vejce nelze úplně doporučit, to už není ta pravá placka.
A postup? Brambory se uvaří ve slupce, oloupají a nechají vychladnout, klidně i do druhého dne. Uvařené brambory nakrájené na kostky se prolisují v lisu na brambory nebo se nastrouhají na jemném struhadle.
Brambory se rozprostřou na pracovní desce do tenké vrstvy. Vydatně se osolí a v jedné vrstvě zapráší moukou. Poté pomocí stěrky nebo rukou promíchají a vypracují na soudržné těsto. Pokud je potřeba, přidá se mouka navíc.
Pečení se může odehrávat na litinové pánvi, tálu nebo samotné plotně. Placky se opékají nejprve z jedné strany, dokud se na ní neobjeví puchýře a dokud nebude zespod na několika místech pěkně dohněda.
Otočí se a nechá nafouknout. Propíchne se a opatrně stlačí, aby se placka propekla rovnoměrně. Ale vězte, nikdy nebudou tak chutnat jako ty okříšské stvořené pod širým nebem.