KAŽDÝ rodič si přeje, aby jeho děti byly zdravé a mohly vyrůstat bezstarostně. Rozhodujícím způsobem k tomu přispívá také životní prostředí. Foto: Institut zdravého bydlení
Nový školní rok už ťuká na dveře. Je na čase, aby se naši potomci nastartovali na režim práce – povinnost – odpočinek.
Také je vaše dítě po ránu jak mátoha? Možná by stálo za to ověřit, jestli před spaním netráví příliš mnoho času na telefonu či tabletu! Mohl by mu totiž ukrajovat z tolik potřebného nočního odpočinku... „Nedávná studie ukázala, že dětem chybí v průměru 1,5 hodiny spánku za noc. Přitom aby děti měly optimální výkon, měly by spát přibližně 10 hodin! Před spaním se však často zpozdí hraním her na mobilním telefonu či tabletu, surfováním po internetu nebo čtením,“ upozorňuje Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení.
Ten radí omezit tyto rušivé vlivy na minimum. „Dejte si také pozor na mýtus, že vyspávání o víkendu může kompenzovat nedostatek spánku přes týden. Je tomu naopak, protože nepravidelné spánkové návyky mají negativní vliv na schopnost učení,“ uvádí Sysel.
Pro zdravé spaní dítěte tak uděláte nejlépe, když množství elektroniky v jeho pokoji omezíte na minimum. Nebude ho lákat k hraní a navíc omezíte rušení spánku příchozími zprávami.
Místo telefonu u hlavy pak může stát klasický budík, který neprodukuje elektrosmog.
Každý rodič si přeje, aby jeho děti byly zdravé a mohly vyrůstat bezstarostně. Rozhodujícím způsobem k tomu přispívá také životní prostředí.
Velmi důležité je, aby děti vyrůstaly v udržitelném prostředí bez znečišťujících látek, ale také aby v dětském pokoji byla dostatečná flexibilita, aby splňoval všechny požadavky, ať již jde o hraní, učení nebo odpočinek. Poradíme vám, jak můžete svým dětem pomoci ke zdravému a bezstarostnému dětství.
Správné plánování dětského pokoje zohledňuje nejen základní argumenty, jako je velikost a umístění pokoje, ale také vybavení nebo podlaha.
Aby vaše děti žily ve zdravém prostředí, je důležité pro zařízení dětského pokoje používat netoxické materiály nebo materiály s nízkými emisemi znečišťujících látek. Podstatnou je zde zejména podlaha, protože naše ratolesti jsou s podlahou v neustálém kontaktu.
Pokud například použijete nesprávnou podlahovou krytinu nebo lepidlo, může být celý pokoj zamořený jedovatými výpary. Institut zdravého bydlení se tématu škodlivin v podlahových krytinách věnuje podrobněji v článku PVC peklo v podlaze.
Dětský pokoj by měl být také dobře osvětlený – ideálně přirozeným světlem – a výběr barvy stěny může také přispět k pohodlí. Třeba ložní textil může mít navíc antibakteriální účinek.
Mimochodem, také rostliny mají pozitivní vliv na atmosféru dětského pokoje, přispívají k příjemnému a zdravému vnitřnímu klimatu. Výzkum například na základních školách v Norsku ukazuje, že u dětí ve třídách s rostlinami je menší pravděpodobnost zdravotních problémů.
Při navrhování zdravého dětského pokoje hraje roli mnoho faktorů. Například pro zdravý a klidný spánek je rozhodující dětská postýlka. Zde byste si měli vybrat model z masivního dřeva, který je robustní a bez škodlivých látek. Ale také ostatní nábytek přispívá ke zdravému vývoji mladých.
Vyvarovat byste se měli levného nábytku z obchodních řetězců, jelikož tento obsahuje mimo jiné karcinogenní formaldehyd, o kterém Institut zdravého bydlení informuje v samostatném příspěvku „formaldehyd“. Rozhodněte se pro stůl, který je výškově nastavitelný a prakticky roste s vaším potomkem. Tím bude vždy zajištěna ideální výška sedadla a stolu a zabráníte poškození těla v období růstu.
Určitě jste si vědomi, že světlo má stimulační účinek na lidské tělo. Tam, kde si vaše děti dělají domácí úkoly nebo si hrají, by tedy mělo být světlo – nejlépe přes velká okna. U zdrojů umělého světla je však třeba vzít v úvahu několik věcí, například úsporné žárovky nejsou pro stůl nebo noční stolek, protože vyzařují příliš jasné světlo.
Dnes je elektronika všudypřítomná, to znamená, že děti jsou stále častěji vystaveny elektrickým a magnetickým polím. Zvažte proto instalaci síťového izolátoru právě v dětském pokoji. Samozřejmě by se stíněné kabely měly používat všude.