Reklama
Dnes je čtvrtek 26.12.2024     svátek má Štěpán / 2.svátek vánoční

Do prohlídek vkládám příběhy lidí

MAREK SKŘIVÁNEK jako průvodce v někdejší vojenské kapli v Tolstého ulici v Jihlavě. Foto: Jiří Varhaník
MAREK SKŘIVÁNEK jako průvodce v někdejší vojenské kapli v Tolstého ulici v Jihlavě. Foto: Jiří Varhaník

10.11.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Stálým průvodcem organizace Brána Jihlavy je Marek Skřivánek od listopadu 2023. Provázet ale začal už začátkem loňského roku.  
Rodák z Velkého Meziříčí (*1988) vyrůstal v nevelké obci Oslavice. Ve Žďáru nad Sázavou vystudoval Střední školu ekonomiky a cestovního ruchu. V rámci praxí si už tehdy vyzkoušel průvodcovskou činnost na zámku ve Slatiňanech u Chrudimi.  


Jak vzpomíná, po škole z oboru vypadl a pracoval v různých výrobních podnicích. Na podzim roku 2020 se pak rozhodl přestěhovat do Jihlavy. 
„V létě toho roku mi na rakovinu zemřel otec, o kterého jsme se starali s maminkou. Cítil jsem, že potřebuji udělat nějakou změnu, změnit prostředí, dostat nový životní impuls. Vybral jsem si Jihlavu, větší město, i když jsem tady neměl žádné vazby. Chtěl jsem začít znovu někde, kde mě nikdo nezná, ale zároveň zůstanu blízko rodiny,“ ohlíží se M. Skřivánek. 


Našel si byt, začal pracovat ve výrobním průmyslu, ve volnu jezdil po památkách. Postupně ho to i profesně táhlo ke kultuře. V létě roku 2021 se během návštěvnické prohlídky kostela sv. Jakuba Většího potkal s budoucí kolegyní v kostele Marií Sedlákovou. Slovo dalo slovo a posléze začal v kostele sám provádět. 


Posléze v lednu roku 2022 usedl Marek Skřivánek jako brigádník za pokladnu v turistickém informačním centru. Postupně začal zároveň provádět objednané skupiny po radnici a historickém centru města. Díky velmi pozitivní zpětné vazbě od návštěvníků se prohlídky v dubnu 2023 rozrostly o Jihlavské prvorepublikové vily a Hledání ztraceného času. 


Na popud koordinátorky JAM Jany Laubové začal M. Skřivánek v přípravě těchto prohlídek využívat texty a potenciál internetového katalogu Jihlavský architektonický manuál, pro který rovněž zpracovává některé texty.


Někdejší introvert v sobě během průvodcování začal nacházet extrovertní tóny. Motivován kolegy nastoupil na bakalářský obor Sdružená uměnovědná studia – dějiny výtvarného umění, hudby, filmu, divadla na Masarykově univerzitě v Brně, kde dnes studuje už druhým rokem. 
Pro veřejnost doslova objevil atraktivní prostory někdejší vojenské kaple, kaple u minoritů a kaple sester boromejek s výzdobou ve vzácném slohu beuronské umělecké školy. A zájem o prohlídky rostl. 


Na zajímavé tipy naráží i náhodně, třeba při prohlížení restaurátorských zpráv. Takto nedávno pro Jihlavany objevil krásné malby Božího hrobu v soukromém domě v Lazebnické ulici. 


„Vždycky si něco vytipuji, potom musím zjistit, kdo to vlastní, a domluvit se s ním. Je důležité jednat a vystupovat zdvořile, oficiálně, potkat se osobně a domluvit podmínky. Většinou majitelé reagují pozitivně. Dnes už je výhodou, že prohlídky jsou hodně vidět a majitelé často řeknou, že už o nich slyšeli a že to podporují,“ popisuje průvodce. 


