KAROLÍNA MAŠTEROVÁ přivezla z mistrovství světa dvě medaile. Foto: archiv KM
Dvě medaile z mistrovství světa v thajském boxu přivezla Karolína Mašterová z Rokytnice nad Rokytnou, která reprezentuje třebíčský oddíl Thaibox Devils. Jak se čtrnáctiletá Karolína k takovému sportu dostala?
Její zubař vlastní fitko, a tak jí tento sport doporučil. Tehdy jí bylo sedm let. Na tréninky v Třebíči nyní dojíždí šestkrát týdně do nového sportovního centra a v okresním městě dochází na Základní školu Bartuškova.
Nyní se vrátila z Thajska, kde bojovala v kategorii dvanáct až třináct let. Karolína přiznává, že přípravy na mistrovství světa byly specificky náročné a poprvé cestovala do takové exotické země.
„Pokud jde o přípravu, sešli se na ní všichni, kteří mohli do Thajska odletět, a vybíralo se jen pár jedinců,“ vzpomíná Karolína. Doplňuje, že soustředění se konala dvě a výběr byl opravdu přísný.
Konala se v Třebíči za účasti závodníků z celé republiky. V Třebíči se soustředilo zhruba 50 možných reprezentantů a do Thajska odletělo 18 z nich.
Bohužel na nějaké poznávání této země závodníci neměli příliš času, přesto se jim podařilo například navštívit v hlavním městě Bangkoku tamní exotický chrám.
Pokud jde o tamní sportoviště, ve velké hale bylo několik závodišť. Ve své hlavní disciplína Karolína vybojovala bronz. Ale soutěžilo se nejen v zápase.
Také se tančilo
„Ještě závodníci změřili síly v tradičním tanci před zápasem a také se konaly zápasy na vodě,“ říká Karolína. Těch se také zúčastnila a jednalo se o velký bazén, na kterém byly desky, a na těch se zápasilo.
„Padalo se do vody, to byl cíl, protivníka tam shodit. Tam jsem vybojovala zlatou medaili,“ vypráví Karolína. Co pro ni byl obrovský zážitek, tak to byl zájem diváků.
„Určitě největší zájem, který jsem kdy zažila. Tam je to neobyčejně populární sport. S českým prostředím se to nedá srovnat, to bylo jak u nás na fotbale,“ přemítá.
Na druhou stranu přiznává, že když vstoupila do ringu, tak ji atmosféra neovlivňovala. Ke slovu se dostává maminka, která informuje, že tam byly reprezentace tak ze 160 zemí.
„Zápasilo se tam nejen podle věku, ale také podle váhy. Karolína ji musela dodržet do padesáti kilogramů. Kategorie pak narůstají po dvou kilech,“ poukazuje.
Což znamená, že závodníci musí dodržovat stravovací návyky, aby váhu nepřekročili. Nabízí se otázka, zda se rodiče s Karolínou mistrovství zúčastnili, maminka odpovídá, že vedení reprezentace to nechce, narušovali by průběh přípravy.
A doplňuje, že veškeré náklady Karolíně platili oni, takže účast rodiny by byla i finančně velice náročná. A to platí o celém sportu, kdy vlastně veškeré náklady platí rodiče.
Karolína se vrací k novému centru, které značně přispělo v rozvoji thajského boxu v Třebíči. Děti o něj projevují daleko větší zájem.
Osobně má za sebou i zápasy v klasickém boxu a v budoucnu chce přejít na MMA, což je zkratka pro plnokontaktní sport smíšeného bojového umění – mixed martial arts.
Jde o spojení několika bojových sportů dohromady. V MMA se objevují prvky boje ve stoje i na zemi, a to z disciplín, jako je box, kickbox, wrestling a brazilské jiu-jitsu.
„Už se na to v Třebíči trénuje,“ vkládá se do rozhovoru maminka. Ptáme se Karolíny, zda se takové sportovní umění dá využít v běžném životě.
Rozhodně by to nepoužila jako zdroj nadřazenosti, ale případnému útočníkovi by se dokázala ubránit. A to v dnešní době není na škodu.
Fyzická příprava
Vracíme se k tréninkům, kdy ve čtvrtek má Karolína fyzickou přípravu, která slouží k rozvinutí síly. Při thajském boxu se používají ruce a nohy, k tomu ještě lokty a kolena.
Zápasí se v tílku a speciálních krátkých kalhotách. Samozřejmostí jsou chrániče zubů, loktů, kolen a přilba. Ke zranění dochází málokdy, od toho je v ringu rozhodčí.
„V České republice dcera ještě neprohrála,“ říká hrdá maminka. V Rokytnici byla Karolína donedávna sama, kdo se tomuto sportu věnoval.
„Nyní se mi podařilo přemluvit dvě kamarádky, které taky začaly chodit na tréninky,“ říká. S Karolínou mluvíme v předvečer jejich čtrnáctých narozenin, takže nyní už zápasí ve vyšší věkové kategorii, váhu do padesáti kilogramů by si ráda ponechala.
Vrací se k mistrovství v Thajsku, kdy spolu s ní z třebíčského oddílu cestovali Isabela Čechová a Libor Dobeš, který se stal mistrem světa.
Maminka netají, že rodiče jsou na dceru patřičně hrdí, ale nelze usnout na vavřínech. I její vrstevníci trénují a snaží se zlepšovat, a to je pro Karolínu velká výzva.
A každá vyšší kategorie má jiná pravidla, kdy se povoluje více bojových prvků. Proto jsou výborné tréninky s chlapci, které mladé závodnici prospívají. A někdy dostanou i nakládačku a musí se s tím smířit.
Mezi závodníky k žádné řevnivosti nedochází, všichni si navzájem fandí. Maminka připomíná, že zejména doprava na tréninky je náročná, autobusová doprava není sportovkyni příliš nakloněná, a tak nezbývá než dceru na tréninky vozit automobilem. A ty bývají někdy i dopoledne.
Karolína má tréninkové zázemí i doma, může trénovat na běžícím pásu a rodiče jí zakoupili i boxovací pytel. Závodnice upozorňuje, že závodník musí mít také vše dobře nastavené v hlavě. Bez toho se sport dělat nedá.
Aklimatizace
Některé pohyby jsou i zautomatizované, kdy závodník reflexivně útočí či se kryje. Maminka se ještě jednou vrací k Bangkoku, kdy tam závodníci byli čtrnáct dní před vlastním kláním, aby se ve zcela jiném prostředí aklimatizovali. Tam trénovali s tamními závodníky, což byl rozhodně přínos.
O thajském boxu se uvažuje jako o olympijském sportu. Tam by se jednou ráda Karolína Mašterová z Rokytnice nad Rokytnou nedaleko Třebíče ráda dostala.
Diskuze k článku