
V několika zemích proběhnou ve spolupráci s Českými centry Ozvěny 28. ročníku dokumentární festivalové Ji.hlavy 2024.
Od 6. března do 3. dubna se festival představuje v rumunské Bukurešti. Ozvěny tu nabízejí projekce filmů, diskuse s jejich tvůrci, mistrovské lekce režisérů nebo promítání pro studenty filmových škol.
Podle ředitele MFDF Marka Hovorky umožňuje prezentace Ji.hlavy v zahraničí sdílet oceněné filmy s tamním publikem a podpořit propojení mezi filmaři, místními profesionály a diváky.
Ozvěny v Bukurešti zahájila v tamním Českém centru projekce filmu Svět mezi námi režisérky Marie Dvořákové. Ten sleduje „americký sen“ české fotografky Marie Tomanové žijící v New Yorku.
Na programu jsou též rumunský snímek Téměř dokonalá rodina Tudora Platona nebo Prezidentka slovenského filmaře Marka Šulíka. Režisér podle svých slov věří, že příběh někdejší slovenské prezidentky Zuzany Čaputové může mít katarzní hodnotu pro mnoho lidí, kteří jsou frustrováni dramatickou proměnou politické kultury a váhají, zda má slušnost v životě smysl.
Dále se v Rumunsku promítá polský snímek Soudruzi a soudružky, v němž Joanna Janikowska pozoruje několik mladých členů italské komunistické strany, anebo film Dajori.
Záštitu J. Nagyové filmaři odmítli
Dokument Dajori režisérů Martina Páva a Nicolase Kourka, který loni na Ji.hlavě získal Cenu publika, má aktuálně zahájit také Ozvěny MFDF v Belgii. Zde se akce uskuteční od 18. března do 20. dubna už potřinácté. Pražský dům tu snímek o boji s chudobou promítne za osobní účasti jeho jihlavského spoluautora Nicolase Kourka.
Ozvěny Ji.hlavy v Belgii se konají s podporou města Jihlavy a Kraje Vysočina (město i kraj je podpořily částkou 50 tisíc korun plus DPH) a pod záštitou velvyslance České republiky v Bruselu J. E. Jakuba Skalníka.
Bruselským Ozvěnám MFDF ovšem letos předcházely specifické okolnosti. Někteří filmaři se postavili proti původně ohlášenému záměru, aby Ozvěny svým jménem zaštítila jihlavská Europoslankyně Jana Nagyová (ANO).
Jak v únoru uvedly Seznam.zprávy, protestovali filmaři proti záštitě Nagyové s vysvětlením, že se nechtějí nechat vtahovat do předvolebních kampaní a spojovat své jméno s političkou, která je v Česku stále obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Evropský parlament, kde se zatím filmy v rámci Ozvěn mimo jiné tradičně promítaly, je navíc právě nyní orgánem, který rozhoduje o tom, zda českou političku zbaví imunity a opět ji „vydá“ českým soudům.
Účast na bruselské akci proto podle Seznam.zpráv odmítli tvůrci dokumentárního filmu Válečný zpravodaj, který přináší pohled na život a práci zpravodaje Českého rozhlasu na Ukrajině Martina Dorazína. Snímek režisérů Davida Čálka, Benjamina Tučka a producenta Václava Flegla upozorňuje i na širší kontext války a na význam válečné žurnalistiky.
Jak pro Seznam.zprávy uvedl s poukazem na projednávání imunity Nagyové přímo v Europarlamentu producent a zvukař filmu Václav Flegl, záštita Nagyové by „devalvovala celou snahu filmařů, a to nejen v Česku.“
Na otázku JL, zda iniciativa, aby europoslankyně Jana Nagyová zaštítila akci v Bruselu, vzešla ze strany Kraje Vysočina, reaguje ředitel MFDF Marek Hovorka kladně: „Ano, záštitu europoslanců a europoslankyň nad ozvěnami jsme vždy řešili se zástupci kraje a města.“
Ozvěny v Bruselu se ovšem nakonec prostorám Europarlamentu letos zcela vyhnou a aktuální tak nakonec není ani záštita europoslankyně Nagyové.
„Ozvěny Ji.hlavy probíhají v Belgii již tradičně a konají se na různých místech, dle programu a kapacit. Letos akce proběhne v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, v Pražském domě, v kině RITCS, ale také na filmových školách (LUCA School of Arts, RITCS School of Arts). Součástí programu jsou i diskuse s režiséry a režisérkami a masterclasses, z čeho máme velkou radost. Jedním z míst bývá i Europarlament, letos nikoli,“ potvrdil JL Marek Hovorka.
Jak dodal, záštity europoslanců a europoslankyň byly vždy potřeba z důvodu rezervace prostor v budově Evropského parlamentu: „Protože jsme se letos nakonec společně se zástupci kraje a města rozhodli projekci v Europarlamentu neuskutečnit, padla i nutnost záštit ze strany europoslanců a europoslankyň.“
Promítat se nakonec nebude ani film Válečný zpravodaj, jehož tvůrci se v médiích vůči záštitě paní Nagyové vymezili.
„Tvůrce filmu Válečný zpravodaj jsme oslovili s nabídkou zahájit Ozvěny Ji.hlavy v Belgii, tuto nabídku odmítli z důvodu záštity paní Jany Nagyové. O dalších možnostech uvedení filmu v Bruselu jsme tím pádem neuvažovali a ani takový návrh nezazněl ze strany tvůrců,“ řekl k tomu JL minulý týden Marek Hovorka.
V Belgii se bude mimo jiné promítat snímek Svět mezi námi nebo belgický dokument o křehkosti sesterského vztahu Já + ty režisérek Zohry Benhammou a Romy Many.
Bělehrad či USA
Od 1. do 8. dubna bude potom hostit ji.hlavské Ozvěny nedávno otevřený Český dům v srbském Bělehradu. Tady publikum uvidí „dokumentární komedii“ Petra Kerekese Je to ve hvězdách, anebo dokument Daniely Meressy Rusnokové Šedá zóna, pohled na téma předčasných porodů.
Ozvěny proběhnou také v New Yorku a Bratislavě. Samotný 29. ročník MFDF Ji.hlava se v letošním roce uskuteční v termínu od 24. října do 2. listopadu. Možnost přihlašování filmů už je otevřena.
Diskuze k článku