Velkou pomocí jsou M. Skřivánkovi pracovníci jihlavského archivu Petr Dvořák, Vlastimil Svěrák či Hana Žáčková. 
„Jsou skvělí a nikdy jim nevadí, když s odkazem na zdroj interpretuji v populárně-naučné přednášce jejich práci. Čím déle to dělám, tím více se snažím dívat do původních zdrojů. A narážím při bádání na zajímavé věci, které člověk nepředpokládá. Teď aktuálně třeba okolo zařazení erbu na renesanční křtitelnici u sv. Jakuba. Člověk nesmí k informacím přistupovat nekriticky. Neplatí, že když jednou někdo něco napíše, muselo to tak opravdu být,“ uvažuje Skřivánek.  

 

Stále vede hrádek
Pátrání už ho zavádí také do zahraničí. Doslova detektivně se tak dopátrával např. jmen a životních peripetií malířů maleb ve vojenské kapli v někdejším jihlavském vojenském špitále, vídeňských rodáků Paula Ikratha a Hanse Eduarda Kozela. Tady ho k detailnímu pátrání motivoval původní text badatele Ladislava Vilímka. 


„Jihlava byla německé město. Mojí výhodou je, že umím německy, dělám prohlídky i pro německé skupiny. Ono to i odborníky ve vídeňském muzeu zaujme, když jim pošlete fotky jihlavské vídeňské secese, které neznali. Byli nadšeni, že by se na to přijeli i podívat,“ popisuje Skřivánek. Téma vojenské kaple bude pro Muzeum Vysočiny Jihlava zpracovávat i do Vlastivědného sborníku Vysočiny. 


O prohlídky kaplí je enormní zájem, stejně jako o vysoké síně městských paláců. Přesto ohledně návštěvnosti vede už třetím rokem jihlavský hrádek, temnou atmosférou opředená, původně nacistická stavba v lesoparku Heulos. 


„Všichni bývají překvapení, a trošku i zklamaní, že tam není ta mučírna, že je to trošku obyčejné. Ale zůstává zajímavou otázkou, co se stalo se sochou rytíře s mečem, kterou tam našli v polovině padesátých let,“ usmívá se průvodce. Publikum zavádí také do rekonstruované vily Palmovka a do secesní vily Marie Karas. Vedle toho přednáší ve Stříbrném domě na různá jihlavská témata (životní příběhy jihlavských erbovních měšťanů, o místech a mistrech popravčích jihlavských). 

 

Touha hledat kořeny
„Řekl bych, že touha hledat, jaké byly naše kořeny, je mezi lidmi obrovská. Ti lidé přímo baží po tom, aby věděli, co se v tom městě v minulosti odehrálo. Proto se do prohlídek snažím dostat i konkrétní příběhy lidí,“ uvažuje M. Skřivánek v prostředí Jihlavy, o níž se říká, že je vinou výměny obyvatelstva po 2. světové válce vykořeněným městem. 


Jako reakci na zájem ze škol připravil také edukativní vycházky pro děti, zejména k tématu 2. světové války. Velký zájem je také o terénní vycházky pro děti na téma městských pověstí. Pro školáky tak ožívají témata jako dopis ďáblovi, anebo dění v hostinci U Trucbáby.  


„Vždycky musíte prohlídku i způsob komunikace uzpůsobit podle toho, pro koho ji děláte. A s dětmi se nejlépe spolupracuje, protože ony jsou nejvíc bezprostřední,“ oceňuje průvodce. I neznámí lidé ho už často oslovují familiárně Marku, o prohlídky Brány Jihlava se zajímají i mimojihlavské firmy v rámci svých akcí. 


Záběr M. Skřivánka dnes představuje dennodenní zápřah, standardně mívá tři, čtyři akce za den. Pomáhat mu začali dva kolegové průvodci, pedagožka ZUŠ Hana Mašková a mladý hodinář Vojtěch Blažek. 


