Ilustrační foto: archiv JL
25.6.2023 Pro ženy/Komentáře (0), autor: MUDr. Stanislav Wasserbauer Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina
Přichází čas výletů a dovolených. Těšíme se, že poznáme nové památky, krásná města, objevíme neznámý kousek přírody. Když se na výlety chystáme s dětmi, měli bychom pamatovat na několik základních pravidel, abychom si cestování zpříjemnili a hlavně byli připraveni na nenadálá překvapení, nehody a svízele, které nás mohou potkat.
Předem si ověřme, jaké nás čeká počasí. Zvláště v horách se teploty mění velmi rychle a může nás zaskočit i bouřka. Děti raději oblékněme do více tenčích vrstev, které mohou průběžně svlékat nebo oblékat. Přibalme jim jedno lehké tričko do batohu navíc na převlečení, když se zpotí, polijí, nebo zmoknou. Samozřejmostí jsou sluneční brýle a opalovací krém. Spálená kůže umí pěkně potrápit.
Hlavu chráníme kšiltovkou nebo kloboučkem. Do deště je vždy lepší pláštěnka než deštník, chrání celé tělo, odolá větru a hlavně jsou obě ruce při chůzi volné, kdyby hrozil pád. Podle náročnosti terénu volíme dětem co nejvhodnější obuv. Když plánujeme chodit v horách, určitě jsou na místě pevné uzavřené boty s nesmekavou, tj. protiskluzovou podrážkou.
Můžeme ale přibalit s sebou sandálky nebo lehké tenisky na přezutí, aby si nohy mohly při návratu odpočinout. Do zavazadla patří lékárnička alespoň s tou nejzákladnější výbavou, ke které patří náplasti, obvazy, pružné obinadlo, dezinfekce, sterilní polštářky, aluminiová fólie, nůžky, pinzeta na klíšťata a léky, bez kterých se neobejdeme, zvlášť alergici.
Lékárnička prakticky nic neváží, ale zvládneme s ní ošetřit drobnou ranku, velkou odřeninu i poskytnout první pomoc při vážnějším úrazu. Děti potřebují během výšlapu neustále doplňovat tekutiny. Nejlepší k pití je čistá voda. Mějme jí vždy dostatek. Malý turista si může do svého batůžku zabalit svou lahvičku s pitím, aby ji měl neustále při sobě. Dehydratace při námaze, zejména při vysokých teplotách, a zvlášť u dětí, přichází rychle.
Čistou vodu můžeme cestou použít nejen k zahnání žízně, ale i opláchnutí rukou nebo očištění odřeného kolene. A samozřejmě mějme s sebou i dostatek jídla. Volme potraviny, které se nekazí. Raději také nespoléhejme, že vždy cestou potkáme otevřenou hospůdku, kde si posedíme a děti doplní kalorie. Přibalme i balíček hroznového cukru, který rychle dodá ztracenou energii a ještě dětem chutná.
A dospěláci, pozor na alkohol. Pod jeho vlivem ztrácíme obezřetnost, můžeme podcenit rizika, která dětem při výpravě hrozí. Popíjení alkoholu si případně nechme až na večer po návratu z cesty.
Trasu plánujme vždy podle možností nejslabšího člena výpravy, tedy dítěte. Vyčerpané, uhřáté nebo dehydrované dítě může zkolabovat nebo si způsobit úraz.
Vypadá to celé složitě, ale když si seznam všech potřebností připravíme v klidu před cestou, při samotném balení už jen odškrtáváme. Chceme si přece výlet užít. No a ještě nezapomenout pořádně dobít mobil a pro jistotu nainstalovat aplikaci Záchranka. Přejeme šťastnou cestu!