Reklama
Dnes je neděle 24.11.2024     svátek má Emílie

Strašidlo jménem klíště


10.6.2023 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
MUDr. Irena Zimenová Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Nejedná se úplně o dětské úrazy, ale o prevenci důležitou pro všechny z nás určitě ano. Klíště, takový vcelku nevinně vypadající živočich, a co může způsobit. 
Lymeská borelióza může skončit např. postižením kloubů či neurologickými poruchami, klíšťová encefalitida může skončit trvalými následky či dokonce smrtí. Špatně se tyto nemoci léčí, daleko lepší je se jim vyhnout. A to je možné, dodržujeme-li důležitá pravidla prevence a klíšťové encefalitidě můžeme také předejít, když se necháme naočkovat. 


Osoby starší 50 let mají toto očkování i přeočkování zdarma, tj. plně hrazené ze zdravotního pojištění, ostatním může významně přispět zdravotní pojišťovna.
Znalci nemocí na tomto místě namítnou, že očkování nezabrání lymeské borelióze, a mají pravdu. Prevence možné nákazy klíštětem u obou uvedených nemocí spočívá i v maximální snaze vyhnout se přisátí klíštěte. Připravit se můžeme ještě předtím, než vyrazíme do přírody. 


Důležité je zvolit vhodné oblečení, aby se klíště nedostalo na tělo. Světlá barva a hladké oblečení umožní klíště zahlédnout dříve a setřást ho ze sebe. Vhodné je triko či košile s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, pevná obuv a ponožky, do kterých jsou staženy kalhoty. To proto, že klíště se dostává na tělo nejčastěji štěrbinou mezi kalhotami a obuví. Klíšťata odradí i účinné repelenty, které se stříkají na oděv i kůži. 


V přírodě si nesedáme ani neleháme do vysoké trávy bez podložky a po příchodu domů opakovaně prohlédneme celé tělo, jestli se přece jenom nějakému klíštěti nepodařilo přisát se na naše tělo. 
Prohlédneme i hůře přístupná místa, ona mají většinou jemnější kůži, do které se klíště snadněji přisaje. Jsou to například podpaží či třísla. Čím kratší dobu je klíště přisáté, tím menší je pravděpodobnost, že dojde k přenosu nákazy, pokud je klíště infikované.
Když už objevíme přisáté klíště, zakapeme ho dezinfekcí a necháme chvíli působit. Pak použijeme tenkou pinzetu nebo speciální kartičku, uchytíme klíště co nejblíže kůže a viklavými pohyby klíště kolmo nahoru vytáhneme. Ranku po odstranění klíštěte znovu dezinfikujeme. 


Dřívější doporučení udusit klíště nějakým mastným krémem či olejem už neplatí. Naopak je před tímto postupem důrazně varováno, dušení provokuje klíště k vylučování šťáv do ranky, a tedy zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce. Použít lze také přípravek Klíšťák Ixoderm, který koupíte v lékárně a který pomůže bezpečně odstranit klíště tím, že ho usmrtí, aniž by došlo k vypouštění slin do rány. Doporučujeme místo po přisátí klíštěte sledovat, a pokud se objeví červená skvrna nebo se v průběhu tří týdnů objeví zvýšená teplota či chřipkové příznaky, vyhledat lékaře.
 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net