„Jsem za ně rád, oba jsou skvělí. Je na ně stoprocentní spolehnutí, a hlavně je to baví. A to já potřebuji,“ dodává průvodce architekturou a historií Jihlavy Marek Skřivánek. Zatímco loni navštívilo prohlídky pořádané Bránou Jihlava za celý rok 2100 lidí, letos už v polovině října překročil počet návštěvníků pět tisíc. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklamaReklama
Reklama
01.12.2024 KulturaVítězkou soutěže G. Beňačkové je letos sopranistka z Japonska

V konkurenci pěvců z více než 60 zemí světa zvítězila letos v Mezinárodní pěvecké soutěži Gabriely Beňačkové v Jihlavě pěvkyně z Japonska, sopranistka Inoue Shiki. Na koncertu ...

Komentáře (0)
30.11.2024 KulturaSbory v adventní náladě 

Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie pořádá 30. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Ignáce z Loyoly setkání sborů Zpěvy adventní. V předvečer první adventní neděle se sbory s publikem ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaVýzva pro čtenáře JL: Jaká jsou vaše výletní místa?

Rádi cestujete? Kde všude jste byli, co jste všechno viděli? Stálo to za to? Máte své oblíbené výletní místo? Cíl, který vás vždy stoprocentně nabije? Vzpomínáte na nějaké ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaLiškovci odehrají pohádku čtrnáctkrát během osmi dnů

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť zahájí své tradiční předvánoční turné v sobotu 30. listopadu premiérou své nové inscenace, pohádky Jak přečarovat čaroděje. Premiéra ...

Komentáře (0)
28.11.2024 KulturaKoplovu divadelnímu Sherlockovi se daří držet rovinu dobrodružství bez parodie

Už od doby, kdy před nějakými deseti lety spojil do komiksové knihy příběhy Skandál v Čechách a Strakatý pás z klasiky sira Arthura Conana Doylea (1859-1930), nosil všestranný jihlavský ...

Komentáře (0)
27.11.2024 KulturaV kostelíku zazpívá benefičně s Campanulou Dagmar Pecková

Na 10. ročníku adventního koncertu v kostele ve Vysokých Studnicích zazpívá 15. prosince přední operní pěvkyně Dagmar Pecková společně s Pěveckým sdružením Campanula Jihlava. Informoval ...

Komentáře (0)
26.11.2024 KulturaFanoušci P. Štěpána sbírají peníze na distribuci „Světce“

Fanoušci jihlavského hudebníka Petra Štěpána, kapel H.N.F. a XIII. století, punku a gotického rocku mohou od minulého týdne na internetové platformě Hithit podpořit uvedení dokumentárního ...

Komentáře (0)
23.11.2024 KulturaKouzlo dřeva a drátu bude končit

V jihlavském Muzeu Vysočiny je do neděle instalována výstava spojující řemeslný um drátování a řezbářství. S ohledem na zahájenou rekonstrukci objektů ve dvoře muzejních expozičních ...

Komentáře (0)
22.11.2024 KulturaNa staré šachtě se pracuje

Na úpatí vrchu Šacberk v Jihlavě obnovují archeologové a další odborníci šachtu sv. Jiří, pozůstatek středověkého dolování stříbra. Práce na sanaci odhalily výjimečně zachované ...

Komentáře (0)
21.11.2024 KulturaCampanula a sbor Differo

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava pořádá ve čtvrtek 21. 11. od 18 hodin na jihlavské radnici koncert s hostem k roku české hudby. Hostem bude sbor Differo. Zazní díla Antonína Dvořáka, ...

Komentáře (0)
20.11.2024 KulturaJaromír Hanzlík beseduje, poté přijede i Jiřina Bohdalová

O více než 50 letech působení v českém filmu, televizi a divadle bude 23. listopadu vyprávět v Brtnici herec Jaromír Hanzlík. Beseda se koná od 17 hodin v kině. Herec má na kontě filmy jako ...

Komentáře (0)
16.11.2024 KulturaCimbál dodal festivalu exotično

Rodačka ze Staré Břeclavi Eva Hrnčířová je hrdá, že pochází ze stejné ulice jako „král“ lidových písní Jožka Černý. Evin tatínek Karel Rebenda byl primáš Starobřeclavské cimbálové ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net