DNE 6. ZÁŘÍ se v hotelu Rytířsko u Jihlavy konal slavnostní seminář pro dermatology Kraje Vysočina s účastí hostů z celé České republiky včetně předsedy České dermatovenerologické společnosti prof. Arenbergera. Zazněly zde přednášky předních dermatologů. Na snímku zakladatelka Akné poradny MUDr. Zuzana Nevoralová. Foto: archiv –zn-
Bylo zjištěno, že užívání vitaminu B může akné zhoršit nebo u citlivých osob dokonce způsobit, říká lékařka Zuzana Nevoralová, zakladatelka Akné poradny, která slavila 25 let.
Na konci léta jste oslavili čtvrtstoletí Akné poradny, jíž jste na Vysočině zakladatelkou. Vzpomenete si ještě na úplný začátek?
Po návratu z mateřské dovolené jsem se připravovala na 2. atestaci z dermatologie a v rámci předatestačních stáží jsem byla i na kožní klinice v Brně- v Bohunicích. Tam jsem potkala doc. Rulcovou, která měla tehdy jako jediná v České republice Akné poradnu.
Strávila jsem u ní několik dnů a práce v její ambulanci i paní docentka mě nadchly natolik, že jsem měla velké přání zřídit podobnou poradnu v Jihlavě.
Po složení atestace jsem začala plánovat a navrhla zřízení Akné poradny tehdejšímu panu primáři.
Bylo obtížné ji prosadit? A měli jste odpovídající zázemí?
Problém nebyl - prostory i čas byly v rámci kožní ambulance Nemocnice Jihlava. Zpočátku jsme měli poradnu jen jeden den odpoledne, ale pacientů postupně přibývalo. Nyní chodí pacienti téměř každý den.
Co vnímáte jako největší posun za 25 let fungování Akné poradny?
Obrovský zájem pacientů nejen z našeho kraje, ale i z celé České republiky. Naše Akné poradna je v povědomí kožních lékařů České i Slovenské republiky.
Dále určitě posun ve znalostech - schopnost léčit i nejsložitější případy, které se navíc dříve nevyskytovaly. A s tím souvisí možnost konzultovat svoji práci s kolegy ze zahraničí. Naše poradna opravdu „radí“ nejen pacientům, ale i lékařům z celé České republiky.
Výskyt akné je u člověka nejběžnější během puberty, tedy v době, kdy se mladý člověk hledá, je citlivý a může se stydět jít k doktorovi. Kdy by měl člověk s akné navštívit doktora? Je s takovým pacientem obtížnější práce než s dospělým?
Akné již dávno není jen chorobou dospívajících. Stále častěji se vyskytuje i po 25. roce, převážně u žen. Každé období je složité. Navíc u dospělých žen bývá složitější léčba.
Každý pacient by se měl poradit stran své akné, pokud se akné rychle zhoršuje, nereaguje na běžné kosmetické prostředky, pokud se vytvářejí jizvy nebo je postižený i někdo z rodiny. V takových případech bývá průběh závažnější a léčba složitější.
Obecně akné postihuje v určitém období dle průzkumů až 95 % osob a kolem 30 % z nich potřebuje pomoc lékaře. To nemusí být nutně kožní lékař, lehčí případy mohou ošetřit i zkušení lékaři pro děti a dorost nebo praktičtí lékaři pro dospělé.
Například „dětští“ lékaři v našem kraji, a doufám i v celé České republice, se o kožní problémy včetně akné zajímají a pravidelně se vzdělávají, takže léčbu běžných obtíží u akné znají. Ke každému pacientovi, i k jeho rodičům, je nutno přistupovat velmi individuálně.
Je potřeba si s ním hodně povídat, na plno věcí se zeptat, vše řádně a opakovaně vysvětlit.
Každý pacient je „originál“ a takto ho musíte brát. S každým jednáte trošku jinak, ale vždy mu musíte věnovat dostatek času. Pak vám bude věřit, bude se léčit dle vašeho doporučení, a až uvidí výsledky, bude jeho spolupráce ještě pozitivnější.
Může akné přerůst v nějaký závažnější problém?
V současné době máme Akné poradnu zcela naplněnou, takže můžeme brát do léčby nové pacienty právě jen s nejzávažnějšími formami akné.
Představte si třeba mladého chlapce, který má na obličeji tolik červených „„boláků“, že pomalu nevidíte pořádně jeho obličej. Nechce chodit do školy, mezi kamarády. Navíc mu hnis špiní prádlo, oblečení apod.
U takového pacienta je velký dopad na psychiku - velmi časté jsou reaktivní depresivní stavy - a vytvářejí se jizvy. Hrozí tedy trvalé jizvy na těle i na duši!
Lze akné jednorázově vyléčit, nebo je to nemoc, která může být chronická nebo se i vrátit?
Akné je chorobou mazových žláz. A mazové žlázy máme po celý život. Ty nelze žádnou léčbou odstranit a ani by to nebylo vhodné - maz naše kůže i celé tělo potřebuje. Akné je tedy třeba léčbou uvést do takového stavu, „aby nebyla vidět“. A tady záleží na závažnosti stavu.
U některých pacientů stačí léčebná kosmetika několik let, u někoho místní léky také několik let. Ale u nejzávažnějších pacientů léčíme třeba jeden rok i více tabletkami a dále musí ještě ošetřovat kůži po mnoho let, dokud se aktivita choroby nesníží tak, aby se akné netvořila.
Mám i pacienty, kteří docházejí do naší poradny již více než 10 let, výjimečně i více než 15 let.
Nelze tedy akné vyřešit nějakou prevencí?
Prevence je možná jen u lehkých případů - řádné čištění pleti, promazávání pleti nemastnými krémy, užívání lehkého make-upu a nemastných fotoprotekčních přípravků. A včasná léčba je prevencí vzniku složitějších a závažnějších stavů.
Velmi nutná je ale následná tzv. udržovací léčba po odléčení akutních stavů, kdy pacienti užívají často po mnoho let každý večer léčebný prostředek k prevenci nového „oživení“ projevů.
Který „problém s pletí“ nejčastěji řešíte?
V Akné poradně neřešíme jen akné. Léčíme i závažné případy růžovky, letuščí nemoci a jiné, především vzácné nebo závažné choroby obličeje.
Je nějaký předsudek nebo mylné tvrzení v souvislosti s akné, které by bylo dobré vyvrátit?
Nejčastější chybou je kupovat si vitaminy skupiny B nebo např. kvasnice. Bylo zjištěno, že užívání vitaminu B může akné zhoršit nebo u citlivých osob dokonce způsobit.
Dále zatím nebyla vědecky ověřena souvislost s libovolnými potravinami - zkoumá se především konzumace mléka a cukrů. Zatím doporučujeme zdravou a pestrou stravu a silným osobám jednoznačně zhubnout. Jiná dietní opatření nejsou nyní dle mezinárodních doporučení nutná.
Hojně spolupracujete i se zahraničními dermatology, k výročí poradny byla dokonce uspořádána mezinárodní konference s účastí významných dermatologů z celé České republiky. Která z přednášek vás tam nejvíce zaujala?
Na konferenci nebyly referovány jen choroby obličeje, ale i jiná zajímavá témata a kazuistiky (příběhy pacientů).
Například profesor Arenberger, předseda České dermatologické společnosti, promítl natočený příběh reportéra s lupénkou na obličeji a ve vlasech, kterého nechtěli ostříhat v kadeřnictví ani pustit na bazén. Tím ukázal na velký dopad chorob obličeje na kvalitu života u pacientů.
A docent Ettler z Hradce Králové měl „nádherné“ ukázky piercingu hraničící až se sebepoškozováním. I všechny další přednášky byly velmi zajímavé.
A která témata vzájemně s kolegy nejčastěji řešíte?
Závažné nebo velmi vzácné případy kožních chorob. Společná setkání vedou k diskuzím, které jsou velmi přínosné pro nás lékaře a následně i pro pacienty.
Máte vůbec spočítáno, kolik pacientů za ta léta prošlo Akné poradnou?
Určitě několik tisíc, a to většina z nich dochází do poradny po mnoho let - tím se číslo snižuje.
V současné době konzultuji spíše e-mailem a nových pacientů můžeme přibrat jen velmi málo, opravdu jen ty nejzávažnější případy.
Jinak se snažíme doporučit péči u jiných lékařů, kteří mají dostatečné znalosti a zkušenosti.
Práce v naší poradně totiž není jen v léčbě pacientů, ale i v konzultacích, vzdělávání ostatních lékařů, psaní publikací, pořádání seminářů a konferencí, výzkumné činnosti a řadě dalších aktivit.
Vzpomenete si na nějaké pěkné nebo zajímavé poděkování od vyléčeného pacienta?
Poděkování je řada. Například od pacientů a jejich rodičů, kteří se mohli opět věnovat vrcholovému sportu a dostali se třeba do reprezentace České republiky, od pacientů, kteří pokračovali ve studiu, nebo dospělých, kteří pro postižení obličeje přestali pracovat a po vylepšení stavu se opět vrátili do práce.
Velmi krásné poděkování bylo od pacienta, který v závěru napsal „Já už zase prostě žiju!!!“.
Taková poděkování a hlavně zdravé a usměvavé obličeje jsou největší odměnou.
Diskuze k článku